klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
sposoby na żółte paznokcie
iStock
Manicure

Żółte paznokcie – przyczyny i domowe sposoby

Żółte paznokcie to wynik używania ciemnych lakierów do paznokci, palenia papierosów, ale także objawy groźnych chorób. Jak pozbyć się żółtych paznokci domowymi sposobami?
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 23, 2020

Żółte paznokcie to nieestetyczny problem, który może mieć naprawdę wiele przyczyn. Niektóre są błahe i szybko można je wykluczyć. Mowa tutaj na przykład o malowaniu paznokci ciemnymi lakierami lub tymczasowe odbarwienie po urazie. Niekiedy jednak ukrytym powodem odbarwiania się paznokci mogą być uciążliwe choroby, na przykład żółtaczka lub grzybica. Wtedy jedynym sposobem na pozbycie się żółtych paznokci jest usunięcie przyczyny ich odbarwiania się.

sposoby na żółte paznokcie
Julia Królikowska skończyła 22 lata. Zobaczcie jak wygląda teraz Kasia z "Klanu"

Żółte paznokcie - przyczyny

Żółte paznokcie - przyczyny zewnętrzne

Żółte paznokcie od malowania lakierem pozostają zazwyczaj po ciemnych kolorach, takich jak na przykład: czerń, ciemna zieleń czy fiolet. Rozwiązaniem na tego typu problem jest stosowanie specjalnych baz na płytkę pod lakier. Wtedy barwnik nie dotyka płytki i nie odbarwia paznokcia. 

Kolejnym bardzo częstym czynnikiem, mającym wpływ na kolor paznokcia, jest palenie papierosów. W przypadku tego nałogu zażółcone są zazwyczaj paznokcie od palców, w których trzymany jest papieros, czyli wskazujący i środkowy. Aby zapobiec odbarwianiu się paznokci należy używać specjalnej fifki do papierosów. Choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby rzucenie nałogu, który bardzo negatywnie wpływa na stan naszej skóry, włosów i paznokci, a także całego organizmu.

Żółty kolor paznokci powodują często również urazy mechaniczne płytki. W końcowej fazie gojenia się naturalne jest zjawisko przybierania przez płytkę żółtej barwy. Na szczęście po zaleczeniu urazu kolor płytki wraca do normy.

Żółte paznokcie - przyczyny wewnętrzne

Niekiedy przyczyną żółknięcia paznokci są choroby związane z niewydolnością wątroby. Paznokcie przybierają żółtą barwę w przypadku żółtaczki typu A i B. Innymi typowymi dla tego symptomu chorobami są grzybica paznokci oraz łuszczyca. Jeśli zżółknięcie paznokci jest długotrwałe, powracające lub zauważamy u siebie inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Paznokcie mogą się również odbarwiać, jeśli cierpimy na nadpotliwość stóp.

Innymi czynnikami wewnętrznymi mogą być:

  • przyjmowanie leków, które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę,
  • niedobory w diecie,
  • infekcje organizmu.

Domowe sposoby na żółte paznokcie

Istnieje kilka domowych sposób, które pozwolą nam się pozbyć problemy żółtych paznokci. Trzeba jednak pamiętać, że nie będę one skuteczne w przypadku zżółknięcia wynikające w chorób i nieprawidłowej pracy organizmu. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wyleczenie czynnika, które prowadzi do takiego stanu paznokcia. Domowe rozwiązania na żółte paznokcie można stosować w przypadku, kiedy przyczyną jest nałożenie ciemnego lakieru, pot lub palenie papierosów. 

Najbardziej skutecznym sposobem na wybielenie paznokci jest stosowanie soku z cytryny, który ma właściwości rozjaśniające. Wystarczy regularnie, przez kilka dni nacierać paznokcie skórką z wyciśniętej cytryny. Następnie wypłukać je zimną wodą i posmarować kremem. Najlepiej sprawdzi się krem z witaminą E, która również niweluje przebarwienia na płytce paznokcia.

Na odbarwioną płytkę świetnie działają peelingi cukrowe. Wystarczy wymieszać łyżkę cukru z łyżką dowolnego oleju, najlepiej kokosowego, który ma właściwości wybielające. Następnie taką mieszankę nakładamy na dłonie i ją wmasowujemy, zwracając szczególną uwagę na paznokcie. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko pozbędziemy się żółtych paznokci, ale również sprawimy, że ręce będą miękkie, nawilżone i gładkie.

Zobacz także: Białe plamki na paznokciach - o czym świadczą i jak się ich pozbyć?

Komentarze
Białe plamki na paznokciach
Manicure Białe plamki na paznokciach – o czym świadczą i jak sie ich pozbyć?
Białe plamki na paznokciach mogą być oznaką chorób i niedoborów w organizmie. W ten sposób twoje ciało może dawać ci sygnał, że brakuje mu np. cynku lub żelaza. Leukonychii, bo tak nazywa się medycznie przebarwienia na paznokciach, nie warto ignorować.
Marta Średnicka
grudzień 05, 2019

Białe plamki na paznokciach przybierają różną formę. Mogą pokrywać całą płytkę, pojawiać się miejscowo w postaci kropek lub wyglądem przypominać pasek przechodzący wzdłuż lub poprzek naszego paznokcia . Nie muszą również pojawiać się na każdym z nich. W niektórych przypadkach białe plamki dotyczą tylko kilku paznokci. Białe plamki na paznokciach - o czym świadczą? Białe plamki na paznokciach są nieestetyczne, jednak nie tym powinny przejmować się ich posiadaczki. Tego typu przebarwienia zwykle są wynikiem błędów popełnianych podczas wykonywania codziennego manicure , jednak nie tylko to jest ich bezpośrednią przyczyną. Świadczą one również o problemach z niedoborem witamin lub chorobach, które zaatakowały nasz organizm. Choć powszechnie przyjęło się, że białe plamki na paznokciach są oznaką braku wapnia, to w rzeczywistości jest to tylko jeden z mitów. W rzeczywistości mogą one powstać  na skutek hiperkalcemii, będącej nadmiarem wapnia w organizmie. Białe plamki na paznokciach – przyczyny Białe plamki na paznokciach najczęściej są efektem uszkodzeń mechanicznych, czy też błędów popełnianych podczas wykonywania codziennego manicure . Przebarwienia na paznokciach mogą być też wynikiem niedoboru m.in. białka, cynku, potasu, czy magnezu . Tego typu przyczyny zmian na płytce nie są jednak zaliczane bezpośrednio do leukonychii, będącej uznawaną za bielactwo paznokci (przyjmuje się, że są jej pozorną formą). Powodem takiej klasyfikacji jest umiejscowienie źródła problemu w tkankach pod płytką. Białe plamki na paznokciach wpisują się w leukonychię dopiero wtedy, kiedy dotyczą jego macierzy. W takim przypadku mogą świadczyć o niedoczynności przytarczyc, być objawem kamicy żółciowej, a nawet choroby wrzodowej . Może również objawiać się wraz z chorobami skóry , jak łuszczyca, czy rumień wielopostaciowy, a nawet ziarnicy...

Przeczytaj
Żółte paznokcie
Manicure Żółte paznokcie po hybrydzie? Przyczyny oraz sposoby na ich wybielenie
Żółte paznokcie są nieestetyczne i mogą być objawem większych problemów ze zdrowiem. Co zrobić, żeby wróciły do swojego dawnego stanu i odzyskały naturalny kolor?
Marta Średnicka
grudzień 19, 2019

Często narzekamy na żółte paznokcie, jednak nie zawsze zadajemy sobie sprawę, że ten szpecący nas detal może mieć związek z naszym zdrowiem. Przyczyn przebarwień paznokci jest kilka – niektóre z nich można wyeliminować niemal natychmiast, nad innymi trzeba popracować nieco dłużej. Wybielanie paznokci powinno być ostatecznością. Żółte paznokcie – przyczyny Przyczyną powstawania żółtych paznokci może być m.in. niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie ciemnych lakierów (w tym hybrydowych). Najczęściej z przebarwieniami tego typu mamy do czynienia jednak w sytuacji, kiedy przyjmujemy jakieś leki (które w składzie mają beta-karoten lub tetracyklinę), borykamy się np. z grzybicą lub infekcjami paznokci. Brzydki, żółty kolor to również wynik palenia papierosów (można łatwo to rozpoznać dzięki zmianie kolorów głównie na środkowym i wskazującym palcu). Żółte paznokcie po hybrydzie i lakierach Niezależnie od tego, czy paznokieć pokryty jest hybrydą , czy zwykłym lakierem, może stać się żółty. Powodem nie jest jakość stosowanych produktów, a brak dostępu do światła i odpoczynku. Drugim powodem, dla którego powstają żółte paznokcie jest malowanie płytki ciemnymi lakierami (nie tylko czarnymi, ale też czerwonymi granatowymi), bez użycia bazy z odżywką. Barwniki często przenikają do płytki paznokcia. Grzybica powodem żółtych paznokci Drożdżyca to choroba paznokci , która najczęściej dotyka kobiety. Objawem są nie tylko żółte paznokcie, ale też ból, który nasila się przy kontakcie płytki paznokcia z wodą (np. podczas mycia rąk). Ta odmiana grzybicy przechodzi w silny stan zapalny i może zarażać innych. Zarazić się drożdżycą możemy m.in. podczas wizyty na basenie, czy siłowni....

Przeczytaj
grzybica paznokci objawy leczenie
Manicure Grzybica paznokci - objawy i leczenie
Grzybica paznokci to uciążliwa choroba, która - nieleczona - może mieć poważne konsekwencje. Może doprowadzić do trwałej utraty paznokcia lub przerodzić się w cellulitis.
Matylda Nowak
styczeń 27, 2020

Grzybica stała się tak powszechną dolegliwością, że lekarze coraz częściej mówią o jej epidemii. Jedną z bardziej "popularnych" postaci zakażenia grzybami chorobotwórczymi jest grzybica paznokci. Częściej pojawia się ona na paznokciach u stóp i bardziej narażeni na nią są mężczyźni. W początkowym stadium choroba może umknąć naszej uwadze , warto jednak nauczyć się rozpoznawać jej pierwsze objawy. Bo nieleczona grzybica paznokci może prowadzić to niebezpiecznych powikłań. Fot.: iStock Grzybica paznokci - przyczyny Grzybicą paznokci można się zarazić na basenie, podczas zabiegu pedicure lub manicure, czy nawet mierząc buty w sklepie. Niektórzy mają predyspozycje do zachorowania na tę chorobę. Bardziej narażone na nią są osoby o obniżonej odporności - cierpiące na choroby autoimmunologiczne, stosujących leki hormonalne, steroidowe lub antybiotyki. Ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci zwiększa także  cukrzyca, otyłość oraz zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu , które występuje na przykład przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz przy schorzeniach nadnerczy. Grzybica paznokci - objawy Pierwsze objawy grzybicy paznokci są dość subtelne. Choroba zaczyna się zwykle od zmiany koloru płytki paznokcia, która staje się żółta, biała lub wyraźnie ciemnieje . Następnie dochodzi do jej pogrubienia. Zakażony paznokieć odkształca się, rozwarstwia i staje się kruchy. Pod paznokciem gromadzą się złogi grzybicze i zaczyna on brzydko pachnieć. Dochodzi do zapalenia wałów paznokciowych (skóry wokół paznokci), pojawia się ból, a w końcu paznokieć odkleja się od łożyska. Grzybica paznokci leczenie Na wczesnym etapie choroby można podjąć próbę jej samodzielnego leczenia. Grzybicę paznokci leczymy w domu, stosując preparaty dostępne w drogeriach (np. Scholl lub Undofen) lub w aptece bez recepty (np. Mycosan lub Ciclolack). Te sztyfty,...

Przeczytaj
Modne paznokcie - detox manicure
Manicure Modne paznokcie 2020: detox manicure
Modne paznokcie to nie tylko kolory. Co jakiś czas każda z nas powinna zrobić detox manicure, który polega na intensywnej pielęgnacji płytki i pominięciu stylizacji.
Marta Średnicka
luty 12, 2020

Nie tylko nasz organizm potrzebuje od czasu do czasu detoksu i powrotu na właściwe tory m.in. w sposobie odżywiania. Paznokcie to część ciała, o której często zapominamy. Detox manicure to sposób, żeby przywrócić płytce paznokcia naturalny, świeży wygląd, bez osłabiających, wysuszających i przyczyniających się do łamliwości produktów służących stylizacji. Kluczem jest tu głównie olejowanie. Zobacz także: Jak i czym olejować paznokcie? Modne paznokcie: na czym polega detox manicure? Detoks paznokci to czas, kiedy nasz płytka odpoczywa od żywych kolorów, hybrydy, czy akryli. Powinien być przeprowadzany regularnie, a przerwa od lakierów powinna trwać nawet do dwóch miesięcy. Dobrze przeprowadzony detoks nawilży płytkę, nada jej blasku, wzmocni ją i przyspieszy jej wzrost. Jest jak dobra kuracja odżywcza . Po detox manicure warto sięgnąć wiosną. Świeże, zdrowe i naturalne paznokcie idealnie wpisują się w tę porę roku. Jak przeprowadzić detox manicure? Modne paznokcie 2020 w pigułce Zobacz także: Jak wzmocnić paznokcie? Wcierką lub płukanką - 5 domowych przepisów Olejowanie – wcieranie olejów w płytkę paznokcia i skórki nie jest niczym nowym. Niewiele z nas stosuje je jednak całkowicie rezygnując z manicure na tak długi czas. Idealnym rozwiązaniem byłoby wcieranie wybranych olejów 1-2 razy dziennie. Dobór produktów zależny jest tutaj od potrzeb naszych paznokci. Olej rycynowy przyspieszy wzrost płytki i sprawi, że będzie bardziej wygładzona i błyszcząca. Olej z wiesiołka wzmocni ją, natomiast migdałowy nawilży i wygładzi. Możemy wybrać również olej kokosowy , arganowy, jojoba, a nawet oliwę z oliwek. Do olejowania warto włączyć kilka wariantów i naprzemiennie stosować dwa o odmiennych właściwościach. Oleje można również delikatnie podgrzewać. W ten sposób składniki odżywcze będą szybciej wnikać w płytkę. Płukanki...

Przeczytaj