W naszym artykule znajdziecie kompleksowe podpowiedzi, dzięki którym będziecie mogli bez wątpliwości zdecydować, czy wesele w plenerze jest dobrym wyborem. Podpowiemy, co należy wziąć pod uwagę, by plenerowe wesele nie okazało się kompletna klapą, ile może kosztować taka impreza i jak zabrać się za jej organizację.

Reklama

Spis treści:

 1. Jak zorganizować wesele w plenerze?
 2. O czym należy pamiętać, organizując plenerowe przyjęcie weselne?
 3. Ile kosztuje wesele w plenerze 2022?
 4. Jak zorganizować tanie wesele plenerowe?
 5. Ślub i wesele w plenerze – czy to się opłaca?

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Choć mówią, że „do zakochania jeden krok”, to do organizacji wesela trzeba zrobić ich zdecydowanie więcej – szczególnie jeśli decydujecie się na plenerowe przyjęcie weselne.

Decydując się na przyjęcie pod gołym niebem, trzeba wziąć pod uwagę zdecydowanie więcej zmiennych niż np. to, że na sali mogą pojawić się np. weganie, więc musimy zadbać także o bezmięsne wersje posiłków dla gości. Zorganizowanie wesela na świeżym powietrzu wymaga od Was przyjęcia znacznie szerszej perspektywy, gdyż trzeba rozważyć każdą ewentualność.

Od czego zacząć planowanie przyjęcia weselnego w plenerze?

Organizując wesele w plenerze, musicie zadać sobie pytanie, czy chcecie, by Wasz ślub także został zorganizowany na świeżym powietrzu. Jest to dość powszechne rozwiązanie, jednak wiąże się z pewnymi komplikacjami. O ile ślub cywilny pod chmurką wymaga po prostu nieco większej liczby formalności (i oczywiście większej ilości gotówki), to plenerowy ślub kościelny może być prawdziwym wyzwaniem.

Zobacz także

Ślub cywilny – zacznijmy od prostszej opcji, którą jest organizacja ślubu cywilnego w plenerze. Przed 2015 rokiem cywilny ślub w plenerze był nieosiągalny, jednak dzięki nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego, takie marzenia stały się możliwe. Obecnie wystarczy złożyć pisemny wniosek w urzędzie i po uzyskaniu zgody, uiścić opłatę w wysokości 1000 zł. Jedynym wymaganiem urzędu jest, by umieścić godło Polski w widocznym miejscu podczas udzielania ślubu.

Ślub kościelny – w tym przypadku jest to kwestia zdecydowanie bardziej skomplikowana, gdyż niezbędna jest zgoda biskupa. Niechętnie udzielają oni pozwolenia na kościelne śluby plenerowe. Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego, według którego małżeństwo pomiędzy dwoma katolikami powinno zostać ochrzczone w miejscu świętym.

Ze względu na to, że organizacja ślubu kościelnego pod chmurką może być bardzo trudnym zadaniem, to warto pomyśleć o alternatywie. Dobrym pomysłem będzie organizacja zaślubin w plenerowej kaplicy kościelnej.

O czym należy pamiętać, organizując plenerowe przyjęcie weselne?

Przyjęcie weselne a pogoda – wybór schronienia dla gości weselnych

namiot na plenerowe wesele
Adobe Stock/ Eric Limon

Warunki atmosferyczne w Polsce bywają nieprzewidywalne. Nawet jeśli zaplanujecie cudowne wesele w plenerze w środku sierpnia i żadne prognozy nie będą wskazywać na choćby odrobinę deszczu, to niestety pogoda potrafi zaskoczyć.

Jeśli nie chcecie, by Wasi goście weselni w popłochu uciekli do swoich domów krótko po rozpoczęciu zabawy, to lepiej pomyślcie o odpowiednim zadaszeniu.

Profesjonalne firmy przy organizacji wesela plenerowego najczęściej oferują wynajem namiotu. Takie proste zadaszenie pozwoli gościom weselnym na zabawę nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych, a jego wynajem jest znacznie tańszy niż wynajem tradycyjnej sali weselnej.

Organizacja parkietu tanecznego na plenerowym weselu

Tańce są nieodłącznym elementem każdego wesela. Niestety grząska trawa i wysokie szpilki nie są najlepszymi przyjaciółmi. Piękniejsza część gości weselnych może mieć problem ze swobodnym tańcem, jeśli nie zapewnicie odpowiedniego parkietu.

Organizując wesele w plenerze, warto pomyśleć o tym, by zarówno w namiocie, jak i w części plenerowej, wyłożyć odpowiedni parkiet, który umożliwi swobodne zabawy na weselu.

Meble na przyjęcie weselne w plenerze

wystrój na plenerowym weselu
Adobe Stock/ Deidre

Choć możecie założyć, że na Waszym przyjęciu weselnym wszyscy będą do białego rana szaleć na parkiecie, to nieodłącznym elementem wystroju muszą być odpowiednie meble, które pozwolą gościom weselnym choć na chwilę odpocząć.

Jeśli planujemy wesele w plenerze, to stoliki i krzesła możemy wstawić wyłącznie do tzw. strefy relaksu, gdzie goście będą pić i jeść. W przypadku, gdy oprócz wesela organizujemy także ślub w plenerze, to krzesła powinny być ustawione także w miejscu docelowych zaślubin.

Wyśmienita kuchnia to podstawa udanego przyjęcia

jedzenie na plenerowym weselu
Adobe Stock/ AlexGukalovUkraine

Dobrze najedzeni goście weselni to zadowoleni goście. Ta zasada sprawdza się w przypadku każdej uroczystości.

Doskonała kuchnia umili gościom celebrowanie tego wyjątkowego dnia. Warto wybrać firmy cateringowe z wieloletnim doświadczeniem i jeszcze przed weselem sprawdzić samodzielnie jakość ich usług.

Plenerowe wesele i nieproszeni goście

Tylko sobie to wyobraźcie – piękne klimatyczne miejsce nad brzegiem jeziora i Wy wtuleni w objęciach po uroczystości zaślub. Brzmi bajkowo, prawda? Niestety musimy Wam zaburzyć ten rajski obraz, gdyż oprócz Was i gości weselnych na plenerowym weselu pojawi się także masa różnych insektów.

Komary, osy, pszczoły czy (nie daj Boże!) szerszenie mogą popsuć Wasze wesele plenerowe. Goście weselni, zamiast w spokoju rozkoszować się pysznym ciastem i zabawą na łonie natury mogą być zmuszeni nieustannie odganiać uciążliwe insekty. Na szczęście możecie skutecznie temu zaradzić i na weselu cieszyć się obecnością wyłącznie zaproszonych gości.

Warto zdecydować się na wynajem specjalnych urządzeń z ultradźwiękami, które skutecznie odstraszą wszelkie insekty. Co więcej, jeśli organizujecie wesele plenerowe w samym środku lasu, to warto także przygotować dla gości gotowe koszyczki z aerozolami odstraszającymi wszelkie robactwo.

Zadbajcie o niezbędne zaplecze sanitarne

toaleta na weselu w plenerze
Adobe Stock/ Rhonda

Choć wszystkie sale weselne mają odpowiednie zaplecze sanitarne, to niestety w przypadku wesela w plenerze taka opcja wcale nie jest domyślna. W takim przypadku ratunkiem będzie przenośna toaleta.

Ku pokrzepieniu wszystkich par młodych informujemy, że przenośna toaleta na wesele wcale nie musi wyglądać jak powszechnie znany TOI TOI. Firmy organizujące wesela w plenerze oferują naprawdę eleganckie toalety, które niczym nie różnią się od zapleczy sanitarnych na tradycyjnych salach weselnych.

Wesele w plenerze – dekoracje

dekoracje na weselu plenerowym
Adobe Stock/ Yevhenii

Najczęściej plenerowe wesela urządzane są w stylu boho. Świetlne girlandy i estetyczne ozdoby zapewnią nie tylko przyjemny klimat, lecz także sprawią, że Wasze weselne zdjęcia nabiorą bajkowego charakteru.

Dość ciekawą formą dekoracji są także drogowskazy, które ułatwią gościom odnalezienie się w otwartej przestrzeni. Możecie wykorzystać je do oznaczenia kluczowych punktów dla gości, takich jak toalety czy miejsca atrakcji.

Dodatkowe akcesoria, które umilą gościom zabawę

Organizacja wesela w plenerze wymaga także przygotowania odpowiednich akcesoriów, które umożliwią gościom weselnym zabawę do białego rana.

akcesoria na plenerowym weselu
Adobe Stock/ Ekaterina

Wspominaliśmy już, żeby wziąć pod uwagę to, że przyjęcie weselne w plenerze nie zawsze będzie się odbywać w splendorze ciepłych promieni słonecznych. Nawet jeśli w dniu ślubu nie spadnie deszcz, to wesele może popsuć chłodna noc, która zmusi niektórych gości do wcześniejszego zakończenia zabawy. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie koców dla zaproszonych gości.

Czasem sytuacja może być zupełnie odwrotna i pogoda dopisze aż zanadto! Para młoda powinna być przygotowana także na taką sytuację i przyszykować dla gości wachlarze bądź kapelusze przeciwsłoneczne.

Ile kosztuje wesele w plenerze 2022?

Największa zagwozdka przyszłych par młodych dotyczy tego, jaki jest koszt wesela w plenerze. Podobnie, jak w przypadku omawiania warunków wzięcia ślubu w plenerze, odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Małe wesele w plenerze we własnym ogrodzie będzie kosztować o wiele mniej niż organizacja wesela plenerowego w jakimś nietuzinkowym miejscu, jednak spróbujemy choć trochę przybliżyć Wam szacunkowe koszty takiej zabawy.

Wydatki na wesele plenerowe – szacunkowy kosztorys wesela w plenerze 2022

 • Wynajęcie namiotu weselnego – od 500 zł do 7000 zł
 • Wynajem podłogi pod namiot i parkietu do tańczenia – od 3000 do 6000 zł
 • Wynajem krzeseł i stołów – koszt krzesła od 30 do 50 zł za sztukę, koszt stołu okrągłego od 40 do 60 zł za sztukę
 • Niezbędne oświetlenie plenerowej sali weselnej – od 800 do 1500 zł
 • Catering – od 90 do 250 zł za osobę
 • Serwis i obsługa kelnerska – od 2000 do 3000 zł
 • Przenośna toaleta – około 1000 zł
 • Dekoracje weselne – od 1500 zł do 5000 zł

Uśredniając, koszt wesela w plenerze 2022 dla około 100 osób wyniósłby około 35 000 zł.

Jak zorganizować tanie wesele plenerowe?

Jeśli młoda para nie ma wystarczających funduszy na wymarzone wesele w plenerze, to warto rozważyć także wersję niskobudżetową.

Przyjęcie weselne może odbyć się w rodzinnym ogrodzie. Zamiast cateringu, który pochłania niebagatelną ilość budżetu, jedzenie mogą przygotować chętni członkowie rodziny. Spore oszczędności może przynieść także samodzielne przyrządzenie wszelkich dekoracji oraz zaprzyjaźniona obsługa kelnerska. Tak znaczna redukcja kosztów może obniżyć całkowity wydatek na imprezę nawet o 15-20 tysięcy.

Ślub i wesele w plenerze – czy to się opłaca?

Dobrze zaplanowane ślub i wesele w plenerze z pewnością na długo zapiszą się w pamięci gości. W Polsce takie rozwiązania są wciąż mało popularne, lecz ze względu na rosnącą popularność na rynku pojawia się coraz więcej firm, które specjalizują się w organizacji wesela plenerowego.

Reklama

W porównaniu do tradycyjnej organizacji przyjęcia weselnego na sali ślub w plenerze jest dość dużą oszczędnością, która pozwoli Wam cieszyć się wyjątkowym dniem, bez konieczności wydawania fortuny.

Reklama
Reklama
Reklama