zestaw kosmetyków Eveline
Chcę testować
serum neutrogena
Wyniki testu
Suplement diety ShineMe
Chcę testować
Bioderma Sébium Kerato+
Chcę testować
prostownica BaByliss
Wyniki testu
zestaw kosmetyków z serii kozie mleko
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Samarite
Chcę testować
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Chcę testować
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Laureaci
kosmetyki garnier
Wyniki testu
produkty z linii Chlorofil od marki Soraya
Chcę testować
Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0
Chcę testować
żele intymne Unimil
Wyniki testu
dermokosmetyki Eucerin
Wyniki testu
Colgate® Max White Ultra Active Foam
Chcę testować
tołpa dermo enzyme
Chcę testować
suplement diety FeMe Complex Health Labs Care
Chcę testować
Serum TetraVIT C 10% Glow On
Chcę testować
Equilibra
Wyniki testu
cetaphil
Laureaci
łuszczyca paznokci przyczyny objawy leczenie manicure hybrydowy lakier do paznokci
Manicure

Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca paznokci występuje u osób chorujących na łuszczycę zwyczajną lub stawową albo poprzedza zachorowanie na którąś z nich. Najczęstszym jej objawem są wgłębienia na płytce paznokci, ale w skrajnym wypadku może ona również doprowadzić do ich całkowitej utraty.

Tak jak w przypadku łuszczycy zwyczajnej czy stawowej, lekarze nie znają dokładnego powodu zachorowania na łuszczycę paznokci. Przyjmuje się, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której z niewiadomego powodu organizm zaczyna atakować własne tkanki i je niszczyć. Łuszczyca paznokci wymaga leczenia dermatologicznego oraz wyjątkowego dbania o dłonie.

Fot.: iStock

Mocne i twarde paznokcie zaraz po hybrydzie? To możliwe! Zobacz, o jaki produkt chodzi!

Łuszczyca paznokci – przyczyny

Łuszczyca paznokci zwykle występuje u osób, które już chorują na łuszczycę zwyczajną (ma ją 50 procent chorych) lub stawową (ma ją ponad 80 procent chorych). Łuszczyca paznokci może jednak pojawić się samodzielnie (najczęściej u dzieci), będąc zapowiedzią późniejszego zachorowania na łuszczycę zwyczajną lub stawową. 

Tak jak już wspominaliśmy, łuszczyca paznokci to choroba autoimmunologiczna, której dokładne przyczyny nie są znane. Wiadomo jednak, że istnieją czynniki, które mogą ją wywołać lub spowodować jej nawrót. Są to:

 • ostre i przewlekłe infekcje – zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza lub przydatków, angina, różyczka, ospa czy odra,
 • choroby przewlekłe – cukrzyca, dna moczanowa
 • przyjmowanie niektórych leków – tetracycliny (antybiotyk stosowany w leczeniu trądziku pospolitego), sterydów, leków hormonalnych, interferonu (lek stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C) czy beta-blokerów (leków przyjmowanych między innymi przez osoby z chorobą niedokrwienną serca),
 • stres.

Łuszczyca paznokci – objawy

Zmiany typowe dla łuszczycy paznokci pojawiają się najczęściej w obrębie dłoni i bardzo rzadko dotyczą paznokci u stóp. Najczęstszym objawem łuszczycy paznokci jest tak zwane naparstkowanie, czyli pojawienie się na płytce paznokciowej pojedynczych wgłębień. Wgłębienia te mogą być dość duże i głębokie oraz mieć nieregularny kształt. 

Inne popularne objawy łuszczycy paznokci:

 • podłużne bruzdowanie,
 • poprzeczne wgłębienia (linie Beau),
 • tak zwana szorstkość paznokcia, czyli jego nierówna powierzchnia (trachyonychia),
 • kruszenia się płytki paznokciowej
 • bielactwo paznokci, czyli białe plamki lub paski na płytce paznokciowej (leukonychia), 

Osobną kategorię objawów łuszczycy paznokci stanowią te, które pojawiają się, gdy choroba zaatakuje łożysko – tkankę położoną bezpośrednio pod płytką paznokcia, która go odżywia. Wtedy mogą się pojawić:

 • plamy olejowe (łososiowe) – okrągłe lub owalne, przezroczyste i żółto-czerwone przebarwienia w obrębie łożyska paznokci. Zwykle występują pojedynczo, ale mogą też pojawiać się dwójkami lub trójkami. Na początku plamy objawiają się jako ciemniejszy kolor fragmentu paznokcia – bardziej różowy niż normalnie – i dopiero z czasem stają się żółtawe. Pojawieniu się plam olejowych towarzyszy zwykle tkliwość i bolesność paznokci.
 • onycholiza – oddzielanie się płytki paznokcia od łożyska. Pod płytką paznokciową tworzy się przestrzeń, w której mogą rozwijać się drobnoustroje. W związku z tym, przy okazji pojawienia się takich objawów występuje też dość duże ryzyko infekcji bakteryjnej.
 • hiperkeratoza podpaznokciowa – rogowacenie naskórka pod paznokciem. W efekcie zachodzących zmian, płytka staje się krucha i łamliwa, a na jej powierzchni pojawiają się wgłębienia i rowki. Z czasem paznokieć zmienia kolor i zaczyna się odwarstwiać (oddzielać) od palca.
 • linijne wylewy krwawe – podłużne, ciemnoczerwone pasemka w obrębie płytki. 

Leczenie łuszczycy paznokci 

Łuszczyca paznokcia wymaga leczenia dermatologicznego. Ignorowanie objawów tej choroby będzie prowadziło do ich zaostrzenia i w skrajnym wypadku nawet do utraty paznokci. W leczeniu łuszczycy paznokci stosuje się: 

 • maści z kwasem salicylowym,
 • żele z kortykosteroidami,
 • preparaty z retinoidami (pochodnymi witaminy A) i witaminą D3,
 • preparaty dziegciowe, 
 • fototerapię (PUVA), czyli łączenie naświetlania paznokci ultrafioletem A (UVA) z równoczesnym podawaniem leku (psoralenu), który sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa na to światło,
 • wstrzykiwania glikokortykosteroidów do macierzy paznokci.

Łuszczyca paznokci – leczenie w domu

Chcąc złagodzić objawy choroby lub doprowadzić do jej uśpienia trzeba przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia – ograniczać stres, wysypiać się i odpowiednio odżywiać. Dieta osoby chorującej na łuszczycę paznokci musi być przede wszystkim bogata w kwasy omega-6 i omega-3. Dlatego chorym zaleca się spożywanie ryb, orzechów, migdałów, oleju rzepakowego i lnianego.

Przy łuszczycy paznokci trzeba też odpowiednio dbać o dłonie:

 • mieć zawsze krótko obcięte paznokcie (to zapobiegnie ich łamaniu się),
 • zmywać naczynia czy pracować w ogrodzie zawsze w ochronnych rękawiczkach,
 • regularnie nawilżać dłonie,
 • unikać wycinania skórek (zranienie skóry przy paznokciu może doprowadzić do infekcji i zaostrzenia objawów łuszczycy).

Łuszczyca paznokci – malowanie lakierem, hybrydy

Wbrew opiniom, które można znaleźć na różnych forach, łuszczyca paznokci to choroba wykluczająca zarówno zwykły manicure, jak i ten hybrydowy. Malowanie paznokci lub robienie manicuru hybrydowego może na początku prowadzić to wygładzenia płytki paznokcia, a nawet dawać wrażenie, że została ona wzmocniona.

Z czasem jednak manicure będzie dodatkowo osłabiał chory paznokieć. Ponadto lakier do paznokci czy manicure hybrydowy uniemożliwiają leczenie łuszczycy paznokci oraz obserwowanie natężenia zmian chorobowych.

Zobacz także: Grzybica paznokci to uciążliwa choroba, która może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, jak ją rozpoznać!

Zdjęcie główne: iStock

łuszczyca objawy leczenie pielęgnacja dieta łuszczyca stawowa łuszczyca paznokci
Pielęgnacja
Łuszczyca – objawy, leczenie
Łuszczyca to choroba skóry objawiająca się zaczerwienionymi, łuszczącymi się wykwitami grudkowymi. Jej głównym powodem jest genetyczna skłonność, ale przebieg choroby zależy od ogólnego stanu zdrowia i stylu życia chorego.

Łuszczyca to przewlekła, zapalna, nawrotowa i niezakaźna choroba skóry. Dotyczy ona około 2 procent populacji w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce choruje na nią do 3 procent społeczeństwa, za to w Azji i Afryce występuje rzadziej. Jej przyczyny nie są do końca znane, ale zakłada się, że jest ona dziedziczona. Za to rozwój i nasilenie łuszczycy zależy od czynników środowiskowych oraz stanu psychicznego chorego .  Fot.: iStock Łuszczyca – przyczyny Jako  najważniejszy powód zachorowania na łuszczyce podaje się skłonność genetyczną , a konkretnie obecność genu HLA-Cw6. Ale choroba zwykle uaktywnia się i nasila pod wpływem konkretnych czynników środowiskowych oraz chorób. Wywołują oraz zaostrzają łuszczycę: infekcje bakteryjne i wirusowe oraz zapalne choroby skóry , (np. różyczka, odra, angina, zapalenie migdałków, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik), długotrwałe podrażnienie lub uszkodzenie skóry (np. zadrapanie, oparzenie słoneczne), niektóre lekarstwa (np. beta-blokery stosowane w leczeniu chorób serca, kortykosteroidy), używki (alkohol, papierosy), stres .  Wyróżnia się dwa typy łuszczycy. Typ pierwszy jest dziedziczony i do ujawnienia choroby dochodzi przed 40. rokiem życia (zwykle w okresie dojrzewania, miedzy 10 a 14 rokiem życia). Ten typ łuszczycy ma cięższy przebieg, trudniej się go leczy i dość często następują nawroty choroby. Typ drugi łuszczycy to tak zwana łuszczyca dorosłych. Jej pierwsze objawy pojawiają się po 40. roku życia (szczyt zachorowań przypada po 55. roku życia). Ten typ łuszczycy jest rzadziej dziedziczony i zazwyczaj bardziej związany z czynnikami środowiskowymi .  Fot.: iStock Łuszczyca – objawy Głównymi objawami łuszczycy są grudkowe wykwity pojawiające się na skórze ciała – najpierw pojawiające się na tak zwanych prostownikach kończyn (kolanach, łokciach), a z...

choroba paznokci
iStock
Pielęgnacja
Choroby paznokci - jak je rozpoznać i leczyć?
Choroby paznokci to bardzo częsty problem, gdyż do zakażeń czy uszkodzeń może dojść na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze choroby paznokci to grzybica, drożdżyca, onychylioza, zanokcica oraz uszkodzenie macierzy. Sprawdźcie, jak je rozpoznać i leczyć.

Choroby paznokci mają różne objawy, które zazwyczaj są bardzo charakterystyczne dla danej choroby. Są to między innymi przebarwienia, deformacje, ból, opuchlizna, a niekiedy także wysięk ropny. Ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jak wygląda zdrowy paznokieć? Zdrowy paznokieć bez zmian chorobowych jest gładki i ma naturalną barwę. Nie znajdziemy na nim zmian charakterystycznych dla chorób paznokci , takich jak: bruzdy, przebarwienia, wgłębienia, nierówności płytki, tkliwość i bolesność, sączenie się płynów, krwiaki pod paznokciem, kruchość. Tak naprawdę każda niepojąca zmiana w obrębie płytki paznokcia i innych części paznokcia, może być objawem popularnych schorzeń. Jeśli wygląd naszego paznokcia się zmienia, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętajcie, o tym, że szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż nieleczone choroby paznokci mogą doprowadzić nawet do odejścia płytki i bolesnej rekonwalescencji. Choroby paznokci u rąk i nóg Wszelkie zmiany chorobowe są niemal od razu widoczne na paznokciach. Pojawiają się na nich przebarwienia, bruzdy. Często dochodzi także do zniekształcenia płytki paznokcia, łamania się kruchości, a niekiedy paznokieć nawet zaczyna odchodzić! Grzybica paznokci  Grzybica może się pojawić zarówno u rąk, jak i nóg, jednak u nóg pojawia się zdecydowanie częściej. Pierwszym objawem są żółte lub ciemne przebarwienia , które najczęściej pojawiają się najpierw na wolnym brzegu paznokcia. Długo nieleczona grzybica może zakazić łożysko, co objawia się kruszeniem płytki,...

łuszczyca dieta zmniejszająca objawy antyoksydanty wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Pielęgnacja
Łuszczyca – dieta zmniejszająca objawy
Łuszczyca to nieuleczalna choroba, ale z pomocą odpowiedniego jedzenia można złagodzić jej przebieg. Dieta zmniejszająca objawy łuszczycy powinna przede wszystkim być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty.

Łuszczyca to genetycznie uwarunkowana choroba autoimmunologiczna, której  przebieg zależy od ogólnego stanu zdrowia i stylu życia chorego . Objawy łuszczycy będą mniej uciążliwe, a jej leczenie bardziej skuteczne, jeżeli chory zrezygnuje z palenia papierosów, ograniczy spożywanie alkoholu oraz zmniejszy natężenie stresu . Olbrzymie znaczenie w przypadku łuszczycy ma też dieta. Odpowiednie jedzenie powoduje, że: znacznie mniejsza powierzchnia skóry jest zajęta przez zmiany łuszczycowe, mniejsze jest ich zaczerwienienie, mniejsze jest złuszczanie się naskórka, nacieki zmian łuszczycowych są cieńsze.  View this post on Instagram A post shared by (@mygoodnessrecipes) on Aug 6, 2019 at 12:19am PDT Łuszczyca – co jeść, żeby złagodzić objawy choroby Osoby chore na łuszczycę (podobnie jak cierpiący na atopowe zapalenie skóry ) powinny dbać o to, żeby wraz z pożywieniem dostarczać swojemu organizmowi duże ilości wielonienasyconych kawasów tłuszczowych , a zwłaszcza kwasów z rodziny omega-3, które łagodzą stany zapalne. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w: tłustych rybach (halibucie, łososiu, śledziu, dorszu, makreli, sardynkach), siemieniu lnianym, oleju lnianym, oleju rzepakowym, nasionach chia, orzechach włoskich,  pestkach dyni, migdałach,  jajkach, produktach sojowych. Dieta chorych na łuszczycę powinna być także bogata w antyoksydanty . Dlaczego? Bo reaktywne formy tlenu (wolne rodniki) nasilają stan zapalny. Za to spożywanie produktów bogatych w neutralizujące je antyoksydanty (warzyw, owoców), zmniejsza  stan zapalny .  Duże ilości antyoksydantów znajdziemy między innymi w: aronii, borówkach amerykańskich, czarnej porzeczce, wiśniach, malinach, truskawkach, śliwkach, czerwonych grejpfrutach, burakach,...

grzybica paznokci objawy leczenie
Manicure
Grzybica paznokci - objawy i leczenie
Grzybica paznokci to uciążliwa choroba, która - nieleczona - może mieć poważne konsekwencje. Może doprowadzić do trwałej utraty paznokcia lub przerodzić się w cellulitis.

Grzybica stała się tak powszechną dolegliwością, że lekarze coraz częściej mówią o jej epidemii. Jedną z bardziej "popularnych" postaci zakażenia grzybami chorobotwórczymi jest grzybica paznokci. Częściej pojawia się ona na paznokciach u stóp i bardziej narażeni na nią są mężczyźni. W początkowym stadium choroba może umknąć naszej uwadze , warto jednak nauczyć się rozpoznawać jej pierwsze objawy. Bo nieleczona grzybica paznokci może prowadzić to niebezpiecznych powikłań. Fot.: iStock Grzybica paznokci - przyczyny Grzybicą paznokci można się zarazić na basenie, podczas zabiegu pedicure lub manicure, czy nawet mierząc buty w sklepie. Niektórzy mają predyspozycje do zachorowania na tę chorobę. Bardziej narażone na nią są osoby o obniżonej odporności - cierpiące na choroby autoimmunologiczne, stosujących leki hormonalne, steroidowe lub antybiotyki. Ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci zwiększa także  cukrzyca, otyłość oraz zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu , które występuje na przykład przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz przy schorzeniach nadnerczy. Grzybica paznokci - objawy Pierwsze objawy grzybicy paznokci są dość subtelne. Choroba zaczyna się zwykle od zmiany koloru płytki paznokcia, która staje się żółta, biała lub wyraźnie ciemnieje . Następnie dochodzi do jej pogrubienia. Zakażony paznokieć odkształca się, rozwarstwia i staje się kruchy. Pod paznokciem gromadzą się złogi grzybicze i zaczyna on brzydko pachnieć. Dochodzi do zapalenia wałów paznokciowych (skóry wokół paznokci), pojawia się ból, a w końcu paznokieć odkleja się od łożyska. Grzybica paznokci leczenie Na wczesnym etapie choroby można podjąć próbę jej samodzielnego leczenia. Grzybicę paznokci leczymy w domu, stosując preparaty dostępne w drogeriach (np. Scholl lub Undofen) lub w aptece bez recepty (np. Mycosan lub Ciclolack). Te sztyfty,...

Nasze akcje
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Avon oceniany jako marka luksusowa
Pielęgnacja
Avon oceniany jako marka luksusowa!
Partner
Szczotka prostująca Philips
Fryzury
Podgrzewana szczotka prostująca z jonizacją BHB885/00 od Philips sprawdzona przez Top Recenzentki!
Partner
Babyliss
Fryzury
Redaktorki sprawdziły prostownicę BaByliss dodającą włosom połysk. Jak sprawdziła się na 3 różnych typach włosów?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost