Wejdź
espadryle - hit lata
Imax
Moda

Hit na lato 2014: ESPADRYLE

Espadryle to hit lata 2014. Wszyscy je znamy i lubimy. A czy znacie historię tych butów? Jeśli nie, przeczytajcie!
Kasia Tolak
lipiec 19, 2014

Historia espadryli

Espadryle istnieją już od setek, a może nawet tysięcy lat. Muzeum Archeologiczne w Granadzie posiada parę espadryli, które zostały znalezione na ludzkich szczątkach wewnątrz jaskini "murcielagos" (jaskini nietoperzy). Szacuje się, że znalezione buty mogą mieć około 4000 lat. Oczywiście jest to bardzo prymitywna wersja dzisiejszych espadryli.

espadryle espadre.pl

Te lekkie sandały, wykonane z juty lub plecionego sznura z konopi i lnianej tkaniny, pochodzą z Hiszpanii, gdzie były już noszone około XIII w. przez króla Aragonii. Nazwa pochodzi od "esparto" - rodzaju rośliny, która pierwotnie jest palona, a następnie pleciona aby wykonać podeszwę. Produkcja espadryli na dobre rozpowszechniła się pod koniec XIII w. Ze względu na ręczny charakter wykonania butów, bardzo wielu robotników znalazło nową pracę – Alpargatero. Zajmowali się oni głównie produkcją linowych podeszew, natomiast szwaczki wykończeniem i zszyciem tkanin.

Na początku XIX w. w małym miasteczku Mauléon w Pirenejach Atlantyckich, zaczęto handlować espadrylami na szeroką skalę. Pierwszymi odbiorcami byli miedzy innymi katalońsko-aragońscy żołnierze oraz księża. To był także początek popularyzacji espadryli w Ameryce Południowej. To także wtedy nastąpił czas “hirondelles”, czyli młodych dziewczyn zamieszkujących doliny Aragonii, które to zajęły sie produkcją espadryli w fabrykach.

Espadryle współcześnie

Tradycyjnie, alpargata była albo czarna albo pozostawała w naturalnym kolorze tkanin – wersja jaśniejsza przeważnie była noszona w niedzielę, a ciemniejsza w trakcie tygodnia. Co ciekawe, każdy region charakteryzuje się swoim własnym kolorem butów. Na przykład espadryle wykonane w Emporda są białe i ozdobione pięcioma kolorami na pasie na wierzchu buta. Jednym z najbardziej znanych projektów wykonanych z białej jednokolorowej tkaniny, są espadryle noszone przez tancerzy Sardanes (tradycyjny taniec kataloński).

espadryle

Z początkiem lat 50. ubiegłego wieku, rozwój mody wymusił na producentach espadryli nowe podejście w projektowaniu butów, bardziej dostosowanych do ówczesnych klientów. Punktem przełomowym było zamówienie, które zrobił sam Yves Saint Laurent. Otóż zażyczył on sobie espadryle na obcasie i okazało się to krzykiem mody i zarazem strzałem w dziesiątkę. Obecnie chyba nie ma kobiety na południu Europy, która nie miałaby w swojej szafie espadryli na obcasie, ozdobionych wstążką wokół kostki.

Komentarze
wiązane espadryle anny lewandowskiej to hit
Moda Anna Lewandowska od lat uwielbia te espadryle. Wiemy, gdzie kupić podobne
Anna Lewandowska ma wiele par butów, ale te nosi od lat. Są już niedostępne, ale wiemy, gdzie kupić niemal identyczne.

Anna Lewandowska najczęściej w stylizacjach stawia na sneakersy, ale ma też słabość do pewnych wiązanych espadryli, które nosi już od kilku lat. Prawdopodobnie kupiła je kilka sezonów temu w Zarze i do tej pory ma je w swojej kolekcji i często wykorzystuje w letnich stylizacjach. Wiązane espadryle to obecnie bardzo modny typ butów - nosi je wiele gwiazd np. Kasia Cichopek czy Kate Middleton . To bardzo uniwersalny model, który latem można zakładać do wszystkiego.  Espadryle Anny Lewandowskiej - hit na lato 2020 Espadryle, które uwielbia Anna Lewandowska mają beżowy kolor, który stapia się z kolorem skóry, dzięki czemu buty  optycznie wydłużają i wysmuklają nogi . Gwiazda najczęściej nosi je do szortów, ale będą świetnie wyglądały także z sukienkami. Dodatkowo buty mają subtelną platformę, dzięki czemu dodają kilka centymetrów wzrostu. Zupełnie nie dziwi nas, że gwiazda nosi je od kilku lat - są ponadczasowe i naprawdę śliczne. Wiązane espadryle Anny Lewandowskiej nie są już niestety dostępne, ale podobne tenisówki na plecionej platformie można znaleźć w kolekcjach wielu popularnych marek. Polecamy zwrócić uwagę przede wszystkim na markę Superga , która ma w ofercie kultowy model wiązanych espadryli na niskiej platformie. Możecie je kupić np. na stronie eobuwie.pl. Model dostępny jest w wielu barwach, a najbardziej zbliżone do tych, które nosi Lewandowska są te w kolorze pudrowego różu.  Co myślicie o wiązanych espadrylach na platformie? My jesteśmy w nich zakochane! Zobacz także: Wyprzedaż sandałów w CCC - 5 najmodniejszych par na lato! Zdjęcie główne: Instagram

Przeczytaj

Nasze akcje