klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pofalowane paznokcie
iStock
Manicure

Skąd się biorą pofalowane paznokcie i jak je wygładzić?

Pofalowane paznokcie najczęściej są objawem niedoborów, chorób paznokci lub urazów mechanicznych. Poprzeczne bruzdy mogą wskazywać na mechaniczne lub chemiczne uszkodzenia, z kolei pionowe na niedobory i odwodnienie. Sprawdźcie, jak pozbyć się pofalowanych paznokci, wygładzić i zregenerować płytkę.
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 12, 2021

Pofalowane paznokcie to problem, który należy skonsultować z lekarzem lub dermatologiem. Często może być bowiem objawem chorób paznokci, takich jak grzybica czy chorób ogólnoustrojowych, na przykład nadczynności tarczycy. Dodatkowo warto pielęgnować paznokcie naturalnymi olejami oraz kapsułkami z witaminami i unikać bezpośredniej styczności płytki z detergentami czy szkodliwymi kosmetykami.

Adele pokazała nowe zdjęcia! SCHUDŁA jeszcze bardziej!

Skąd się biorą pofalowane paznokcie?

Przyczyn pofalowanych paznokcie może być naprawdę wiele, lecz zazwyczaj są one wynikiem chorób paznokci, braków witamin lub urazów mechanicznych.

Poprzeczne bruzdy na paznokciach pojawiają się w przypadku:

  • urazów paznokcie, najczęściej podczas zabiegów kosmetycznych, np. uszkodzenie macierzy,
  • negatywnego działania mocnych detergentów lub kosmetyków, na przykład acetonu.

Pionowe bruzdy na paznokciach są skutkiem:

  • niedoborów cynku, magnezu i wapnia,
  • odwodnienia organizmu,
  • starzenia się organizmu.

Często przyczyną nierównomiernej płytki paznokci jest grzybica. W tym przypadku płytka staje się żółta, a na jej powierzchni pojawiają się różne bruzdy i wgłębienia. Inne przyczyny to:

Czym są linie beau?

Kiedy zauważycie pofalowane paznokcie na kciuku lub dużym palcu u stopy, mogę być to linie beau. Mają one wygląd poprzecznych bruzd. To schorzenie jest najczęściej spowodowane urazem, działaniem środków toksycznych oraz choroby ogólnoustrojowe, na przykład cukrzyca czy problemy z krążeniem.

Jak wyleczyć pofalowane paznokcie?

Przede wszystkim powinniśmy udać się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. Specjalista oceni, co jest przyczyną pofalowanej płytki paznokcia i jak ją wyleczyć.

Warto również odpowiednio zadbać o paznokcie. Podstawą jest tutaj zbilansowana i zdrowa dieta uzupełniona odpowiednią suplementacją. Unikajmy również kontaktu płytki z detergentami i ograniczmy zabiegi kosmetyczne. Zawsze przy sprzątaniu i zmywaniu zakładajmy rękawiczki. Na czas leczenia nie używajmy lakierów i nie przedłużajmy paznokci. 

Warto również pielęgnować płytkę naturalnymi kosmetykami, które ją nawilżą i odżywią. Świetnie sprawdzi się tutaj na przykład olej rycynowy, który wzmocni płytkę i zapobiegnie uszkodzeniom. Warto również dodać do niego kropelkę oleju z drzewa herbacianego, który ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i zwalcza grzybicę. Aby dodatkowo odżywić paznokcie, warto wsmarowywać w paznokcie kapsułki Gal lub kapsułki z witaminą A+E.

Pofalowane paznokcie a tarczyca

Choroby hormonalne, w szczególności związane z tarczycą, bardzo negatywnie wpływają na kondycję naszych paznokci. Pofalowana powierzchnia jest często objawem nadczynności tarczycy, a matowości i kruchość płytki zarówno nadczynność i niedoczynnością. Z kolei przy chorobie lub zespole Cushinga oraz niedoczynności tarczycy często pojawia się grzybica paznokcie, której objawem są właśnie pofalowane paznokcie.

Komentarze
prążki na paznokciach
iStock
Pielęgnacja Prążki na paznokciach - co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Prążki na paznokciach mogą być objawem chorób, niedoborów, a także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Wyróżniamy poprzeczne prążki na paznokciach i pionowe prążki na paznokciach, które mogą mieć zupełnie odmienne znaczenie.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 04, 2020

Usunięcie prążków na paznokciach nie jest łatwe. Musimy tutaj zadziałać na przyczynę problemu, a nie sam objaw. Warto trzymać się kilka zasad, które zabezpieczą naszą płytkę przed zniszczeniem, a także stosować naturalne oleje i odżywki do paznokci. Pionowe prążki na paznokciach Pionowe prążki na paznokciach to problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Nie chodzi tutaj jedynie  o aspekt estetyczny, może to być bowiem oznaka chorób lub niedoborów w naszym organizmie. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, więc bruzdy czy prążki na paznokciach są oznaką jakiejś nieprawidłowości. Pionowe prążki często pojawiają się u osób starszych, u których występuje zaburzenie rogowacenia płytki, lecz nie tylko. Mogą być one objawem chorób, które dotykają zarówno osoby młodsze, jak i starsze, takich jak: choroby układu pokarmowego,  niedoczynność tarczycy, odwodnieniem organizmu, zaburzenia hormonalne,  choroby związane z metabolizmem, łuszczyca , łysienie plackowate. Innym częstym powodem występowania tego typu zmian na paznokciach są niedobory w organizmie. W tym przypadku może to być za niski poziom cynku, magnezu i wapnia. Poprzeczne prążki na paznokciach Poprzeczne bruzdy na paznokciach również mogą być objawem chorób i niedoborów, ale także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Częste moczenie dłoni podczas mycia naczyń i sprzątanie chemicznymi detergentami bez rękawiczek naraża nasze paznokcie na uszkodzenia i znaczne osłabienie płytki. Może być to także następstwo bardzo częstego malowania paznokci i używania zmywaczy , szczególnie tych na bazie acetonu. Poprzeczne prążki mogą być objawem tych samych chorób, co w przypadku...

Przeczytaj
Pękające paznokcie
iStock
Pielęgnacja Pękające paznokcie – jakie są przyczyny i jak temu zapobiec?
Pękające paznokcie to symptom nieodpowiedniej pielęgnacji, braków witaminowych, złych nawyków lub chorób. Aby pozbyć się tego problemu, najpierw powinniśmy znaleźć źródło złego stanu płytki paznokci. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć odpowiednie leczenie lub domowe sposoby na wzmocnienie płytki.
Aneta Zygmuntowicz
sierpień 01, 2020

Zazwyczaj pękające paznokcie to wynik bardzo osłabionej i cienkiej płytki. Może się on pojawiać na przykład po częstym przedłużaniu i ściąganiu paznokci lub bardzo złym nawyku, czyli ich obgryzaniu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się domowe sposoby na wzmocnienie płytki, takie jak olej rycynowy, olej z drzewa herbacianego oraz hitowy kosmetyk - rybki GAL. Pękające paznokcie - przyczyny Pękające paznokcie to problem wynikający z ich osłabienia.  Pogorszenie stanu paznokcia może być wynikiem : obgryzania paznokci, zdrapywania lakieru, częstego przedłużania paznokci, stosowania acetonu, używania środków chemicznych bez zabezpieczania dłoni rękawiczkami, uszkodzenia mechaniczne, braki witamin. Może być to również skutek chorób, zarówno tych dotykających paznokci, jak i schorzeń ogólnych.  Może być to między innymi jeden z objawów : grzybicy , łuszczycy , problemów z tarczycą, problemów hormonalnych, chorób nowotworowych. Jak wyleczyć pękające paznokcie? Leczenie pękających paznokci opiera się przede wszystkim na  odpowiedniej pielęgnacji oraz zmianie nawyków . Należy unikać wszystkich rzeczy, które mogą wpływać na osłabienie płytki. Warto wprowadzić urozmaiconą dietę, która będzie zawierać takie składniki jak: żelazo, witaminę A  i E, witamin z grupy B. Jeśli pękanie paznokci jest wynikiem chorób, takich jak grzybica czy łuszczyca, jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jeśli dbacie o paznokcie, a one nadal są łamliwe, należy  jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty . Zobacz także:   Tabletki na włosy i paznokcie - jak wybrać najlepsze i czy są skuteczne? Pękające paznokcie - domowe sposoby...

Przeczytaj
choroba paznokci
iStock
Pielęgnacja Choroby paznokci - jak je rozpoznać i leczyć?
Choroby paznokci to bardzo częsty problem, gdyż do zakażeń czy uszkodzeń może dojść na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze choroby paznokci to grzybica, drożdżyca, onychylioza, zanokcica oraz uszkodzenie macierzy. Sprawdźcie, jak je rozpoznać i leczyć.
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 04, 2021

Choroby paznokci mają różne objawy, które zazwyczaj są bardzo charakterystyczne dla danej choroby. Są to między innymi przebarwienia, deformacje, ból, opuchlizna, a niekiedy także wysięk ropny. Ważne jest to, aby jak najszybciej zgłosić się do dermatologa lub podologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Jak wygląda zdrowy paznokieć? Zdrowy paznokieć bez zmian chorobowych jest gładki i ma naturalną barwę. Nie znajdziemy na nim zmian charakterystycznych dla chorób paznokci , takich jak: bruzdy, przebarwienia, wgłębienia, nierówności płytki, tkliwość i bolesność, sączenie się płynów, krwiaki pod paznokciem, kruchość. Tak naprawdę każda niepojąca zmiana w obrębie płytki paznokcia i innych części paznokcia, może być objawem popularnych schorzeń. Jeśli wygląd naszego paznokcia się zmienia, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje problem i wprowadzi odpowiednie leczenie. Pamiętajcie, o tym, że szybka reakcja jest bardzo ważna, gdyż nieleczone choroby paznokci mogą doprowadzić nawet do odejścia płytki i bolesnej rekonwalescencji. Choroby paznokci u rąk i nóg Wszelkie zmiany chorobowe są niemal od razu widoczne na paznokciach. Pojawiają się na nich przebarwienia, bruzdy. Często dochodzi także do zniekształcenia płytki paznokcia, łamania się kruchości, a niekiedy paznokieć nawet zaczyna odchodzić! Grzybica paznokci  Grzybica może się pojawić zarówno u rąk, jak i nóg, jednak u nóg pojawia się zdecydowanie częściej. Pierwszym objawem są żółte lub ciemne przebarwienia , które najczęściej pojawiają się najpierw na wolnym brzegu paznokcia. Długo nieleczona grzybica może zakazić łożysko, co objawia się kruszeniem płytki,...

Przeczytaj
łamliwe paznokcie przyczyny łuszczyca grzybica dieta pielęgnacja
Manicure Łamliwe paznokcie – przyczyny oraz sposoby na ich wzmocnienie
Łamliwe paznokcie to zwykle efekt nieprawidłowej pielęgnacji. Ale kruchość płytki paznokcia może też być efektem nieodpowiedniej diety, skutkiem choroby lub zaburzeń hormonalnych!
Matylda Nowak
styczeń 30, 2020

Łamliwe paznokcie mamy zwykle na własne życzenie. Bo krucha płytka paznokcia to najczęściej konsekwencja non stop wykonywanego manicuru hybrydowego, stosowania niewłaściwego pilniczka lub nieprawidłowego piłowania paznokci , narażania dłoni na działanie silnych detergentów lub ubogiej diety. Zdarza się jednak, że stan naszych paznokci – a konkretnie ich łamliwość – świadczy o poważnych chorobach .  Fot.: iStock Łamliwe paznokcie – przyczyny Zanim zgłosisz się do dermatologa czy lekarza pierwszego kontaktu, upewnij się, czy sama nie jesteś winna kruchości swoich paznokci. Przede wszystkim, jeżeli jesteś fanką manicuru hybrydowego, daj swoim paznokciom od niego odpocząć . Do zmywania naczyń czy sprzątania w łazience zawsze używaj gumowych rękawic, bo kontakt z detergentami niszczy i paznokcie, i skórę dłoni. Przyjrzyj się też uważnie swojej diecie – możliwe brakuje w niej ważnych składników mineralnych i witamin – cynku, wapnia, witamin A, B i E – od których zależy stan paznokci. Łamliwe paznokcie – choroby Kruche paznokcie mogą także świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Ich łamliwość może być skutkiem anemii lub zaburzeń hormonalnych wywołanych przez nieprawidłową pracę tarczycy (np. jej nadczynności). Łamliwe paznokcie mogą być również objawem chorób – łuszczycy lub grzybicy . Co zrobić, żeby paznokcie przestały się łamać? Posiadaczkom łamliwych paznokci, które regularnie malują je lakierami hybrydowymi radzimy zrezygnować z niego na co najmniej miesiąc, a następnie między kolejnymi manicurami hybrydowymi robić sobie tygodniowe przerwy. W trakcie tych przerw dobrze jest kilka razy dziennie wmasowywać w paznokcie specjalnie do tego przeznaczony nawilżająco-natłuszczający kosmetyk . Można też wcierać w paznokcie oliwę z oliwek, olej arganowy lub olej jojoba . Ważne jest, żeby...

Przeczytaj