klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
malowanie paznokci
Manicure

Malowanie paznokci bez smug – przewodnik po perfekcyjnym manicure

Malowanie paznokci może być formą relaksu, sposobem na wyrażenie siebie poprzez manicure, jak i udręką i walką o szybkie wysychanie lakieru. Istnieje kilka zasad, które mogą poprawić jakość pracy nad idealnymi paznokciami. Jeśli się do nich zastosujesz, efekt będzie inny niż dotychczas.
Marta Średnicka
styczeń 13, 2020

 Malowanie paznokci nie musi być mozolne i trudne. Mimo ilości poświęconego czasu na malowanie paznokci, czasem efekt nie spełnia naszych oczekiwań. Zalane skórki, smugi, brak trwałości manicure - to jedne z najczęstszych problemów. Są jednak sposoby, żeby temu zaradzić. Sprawdź nasz mały poradnik malowania paznokci, poznaj triki i dowiedz się, co robiłaś dotąd nie tak. Może okazać się, że drobnostka niszczyła efekt twojej pracy nad idealnym manicure.

Zobacz także: Jak wycinać skórki przy paznokciach?

Rafał Kopacz z ''W11'' porzucił aktorską karierę i od dawna nie pracuje w policji. Będziecie zaskoczeni, czym się zajmuje

Malowanie paznokci krok po kroku

Zanim zaczniesz malowanie paznokci przygotuj dobrej jakości lakier do paznokci. Jeśli malujesz paznokcie lakierem hybrydowym, bardzo ważna jest także baza oraz top. Oprócz tego niezbędny będzie pilnik, preparat do skórek lub cążki, waciki bezpyłowe i cleaner - te ostatnie przydadzą się nie tylko przy hybrydzie. Dzięki nim dokładnie oczyścisz płytkę i przygotujesz ją na malowanie lakierem do paznokci. Jeśli masz problem z trwałością lakieru, możesz przed bazą użyć primera, my polecamy ten bezkwasowy.

  1. Wybierz określony kształt paznokcia i spiłuj płytkę pilnikiem. Jeśli twoje paznokcie są słabe i miękkie, wybierz ten o małej gradacji; jeśli twarde i grube - o średniej lub dużej gradacji.
  2. Wypoleruj płytkę paznokcia i odtłuść ją wybranym przez siebie cleanerem z pomocą wacika bezpyłowego. Jeśli nie masz takiego w domu, wystarczy zwykły zmywacz. Lakier będzie lepiej trzymał się płytki, nie odpryśnie i nie zetrze się tak szybko.
  3. Skórki wokół paznokcia posmaruj preparatem do zmiękczania. Następnie odsuń je patyczkiem, a jeśli jesteś zwolenniczką wycinania skórek, usuń je za pomocą cążek.
  4. Przed pomalowaniem paznokci lakierem możesz nałożyć na skórki cienką warstwę oliwki, żeby w razie pomalowania ich lakierem, łatwiej go usunąć. Uważaj jednak, aby nie natłuścić płytki. 
  5. Nałóż na paznokieć bazę, na którą później aplikujesz kolor. Poczekaj aż wyschnie lub utwardź ją w lampie UV. Pamiętaj, aby przestrzegać czasu wskazanego przez producenta. Jeśli niewystarczająco dobrze utwardzisz bazę, manicure nie będzie trwały. W przypadku klasycznej bazy warto poczekać dodatkowe kilka minut, aby mieć pewność, że jest już dostatecznie sucha.
  6. Rozpocznij malowanie paznokci pierwszą warstwą koloru. W tym celu nałóż kroplę lakieru na środek płytki, tuż nad skórką (pozostaw jednak wolną przestrzeń).
  7. Rozprowadź lakier, uzupełniając wolną przestrzeń w okolicach skórki, a następnie przeciągnij pędzelkiem aż do samego końca płytki. Stworzysz tym samym pasmo przechodzące przez środek paznokcia.
  8. Teraz zajmij się bokami. Przyłóż pędzelek po jednej ze stron i stwórz łuk, po czym przeciągnij nim przez całą powierzchnię paznokcia. Powtórz to z drugiej strony i na każdym kolejnym paznokciu u obu rąk.
  9. Odczekaj, aż lakier wyschnie (niżej opisujemy, jak przyspieszyć ten proces) lub utwardź go w lampie, a następnie pokryj go top coatem, który utrwali kolor i przedłuży żywotność twojego manicure.

Malowanie paznokci – 3 triki, które mogą ci się przydać

Malowanie paznokci lakierem z brokatem

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło ci się malować paznokcie lakierem, który ma w sobie drobinki brokatu. W rezultacie kolorowe, świecące elementy nie zostawały na płytce paznokcia, który pokrywał się jedynie kolejną przezroczystą warstwą. Jeśli chcesz, żeby na płytce paznokcia nie było prześwitujących miejsc, użyj gąbki. Lakier w większych ilościach nanieś na jej róg, tak żeby znalazła się tam duża ilość brokatu i wklep w pomalowaną wcześniej transparentnym lakierem (lub bazą) powierzchnię paznokcia.

Szybkie wysychanie lakieru do paznokci

Malowanie paznokci wymaga cierpliwości, głównie ze względu na konieczność oczekiwania, aż lakier w pełni wyschnie na płytce paznokcia. Są jednak sposoby, żeby stało się to szybciej. Jednym z nich jest użycie sprayu do paznokci, ale możemy przyspieszyć to też zanurzając paznokcie w zimnej wodzie i trzymając je tam przez ok. minutę (a nawet trzy jeśli zwykle lakier bardzo długo wysycha na twoich paznokciach). Nie róbmy tego jednak bezpośrednio po aplikacji lakieru, bo świeża warstwa może się pomarszczyć na paznokciach. Nie bez znaczenia jest także jakość lakieru oraz to, jak dawno został on otwarty. Im lepszej jakości i im nowszy jest lakier, tym szybciej będzie wysychał. Prawidłowa konsystencja lakieru powinna być bardziej wodnista, niż kremowa.

Odtłuszczanie octem

Jednym z pierwszych kroków, jaki należy podjąć, żeby rozpocząć malowanie paznokci, jest odtłuszczenie płytki. Zwykle najlepiej sprawdza się cleaner lub zmywacz. Lepszym rozwiązaniem od używania produktów z acetonem jest jednak przetarcie płytki octem. Lakier dłużej utrzymuje się na płytce paznokcia i wydaje się być trwalszy.

Źródło: Element5 Digital /Unsplash

Malowanie paznokci – 3 najczęstsze błędy

Nie przycinasz paznokci

Za każdym razem, kiedy wykonujesz manicure, piłujesz płytkę i w ten sposób ją skracasz. Nie pamiętasz, kiedy obcinałaś paznokcie cążkami. Malowanie paznokci ma z tym związek. Wyłącznie piłowana płytka, w dodatku w obie strony sprawia, że paznokcie są słabsze, a lakier bardziej skłonny do odpryskiwania.

Zaniedbujesz skórki

Malowanie paznokci może wychodzić nam bezbłędnie, ale efekt wciąż nie będzie zadowalający, jeśli skórki będą niedbale lub zbyt mocno wycięte. Ważnym jest, żeby oprócz ich przesuwania i wycinania, smarować je wybranym olejkiem. Możesz użyć tych gotowych, drogeryjnych produktów lub zdecydować się na ten, który używasz do reszty swojego ciała. W dodatku lakier do paznokci nigdy nie powinien dotykać skórek, w przeciwnym razie będzie nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale i zapowietrzać się i odpadać. 

Niewłaściwe postępowanie z lakierem

Nie każdy produkt dobrze kryje, dlatego konieczne jest nałożenie kilku warstw, ale każda z nich powinna być możliwie jak najcieńsza. Dwie powinny jednak zupełnie wystarczyć przy klasycznych lakierach, trzecia może być potrzebna jedynie przy bardzo jasnych, pastelowych odcieniach. Trzeba jednak uważać, żeby manicure nie okazał się zbyt gruby, nie będzie wtedy trzymał się płytki tak dobrze, jak byśmy tego chciały.

Komentarze
Błędy w manciure - popełniasz je?
Fotolia
Manicure 8 błędów, które możesz popełniać wykonując manicure
Oczywiście mamy nadzieję, że tego nie robisz, ale zebrałyśmy w jednym miejscu 8 najpopularniejszych błędów, które możesz popełniać wykonując manicure w domowym zaciszu!
Anna Jastrzębska
sierpień 24, 2015

8 błędów, które popełniasz robiąc manicure: Nie używasz bazy pod lakier Odpowiednia baza pod lakier to podstawa trwałego i bezpiecznego dla płytki paznokci manicuru. Baza jest szczególnie istotna w przypadku paznokci uwrażliwionych i rozdwajających się – pomoże utrzymać manicure dłużej na swoim miejscu i zapobiegnie odpryskom.  W przypadku mocno zniszczonych paznokci dobrze jest wykorzystać jako bazę odżywkę – matową lub błyszczącą. Baza jest również niezbędna, gdy nakładamy ciemne lakiery  - zapobiega przenikaniu koloru i nieestetycznemu odbarwieniu płytki. Wycinasz skórki Wycinanie skórek skutkuje kształtnymi, estetycznymi paznokciami, ale jednocześnie też tym, że skórki zaczynają narastać na płytkę coraz szybciej i są mocniejsze oraz grubsze. Skórki najlepiej jest odsuwać aż w końcu (po upływie dłuższego czasu) przestaną w ogóle narastać. Niestety jest to bardziej czasochłonne rozwiązanie i wymaga więcej czasu, ale długofalowo rozwiązuje problem, a nie maskuje go. Do poprawek używasz patyczków higienicznych Są wygodne, zawsze pod ręką, ale na czy na pewno nadają się poprawek? Gdy musimy zmyć lakier z przypadkowo ubrudzonych skórek nie używajmy patyczków higienicznych! Ich kształt nie jest właściwy (najlepiej wybrać w specjalny sposób ścięte flamastry, ewentualnie użyć starego pędzelka) i mogą jedynie zrujnować manicure – zetrzeć lakier również z boków płytki lub rozmazać go na skórze. Nabierasz zbyt dużo lakieru na pędzelek Najważniejszą zasadą prawidłowo wykonanego manicuru jest nabieranie na pędzelek niewielkiej ilości lakieru i rozprowadzanie na płytce cienkiej jego warstwy. Im więcej lakieru na pędzelku, tym schnie wolniej przez co powstają nieestetyczne bąbelki. Nakładanie grubej warstwy lakieru wiąże się również z większą ilością pociągnięć na płytce, żeby lakier dokładnie rozprowadzić, co skutkuje...

Przeczytaj
Free
Manicure 5 błędów, przez które lakier szybko odpryskuje z paznokci
Czy jest coś gorszego po samodzielnym malowaniu paznokciu, jak odpryski pojawiające się jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej w kolejny dzień? Odpryski to zmora niejednej z nas, ale spokojnie – za pomocą kilku prostych kroków można im zapobiec.
Małgorzata Mrozek
sierpień 16, 2016

Zbyt szybkie odpryskiwanie lakieru z paznokci to przede wszystkim zasługa naszych niedopatrzeń. Chociaż lakier lakierowi nierówny i jeden na paznokciach będzie trzymał się dłużej, drugi krócej, nawet najdroższy produkt nie da rady, jeśli wciąż będziemy popełniać te same błędy. Poznaj pięć najczęstszych błędów, przez które lakier zbyt szybko odpryskuje z paznokci. Nieprawidłowo skracasz paznokcie Po pierwsze – paznokci nie należy obcinać, tylko je piłować. Po drugie – jeśli piłujesz paznokcie w różnych kierunkach, popełniasz poważny błąd. Taki sposób skracania paznokci osłabia płytkę, zwiększając jej skłonność do łamania się oraz rozdwajania, co powoduje właśnie odpryskiwanie lakieru. Paznokcie należy piłować w jednym kierunku, najlepiej od zewnątrz do środka. Wówczas będą one gładsze i lepiej przygotowane do pomalowania. Nie odsuwasz skórek Skórki wokół paznokci mogą spowodować, że lakier w ich okolicy w ogóle nie będzie trzymał się płytki. Dlatego przed pomalowaniem paznokci warto najpierw zmiękczyć skórki natłuszczającą oliwką, a następnie użyć preparatu do usuwania skórek. Po jego zastosowaniu powinny one zmięknąć, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie ci je odsunąć. Nie przygotowujesz płytki paznokcia W naszym interesie jest, aby lakier jak najlepiej utrzymywał się na paznokciu, dlatego przed sięgnięciem po lakier należy przygotować płytkę. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności polerujemy bloczkiem płytkę, pozbywając się w ten sposób nierówności. Następnie odtłuszczamy ją, używając zmywacza do paznokci lub specjalnego płynu do odtłuszczania paznokci. Na koniec oczywiście nakładamy bazę pod lakier, która przedłuża trwałość manikiuru. Niedokładnie malujesz paznokcie Aby lakier nie odpryskiwał, trzeba dokładnie go nałożyć. Po pierwsze, należy pomalować także krawędzie, gdzie w pierwszej...

Przeczytaj
Primer do paznokci
Makijaż Primer – kwasowy czy bezkwasowy. Kiedy i jak go używać?
Primer do paznokci zwiększa przyczepność, zmienia PH płytki paznokcia i zapobiega zapowietrzaniu się naszego mani. Niezależnie, czy wybierasz hybrydę, akryl, czy żele – primer wydłuży ich trwałość.
Marta Średnicka
grudzień 19, 2019

Paznokcie odpryskują, nie trzymają się dobrze płytki i po kilku dniach manicure nadaje się do gruntownej przeróbki? Jeśli nie jest to wina lampy lub nieprawidłowego wykonania paznokci hybrydowych , żelowych, a nawet akrylowych, wina może leżeć po stronie primera do paznokci, a właściwie jego braku. To on odpowiada za przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Primer odtłuszcza płytkę i zmienia jej PH. Primer kwasowy vs. primer bezkwasowy – który z nich wybrać? Primer kwasowy Primer na bazie kwasu metakrylowego, który jest silniejszy od swojego bezkwasowego odpowiednika. Przeznaczony jest do wykonywania manicure tytanowego lub akrylowego, czyli metod na sucho. Jest preparatem o mocnym zapachu i może powodować pieczenie przy wrażliwych, podrażnionych skórkach paznokci . Primer kwasowy przeznaczony jest dla osób, które mają problematyczną płytkę , na której trudno jest utrzymać manicure na dłużej. Dotyczy to m.in. nadpotliwości płytki paznokcia, czy zmian związanych z problemami hormonalnymi. Primer bezkwasowy Łagodniejszy primer przeznaczony jest do lepkiego manicure, czyli hybrydy lub żelu. Jego działanie jest oparte na octanie etylenu. To on sprawia, że preparat zwiększa przyczepność lakieru do płytki paznokcia. Sprawdzi się w przypadku, kiedy stosująca go osoba nie ma problematycznej płytki. Bezkwasowy primer jest bezzapachowy i nie podrażnia skórek. To sprawia, że jest bardziej popularny od swojego kwasowego odpowiednika. Primer – jak go stosować? 1. Przygotuj płytkę paznokcia jak zwykle – m.in. nadając mu odpowiedni kształt. 2. Przemyj paznokcie cleanerem, żeby dokładnie ją odtłuścić. Możemy wybrać odpowiedni produkt dla siebie o łagodniejszym lub silniejszym działaniu, ale też wzbogacony o odpowiednie witaminy. 3. Nałóż primer na płytkę paznokcia, omijając okolice skórek. Primer kwasowy - nakładamy na paznokieć punktowo, nanosząc jego...

Przeczytaj
Paznokcie akrylowe
Makijaż Paznokcie akrylowe krok po kroku. Czy są lepsze niż żele?
Paznokcie akrylowe to rozwiązanie dla osób, które poszukują trwałego manicure. Lepiej trzymają się płytki niż ich żelowy odpowiednik. Akryl bez trudu założysz samodzielnie w domu. Powiemy ci, jak zrobić to dobrze, by nie zaszkodzić płytce.
Marta Średnicka
styczeń 22, 2020

Manicure, który zapobiega obgryzaniu paznokci , jest trwalszy od żelu i jest sposobem na łamliwą i kruchą płytkę , która nie utrzymuje innego rodzaju stylizacji? Akryl. Jego wykonanie nie należy do trudnych, jednak wymaga precyzji. Jednak czego się nie robi dla manicure odpornego na uszkodzenia? Paznokcie akrylowe krok po kroku Wyróżniamy dwa rodzaje akryli – wolno i szybkoschnące. Te pierwsze mają dłuższy czas utwardzania. Powinny być więc stosowane przez osoby, które mają mniejsze doświadczenie z pracą na akrylu. Dla wielu kobiet przeciwwskazaniem do tworzenia manicure z użyciem akrylu jest jego intensywny zapach. Na rynku znajdziemy jednak bezwonne produkty, które mają jednak wydłużony czas utwardzania. Przygotowujemy paznokcie, jak do zwykłego manicure, piłując odpowiedni kształt płytki , matowiąc ją i odsuwając skórki. Przemywamy paznokcie cleanerem, odtłuszczając płytkę paznokcia, a następnie nałóż primer. Przygotuj szablon do przedłużania paznokci. Pędzelek do nakładania akrylu zanurz najpierw w liquidzie, a później w proszku akrylowym. Kulki akrylowe nałóż na płytkę paznokcia i rozgnieć, pokrywając nim równomiernie całą jego powierzchnię. Jeśli widzisz taką potrzebę, stwórz drugą warstwę. Po utwardzeniu akrylu, wygładź powierzchnię i wszelkie nierówności. Nałóż wybrany lakier do paznokci. Paznokcie akrylowe utrzymują się na płytce do ok. 3-4 tygodni. Po tym czasie konieczne jest ich uzupełnienie i odbudowa. Czy paznokcie akrylowe są bezpieczne? Wokół zagrożeń jakie niosą za sobą paznokcie akrylowe zebrało się wiele mitów. Nie wzięły się one jednak znikąd. Do niedawna w produktach do stylizacji paznokci tą metodą używany był metakrylan metylu (MMA), który okazał się substancją rakotwórczą, szkodliwą wyłącznie przy kontakcie ze skórą. Obecnie żaden z produktów nie zawiera MMA. Została ona zakazana i...

Przeczytaj