klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
płytka paznokcia
iStock
Manicure

Budowa paznokcia - z jakich części zbudowany jest paznokieć i jak o nie dbać?

Budowa paznokcia jest dość złożona. Paznokieć składa się bowiem z kilku części i około 100 warstw! Każda część paznokcia ma swoje zadanie. Jeśli więc odpowiednio o nie nie zadbamy, będą łatwo ulegać zniszczeniom, rozdwajać się i deformować. W najgorszym przypadku niezbędna będzie pomoc chirurgiczna.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 23, 2020

Budowa paznokcia zarówno pod względem anatomicznym i chemicznym ma bardzo duże znaczenie w pielęgnacji. Aby paznokcie były mocne i zdrowe, należy o nie dbać zarówno od zewnątrz za pomocą olejków i odżywek, jak i od wewnątrz poprzez suplementację.

Myślicie o przedłużeniu paznokci żelem lub o hybrydzie? Zobaczcie jak wygląda zabieg! (wideo)

Anatomiczna budowa paznokcia

Paznokieć pod względem anatomicznym składa się z:

 • płytki,
 • łożyska,
 • macierzy,
 • obłoczka,
 • wolnego brzegu,
 • wału i obrąbka.

budowa paznokcia
iStock

Płytka paznokcia

Płytka paznokcia to twarda powłoka paznokcia zbudowana z kreatyny, które jednocześnie jest jego największą częścią. Składa się z trzech warstw: 

 • grzbietowej - ściśle ułożone zrogowaciałe komórki, 
 • pośredniej - luźno ułożone zrogowaciałe komórki,
 • wewnętrznej - komórki nabłonka.

To właśnie ta część paznokcia jest najbardziej podatna na uszkodzenia. Warto regularnie stosować odżywki i olejki do paznokci, aby była błyszcząca i bardziej odporna. Duże znaczenie ma również prawidłowe wykonywanie manicure - często stosowanie acetonu, przepiłowanie płytki, zbyt długie moczenie może doprowadzić do jej osłabienia.

Łożysko paznokcia

Łożysko znajduje się między naskórkiem oraz płytką paznokcia, łącząc te dwie jego części. Odpowiedzialne jest przede wszystkim za przenoszenie substancji odżywczych, które umożliwiają prawidłowy wzrost paznokcia, a także wpływają na jego kondycje. 

Świetnym sposobem na pielęgnację tej części jest wsmarowywanie w nią naturalnych olejków roślinnych, na przykład oliwy z oliwek czy oleju arganowego. Nie zapominajmy również o tym, by delikatnie usuwać skórki, aby nie uszkodzić macierzy.

Macierz paznokcia

Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, będąca zakończeniem łożyska. Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia.  Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej.

O macierz należy dbać dokładnie tak samo, jak o łożysko. Uszkodzenie macierzy paznokcia grozi poważnymi konsekwencjami, a nawet potrzebą ingerencji chirurgicznej.

Obłoczek paznokcia

Obłoczek paznokci półokrąg o mleczno-białym odcieniu, który łączy płytkę z macierzą. Ze względu na to, że nie przylega dokładnie do macierzy, jest jaśniejszy niż płytka. Brak obłoczka może oznaczać, że oznaczać stan chorobowy paznokci. 

Obłoczek to część płytki paznokcia, dlatego zasady pielęgnacji są takie same.

Wolny brzeg paznokcia

Wolny brzeg paznokcia to jego najbardziej odstająca część płytki, która nie przylega do naskórka.

Podstawą pielęgnacji tej części paznokcia jest prawidłowe piłowanie płytki i wybór dobrego pilniczka. Piłowanie metalowym pilniczkiem w obie strony to najłatwiejszy sposób na rozdwajanie się paznokci!

Wał i obrąbek naskórkowy paznokcia

Wał paznokcia to warstwa skóry, której zadaniem jest utrzymanie płytki, z kolei obrąbek naskórkowy to skórki odchodzące z wałów paznokciowych, które chronią przed drobnoustrojami. 

Do pielęgnacji tych części paznokcia najlepiej  sprawdzą się kremy do dłoni, naturalne oleje i specjalne preparaty do skórek. Pamiętajmy również o sterylizacji narzędzi przed usuwaniem naskórka, tak by nie wdało się zakażenie.

Chemiczna budowa paznokcia

Paznokieć w większości zbudowany jest z keratyny, która jest również składnikiem budulcowym włosów. Keratyna z kolei składa się z:

 • argininy,
 • siarki,
 • aminokwasów siarkowych,
 • żelaza,
 • fosforu,
 • wapnia,
 • wody.

Odpowiednie suplementowanie tych składników, sprawi że nasze paznokcie będą mocne i piękne! 

 

Komentarze
ból paznokcia przy uszkodzonej macierzy paznokcia
Manicure Uszkodzona macierz paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie
Uszkodzona macierz paznokcia to najczęściej wynik urazy mechanicznego, ale również nieprawidłowo wykonanych zabiegów kosmetycznych. Może ona skutkować zatrzymaniem wzrostu paznokci, deformacjami i bólem. Sprawdźcie, czym jest macierz paznokcia i jak leczyć jego uszkodzenie.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 21, 2020

Macierz paznokcia to najważniejsza jego część, która odpowiada za tworzenie płytki. Niestety jej uszkodzenie może się skończyć koniecznością wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja, jeśli wykonamy zabieg zbyt późno, paznokieć może już zawsze ulegać deformacjom! Czym jest macierz paznokcia? Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, pod naskórkiem oraz skórą właściwą. Głównym materiałem tworzącym macierz jest keratyna . Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia.  Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej. Przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia Najczęstszą przyczyną uszkodzenia macierzy jest jej uraz. Modne uderzenie w paznokieć, czy przytrzaśnięcie może się skończyć nie tylko jego złamaniem, pęknięciem, ale również uszkodzeniem miejsca , w którym powstaje płytka. Uraz musi być na tyle silny, aby powstał krwiak pod płytką. Uwaga! Do uszkodzenia macierzy może również dojść przy wykonywaniu manicure, szczególnie przy zbyt głębokim wycinaniu skórek . Objawy uszkodzonej macierzy paznokcie Wyróżniamy kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenia macierzy paznokcia: przestaje on rosnąć lub rośnie bardzo powoli, na płytce pojawiają się deformacje, dokucza nam ból, niekiedy może wydzielać się ropa. Warto jednak pamiętać, że mogą to być objawy innych chorób paznokci, na przykład może być to zakażenie bakteryjne. Dlatego właśnie niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje stan choroby i wprowadzi odpowiednie leczenie. Uszkodzona macierz...

Przeczytaj
najlepsze odżywki do paznokci
Fotolia
Manicure Najlepsze odżywki do paznokci - którą wybrać? Zobacz 8 propozycji!
Masz problem z rozdwojonymi końcówkami i przebarwioną płytką paznokcia? Twoje paznokcie nie chcą rosnąć i są bardzo miękkie? To wszystko kwestia dobrej pielęgnacji i dopasowania odpowiedniej odżywki do paznokci. Wybrałyśmy dla Ciebie 8 najpopularniejszych odżywek z KWC, które zwalczą każdy paznokciowy problem!
Małgorzata Wiśniewska
sierpień 19, 2015

Oprócz stosowania odżywki, ważnym krokiem jest pielęgnacja paznokci. Bardzo skutecznym i popularnym sposobem jest  olejowanie paznokci , dzięki któremu te staną się mocniejsze, nawilżone, błyszczące, elastyczne i dłuższe!  Pamiętaj o regularnym używaniu  odżywki do paznokci , która zapewni piękny wygląd paznokciom oraz przygotuje je do manicure. Odżywka może być też skuteczną bazą pod lakier. Dodatkowa warstwa sprawi, że manicure będzie trwalszy i nie pozostawi żadnych przebarwień na płytce paznokcia. Oszczędzaj na odżywce do paznokci, stosując rabaty publikowane na stronie Douglas kod rabatowy . Jak wybrać najlepszą odżywkę do paznokci?   Wszystko zależy od potrzeb paznokcia i tego, jakiego efektu oczekujesz od odżywki. Do odbudowy paznokci szukaj odżywek, które mają w swoim składzie m.in.  wapń i keratynę. Na wzrost paznokci pozytywnie wpłyną -  ceramidy, krzemionka i żelazo. Na problem łamliwości i przesuszenia odpowiednie będą - witaminy E, F, C i B7. Do utwardzenia płytki paznokcia -  diamentowy pył, proteiny jedwabiu. Dostępne są też wielofunkcyjne odżywki do paznokci, czyli 2w1, a nawet 10w1!  Dlaczego odżywki do paznokci są skuteczne? Oprócz naturalnych składników, takich jak, oleje, witaminy, proteiny zawierają środki chemiczne np. formaldehyd. W kosmetyczce każdej kobiety powinna znaleźć się dobra odżywka do paznokci! Douglas promocje to okazja, aby uzupełnić braki. Zobaczcie także:   Masz problem z łamliwymi paznokciami? Uratuje je tani produkt z lodówki:) Co to jest formaldehyd? Jest to bardzo silny środek chemiczny o  działaniu odkażającym . Stosuje się go w medycynie i kosmetyce. Środek ten ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze,...

Przeczytaj
sine paznokcie
iStock
Pielęgnacja Sine paznokcie - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Sine paznokci mogą być wynikiem chorób, uszkodzeń mechanicznych lub nieodpowiednio wykonywanego manicure. Sprawdźcie, jakie mogą być dokładne przyczyny fioletowego odcienia paznokci i jak je zwalczać.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 19, 2020

Sine paznokcie to bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Może to być bowiem oznaka sinicy, na której powstawanie wpływa wiele poważnych chorób. Przy tym problemie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania i wprowadzi odpowiednie leczenie. Sine paznokcie u rąk Sine paznokcie najczęściej są objawem choroby sinicy . Jest to fioletowe zabarwienie, które najczęściej pojawia się właśnie na paznokciach, a niekiedy również na ustach oraz na twarzy. Pojawia się ona najczęściej w wyniku zbyt małej ilości tlenu w krwi lub narządach lub przy spowolnieniu przepływu krwi. Przyczyny sinicy są bezpośrednio związane z poważnymi chorobami , takimi jak: choroby i niewydolność serca, problemy z układem oddechowym, zaburzenia układu krążeniowego, choroby naczyń krwionośnych, przekrwienie, zakrzepy, wysokie ciśnienie. Czasami delikatny fioletowy odcień może się pojawić na skutek stosowania ciemnych lakierów bez wcześniejszego użycia bazy . Barwniki zawarte w lakierze wnikają z płytkę paznokcia i zmieniają jej kolor.  Sine paznokcie u nóg Sine paznokcie mogą być również spowodowane urazami mechanicznymi . Taki kolor zabarwienia to krwiak, który pojawia się pod paznokciem. Najczęściej jest to wynik mocnego uderzenia lub noszenia niewygodnych, zbyt małych butów . Zsinieniu paznokci w tym przypadku towarzyszy często ból. Po jakimś czasie paznokieć może zejść, a powstanie nowego potrwa nawet kilka tygodni lub miesięcy. Leczenie i pielęgnacja sinych paznokci Pojawienie się sinych paznokci u rąk lub u nóg należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem . Może się bowiem okazać, że przyczyną jest tutaj poważna choroba! Lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie, które...

Przeczytaj
zadbane stopy
Pielęgnacja Paznokcie u stóp - jak obcinać i jak o nie dbać?
Paznokcie u stóp potrzebują odpowiedniej domowej pielęgnacji, o czym bardzo często zapominamy. Przy nieprawidłowym obcinaniu oraz braku odżywienia płytki, możemy nie tylko doprowadzić do problemów natury estetycznej, ale także zdrowotnej.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 02, 2020

Prawidłowe i regularne obcinanie paznokci to podstawa domowego pedicure. Z kolei wykonywanie tej czynności nieprawidłowo może doprowadzić do wrastania paznokcia . Nie możemy zapominać także o odpowiednim odżywieniu płytki. Najlepiej sprawdzą się tutaj naturalne oleje oraz odżywki do paznokci. Pokaż swoje zadbane stopy w pięknych butach! Zamówisz je w promocyjnej cenie, jeśli podasz kod rabatowy eobuwie podczas składania zamówienia. Jak obcinać paznokcie u stóp? Prawidłowe obcinanie paznokci u stóp jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Przede wszystkim paznokcie u stóp powinniśmy obcinać regularnie . Wystające paznokcie u stóp będą zaczepiać o buty, co może powodować ból, skrzywienie palców, a także ich osłabienie. Pamiętajcie, aby paznokcie u stóp nie ścinać zbyt krótko ! Przez to możemy doprowadzić do postania ran oraz wrastania paznokcia. Ten sam problem może się pojawić, jeśli zetniemy boki paznokcia. Prawidłowo ścięty paznokieć jest krótki i kwadratowy , a nie zaokrąglony. Można ewentualnie delikatnie spiłować róg paznokci, jeśli są one ostre. Podobnie jak przy paznokciach u dłoni najlepiej skracać paznokcie za pomocą pilnika poruszając nim w jedną stronę. Jeśli jednak chcemy zrobić to za pomocą obcinaczki lub nożyczek, pamiętajmy, żeby było one ostre i czyste. Przed obcinaniem paznokci, warto pomoczyć je w ciepłej wodzie z solą, dzięki czemu je zmiękczymy. Jak dbać o paznokcie u stóp? Na stan naszych paznokci wpływ ma nie tylko prawidłowe obcinanie, ale także pielęgnacja i dieta. Co do diety, pamiętajmy, że zdrowe, urozmaicone posiłki dostarczą nam witamin, które mają bezpośredni wpływ na stan naszych paznokci. Możemy również pokusić się o zakup...

Przeczytaj