klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Kultowe torebki
Moda

Kultowe torebki – 12 najbardziej pożądanych modeli na przestrzeni lat

„It bag” – czyli torebka, o której w danym sezonie marzą prawdopodobnie wszystkie miłośniczki dodatków to jedna z najlepszych reklam dla domów mody. Listy oczekujących, niekończące się zamówienia, miliony sprzedanych egzemplarzy… - o wypuszczeniu do sprzedaży choć jednej torebki, która zyska miano kultowej marzą dyrektorzy marek na całym świecie. Sztuka trafienia w gusta milionów kobiet udaje się jednak tylko nielicznym. Zobaczcie 12 najbardziej kultowych torebek na przestrzeni lat.
Ewelina Błeszyńska
sierpień 04, 2015

Niektóre torebki, do których przylgnęła nazwa „it bag” tracą swoją popularność równie szybko, co ją zdobyły. Inne z kolei cieszą się niesłabnącą popularnością oraz ciągle zwiększającymi się słupkami sprzedaży. Większość torebek w naszym zestawieniu od lat jest na topie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Birkin, Kelly, Speedy... - do grona kultowych torebek na przestrzeni lat mogłybyśmy zaliczyć naprawdę wiele modeli, my postarałyśmy się ograniczyć do dwunastu.

Która z nich jest według Was najbliższa ideału? Chciałybyście mieć je w swojej kolekcji?

Fot. Pinterest, Tumblr

1 z 12

Kultowa torebka HERMES - Kelly

Kultowa torebka HERMES - Kelly

Data powstania: 1935, zmiana nazwy 1956

Torebka "Kelly" domu mody Hermes zawdzięcza swoją nazwę aktorce Grace Kelly, która zakochała się w projektach Hermes podczas pracy na planie filmu „Złodziej w hotelu”. Dom mody nadał torebce nazwę „Kelly” po tym jak aktorka użyła jej do zasłonięcia ciąży przed fotografami. Dzięki temu na zdjęciach to właśnie torebka znalazła się na pierwszym planie i szybko zrobiło się o niej głośno. 

2 z 12

Kultowa torebka DIOR - Lady Dior / Princess Bag

Kultowa torebka DIOR - Lady Dior / Princess Bag

Data powstania:  1995

Pikowany wzór torebki jest inspirowany wieżą Eiffla. Torebka o kształcie kuferka została spopularyzowana przez księżnę Dianę. Księżna Walii pojawiła się z nią w ręce podczas odwiedzin centrum wychowawczego w Birmingham - kiedy objęła jednego z wychowanków zrobiono jej zdjęcie, a torebka na nim uwieczniona natychmiast stała się sławna. Diana, jeden z pierwszych egzemplarzy torebki otrzymała w prezencie od ówczesnej francuskiej pierwszej damy - Bernadette Chirac.

3 z 12

Kultowa torebka CHANEL - Chanel 2.55

Kultowa torebka CHANEL - Chanel 2.55

Data powstania: 1955

Nazwa kultowej torebki jest związana z datą jej powstania – oczywiście mowa tu o lutym 1955 roku. Coco Chanel zdecydowała o zastosowaniu w niej długiego paska, aby nareszcie zapewnić kobietom wygodę. Zamiast zwyczajnego paska zdecydowała się na użycie łańcuszka, który był według niej bardziej szykowny. W takiej formie torebka istnieje do dziś. Oryginalną torebkę najlepiej kupić w sklepie stacjonarnym. Przed zakupem internetowym ostrzega jedna z Wizażanek:

Na pewno nie kupuj tej torebki nigdzie w sieci, nawet jeśli będzie miała odpowiednią (czytaj: wysoką) cenę, bo na 99% trafisz na lepszą lub gorszą podróbkę.

elisee15
4 z 12

Kultowa torebka BALENCIAGA - The City

Kultowa torebka BALENCIAGA - The City

Data powstania: 2000

Twórca torebki – Nicolas Ghesquière mówił o swoim dziele:

Było to zupełnie coś nowego, ale torebka wyglądała jak coś znajomego, przyjaznego, porządnego.

W czasach swojej najwyższej popularności była najczęściej kopiowanym modelem torebki na świecie. 

5 z 12

Kultowa torebka MULBERRY - Alexa

Kultowa torebka MULBERRY - Alexa

Rok powstania: 2009

Inspiracją do stworzenia torebki był styl modelki i prezenterki telewizyjnej – Alexy Chung, a dokładnie, jej zdjęcie z męską teczką projektu Mulberry. Projektantka Emma Hill zdecydowała się zaprojektować torebkę przypominającą właśnie teczkę, ale w damskiej, bardziej szykownej wersji. 

6 z 12

Kultowa torebka HERMES - Birkin

Kultowa torebka HERMES - Birkin

Data powstania: 1984

Kolejna kultowa torebka od domu Hermes. Jej powstanie to już legenda – stworzono ją po tym jak Jane Birkin oraz dyrektor domu mody Hermes, Jean-Louis Dumas podróżowali razem samolotem. Modelka narzekała na nieużyteczność damskich torebek. Efektem ich rozmowy o dodatkach był właśnie model Birkin, nazwany na cześć aktorki. Wokół modelu Birkin zrobiło się ostatnio dużo hałasu – Jane Birkin ogłosiła, że nie chce, aby torebka dłużej była firmowana jej nazwiskiem ze względu na warunki w jakich zabijane są krokodyle, których skóra jest potrzebna to wykonywania niektórych wersji  torebki. 

7 z 12

Kultowa torebka LOUIS VUITTON – Speedy

Kultowa torebka LOUIS VUITTON – Speedy

Rok powstania: 1933

Choć torebka powstała już w latach 30. prawdziwą popularność zdobyła około trzydzieści lat później kiedy zaczęła ją nosić Audrey Hepburn. Co warto zaznaczyć - nie wszystkie egzemplarze są w całości wykonane ze skóry naturalnej. Większość powstaje ze skóry ekologicznej, a tylko takie elementy jak rączki czy boki wykonane są ze skóry naturalnej. Torebka w późniejszym czasie doczekała się wielu wersji. Dziś inne popularne modele od Louis Vuitton to "Neverfull" oraz "Alma". 

8 z 12

Kultowa torebka GUCCI - Jackie

Kultowa torebka GUCCI - Jackie

Data powstania: Lata 50.

Początkowo torebka nosiła nazwę Constance, jednak kiedy model stał się ulubionym dodatkiem Jackie Kennedy, zdecydowano o przemianowaniu jej na „Jackie”. Po upływie około pięćdziesięciu lat, za sprawą Fridy Giannini  torebka wróciła w nowej odsłonie i ponownie zyskała wiele zwolenniczek. 

9 z 12

Kultowa torebka FENDI - Baguette

Kultowa torebka FENDI - Baguette

Data powstania: 1997

Model „Baguette” zdecydowanie najbardziej różni się od popularnych dziś torebek. A mimo to jeszcze na początku XXI wieku był szalenie popularny. Sławę zawdzięcza m.in. kochającej modę bohaterce serialu „Seks w wielkim mieście” – Carrie Bradshaw, która nosiła torebkę nadzwyczaj często. Już w pierwszym roku po premierze sprzedała się w liczbie ponad 100 tys. egzemplarzy!

10 z 12

Kultowa torebka CELINE - Luggage Tote

Kultowa torebka CELINE - Luggage Tote

Data powstania: 2009

Torebkę w kształcie trapezu natychmiastowo pokochały aktorki, modelki i blogerki na całym świecie. Była zapowiedzią nadchodzącej popularności torebek typu „shopper”. 

11 z 12

Kultowa torebka MARC JACOBS - Stam Bag

Kultowa torebka MARC JACOBS - Stam Bag

Data powstania: 2005

Pierwsza kultowa torebka od Marca Jacobsa. Inspiracją do jej stworzenia była modelka Jessica Stam. Projektant popularność torebki skomentował w następujący sposób: 

Nie miałem pojęcia, że torebka zdobędzie aż tak duży sukces.

12 z 12

Kultowa torebka ALEXANDER WANG - The Rocco

Kultowa torebka ALEXANDER WANG - The Rocco

Data powstania: 2009

Jeszcze kilka lat temu na ulicach można było spotkać wiele oryginalnych torebek z ćwiekami, a zapewne jeszcze więcej podróbek. „The Rocco” swoją sławę zawdzięcza m.in. Mary-Kate Olsen, która nosiła torebkę jeszcze zanim trafiła do sprzedaży. 

Komentarze