
Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak sie ich pozbyć?
Białe plamki na paznokciach przybierają różną formę. Mogą pokrywać całą płytkę, pojawiać się miejscowo w postaci kropek lub wyglądem przypominać pasek przechodzący wzdłuż lub poprzek naszego paznokcia. Nie muszą również pojawiać się na każdym z nich. W niektórych przypadkach białe plamki dotyczą tylko kilku paznokci.
Białe plamki na paznokciach - o czym świadczą?
Białe plamki na paznokciach są nieestetyczne, jednak nie tym powinny przejmować się ich posiadaczki. Tego typu przebarwienia zwykle są wynikiem błędów popełnianych podczas wykonywania codziennego manicure, jednak nie tylko to jest ich bezpośrednią przyczyną. Świadczą one również o problemach z niedoborem witamin lub chorobach, które zaatakowały nasz organizm. Choć powszechnie przyjęło się, że białe plamki na paznokciach są oznaką braku wapnia, to w rzeczywistości jest to tylko jeden z mitów. W rzeczywistości mogą one powstać na skutek hiperkalcemii, będącej nadmiarem wapnia w organizmie.
Białe plamki na paznokciach – przyczyny
Białe plamki na paznokciach najczęściej są efektem uszkodzeń mechanicznych, czy też błędów popełnianych podczas wykonywania codziennego manicure. Przebarwienia na paznokciach mogą być też wynikiem niedoboru m.in. białka, cynku, potasu, czy magnezu. Tego typu przyczyny zmian na płytce nie są jednak zaliczane bezpośrednio do leukonychii, będącej uznawaną za bielactwo paznokci (przyjmuje się, że są jej pozorną formą). Powodem takiej klasyfikacji jest umiejscowienie źródła problemu w tkankach pod płytką. Białe plamki na paznokciach wpisują się w leukonychię dopiero wtedy, kiedy dotyczą jego macierzy. W takim przypadku mogą świadczyć o niedoczynności przytarczyc, być objawem kamicy żółciowej, a nawet choroby wrzodowej. Może również objawiać się wraz z chorobami skóry, jak łuszczyca, czy rumień wielopostaciowy, a nawet ziarnicy złośliwej, czy być efektem anemii, a nawet infekcji.
Białe plamki na paznokciach mogą wynikać także bezpośrednio z choroby paznokcia i wskazywać np. na bielactwo prążkowane paznokci, grzybicę paznokci, czy też tzw. paznokcie Muehrckego. Nie powinnyśmy jednak od razu panikować. Przebarwienia na paznokciach mogą równie dobrze być przez nas dziedziczone genetycznie. Przede wszystkim, nie działajmy na własną rękę, zanim nie dowiemy się, co jest przyczyną białych plamek na paznokciach. Pierwszym krokiem nie powinno być sięganie przez nas po suplementy diety i witaminy, których być może nie potrzebujemy, a które mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że przyczyną pojawienia się białych plamek na paznokciach mogą być również pasożyty. Najlepszym rozwiązaniem są badania.
Składniki odżywcze, których może ci brakować:
- żelazo,
- potas,
- cynk,
- krzem,
- magnez,
- białko,
- witamina A i B6.
Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?
W wielu przypadkach, białe plamki na paznokciach muszą ustąpić same wraz ze wzrostem płytki. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest maskowanie ich lakierem. Jeśli mowa natomiast o leczeniu źródła problemu to jest to zależne od diagnozy. Jeśli białe plamki na paznokciach są wynikiem niedoboru składników odżywczych, czy witamin, rozwiązaniem będzie ich uzupełnienie. Jeśli przebarwienia mają podłoże chorobowe, należy podjąć kroki, żeby wyleczyć organizm.
Niezależnie od przyczyny, równie ważna jest codzienna pielęgnacja paznokci. Chcąc zapewnić im zdrowy wygląd, należy zadbać o nie od środka. Podstawowym elementem pielęgnacji jest stosowanie kremów, które odżywią płytę. Dobrze, jeśli systematycznie będziemy stosować peeling, który usunie martwy naskórek z dłoni. Żeby zapobiec podobnym dolegliwościom, jak białe plamki na paznokciach, zaleca się również stosowanie olejków, jak np. rycynowy, czy też oliwa lub sok z cytryny. Mieszanka tych dwóch ostatnich składników odżywi płytkę i zmniejszy ilość przebarwień.
Źródło zdjęcia głównego: iStock