Jeśli marzysz o wyjątkowych wspomnieniach, ślub w Grecji będzie świetną alternatywą dla ślubu w Polsce. Grecja oferuje przepiękne widoki, a także mnóstwo atrakcji, jednak decydując się na takie wesele, stanie przed tobą mnóstwo wyzwań. Począwszy od wyselekcjonowania listy gości weselnych, a zakończywszy na formalnościach ślubu za granicą. Możecie oddać to też w ręce agencji, która za was wszystko ogarnie. O szczegółach przeczytacie poniżej!

Reklama

Spis treści:

 1. Popularność greckich ślubów
 2. Gdzie wziąć ślub w Grecji?
 3. Czy w Grecji można zorganizować ślub katolicki?
 4. Ślub cywilny w Grecji
 5. Koszt ślubu w Grecji
 6. Zorganizowanie ślubu w Grecji przez profesjonalną agencję
 7. Czy warto zorganizować ślub w Grecji?
 8. Jak zaplanować ślub w Grecji na plaży?

Popularność greckich ślubów

Grecja to z pewnością jedno z najbardziej malowniczych miejsc na ślub. Ten kraj słynie z przepięknych widoków i ciepłej pogody w sezonie. Ślub na Krecie lub ślub na Korfu czy Santorini to świetny pomysł, który jest gwarancją niezapomnianych wspomnień. Coraz więcej par stawia na wyjazdowe śluby, poza granicami kraju. Zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej ofert agencji, które pomagają zorganizować całe wydarzenie. Ale to nie jedyny plus ślubu w Grecji. Poza fantastycznymi widokami i wspomnieniami masz szansę przeżyć wyjątkowe chwile w gronie najbliższych.

Zobacz także: Ślub za granicą - formalności, organizacja, koszty i wskazówki [kompleksowy przewodnik]

Gdzie wziąć ślub w Grecji?

Grecja ma do zaoferowania wiele malowniczych miejsc. W zależności od tego, jaki ślub chcesz wziąć, możesz rozważać różne miejscowości. Ślub kościelny będzie nieco większym wyzwaniem, ponieważ Grecja jest krajem prawosławnym, więc nie we wszystkich miejscowościach znajdziecie kościół katolicki. Jakie miejsca ślubne w Grecji są najpopularniejsze?

Zobacz także
 • Ślub na Santorini, które gwarantuje przepiękną romantyczną scenerią, kojarzącą się z wakacyjnymi pocztówkami. Santorini słynie także ze swoich przepięknych zachodów słońca, na tle których zrobisz przepiękne zdjęcia ślubne.
 • Ślub na Kos to możliwość zorganizowania ceremonii na przepięknej piaszczystej plaży. Jeśli chcecie organizować ślub w Grecji i postawić na plażową scenerię, Kos będzie do tego idealne.
 • Ślub w Thassos to rajska wyspa, która ma kilkadziesiąt malowniczych plaż z turkusową, przejrzystą wodą. Charakteryzuje się bujną roślinnością - bywa nazywana zieloną wyspą ze względu na swoje bogactwo roślinne.
 • Ślub na Rodos jest jednym z najpopularniejszych wyborów nowożeńców. Bywa nazywane wyspą boga słońca ze względu na przepiękne osłonecznienie, które wygląda niezwykle malowniczo zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.
 • Ślub na Zakynthos, które również należy do jednej z najbardziej zielonych wysp greckich. Oferuje przepiękne widoki, a także plaże ze złotym piaskiem.
 • Ślub na Korfu to równie popularny wybór, co Rodos. Malownicza wyspa położona jest na Morzu Jońskim i gwarantuje przepiękne widoki. To miejsce nie tylko idealne na ślub, ale także wesele i wypoczynek.
 • Ślub na Krecie może zapewnić niezapomniane przeżycia. Kreta to piękna, słoneczna wyspa, która kusi swoją roślinnością, czystym, błękitnym niebem i przepięknymi miejscami.
Getty Images@Jecapix

Czy w Grecji można zorganizować ślub katolicki?

Ślub kościelny może być trudniejszy do zorganizowania w Grecji ze względu na to, że przeważają tam świątynie prawosławne. Istnieją jednak kościoły katolickie, jednak mogą one nie być dostępne we wszystkich zakątkach. Jeśli nie wiesz, jak zabrać się do poszukiwania parafii, możesz skorzystać z agencji oferującej pośrednictwo w organizacji ślubu kościelnego w Grecji.

Pamiętaj także, że jeśli znajdziesz już parafię, która zgodzi się udzielić ślubu, musisz dopełnić formalności. Będzie to wymagało chociażby poświadczonego notarialnie tłumaczenia dokumentów kościelnych potwierdzających niezbędne sakramenty. Bariera językowa może być kolejną przeszkodą do zorganizowania ślubu kościelnego w Grecji. Ceremonia zaślubin, a także załatwianie wszystkich formalności może wymagać zatrudnienia tłumacza, który pomoże ci się porozumiewać na miejscu.

Zobacz także: Jak wybrać najlepszy welon kościelny? Praktyczne porady dla przyszłej panny młodej

Ślub cywilny w Grecji

Ślub w Grecji w praktyce będzie wymagać kontaktu z konsulatem, który pomoże umówić urzędnika udzielającego ślubu. Będziesz musiała przygotować niezbędne papiery, a ich listę otrzymasz po kontakcie z urzędem. Jeśli o to chodzi, od razu musisz wiedzieć, czy ślub będzie wymagał dojazdu urzędnika. To bardzo ważne, ponieważ musi znaleźć się taki termin, podczas którego będzie on w stanie podróżować.

Jeśli chodzi o niezbędne dokumenty, wszystko uzależnione jest od tego, czy oboje jesteście Polakami, czy jedno z was pochodzi z innego kraju. W przypadku drugiej opcji, poza załatwianiem rzeczy w polskim urzędzie i w samej Grecji, będziecie musieli także się zorientować, jakie papiery będą wymagane od osoby, która ma inne niż polskie pochodzenie. Może się okazać, że niezbędne będą dodatkowe dokumenty. Musicie się za to wziąć odpowiednio wcześniej, jeśli planujecie grecki ślub cywilny.

Wśród papierów powinny znaleźć się między innymi odpisy aktów urodzenia, ksera dowodów osobistych, a także zaświadczenie o tym, że para może zawrzeć małżeństwo zgodnie z polskim prawem. Takie dokumenty będą wymagać także tłumaczenia na język angielsku lub język urzędowy danego kraju.

Aby ślub cywilny w Grecji doszedł do skutku, najważniejsza jest obecność polskiego konsula. Sama chęć zawarcia małżeństwa w Grecji powinna być złożona w konsulacie minimum dwa miesiące przed planowanym terminem uroczystości.

Getty Images@mixetto

Koszt ślubu w Grecji

Ile kosztuje ślub w Grecji? Budżet ślubu w Grecji zależny jest od wielu czynników. Wszystko zależy od rodzaju ceremonii, na którą się zdecydowaliście: będzie to katolicki ślub kościelny, ślub cywilny, a może ślub konkordatowy? Każdy z nich niesie za sobą inne koszty. Ceny za samą lokalizację również różnią się między sobą, podobnie jak koszt biletów lotniczych. Musisz ustalić z drugą połówką, czy pokrywacie także koszty przelotu gości. Kolejnym aspektem wpływającym na cenę jest zakwaterowanie. Czy będziecie płacić jedynie za siebie, czy również za gości weselnych? Atrakcje także decydują o kosztach. Fotograf, kamerzysta, zespół weselny - koszt tych usług różni się w zależności od firmy, z której korzystacie. Istotne jest także to, czy planujecie także wesele w Grecji, czy raczej urządzicie je później, już w Polsce?

Bardzo ważne jest, aby przeanalizować dokładnie wydatki na organizację ślubu i zdecydować, czy chcecie się na niego zdecydować. Może się okazać, że ślub marzeń w malowniczych krajobrazach przerośnie wasz budżet.

Na optymalizację kosztów związanych ze ślubem może wpłynąć także wynajęcia agencji, która pomoże wam nad wszystkim zapanować. Cena pakietu ślubnego także uzależniona jest od twoich oczekiwań, dlatego najlepiej skontaktować się z jedną z nich i poprosić o dokładną wycenę kosztów.

Getty Images@SHansche

Zorganizowanie ślubu w Grecji przez profesjonalną agencję

Jak już wspomniałam, ze względu na rosnącą popularność greckich ślubów, ich organizacją zaczęły zajmować się agencje. Są one pośrednikami, którzy dopną na ostatni guzik wszelkie formalności ślubu za granicą. Nie oznacza to jednak, że zrobią wszystko. Musisz się liczyć z tym, że będziesz musiała dostarczyć niezbędne dokumenty, a także poświadczenia. Jednak takie agencje bardzo często mają zaprzyjaźnione miejsca, w których organizują śluby. Mogą także podpowiedzieć, gdzie zorganizujecie ślub kościelny.

Zobacz także: Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?

Czy warto zorganizować ślub w Grecji?

Chociaż koszt ślubu w Grecji może być wysoki, to zdecydowanie jedna z fajniejszych opcji na ślub. Uroczystość może odbyć się na bajkowej plaży, w pięknym otoczeniu przyrody i z genialnymi widokami rodem z wakacyjnych pocztówek. To świetna okazja do stworzenia wyjątkowych wspomnień, które zostaną z tobą na całe życie. Realizacja marzenia o ślubie za granicą może okazać się absolutnie niezapomnianą przygodą, dlatego jeśli masz chęć na organizację ślubu za granicą, zdecydowanie warto rozeznać się w możliwościach.

Reklama
Getty Images@Alexander Spatari

Jak zaplanować ślub w Grecji na plaży?

Na plaży możecie zorganizować ślub zarówno cywilny, jak i humanistyczny. Ten drugi typ ceremonii cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich par. Kwestie organizacyjne, jak znalezienie odpowiedniego miejsca, ułatwi kontakt z agencją ślubną, jednak możesz poszukać także na własną rękę plaż, które będziesz mogła wynająć na kilka godzin.

Reklama
Reklama
Reklama