klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
jak piłować paznokcie
iStock
Manicure

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Jak prawidłowo piłować paznokcie, tak aby się nie zniszczyły i miały taki sam kształt? Wybór odpowiedniego pilnika do paznokci, technika piłowania i nadawania kształtu paznokciom.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 27, 2020

Prawidłowe piłowanie paznokci to niełatwa sztuka. Często jest tak, że ostateczny efekt nie jest satysfakcjonujący, a każdy paznokieć ma zupełnie inną długość i kształt. Niekiedy zdarza się również, że przy nieprawidłowej technice piłowania, nasze paznokcie są zniszczone i rozdwajają się. Już wybór odpowiedniego pilniczka do naszej płytki ma ogromne znaczenie. Jak piłować paznokcie i nadać im odpowiedni kształt.

jak piłować paznokcie
Mocne i twarde paznokcie zaraz po hybrydzie? To możliwe! Zobacz, o jaki produkt chodzi!

Czym piłować paznokcie?

Zanim przejdziemy do piłowania paznokci, warto się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów pilniczków do paznokci. Nie każdy z nich będzie odpowiedni do naszej płytki i efektu jaki chcemy uzyskać.

Pilnik papierowy

Pilnik papierowy sprawdza się zarówno przy paznokciach naturalnych, jak i sztucznych. Gradację, czyli ostrość pilnika dobieramy do rodzaju swojego paznokcia. Do naturalnych najlepiej sprawdzają się te o gradacji 180-200-220. Do paznokci żelowych czy akrylowych zdecydowanie lepiej nadadzą się ostrzejsze narzędzia, na przykład te o gradacji 60-80-100. Jest to najtańsza opcja, jednak tego typu pilniczek bardzo szybko się zużywa i niszczy. Tego typu akcesorium możemy kupić w różnych kształtach, na przykład zaokrąglony lub formie półksiężyca.

Pilnik metalowy

Pilnik metalowe są wykonane ze stali nierdzewnej i metalowych opiłków. Ich cienka forma pozwala na dokładne wypiłowanie paznokcia w odpowiedni kształt. Są one niezwykle trwałe, dlatego bez problemu posłużą nam kilka lat. Niestety, tego typu pilniki niszczą płytkę paznokcia i powodują ich rozdwajanie. Jest to więc opcja przeznaczona jedynie dla sztucznych paznokci.

Pilnik szklany

Pilnik szklany świetnie sprawdzi się na paznokciach naturalnych. Domyka on łuski paznokcia, dzięki czemu jego krawędzie są gładkie i nie rozdwajają się. Pilniki szklane są dosyć drogie i łatwo je połamać. Jednak jeśli będziemy ostrożni, posłużą nam kilka lat. Nigdy się nie tępią i nie tracą swoich właściwości. Bez problemu można je umyć i odkazić. Ten rodzaj pilników nie sprawdzi się przy sztucznym paznokciach, bo są one zbyt twarde.

Pilnik kamienny

Pilnik kamienny to najmniej popularny rodzaj pilniczków po paznokci. Są one niezwykle delikatne i nawet piłowanie płytki w obie strony nie prowadzi do rozdwojenia paznokci. Wykonane są z wytrawionego kwasem piaskowca. Można ich używać nawet do usuwania skórek z płytki. Podobnie jak pilniki szklane, ze względu na swoją delikatność, nie sprawdzą się przy sztucznych paznokciach.

Zobacz także: Załamany paznokieć - jak go uratować?

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

Nieprawidłowe obchodzenie się z płytką paznokcia może prowadzić do jej zniszczenia i rozdwajania się paznokci. Odpowiednia technika piłowania paznokci pozwoli nam nie tylko zadbać o ich kondycję, ale również łatwiej nadamy im piękny kształt.

Zasady prawidłowego piłowania paznokci

  1. Aby skrócić paznokcie, należy je piłować, a nie obcinać.
  2. Nigdy nie piłujemy paznokci w dwie strony. Wyjątkiem jest pilnik kamienny.
  3. Nie piłujemy wilgotnych, namoczonych paznokci.
  4. Gradację dobieramy do rodzaju paznokcia. Naturalnych paznokci nie piłujemy pilnikiem o gradacji poniżej 180.
  5. Nie należy zbyt mocno przyciskać pilnika.
  6. Piłujemy pod kątem około 45%.
  7. Nie powinno się piłować paznokci w powietrzu. Lepiej podeprzeć rękę i ustabilizować ją.
  8. Po piłowaniu najlepiej umyć ręce, aby sprawdzić czy paznokcie mają pożądany kształt i czy pod paznokciem nie znajdują się nieopiłowane płatki.
  9. Prawidłowa kolejność manicure: piłowanie - namaczanie - oczyszczanie - usuwanie skórek.

Piłowanie paznokci - jak nadać im kształt?

Na samym początku należy dobrać odpowiedni kształt paznokcia.

Paznokcie zaokrąglone to naturalny kształt, który sprawdzi się u kobiet, które dużo pracują dłońmi. Kształt ten sprawdzi się również przy łamliwych paznokciach, ponieważ nie są one narażone na zdarcia i uszkodzenia.

Paznokcie kwadratowe najlepiej będą wyglądać u kobiet o długich palcach. Ten kształt paznokcia podatny jest na zadarcia i złamania, dlatego bardzo trzeba z nimi uważać przy codziennych czynnościach.

Paznokcie owalne to kształt bardzo podobny do paznokci kwadratowych, jednak krawędzie są delikatnie zaokrąglone. Ten kształt płytki pasuje właściwie każdemu. W dodatku bardzo łatwo o nie zadbać i nie są podatne na złamania oraz zadarcia.

Migdałki polecane są przy grubszych bądź kwadratowych dłoniach i palcach, które wyraźnie wydłuża i wyszczupla. Dość ciężko nadać paznokciom taki kształt, dlatego najłatwiej jest stopniowo piłować boki paznokcia w czasie jego wzrostu.

Paznokcie w szpic to najbardziej podatny na uszkodzenia kształt płytki. Aby utrzymać tego typu paznokcie, należy je utwardzić odżywką lub żelem/akrylem. Są również dość niewygodne w codziennym użytkowaniu, na przykład przy zakładaniu soczewek czy pisaniu na klawiaturze.

Na początku powinnyśmy ocenić długość wszystkich paznokci i spiłować je na długość najkrótszego paznokcia. Trzy środkowe paznokcie powinny być tej samej długości. Kciuk i mały paznokieć mogą być o 1 mm krótsze bądź dłuższe. Następnie przechodzimy do nadania kształtu. Pamiętaj, aby nie przyciskać pilnika zbyt mocno do płytki, wtedy trudniej kontrolować kształt. Najpierw opiłowujemy paznokieć z jednej strony, następnie z drugiej, poruszając pilnikiem tylko w jedną stronę. Ręka powinna luźno leżeć na podparciu, przy piłowaniu w powietrzu dużo trudniej uzyskać odpowiedni kształt.

Komentarze
Błędy w manciure - popełniasz je?
Fotolia
Manicure 8 błędów, które możesz popełniać wykonując manicure
Oczywiście mamy nadzieję, że tego nie robisz, ale zebrałyśmy w jednym miejscu 8 najpopularniejszych błędów, które możesz popełniać wykonując manicure w domowym zaciszu!
Anna Jastrzębska
sierpień 24, 2015

8 błędów, które popełniasz robiąc manicure: Nie używasz bazy pod lakier Odpowiednia baza pod lakier to podstawa trwałego i bezpiecznego dla płytki paznokci manicuru. Baza jest szczególnie istotna w przypadku paznokci uwrażliwionych i rozdwajających się – pomoże utrzymać manicure dłużej na swoim miejscu i zapobiegnie odpryskom.  W przypadku mocno zniszczonych paznokci dobrze jest wykorzystać jako bazę odżywkę – matową lub błyszczącą. Baza jest również niezbędna, gdy nakładamy ciemne lakiery  - zapobiega przenikaniu koloru i nieestetycznemu odbarwieniu płytki. Wycinasz skórki Wycinanie skórek skutkuje kształtnymi, estetycznymi paznokciami, ale jednocześnie też tym, że skórki zaczynają narastać na płytkę coraz szybciej i są mocniejsze oraz grubsze. Skórki najlepiej jest odsuwać aż w końcu (po upływie dłuższego czasu) przestaną w ogóle narastać. Niestety jest to bardziej czasochłonne rozwiązanie i wymaga więcej czasu, ale długofalowo rozwiązuje problem, a nie maskuje go. Do poprawek używasz patyczków higienicznych Są wygodne, zawsze pod ręką, ale na czy na pewno nadają się poprawek? Gdy musimy zmyć lakier z przypadkowo ubrudzonych skórek nie używajmy patyczków higienicznych! Ich kształt nie jest właściwy (najlepiej wybrać w specjalny sposób ścięte flamastry, ewentualnie użyć starego pędzelka) i mogą jedynie zrujnować manicure – zetrzeć lakier również z boków płytki lub rozmazać go na skórze. Nabierasz zbyt dużo lakieru na pędzelek Najważniejszą zasadą prawidłowo wykonanego manicuru jest nabieranie na pędzelek niewielkiej ilości lakieru i rozprowadzanie na płytce cienkiej jego warstwy. Im więcej lakieru na pędzelku, tym schnie wolniej przez co powstają nieestetyczne bąbelki. Nakładanie grubej warstwy lakieru wiąże się również z większą ilością pociągnięć na płytce, żeby lakier dokładnie rozprowadzić, co skutkuje...

Przeczytaj
Długie paznokcie dzięki konturowaniu - jak je wykonać? Szybki trik
Manicure Długie paznokcie dzięki konturowaniu - jak je wykonać? Szybki trik
Konturowanie dotyczy już nie tylko twarzy. To również sposób, by uzyskać długie paznokcie. Polega ono na przeprowadzeniu w odpowiedni sposób linii na płytce paznokcia.

Jak zapuścić długie paznokcie? Taki proces trwa i wymaga odpowiednich kuracji. Zdarza się, że zniszczona płytka miesiącami wraca do swojego naturalnego, zdrowego wyglądu. Efekt długich paznokci osiągnąć możemy jednak przy użyciu zwykłego lakieru (niekoniecznie hybrydowego). Dzięki konturowaniu nie tylko paznokcie wydają się dłuższe, ale również nasze palce smuklejsze. Zobacz także: Metoda zapuszczania paznokci z TikToka z użyciem kremu z Rossmanna Sposób na długie paznokcie dzięki konturowaniu Chcąc konturować płytkę z użyciem lakieru i uzyskać efekt długich paznokci, musisz przygotować: jasny lakier do paznokci - bazę, która będzie stanowiła podstawę manicure, ciemniejszy lakier do paznokci, opcjonalnie top coat i odżywkę . Długie paznokcie uzyskujemy stylizując płytkę jak zwykle, dobierając jej odpowiedni kształt , rezygnując jednak z piłowania paznokci w kwadrat. Optycznie skraca to paznokieć. Następnym krokiem jest pomalowanie całej powierzchni paznokcia na jaśniejszy kolor lakieru, a następnie przeprowadzenie przez jego środek pionowej linii. Im będzie ona cieńsza, tym bardziej utrzymane zostanie wrażenie długich paznokci. Nie musisz jednak się ograniczać, każda z takich linii będzie optycznie wydłużała paznokieć. Całość pomaluj top coatem, żeby utrwalić twój manicure. To jednak nie wszystko, istnieją inne metody na długie paznokcie bez zapuszczania.  Zobacz także: Naturalne paznokcie - 3 sposoby na mocną i estetyczną płytkę Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez essie (@essie) Lut 15, 2017 o 10:26 PST Triki na długie paznokcie z użyciem lakieru Konturowanie dla uzyskania długich paznokci nie ogranicza się wyłącznie do kreski na środku płytki, choć jest ona podstawowym trikiem na jej wydłużenie. Niemniej jednak w...

Przeczytaj
Cyrkonie na paznokcie - jak przykleić, żeby się trzymały?
Manicure Cyrkonie na paznokcie - jak przykleić, żeby się trzymały?
Cyrkonie na paznokcie choć efektowne, są bardzo kłopotliwe w utrzymaniu. Przedstawiamy cztery popularne metody ich mocowania, które przedłużą trwałość manicure. Do żadnej z nich nie potrzebujesz dodatkowych produktów do stylizacji.
Marta Średnicka
czerwiec 09, 2020

Cyrkonie to różnego rodzaju kamienie ozdoby na paznokcie doklejane do płytki. Można wykorzystać je zarówno w manicure hybrydowym, jak i zatopić w zwykłym lakierze do paznokci. Do najczęstszych metod ich przyklejania należą utwardzanie na warstwie lakieru pod lampą UV lub przyklejanie ich na specjalny klej. Głównym problemem dla wielu fanek manicure jest jednak trwałość tak wykonanej stylizacji. Cyrkonie na paznokcie często odpryskują, wadzą o ubrania i odpadają, pozostawiając na gładkiej warstwie lakieru ślad. Co zrobić, by przetrwały dłużej? Zobacz także: Kształty paznokci - dobierz odpowiedni dla swojej płytki Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez KOKO (@_kokohouse) Cze 1, 2020 o 8:21 PDT Jak przykleić cyrkonie na paznokcie? Istnieje kilka metod przyklejania cyrkonii na paznokcie, jednak każda ma swoje wady. Im mniej utwardzony lakier, tym mniejsza przyczepność elementów ozdobnych. Kleje i utwardzacze powodują natomiast efekt zmatowienia. Przedstawiamy te najbardziej popularne. Metoda przyklejania cyrkonii na paznokcie na lakier Przygotuj płytkę paznokcia jak zwykle, nadając jej odpowiedni kształt. Pomaluj ją transparentnym lakierem - bazą i poczekaj aż wyschnie. Pomaluj paznokcie wybranym przez siebie kolorem i przy użyciu patyczka lub aplikatora nałóż cyrkonie na paznokcie. Pozostaw lakier do zastygnięcia i pomaluj go utwardzaczem. Ta metoda sprawia jednak, że cyrkonie tracą swój blask i zyskują matowe wykończenie. Dobrym rozwiązaniem jest więc ponowne użycie transparentnego lakieru. Metoda przyklejania cyrkonii na paznokcie na lakier hybrydowy Przygotuj płytkę paznokcia, nadając jej kształt, usuwając skórki i odtłuszczając jej powierzchnię. Pomaluj paznokieć bazą i utwardź w lampie, następnie nałóż kolor i utwardź ponownie. ...

Przeczytaj
Manicure Najpierw domowa hybryda, teraz... domowy żel. Przedłużanie paznokci nigdy nie było tak proste!
Duo AcrylGel nie tylko oszczędza czas, ale również nerwy :) Samodzielnie przedłużanie paznokci nigdy nie było łatwiejsze!
Milena Majak
listopad 05, 2018

Hybrydy były i nadal są prawdziwą rewolucją. Samodzielne robienie długotrwałego manicure w domu wreszcie przestało być zagadką i dzięki temu kobiety mogą oszczędzić co miesiąc sporo pieniędzy - zestawy naprawdę nie są drogie , a wydana kwota szybko się zwraca. Na rynku pojawiła się jednak kolejna nowinka, która może z klasyczną hybrydą konkurować . Coraz więcej marek wprowadza ją do oferty. Chodzi o samodzielnie wykonywanie manicure żelowego za pomocą form . NeoNail Duo AcrylGel - jak działa? Jak widać na wideo powyżej, fanką przedłużania paznokci tą metodą jest Katarzyna Gajewska , znana w świecie beauty jako KatOsu. Jej krótki film instruktażowy pokazuje, że tworzenie profesjonalnego manicure w domu może być łatwe i szybkie. Co więcej - nie kosztuje to tyle, ile mogłybyśmy się spodziewać .  Produkty do przedłużenia paznokci możemy kompletować same lub zdecydować się na zakup pełnego zestawu w cenie 199 zł . To zdecydowanie bardziej opłacalna opcja. Znajdziemy w nim: Duo AcrylGel w trzech kolorach (każda tubka po 15 ml), Dwustronny pędzel zakończony metalową łopatką i wysokiej jakości pędzelkiem, specjalne tipsy Duo Acrylgel (można z nich korzystać wielokrotnie), Nail Cleaner 50 ml, polerkę oraz pilnik o gradacji 100/180. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez FCC (@fccnails) Cze 22, 2018 o 4:57 PDT W sprzedaży dostępne są bazowe kolory - róże, biele, szarości. Możemy wybierać spośród trzech pojemności: 7 g za 29,99 zł, 15 g za 39,99 zł, 30 g za 69,99 zł oraz 60 g za 109,99 zł . Wydajność zależy od ilości, jaką będziemy wypełniać tips czy formę papierową.  Bardzo podobny produkt pojawił się w ofercie  Elisium Nails . I jeżeli pamięć nas nie myli, to właśnie ta marka jako pierwsza sprowadziła do polski przedłużanie...

Przeczytaj