To ważny temat. Według badań przeprowadzonych przez Ipsos w 2023 roku, aż 77% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych*. 66% społeczeństwa było świadkiem takich zachowań, ale tylko 26% respondentów deklaruje, że zareagowało*. Dlaczego? Wiele osób się boi, ale do myślenia daje również odpowiedź na kolejne pytanie. Aż 85%* osób uważa, że za mało jest programów szkoleniowych uczących jak zachowywać się w sytuacji doświadczania molestowania w miejscach publicznych. To jasno pokazuje, że problem istnieje, a edukacja w tym zakresie jest potrzebna jak nigdy wcześniej. Tym bardziej, że 79%* molestowanych kobiet przyznaje, że reakcja ze strony świadków pozytywnie wpłynęła na zmianę sytuacji, potwierdzając, jak ogromnie ważne jest reagowanie.

Helen Mirren
mat. prasowe

Powinniśmy interweniować zawsze, kiedy jakaś sytuacja budzi nasz niepokój. Molestowanie to nie tylko napaść o charakterze fizycznym. Każde działanie, które narusza godność, nietykalność cielesną i nasza wolność to przemoc. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak poważne i nierzadko długotrwałe mogą być skutki molestowania w miejscach publicznych. Doświadczenie tego typu wpływa na poczucie własnej wartości, kobiety borykają się z depresją, lękami i wycofują się z kontaktów społecznych. Często zmieniają przyzwyczajenia, środek komunikacji jakim podróżują do pracy, jeżeli molestowanie miało w nim miejsce, czy nawet miejsce zamieszkania.

Strefa Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych na Open’er Festival

Molestowanie seksualne może mieć również miejsce na wydarzeniach masowych. Dlatego kampania obecna jest tam, gdzie wiedza i edukacja są najbardziej potrzebne, np. na popularnych festiwali muzycznych. Na Open’er Festival powstanie strefa Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych, w której festiwalowiczki i festiwalowicze będą mieli możliwość przejścia krótkiego szkolenia z Metodologii 5D opracowanej przez międzynarodową organizację Right To Be.

IMG_3343
mat. prasowe

Krótkie, prezentowane na konkretnych przykładach szkolenie, wykonywane na własnym telefonie, pozwoli na poznanie technik reagowania na niebezpieczne sytuacje zarówno w momencie ich doświadczania, jak i będąc ich świadkiem. W trakcie warsztatu online możliwe będzie również doładowanie telefonu jak i wykonanie festiwalowego looku, który pozwoli nam na wyrażenie własnej osobowości.

Po szkoleniu festiwalowicze zaproszeni zostaną do wyjątkowej strefy foto, w której wykonane zdjęcia stworzą wspólną wirtualna wystawę osób świadomie wspierających działania na rzecz bezpieczeństwa kobiet w miejscach publicznych.

Ponadto w strefie możliwe będzie podzielenie się z innymi swoimi wartościami, wpisanym na lustrzanym totemie ustawionym przed strefą, jak i personalizacja telefonu komórkowego i zrobieniu na ciele tatuażu z przesłaniem.

IMG_3615
mat. prasowe

Strefa Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych znajdować się będzie w alejce głównej naprzeciwko FLOW STAGE.

* Międzynarodowe badanie na temat molestowania seksualnego w miejscach publicznych przeprowadzone przez firmę Ipsos dla L’Oréal Paris. N: 1000, grudzień 2023 r.

Materiał promocyjny marki L'Oreal Paris