klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Moda

Wystarczy, że na zakupach będziesz się kierować zasadą 3-7-14, a nigdy nie wydasz pieniędzy na marne

Czym jest metoda 3-7-14? Kochają ją stylistki i redaktorki mody - pora, abyś zaczęła ją stosować także ty. To szczególnie ważne w okresie letnich wyprzedaży!
Ewelina Błeszyńska
czerwiec 25, 2018

W galeriach handlowych trwają właśnie wielkie wyprzedaże letnie, na których wyjątkowo łatwo o... równie wielkie zakupowe wpadki. Każdej z nas z pewnością zdarzyło się dokonać bezsensownego zakupu tylko dlatego, że cena była niska. A taka rzecz później jedynie wisi w szafie (najczęściej z metką) i pogłębia naszą irytację. Okazuje się, że, aby uniknąć frustracji związanej z niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy, wystarczy pamiętać o prostej regule.

Zobacz także: Przewodnik po wyprzedażach letnich 2018: sprawdź, gdzie kupisz ubrania na lato najtaniej

Jak robić zakupy na wyprzedażach?

Fot.: Pinterest

Nie będzie kolejnej edycji „Tańca z gwiazdami”? Słowa Iwony Pavlović nie pozostawiają wątpliwości

Zasada 3-7-14 w robieniu zakupów

Zasada 3-7-14 tak naprawdę nie dotyczy samej czynności robienia zakupów, a tego, co zrobić po wizycie w galerii handlowej. Co oznaczają te tajemnicze liczby? To poszczególne etapy(dni), które oznaczają, co powinnyśmy zrobić z daną rzeczą.

3 dni - jeśli w ciągu 3 dni od dokonania zakupu miałaś na sobie daną rzecz, możesz sobie pogratulować - to prawdopodobnie udany zakup. Zazwyczaj ubrania, które naprawdę nam się podobają, zakładamy od razu, bo nie musimy się do nich przekonywać i później nosimy je bardzo często. Jeśli jednak po trzech dniach nadal nie włożyłaś nowego zakupu, postaraj się sprawdzić, czy będziesz chciała ją założyć w ciągu 7 dni.

7 dni - po tym okresie nowy zakup nadal ma nieoderwaną metkę? To pierwszy znak, że powinnaś pomyśleć o odszukaniu paragonu i dokonaniu zwrotu.

14 dni - jeśli po upływie 14 dni od daty zakupu nadal nie miałaś tej rzeczy na sobie, powinnaś ją oddać, bo albo nie założysz jej wcale, albo będziesz nosić ją bardzo rzadko. Zazwyczaj najdłużej zwlekamy z włożeniem rzeczy, do których nie jesteśmy przekonane, a przy kompletowaniu garderoby nie należy się przecież do niczego zmuszać.

Pamiętajcie, że większość popularnych sieciówek gwarantuje możliwość zwrotu lub wymiany nawet do 30 dni od daty zakupy, a zasada zazwyczaj dotyczy także ubrań i dodatków objętych wyprzedażą. W wielu sklepach możecie zwrócić także towar z oderwaną metką, o ile nigdy nie miałyście go na sobie.

Czasem warto pomyśleć o zwrocie - nie tylko oszczędzicie pieniądze, ale i uwolnicie się od wyrzutów sumienia...

Zobacz także: Małgorzata Rozenek-Majdan w ślicznej marynarce z wyprzedaży. Przeceniona o połowę!

Komentarze
Styl życia Jak szybko i skutecznie posprzątać mieszkanie przed Wielkanocą? Prosty harmonogram prac
Do świąt wielkanocnych zostało już tylko kilkanaście dni. Dopiero teraz zdałaś sobie sprawę, że to niedługo i już martwisz się tym, że nie posprzątasz mieszkania jak należy nie tylko na świąteczny czas, ale i na prawdziwe przywitanie wiosny? Spokojnie, masz ogromną ilość czasu. Grunt to wszystko dobrze zaplanować. Do dzieła!
Agata Olejniczak
marzec 30, 2017

Najtrudniejsze na początku Najtrudniejsze i najbardziej wymagające czasowo (i emocjonalnie ;)) prace zrób na początku. Najprawdopodobniej nie uda ci się wszystkiego wykonać w kilka godzin, dlatego warto te obowiązki rozłożyć w czasie, np. na 2-3 dni. To czas na... wyrzucanie! Jeśli robisz tego typu porządki regularnie, to powinnaś szybko i zgrabnie uporać się z tym "koszmarem". Jeśli jednak ciągle masz opór przed wyrzucaniem nieużywanych rzeczy ("przecież na pewno jeszcze się przydadzą"), to... czas to zmienić. Stań przed każdą z szaf i realnie oceń, czego już nie potrzebujesz. Ubrań, których nie założyłaś przez rok - już nie wykorzystasz, uwierz! Pochowaj zimowe rzeczy do worków i pudeł - oby nie były już potrzebne w tym sezonie. Nie zapomnij o łazience - wyrzuć (albo komuś podaruj) kosmetyki, których nie lubisz lub po prostu ci nie służą, puste opakowania i przeterminowane produkty. Tak samo w kuchni. Wszystkie szafki i szuflady dokładnie przejrzyj - na pewno sporo akcesoriów już nie jest ci potrzebnych. Z pewnością najciekawiej będzie w kwestii produktów spożywczych - sprawdź daty ważności. Gdy już pozbędziesz się tego, czego nie potrzebujesz i wreszcie odetchniesz w "luźniejszej" przestrzeni, czas na... Mycie trudno dostępnych miejsc Odsuwamy szafki, szafy, komody, łóżka itd. i odkurzamy pajęczyny, kurz i inne rzeczy, które zdążyły zadomowić się w trudno dostępnych miejscach. Na spokojnie 2 tygodnie przed świętami możesz umyć okna. Nie zapomnij o wyczyszczeniu framug i parapetów. To także odpowiedni moment na umycie drzwi, luster i całego przedpokoju - niepotrzebne rzeczy już wyrzuciłaś. Teraz umyj w środku i na zewnątrz szafki i zadbaj o podłogi. Łazienka i kuchnia Ok. tydzień/półtora przed świętami możesz zabrać się za porządne czyszczenie łazienki. Mam nadzieję, że w pierwszym etapie pozbyłaś się nieużywanych rzeczy. Myjemy wszystkie...

Przeczytaj
materiały PR
Styl życia Ubrania od serca – wspólny program marki Vizir i Towarzystwa Nasz Dom wspierający dzieci z domów dziecka
Marka Vizir we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom ogłasza rozpoczęcie programu „Ubrania od serca”, dzięki któremu każdy kupujący wybrane produkty Vizir w dniach od 4 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. przyczynia się do ufundowania nowych ubrań dla dzieci mieszkających w domach dziecka.
Materiał partnera
grudzień 06, 2017

Akcja „Ubrania od serca” ma na celu wesprzeć domy dziecka w dążeniu do wyrównania różnic pomiędzy podopiecznymi placówek a ich rówieśnikami z pełnych rodzin. Marka Vizir i Towarzystwo Nasz Dom, działające w ramach Funduszu Korczaka, kierują się przekonaniem, że każdemu dziecku należy się równy start w przyszłość i każda, nawet najmniejsza pomoc jest ważna. Najbardziej potrzebujące domy dziecka będą miały możliwość wyposażyć dzieci w nowe ubrania, ale równie ważnym jest fakt, że dzieci dostaną możliwość samodzielnego wyboru ubrań, które im się podobają. „Jednym z głównych celów placówek opiekuńczo-wychowawczych jest zminimalizowanie dystansu dzielącego ich podopiecznych i dzieci pochodzących z pełnych rodzin, jednak specyfika funkcjonowania tego rodzaju placówek oraz kwestie finansowe często to utrudniają. Akcja „Ubrania od serca”, w ramach której przekazane zostaną placówkom opiekuńczo-wychowawczym bony na zakup ubrań, ma bardziej kompleksowy wymiar. Oprócz tego, że podopieczni otrzymają nową odzież, bardzo ważna jest też swoboda wyboru, którą zyskują dzieci oraz możliwość pójścia na zakupy, co nie zdarza się im często. Przebywanie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zmusza podopiecznych do dostosowania się do przepisów i rygorów życia zbiorowego, dlatego każda możliwość wyrażenia siebie, chociażby poprzez ubiór jest dla nich bardzo ważna.” - podsumowała Iwona Niemasz, przewodnicząca zarządu Towarzystwa Nasz Dom. Akcja przeprowadzona będzie w dwóch etapach, tj. w dniach 04.12.-31.12.2017 za pośrednictwem sieci sklepów Biedronka, a w okresie  01.01-28.02.2018 w innych sklepach w Polsce za wyjątkiem Biedronki. Każdy, kto w tym czasie dokona zakupu oznaczonych produktów marki Vizir, przyczyni się do zakupu bonów do sklepów odzieżowych dla najbardziej potrzebujących podopiecznych domów dziecka. „W naszej...

Przeczytaj
materiały PR
Styl życia Bezpieczne zakupy w sieci
Zakupy przez internet zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego - możliwość nabycia poszukiwanych towarów bez konieczności ruszania się z miejsca i często po bardzo atrakcyjnych cenach to bardzo wygodna forma kupowania. Niekiedy jednak, tak samo jak przy klasycznych zakupach, możemy trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który będzie chciał nas oszukać, wyłudzić pieniądze lub po prostu utrudnić nam życie, kiedy zgłosimy się do niego z reklamacją. Dobrze więc zawczasu wiedzieć, jakie prawa przysługują kupującemu przez internet i w jaki sposób możemy zminimalizować ewentualne straty.
Materiał partnera
czerwiec 01, 2012

Pierwsza z pomocą przychodzi nam ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów (dokładnie "Ustawa z dnia 2 marca 2000 o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny"), w myśl której każdy kupujący przez internet ma prawo w ciągu 10 dni od dokonania zakupu odstąpić od niego bez podawania przyczyn. Ustawa określa wyjątki, których te postanowienia nie dotyczą (m.in. nagrań audiowizualnych po usunięciu oryginalnych opakowań), jednakże w wielu przypadkach stanowi ona wystarczające zabezpieczenie dla kupującego, chroniącego go m.in. przed wymuszaniem "odstępnego" czyli opłaty, za która sprzedawca zgodzi się przyjąć towar. Niektóre sklepy internetowe, zwłaszcza te dysponujące szeroką ofertą towarów, oferują klientom np. 30 dniowy okres gwarancji zwrotu pieniędzy lub darmowo przedłużają gwarancję na określone produkty, umożliwiając ich naprawę lub wymianę bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Kupując w sklepie oferującym tego typu udogodnienia mamy pewność, że towar, który otrzymamy, będzie zgodny z naszym zamówieniem, a jeśli okaże się, że z jakichś przyczyn nam nie odpowiada, będziemy mogli wymienić go na inny, otrzymać bon towarowy lub zwrot pieniędzy. Inaczej sprawa ma się w przypadku platform handlowych, zrzeszających różnych sprzedawców. Platforma handlowa Allegro, wychodząc na przeciw potrzebom użytkowników, już kilka lat temu stworzyła Program Ochrony Kupujących. Jeśli kupując trafimy na sprzedawcę, który po dokonaniu przez nas wpłaty, odmówi wydania zakupionych przedmiotów, przyśle towar całkowicie odbiegający od opisu z oferty lub nie będzie możliwości skutecznego skontaktowania się z nim, po zgłoszeniu tego faktu organom ścigania oraz obsłudze Allegro będziemy mogli otrzymać zwrot kosztów poniesionych na nieudany zakup. Aktualnie istnieje możliwość otrzymania...

Przeczytaj
nie mam się w co ubrać
Fotolia
Moda 5 głównych powodów, dla których ciągle nie masz się w co ubrać
Jeśli codziennie rano, kiedy stoisz przed szafą masz w głowie myśl "znowu nie mam się w co ubrać" najprawdopodobniej Twoja garderoba potrzebuje dużej zmiany. A właściwie nie tylko garderoba wymaga małej rewolucji, a przede wszystkim Twój sposób kompletowania ubrań. Oto 5 głównych powodów, które powodują ciągłe problemy z tworzeniem stylizacji.
Ewelina Błeszyńska
styczeń 21, 2016

#1 Kupujesz ubrania, które nie pasują do Twojego trybu życia Niedopasowanie garderoby do naszych rzeczywistych potrzeb to zdecydowanie najbardziej powszechna przyczyna ciągłych problemów z codziennym ubieraniem się. Bardzo często w naszych szafach znajdują się ubrania jednej kategorii np. ogromna liczba podobnych do siebie t-shirtów czy ubrań w sportowym stylu, a brakuje nam eleganckich ubrań niezbędnych nam na co dzień do pracy. Garderoba powinna mieć odpowiednie proporcje - warto nauczyć się kupować ubrania, które będziemy wykorzystywać na co dzień, a nie te, na które lubimy popatrzeć lub mamy ich już wystarczająco dużo. #2 W twojej garderobie brakuje baz Tworzenie codziennych stylizacji jest naprawdę dużo prostsze jeśli w naszej garderobie nie będzie brakować dopasowanych do naszej osobowości bazowych ubrań. Dla niektórych tego rodzaju podstawą garderoby będzie biały t-shirt lub szara bluza, dla innych - elegancka koszula i mała czarna . Warto przeanalizować zawartość naszej szafy i wybrać kilka uniwersalnych rzeczy, które nosimy najczęściej, bo są łatwe w stylizowaniu. To właśnie tego rodzaju ubrania powinny stanowić trzon naszej szafy i to je powinnyśmy kupować w pierwszej kolejności. #3 Gromadzisz ubrania, do których nie jesteś przekonana Bluzka kupiona choć kolor już w sklepie wydawał się być zbyt ekstrawagancki, żakiet, który czeka na wizytę u krawcowej lub sukienka, do której zamierzasz schudnąć - to tylko niektóre przykłady ubrań, które tak naprawdę nigdy nie powinny znaleźć się w żadnej szafie. Często błędnie kupujemy rzeczy , do których od początku nie jesteśmy przekonane lub od razu chcemy coś w nich zmienić, przez co sprawiamy, że w naszej szafie wisi całe grono bezużytecznych ubrań. W konsekwencji mamy mnóstwo ubrań, których nigdy nie nosimy, a brakuje nam tych, w których czujemy się po prostu dobrze. #4 Masz za dużo...

Przeczytaj