serum la roche-posay
Chcę testować
kosmetyki bandi
Chcę testować
naturican
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Chcę testować
kosmetyki vichy
Wyniki testu
equalibra
Chcę testować
sanelle
Laureaci
seysso
Wyniki testu
aa
Laureaci
kosmetyki iwostin
Wyniki testu
kosmetyki glov
Laureaci
kosmetyki aa
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Laureaci
kosmetyki bourjois
Laureaci
kosmetyki eucerin
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Wyniki testu
kosmetyki biotherm
Laureaci
kosmetyki seysso
Wyniki testu
kosmetyki avene
Laureaci
kosmetyki cerave
Laureaci
Kształt paznokci
marigo20
Manicure

Kształt paznokci – jak dobrać idealny kształt i w jaki sposób piłować paznokcie? [ZDJĘCIA]

Kształt paznokci zwykle podyktowany jest modą i aktualnym trendami. I choć w podążaniu za nowinkami nie ma niczego złego, kształt warto dopasować przede wszystkim do długości palców i szerokości płytek. Nadanie im odpowiedniej formy potrafi zdziałać cuda i całkowicie zmienić wygląd dłoni. Sprawdźcie, jakie są rodzaje kształtów paznokci i który z nich będzie dla was najlepszym wyborem.

Decydując się na konkretną formę płytki, możecie sprawić, że palce się optycznie wydłużą lub skrócą. Odpowiedni kształt paznokci sprawi też, że dłoń będzie wyglądać na szczuplejszą. Z kolei niewłaściwy wybór może skutkować tym, że krótkie palce będą sprawiać wrażenie jeszcze krótszych, a szerokie i „masywne” płytki – jeszcze szerszych. Żeby uniknąć tych błędów, zdecydujcie się na kształt, który najlepiej wydobędzie zalety waszych dłoni.

Spis treści:

 1. Rodzaje kształtów paznokci – najmodniejsze kształty w 2022 roku
 2. Jak piłować różne kształty paznokci?
 3. Kształt paznokci trumienka
 4. Kształt paznokci ballerina
 5. Kształt paznokci migdał
 6. Kształt paznokci kwadrat
 7. Kształt paznokci zaokrąglony kwadrat
 8. Owalny kształt paznokci
 9. Kształt paznokci szpic
 10. Kształt paznokci pipe
 11. Jaki kształt będzie najlepszy dla krótkich paznokci?
 12. Jaki kształt nadać paznokciom żelowym?
 13. Jaki kształt paznokci wyszczupla palce?
 14. Jaki kształt paznokcia pasuje do szerokiej płytki?
 15. Jaki kształt paznokcia pasuje do małej i wąskiej płytki?
 16. Jaki kształt będzie najlepszy dla paznokci u nóg?

Te trendy w manicure będą królować w najbliższych miesiącach!

Rodzaje kształtów paznokci – najmodniejsze kształty w 2022 roku

Modne kształty paznokci od wielu lat niezmiennie zdominowane były przez migdałki. Nic w tym dziwnego. Są romantyczne, kobiece, niekontrowersyjne i możliwe do zrobienia na niemal każdej długości (z wyjątkiem bardzo krótkich płytek). Migdałki wydają się być lekko szpiczaste, jednak delikatnie zaokrąglone na czubku. Wielbicielki klasyki cenią sobie również paznokcie kwadratowe czy owalne.

W ostatnim czasie jednak kobiety coraz chętniej sięgają po bardziej zwariowane i niestandardowe kształty paznokci. Takimi są z pewnością paznokcie trumienki i balleriny – to poniekąd wniesienie migdałków na wyższy poziom i dodaje im odrobiny charakteru. Różni je przede wszystkim ścięta, spiłowana na prosto górna część płytki. Fanki drapieżnego manicure’u decydują się też na paznokcie w kształcie pipe czy imponujące szpice.

Jak piłować różne kształty paznokci?

Niezależnie od tego, jaki kształt wybierzecie, piłując płytkę, pamiętajcie, żeby ruchy pilniczka wykonywać w jedną stronę. Jeśli będziecie piłować naprzemiennie w obu kierunkach, zniszczycie płytkę. Oprzyjcie również dłoń, żeby nie robić tego w powietrzu. Wybierzcie pilnik o odpowiedniej gradacji. Najlepiej zazwyczaj sprawdzają się pilniczki papierowe o gradacji 180, 200, 220.

Kształty paznokci
Kolonko

Kształt paznokci trumienka

Paznokcie trumienki  (coffin nails) to poniekąd połączenie migdałków i kwadratów. Są idealne dla dłuższych i wąskich paznokci oraz smukłych dłoni. Piłując płytkę w celu uzyskania kształtu trumienek, spiłuj mocniej boki (możesz zrobić to pod kątem 45 stopni lub więcej, jeśli są długie i chcesz osiągnąć efekt węższej góry), następnie przejdź do końcówki paznokcia i spiłuj ją na prosto.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @thebeautyblok

Kształt paznokci ballerina

Paznokcie ballerina zazwyczaj utożsamiane są z trumienkami. Jeśli jednak zwrócicie uwagę na szczegóły, zauważycie, że w nieznacznie różnią się stopniem „ścięcia” boków. W przypadku trumienek są one proste, w ballerinach natomiast mają lekko zaokrągloną linię. Obie wersje najlepiej wyglądają na długich płytkach i w ich przypadku raczej niezbędne jest przedłużenie paznokci żelem bądź akrylem.

Kształt paznokci migdał

Paznokcie migdałki (almond) pasują niemal do każdego rodzaju płytki (z wyjątkiem takiej bardzo szerokiej). Ich nazwa odnosi się oczywiście do charakterystycznego kształtu orzechów migdałowych. Taki kształt paznokci wysmukla krótkie i pulchne palce. Żeby go uzyskać, należy spiłować wewnętrzny bok paznokcia pod kątem 45 stopni, po czym przejść delikatnie do jego czubka, zaokrąglić go, a następnie rozpocząć piłowanie drugiej strony. 

Kształt paznokci kwadrat

Paznokcie spiłowane na kwadrat (square) to jedne z łatwiejszych do wykonania kształtów płytek. Żeby go stworzyć, należy piłować paznokieć prosto, jednak równolegle do jego nasady. Boki płytek również powinny być proste i równoległe do siebie. Zdecydujcie się na paznokcie kwadraty, jeśli wasze palce są długie i smukłe. Kształty paznokci oparte na ostrych krawędziach mają jednak jeden problem – skłonność do zahaczania o przedmioty i łamania się.

Kształt paznokci zaokrąglony kwadrat

Ciekawą wersją płytek kwadratowych są paznokcie w kształcie zaokrąglonego kwadratu (tzw. squoval). Podobnie jak klasyczny kwadrat ma on równoległe, proste boki i prostą krawędź, ale jest ona właśnie lekko zaokrąglona. Nie ma tu więc ostrych kantów, lecz są one łagodniejsze i subtelniejsze.

Owalny kształt paznokci

Owalny kształt paznokci jest dość uniwersalny. Wyglądają bardzo naturalnie i wpisują się w klasykę, a dodatkowo wysmuklają dłonie. Chcąc nadać płytce taki kształt, wystarczy spiłować ją, kierując się kształtem i krawędzią opuszków palców.

Kształt paznokci szpic

Paznokcie szpice (stiletto) to bardzo charakterystyczny kształt. Najlepiej wyglądają na paznokciach przedłużanych, bo to właśnie ich długość stanowi jeden z wyróżników „sztyletów”. Drugim jest ostre, mocno spiłowane zakończenie. Taki kształt paznokci potrafi fantastycznie wydłużyć palce. Wada? Niestety bywają mało praktycznie i niezbyt wygodne na co dzień. Aby uzyskać szpice, najlepiej wyznaczyć środek na czubku płytki i do niego mocno spiłować oba boki.

Kształt paznokci pipe

Kształt paznokci pipe jest dość nietypowy i – podobnie jak szpice – najlepiej prezentuje się na długich płytkach. Paznokcie swoim wyglądem przypominają tunel lub rurki. Mają zaokrągloną krawędź, ale długie proste, równoległe do siebie brzegi.

Jaki kształt będzie najlepszy dla krótkich paznokci?

Wbrew pozorom krótkie paznokcie nie są skazane na nudę. Możecie zdecydować się na klasyczne migdałki krótkie czy paznokcie kwadratowe krótkie. Jeśli wpadły wam w oko szpiczaste końcówki, świetnym wyborem będzie kształt paznokci górski szczyt (mountain peak). To krótsza wersja paznokci szpiców.

Jaki kształt nadać paznokciom żelowym?

Paznokcie przedłużone żelem są wręcz stworzone do tego, żeby nieco zaszaleć. Do ekstremalnie długich płytek rewelacyjnie pasują takie kształty jak szpice czy tunele. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w takim wydaniu zaprezentować też długie migdałki. Takie paznokcie aż proszą się o to, żeby je niestandardowo ozdobić, używając cyrkonii, naklejek do paznokci czy brokatu.

Jaki kształt paznokci wyszczupla palce?

Wasze palce są raczej krótkie i nieco pulchne? Unikajcie paznokci w kształcie kwadratu, zwłaszcza na krótkich płytkach. Taka forma dodatkowo optycznie skróci paznokcie. Sprawdzi się natomiast niezawodny migdałek, owal czy balleriny.

Jaki kształt paznokcia pasuje do szerokiej płytki?

Przy szerokich paznokciach lepiej unikać piłowania w szpic. Dobrym wyborem będzie kształt paznokci owalny. Jeśli płytka jest naprawdę duża, możecie optycznie pomniejszyć ją również poprzez zostawienie po bokach wąskiego paska niepokrytego lakierem. Ciekawym pomysłem jest też manicure w dwóch odcieniach. Jasnym kolorem pomalujcie boki płytki, a na środku nanieście pasek ciemnego lakieru. 

Jaki kształt paznokcia pasuje do małej i wąskiej płytki?

Kobiety o wąskiej płytce powinny raczej wystrzegać się ostro zakończonych i długich szpiczastych paznokci, które mogą nadać ich dłoniom efektu „szponów”. Jeśli więc wasza płytka jest bardzo wąska, a do tego długa, unikajcie ekstremalnych szpiców. Nie oznacza to jednak, że szpiczaste kształty zupełnie nie są dla was – ciekawym wyborem będzie krótki mountain peak. Dobrym rozwiązaniem dla kobiet o smukłych dłoniach i wąskiej płytce paznokcia jest kształt kwadratowy. Niezawodny będzie też owal.

Jaki kształt będzie najlepszy dla paznokci u nóg?

Kształtem, który jest bez wątpienia najwygodniejszy w przypadku paznokci u nóg, jest kwadrat. Może to być klasyczny prosty kwadrat lub ten z zaokrąglonymi kantami. Możecie też skusić się na krótkie owalne płytki. Szponiaste szpice czy trumienki na paznokciach u stóp to zdecydowanie nie jest dobry pomysł.

Wykorzystaj aktualny kod rabatowy Rossmann, aby jeszcze taniej kupić produkty do stylizacji paznokci… i nie tylko!
jak piłować paznokcie
iStock
Manicure
Jak prawidłowo piłować paznokcie?
Jak prawidłowo piłować paznokcie, tak aby się nie zniszczyły i miały taki sam kształt? Wybór odpowiedniego pilnika do paznokci, technika piłowania i nadawania kształtu paznokciom.

Prawidłowe piłowanie paznokci to niełatwa sztuka. Często jest tak, że ostateczny efekt nie jest satysfakcjonujący, a każdy paznokieć ma zupełnie inną długość i kształt. Niekiedy zdarza się również, że przy nieprawidłowej technice piłowania, nasze paznokcie są zniszczone i rozdwajają się. Już wybór odpowiedniego pilniczka do naszej płytki ma ogromne znaczenie. Jak piłować paznokcie i nadać im odpowiedni kształt. Czym piłować paznokcie? Zanim przejdziemy do piłowania paznokci, warto się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów pilniczków do paznokci. Nie każdy z nich będzie odpowiedni do naszej płytki i efektu jaki chcemy uzyskać. Pilnik papierowy Pilnik papierowy sprawdza się zarówno przy paznokciach naturalnych, jak i sztucznych. Gradację, czyli ostrość pilnika dobieramy do rodzaju swojego paznokcia. Do naturalnych najlepiej sprawdzają się te o gradacji 180-200-220. Do paznokci żelowych czy akrylowych zdecydowanie lepiej nadadzą się ostrzejsze narzędzia, na przykład te o gradacji 60-80-100. Jest to najtańsza opcja, jednak tego typu pilniczek bardzo szybko się zużywa i niszczy. Tego typu akcesorium możemy kupić w różnych kształtach, na przykład zaokrąglony lub formie półksiężyca. Pilnik metalowy Pilnik metalowe są wykonane ze stali nierdzewnej i metalowych opiłków. Ich cienka forma pozwala na dokładne wypiłowanie paznokcia w odpowiedni kształt. Są one niezwykle trwałe, dlatego bez problemu posłużą nam kilka lat. Niestety, tego typu pilniki niszczą płytkę paznokcia i powodują ich rozdwajanie. Jest to więc opcja przeznaczona jedynie dla sztucznych paznokci. Pilnik szklany Pilnik szklany świetnie sprawdzi się na paznokciach naturalnych. Domyka on łuski paznokcia, dzięki czemu jego krawędzie są gładkie i nie rozdwajają się. Pilniki szklane są dosyć drogie i łatwo je połamać. Jednak jeśli będziemy...

paznokcie migdałki krótkie
iStock
Manicure
Paznokcie migdałki krótkie – jak zrobić, ich zalety i inspiracje z Instagrama
Robisz manicure samodzielnie w domu i zastanawiasz się, jaki kształt nadać swoim paznokciom? Co powiesz na paznokcie migdałki? Ale te krótkie, subtelniejsze, bardziej eleganckie i, choć to na pewno rzecz gustu, ładniejsze od swoich bardziej popularnych, dłuższych odpowiedników? 

Paznokcie w kształcie migdałka na pewno wielu z was kojarzą się z tzw. “szponami”. Drapieżnie wyglądającymi, szalenie długimi paznokciami. Kiedy na nie patrzysz zastanawiasz się, jak u licha można w ogóle z nimi funkcjonować?! Ich długość i spiczasty kształt są przecież w stanie utrudnić każdą, nawet najbardziej prozaiczną czynność, jak chociażby korzystanie z telefonu. Potrzeba naprawdę dużej wprawy, żeby nauczyć się z nimi normalnie żyć. Jednak takie paznokcie mają niewątpliwie dużą zaletę - pięknie wysmuklają nie tylko palce, ale i całą dłoń. Kto wie, być może właśnie po to, żeby połączyć świetny efekt wizualny i lepszą funkcjonalność, powstał w czyjejś głowie pomysł na paznokcie migdałki krótkie? Spis treści: Paznokcie migdałki krótkie - dla kogo?  Zalety paznokci - krótkich migdałków Jak zrobić paznokcie migdałki krótkie? Paznokcie migdałki krótkie we francuskim stylu Krótkie paznokcie migdałki z wzorem Paznokcie migdałki krótkie w stylu ombre Paznokcie migdałki w kolorach jesieni Paznokcie migdałki krótkie - dla kogo?   Na początku małe wyjaśnienie, o jaki kształt w ogóle chodzi - migdałkami nazywamy paznokcie spiłowane po bokach i łagodnie zaokrąglone na końcach. Mają dosłownie formę migdała, wystają niewiele poza opuszki palców, ale wyglądają delikatnie dzięki opływowemu kształtowi. Komu taki kształt paznokci powinien najbardziej przypaść do gustu? Kobietom, które mają szeroką płytkę lub tym, które po prostu chcą, by ich dłoń wyglądała smukło, kobieco, przy tym subtelnie i elegancko. Nie zrozumcie mnie źle, nie oznacza to, że inne kształty paznokci nie są kobiece i eleganckie! Migdałki mają jednak w sobie "to coś", co sprawia, że są po prostu...

paznokcie migdałki fioletowe
iStock
Manicure
Paznokcie migdałki - jak zrobić i jakie są modne? TOP 15 inspiracji
Paznokcie migdałki to klasyczny kształt paznokci, który jest bardzo elegancki, a dodatkowo wyszczupla dłonie. Sprawdźcie, jak zrobić paznokcie migdałki krok po kroku. Znalazłyśmy dla was również ciekawe inspiracje na paznokcie migdałki z Instagrama!

Paznokcie migdałki wyglądają świetnie w każdym wydaniu, zarówno te zupełnie naturalne, jak i kolorowe czy we wzorki. W naszym zestawieniu znajdziecie piękne paznokcie migdałki w czerwieni i czerni, klasyczny french manicure i modnych zdobieniach. Spis treści: Jak wyglądają paznokcie migdałki? Paznokcie migdałki krok po kroku Paznokcie migdałki - wzory i inspiracje Jak wyglądają paznokcie migdałki? Paznokcie migdałki to jeden z najbardziej klasycznych kształtów paznokcia , który ma przypominać migdał. Z jednej strony jest on więc bardziej obły, a następnie zwęża się ku wolnej krawędzi paznokcia, ale nie ma ostrego zakończenia. Ten rodzaj paznokcia wydłuża palce i wyszczupla dłonie, a w dodatku wygląda niezwykle elegancko. Na poniższym zdjęcia możemy porównać wszystkie rodzaje paznokci, a paznokcie migdałki są oznaczone jako almond . Paznokcie migdałki krok po kroku Stworzenie paznokci w kształcie migdałków nie jest trudne, wystarczy trzymać się kilku zasad i postępować krok po kroku według poniższej instrukcji. Pilnik trzymamy pod kątem około 40 stopni w stosunki do boku płytki. Delikatnie piłujemy płytkę w jednym kierunku po obu stronach paznokcia.  Piłowanie na prawej ręce zazwyczaj zaczynamy od lewego brzegu paznokcia, a dopiero potem przechodzimy do drugiego boku. Odwrotnie na ręce lewej. Ostatnim krokiem jest nadanie końcówce obłego kształtu , co robimy przeciągając delikatnie pilnikiem od wewnątrz na zewnątrz paznokcia. Paznokcie migdałki - wzory i inspiracje Paznokcie migdałki to jeden z najbardziej klasycznych kształtów paznokci, na którym świetnie będzie wyglądać praktycznie każdy manicure. Szczególnie popularne wzory i kolory to french manicure, czerwony i czarne paznokcie, ombre i...

krótkie paznokcie hybrydowe
kobrin_photo/iStock
Manicure
Hybryda na krótkich paznokciach - jak zrobić i jaki wzór wybrać? 5 inspiracji na krótkie paznokcie hybrydowe
Krótkie paznokcie hybrydowe mogą wyglądać równie dobrze, jak przedłużane, jeśli postawimy na odpowiednią stylizację. Stawiamy tutaj na minimalizm i subtelne wzory, takie jak klasyczny manicure, french, drobne zdobienia czy kwiaty. Sprawdźcie, jak zrobić hybrydy na krótkich paznokciach oraz nasze TOP 5 inspiracji z Instagrama.

Hybrydy na krótkich paznokciach robimy dokładnie tak samo, jak manicure hybrydowy na dłuższej płytce. Pamiętajmy jednak, by nakładać jak najmniej lakierów, aby nie wylały się na skórki. Najmodniejszym kształtem przy krótkich paznokciach jest kwadrat, to ulubiony manicure Julii Wieniawy! Spis treści: Jak zrobić hybrydy na krótkich paznokciach? Jaki wzór hybryd na krótkich paznokciach wybrać? Krótkie paznokcie hybrydowe swirl nails Krótkie paznokcie hybrydowe w kwiaty Krótkie paznokcie hybrydowe french manicure Krótkie paznokcie hybrydowe we wzorki Klasyczne krótkie paznokcie hybrydowe Jak zrobić hybrydy na krótkich paznokciach? Wykonanie krótkich paznokci hybrydowych wygląda dokładnie tak, jak manicure hybrydowy  na dłuższych paznokciach. W tym przypadku wykonujemy go na naturalnej płytce i rezygnujemy z przedłużania paznokci. Pamiętajmy jednak, by nakładać bardzo cienką warstwę lakierów hybrydowych, tak by nie spłynął on na skórki. Trudności mogą się pojawić przy bardzo krótkiej lub wąskiej płytce paznokcia. W tym przypadku warto sięgnąć po mniejszy pędzelek. Jaki wzór hybryd na krótkich paznokciach wybrać? Wybór hybrydy na krótkich paznokciach jest bardzo duży. Na takiej płytce świetnie wygląda nawet klasyczny manicure w jakimś ciekawym  kolorze, na przykład liliowym albo szałwiowym. Możemy również postawić na wzory, jednak mamy tutaj troszkę mniej miejsca, dlatego lepiej sprawdzą się minimalistyczne lub abstrakcyjne motywy. W przypadku french manicure stawiajmy tutaj na bardzo cienki paseczek na końcu. Duże znaczenie ma również kształt naszego paznokcia. W przypadku zwężanych kształtów mamy mniejsze pole do wykonania...

Nasze akcje
„Wygląd na skórze, trwałość i lekkość sprawiają, że aż chce się po niego sięgać”. Krem koloryzujący od Rare Beauty przetestowany!
MAKIJAŻ
Krem koloryzujący od Rare Beauty już przetestowany!
Partner
żel pod prysznic
Pielęgnacja
„Na pewno trafi na listę moich ulubionych żeli do kąpieli”. Linia Palmolive Smoothies już przetestowana!
Partner
pielęgnacja skóry
Pielęgnacja
Innowacyjne urządzenia Braun. Mamy dla was kody zniżkowe!
Partner
 Serum Przeciw Niedoskonałościom Normaderm Probio-BHA
Pielęgnacja
„To przełom w mojej pielęgnacji”. Serum Przeciw Niedoskonałościom Normaderm Probio-BHA od Vichy już przetestowane!
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost