
Klamry na paznokcie – podolog zdradza, jak działają i na czym polega zabieg
Klamry na paznokcie wiążą się z bolesnym problemem wrastającego paznokcia, który objawia się początkowo lekkim bólem, który nasila się podczas dotyku, a który z czasem może doprowadzić m.in. do zaczerwienienia i obrzęku w okolicach skórek, a nawet krwawienia. Przyczyną jest niewłaściwy kierunek wzrostu paznokcia, który wbija się w wał paznokciowy. Zwykle dzieje się tak ze względu na niewłaściwe obuwie, obcinanie paznokci lub obciążenia genetyczne. Niemniej jednak w takiej sytuacji, oprócz nieestetycznych palców u stóp musimy mierzyć się również z bólem i dyskomfortem. Najlepszym sposobem na usunięcie problemu są w tej chwili klamry na paznokcie. Zabieg wymaga nieco więcej pracy niż leczenie domowymi sposobami, jednak daleko mu do ściągania lub zrywania całej płytki. Kuracja przy użyciu klamer do paznokci może być długa i sięgać kilku miesięcy, jednak jest całkowicie skuteczna. Jak wygląda, zdradza podolog, mgr Barbara Krause-Maniowska.
Zobacz także: Wrastający paznokieć - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zdjęcie: Studio8
Kiedy zakładać klamry na paznokcie?
- Klamry można zakładać na wrastające paznokcie zarówno tuż po pojawieniu się problemu, jak i nawrocie wrastania, np. po wcześniejszym usunięciu paznokcia. Może to dotyczyć jednej lub dwóch stron, najczęściej palucha, czyli dużego palca u nogi. Często osoby borykające się z tym problemem wycinają paznokcie, żeby poczuć ulgę, jednak jest to tylko stan chwilowy. W rzeczywistości mogą pogorszyć sytuację. Gdy paznokcie są głęboko osadzone w wale, jest to już pierwszy sygnał do obserwacji, czy nie dzieje się nic niepokojącego – np. czy nie pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna, uczucie bólu. Do gabinetów podologicznych często trafiają również osoby, które nie są w stanie normalnie funkcjonować przez ból, a wrastające paznokcie powodują u nich rany. Podczas wizyty w gabinecie, podolog odpowiednio opracowuje paznokieć i wały okołopaznokciowe, co już przynosi ogromną ulgę. Klamra ma za zadanie nakierować paznokieć, żeby wrócił na prawidłowy tor, można powiedzieć, że „wyciąga” go z wałów. Pierwsze efekty wizualne są widoczne już po miesiącu, odczucia bólowe zmniejszają się tuż po założeniu klamry. Zawsze warto zgłosić się z problemem do specjalisty, który indywidualnie dobierze terapie i poinstruuje jak dbać o paznokcie w domu - zaznacza mgr Barbara Krause-Maniowska, podolog Studio 8 w Wałbrzychu.
Zobacz także: Paznokcie u nóg - jak dbać i co zrobić, żeby manicure przetrwał dłużej
Jak wygląda założenie klamry na paznokcie?
- W gabinetach podologicznych stosowane są klamry plastikowe, metalowe, łańcuszkowe i z włókna szklanego. To podolog podejmuje decyzję, która z nich najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Sposób mocowania klamry uzależniony jest od materiału z jakiego jest wykonana. Może być ona np. klejona na cały paznokieć lub mocowana za pomocą haczyków o płytkę paznokcia. Przy aplikacji klamer często stosuje się druty, preparaty i narzędzia zapożyczone z ortodoncji. Najbardziej popularne są klamry drutowe, głównie ze względu na to, że są bardzo mocne. Indywidualnie dobiera się grubość drutu i praktycznie tworzy się je w trakcie zabiegu na podstawie wielkości i grubości płytki. Miejsca i sposoby mocowania są bardzo spersonalizowane - mówi nam Barbara Krause-Maniowska.
Zabieg zakładania klamry na paznokcie trwa ok. 30- 60 minut w zależności od stanu paznokcia. W salonach kosmetycznych jego cena waha się od 100 do 200 zł w zależności od miejscowości.
- Zakładanie klamry na paznokcie samo w sobie nie jest bolesne. Nieprzyjemne uczucie może towarzyszyć zabiegowi głównie wtedy, kiedy ból pojawiał się wcześniej, ze względu na wrastające paznokcie. Po aplikacji klamry czuje się ulgę. Czasem jej założenie wymaga pracy na wale w celu jego właściwego oczyszczenia, co może prowadzić do pojawienia się uczucia dyskomfortu. Po założeniu klamry na paznokcie, potrzebna jest kontrola klamry, podczas której przesuwa się ją wraz ze wzrostem paznokcia i sprawdza, czy wszystko jest w porządku - dodaje podolog.
Zobacz także: Zabieg kostką Arkady na wrastające paznokcie

Zdjęcie satnowiska podologicznego: Studio8
Źródło zdjęcia głównego: Pinterest