AA FACE IT!
Wyniki testu
Kosmetyki L'Oreal Paris z kwasem hialuronowym
Wyniki testu
Lirene Dermoprogram, C+E Vitamin Energy
Chcę testować
Nowości od so!flow by Vis Plantis
Chcę testować
Douglas Home Spa
Wyniki testu
zestaw przeciw wypadaniu włosów dermena®
Chcę testować
Phyto Paris
Wyniki testu
#Skincycling z kosmetykami L'Oréal Paris
Chcę testować
Soraya Probio
Laureaci
Samarité Divine Acid Peeling
Laureaci
Hagi Korzenna Pomarańcza
Laureaci
Bielenda
Laureaci
Neutrogena hydro boost
Wyniki testu
Bioderma NAOS
Laureaci
Miya Cosmetics mySKINpro
Laureaci
maseczki do twarzy marki Ziaja
Laureaci
Suplementy diety Health Labs Care
Laureaci
Shecare Laboratories Total Revital Solution
Laureaci
Eveline Cosmetics - zestaw do makijażu
Wyniki testu
Wyniki testu
skórki przy paznokciach
Getty Images@Natalya Sambulova
Manicure

Skórki przy paznokciach – jak pozbyć się suchych i zadzierających się skórek?

Skórki przy paznokciach pełnią ważne zadanie: ochraniają macierz przed uszkodzeniami i bakteriami. Jeśli jednak są suche i twarde, nie wyglądają estetycznie. Jest to problem nie tylko kosmetyczny. Mogą boleśnie pękać i odstawać w formie tzw. zadziorów, a nawet krwawić z powstałych ranek. Wyjaśniamy, dlaczego skórki wokół paznokci są przesuszone i zadzierają się oraz podpowiadamy, w jaki sposób wykonać manicure, żeby bezpiecznie się ich pozbyć. 

Skórki przy paznokciach u niektórych osób są cienkie i ledwo widoczne, podczas gdy u innych wyjątkowo grube i mocno narastają na płytki. W pierwszym przypadku najczęściej wystarczy je zmiękczyć i odsunąć za pomocą drewnianego patyczka. W drugim natomiast – nawet po odsunięciu często pozostają odstające zadziory, które mogą wymagać wycięcia. Trzeba jednak robić to umiejętnie, żeby nie doprowadzić do powstania ranek i rozwoju stanu zapalnego.

Spis treści:

  1. Jaką jest rola skórek paznokci?
  2. Suche skórki wokół paznokci – przyczyny
  3. Jak dbać o skórki przy paznokciach?
  4. Domowe sposoby na zadzierające się skórki
  5. Czy wycinać skórki przy paznokciach?
  6. Jak usuwać skórki wokół paznokci?

Jaką jest rola skórek paznokci?

Skórki przy paznokciach to wąski fałd naskórka, który narasta na płytkę. Choć chętnie są wycinane lub odsuwane podczas wykonywania manicure, to warto pamiętać, że pełnią konkretną i ważną rolę. Osłaniają one znajdującą się u nasady paznokci macierz, chroniąc ją przed uszkodzeniami i wnikaniem bakterii. Pełnią więc funkcję swego rodzaju tarczy ochronnej i ich zbyt głębokie wycinanie ułatwia powstawanie uszkodzeń macierzy paznokci oraz zakażeń bakteriami czy grzybami.

Tendencja do zadzierania się skórek wynika z kolei stąd, że – podobnie jak naskórek w innych partiach ciała – mogą nadmiernie wysychać i rogowacieć. Zwłaszcza że paznokieć i otaczające go skórki pozbawione są gruczołów łojowych, a więc i ochronnej powłoczki lipidowej.

Suche skórki wokół paznokci – przyczyny

Przyczyny powstawania twardych i suchych skórek paznokci to przede wszystkim popełniane błędy pielęgnacyjne i nieprawidłowe codzienne nawyki. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich można z łatwością wyeliminować. Do przyczyn tych zaliczyć można:

  • częsty kontakt dłoni z silnymi detergentami,
  • długie moczenie dłoni w wodzie,
  • częste stosowanie płynów do dezynfekcji rąk,
  • zapominanie o regularnym nakładaniu kremu,
  • wystawianie dłoni na działanie mrozu w zimie,
  • obgryzanie paznokci i obrywanie skórek (często na tle nerwicowym),
  • źle wykonywany manicure (przede wszystkim zbyt głębokie wycinanie skórek).

Trzeba mieć jednak na uwadze, że suche, twarde, pękające skórki wokół paznokci mogą być objawem różnych chorób. Zdarza się, że występują one przy cukrzycy czy atopowym zapaleniu skóry. Jeśli dodatkowo towarzyszą im inne objawy dotyczące wyglądu paznokci (np. przebarwienia, bruzdy, nierówności), warto skonsultować się z dermatologiem, ponieważ za zmiany te mogą odpowiadać choroby paznokci, np. grzybica.

Przyjrzyjcie się też dokładnie swojej diecie. Suche skórki często wskazują na niedobory witamin i minerałów, które odpowiadają np. za prawidłowy przebieg procesu rogowacenia naskórka, nawilżenie skóry czy tempo gojenia się ranek. Dotyczy to przede wszystkim witamin A, C, E i witamin z grupy B (w szczególności biotyny, czyli witaminy B7).

Jak dbać o skórki przy paznokciach?

Jeśli chcecie uniknąć nieestetycznych skórek przy paznokciach, należy odpowiednio pielęgnować skórę dłoni. Na co dzień używajcie dobrych kremów do rąk, zwracając uwagę, żeby wmasować je nie tylko w grzbiet dłoni, ale też w paznokcie i otaczające je skórki. W ich składzie szukajcie substancji, które zarówno nawilżają, regenerują, jak i zmiękczają suchą skórę – w tej roli świetnie wypada mocznik. Zimą wybierajcie bardziej treściwe i odżywcze kremy, które pozostawią na skórze film ochronny. Pamiętajcie też o zakładaniu ciepłych rękawiczek podczas mrozów!

Krem nakładajcie przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym myciu rąk. Raz w tygodniu rozprowadźcie jego grubszą warstwę, załóżcie cienkie bawełniane rękawiczki i taki kompres pozostawcie nawet na całą noc.

skórki przy paznokciach pielęgnacja
Getty Images@iprogressman

Zadarte skórki nie będą waszym problemem, jeśli na stałe wprowadzicie do pielęgnacji specjalne olejki do paznokci. Możecie je rozprowadzić nie tylko na płytkach, ale właśnie również wmasować w otaczające je skórki. Olejki doskonale natłuszczają i regenerują, sprawiają, że skórki stają się miękkie i elastyczne. Są to kompozycje naturalnych olejów roślinnych, np. oleju z awokado, oleju ze słodkich migdałów, wzbogacone najczęściej o witaminy. Nie jesteście fankami olejków? Do wyboru są również preparaty do pielęgnacji skórek w formie „pisaka” z pędzelkiem.

Skoro zadzierające się skórki przy paznokciach to kwestia nadmiernie przesuszonego naskórka, to pomocny będzie również regularnie wykonywany peeling. Najlepiej sprawdzi się preparat drobnoziarnisty. Zachowajcie jednak ostrożność. Jeśli obecne są pęknięcia, ranki czy jakiekolwiek infekcje, zrezygnujcie ze złuszczania do czasu, aż skórki się zregenerują i wygoją.

Domowe sposoby na zadzierające się skórki

Domowe sposoby na suche skórki również powinny polegać głównie na ich nawilżaniu, natłuszczaniu i regeneracji. Także w tej roli najlepiej wypadną różnego rodzaju olejki roślinne. Możecie stosować ja solo bądź samodzielnie przygotowywać mieszankę z kilku wybranych. Jakie się sprawdzą? Tak naprawdę wystarczy dobrze znana oliwa z oliwek czy olejek rycynowy, ale możecie też sięgnąć po olejek jojoba czy wspomniane już oleje ze słodkich migdałów czy z awokado. Olejek po prostu wmasujcie w paznokcie i skórki. Nadmiar możecie zetrzeć papierowym ręcznikiem.

Ciekawą metodą jest też tzw. olejowanie dłoni. Ono również opiera się na olejkach, jednak nieco inaczej wygląda. Nie chodzi tu o wmasowanie odrobiny olejku w paznokcie, lecz o zanurzenie dłoni i paznokci na kilka, kilkanaście minut w miseczce z podgrzanym olejem. Przed taką kąpielą najlepiej wykonać złuszczający peeling.

Ciekawym pomysłem jest także zaaplikowanie na przesuszone skórki zawartości kapsułki z witaminami A i E. Wystarczy przekłuć ją igłą i płyn (a właściwie olejek) nałożyć u nasady paznokci.

Zobacz także: Olejek rycynowy na paznokcie. Jak szybko wzmocnić i zregenerować płytkę?

Czy wycinać skórki przy paznokciach?

Kwestią sporną jest pytanie, czy skórki przy paznokciach można usunąć poprzez wycięcie cążkami. Tak naprawdę odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli są one grube i twarde, samo odsunięcie za pomocą patyczka może okazać się niewystarczające. Nawet kiedy się to uda, to u nasady płytek pozostaną nieestetyczne odstające „ruloniki” z przesuniętego naskórka. Zdarza się też, że mimo odsunięcia skórek wciąż widoczne są pojedyncze zadziorki, których nie da się usunąć inaczej, niż właśnie poprzez przycięcie cążkami.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że absolutnie nie należy wycinać skórek zbyt głęboko, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia macierzy, powstania ranek i zakażenia. Wycinajcie wyłącznie przy użyciu ostrych i każdorazowo dezynfekowanych cążków. To nic, że używacie ich tylko wy same. Jeśli pozostaną na nich drobne zanieczyszczenia i martwe komórki naskórka, z łatwością mogą namnożyć się drobnoustroje i przy kolejnym zabiegu przeniesiecie je na swoje palce.

Nie macie wprawy, a wasze skórki są twarde i grube? W takim przypadku warto skorzystać z pomocy kosmetyczki, jednak również zwracając baczną uwagę na to, czy nie są one wycinane zbyt głęboko.

Jak usuwać skórki wokół paznokci?

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na wycinanie czy jedynie odsuwanie narastających skórek, taki zabieg manicure powinien obejmować kilka podstawowych kroków. Jakich?

  1. Najpierw warto przez ok. 10 minut moczyć dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem np. naturalnego mydła (sprawdzi się m.in. mydło marsylskie). Osuszcie skórę.
  2. Teraz warto zastosować specjalny preparat do usuwania skórek, który ma za zadanie je zmiękczyć. Pozostawcie go na skórkach na kilka minut (zgodnie z zaleceniami producenta). Sprawdźcie też informację, czy po tym czasie należy preparat zmyć czy pozostawić i wmasować.
  3. Kiedy już skórki są zmiękczone i gotowe do dalszych etapów, przyszła pora na ich odsunięcie. Do tego celu najlepiej używać drewnianego patyczka, który nie będzie rysował powierzchni płytek tak, jak to może się dziać w przypadku metalowych przyrządów. Delikatnie odsuńcie więc skórki na każdym z paznokci.
  4. Dalsze kroki zależą już od tego, czy chcecie usunąć skórki. Jeśli widoczne są „ruloniki” u nasady albo odstają zadziory, to możecie użyć cążków, jednak bardzo ostrożnie, żeby nie powstały krwawiące ranki.
  5. Na koniec manicure warto nałożyć odżywczy olejek.

Nasze akcje
skincycling
Pielęgnacja
Rutyna pielęgnacyjna #SkinCycling - po jakie kosmetyki sięgnąć?
Współpraca reklamowa
trendy makijażowe
Makijaż
Skinimalism, 90’s Makeup i Dopamine Glam: odtwarzamy trendy makijażowe kosmetykami NYX, L'Oréal Paris i Maybelline
Współpraca reklamowa
Zdowy uśmiech
zdrowy uśmiech badanie
Styl życia
Uśmiech, a pewność siebie – badanie Wizaz.pl i SEYSSO
Współpraca reklamowa
syoss minisite
Fryzury
Zdrowe włosy to piękne włosy - poznaj sposoby na domową metamorfozę
Współpraca reklamowa
Test nowej kolekcji lakierów klasycznych GLOW HOLO od Semilac
Manicure
Przetestowałam nową kolekcję lakierów Semilac Glow Holo. Uzyskałam efekt lip gloss nails w minutę! [test redakcji]
Współpraca reklamowa
Skóra z niedoskonałościami - jakiej wymaga pielęgnacji i jak wpływa na codzienne życie? Badanie Wizaz.pl i marki Heath Labs Care
badanie wizaz
Pielęgnacja
Skóra z niedoskonałościami - jakiej wymaga pielęgnacji i jak wpływa na codzienne życie? Badanie Wizaz.pl i Health Labs Care
Współpraca reklamowa
SKINFLOODING
Pielęgnacja
Sprawdź, jak działa #skinflooding
Współpraca reklamowa
philips glowne
Fryzury
Twoje włosy po lecie puszą się, łamią i brakuje im blasku? Jest na to prosty sposób
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost