Ponad 100 lat temu seria historycznych wydarzeń spowodowała niemałą rewolucję i stworzyła unikatowe tło dla okresu, w którym moda i architektura nabrały nowego wymiaru. Dekadencki okres wyróżniał się ogromną dbałością o szczegóły, co – jak zaraz się przekonacie – wpływa na niezwykłą oryginalność przyjęć weselnych w stylu lat 20.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda wesele stylizowane na lata 20.?
  2. Jakie sale weselne pasują do klimatu lat dwudziestych?
  3. Dekoracje na ślub i wesele w stylu lat dwudziestych.
  4. Jaka muzyka pomoże Wam stworzyć klimat wesela w stylu lat 20?
  5. Jak wyglądała panna młoda na weselu w stylu lat dwudziestych?
  6. Jak wyglądał pan młody?
  7. Jak się ubrać na wesele w stylu lat 20 jako gość?
  8. Ile kosztuje organizacja takiego wesela?

Lata 20. – mały zarys historyczny, który pomoże Wam zorganizować przyjęcie

Jeśli chcecie, by wasz temat przewodni wesela oddawał idealnie klimat panujący w latach dwudziestych, to warto poznać mały zarys historyczny. Pozwoli wam on zrozumieć zmiany behawioralne, które kierowały społeczeństwem.

Lata 20. XX wieku przyniosły prawdziwą rewolucję w modzie, muzyce i architekturze. Tłem historycznym dla tego okresu jest zakończenie pierwszej wojny światowej, po której społeczeństwo zaczęło odkrywać świat na nowo. Na pierwszym miejscu w codziennym życiu była dobra zabawa.

Bardzo ważnym wydarzeniem, który miało znacząco wpływ na redefinicję norm społecznych, było przyznanie kobietom praw do głosowania. Taki ruch polityczny zintensyfikował wolnościowe poglądy płci pięknej, co uzewnętrzniało się np. w zmianie ich ubioru.

Zobacz także

Jak wygląda wesele stylizowane na lata 20.?

wesele w stylu lat 20
Adobe Stock/ oksana_bondar

Wesele stylizowane na lata 20. to przede wszystkim szyk i splendor. Ekscentryczna zabawa, odważne stroje, bogato zdobione sale i ryzykowne zachowania były bardzo charakterystyczne dla arystokratycznych przyjęć w latach dwudziestych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądały przyjęcia weselne w latach 20., to film Wielki Gatsby może stanowić świetne źródło inspiracji. Doskonale oddaje on klimat ekscentrycznych, dzikich zachowań wyższych klas. Ze względu jego bardzo charakterystyczny klimat młode pary dość często decydują się wyprawić ślub i wesele w stylu Wielki Gatsby. Jest to po prostu jedna z odmian, przyjęć w stylu lat 20., która inspirowana jest wyłącznie jedną ekranizacją.

Jakie sale weselne pasują do klimatu lat dwudziestych?

Organizacja wesela w stylu lat 20 wymaga wyboru odpowiedniego miejsca. Niestety w tym przypadku – w przeciwieństwie do większości motywów przewodnich na ślub i wesele – wybór jest dość ograniczony.

Sala weselna musi zachwycać swoim eleganckim wyglądem. Najlepiej na miejsce przyjęcia sprawdzą się wystawne restauracje i hotele stylizowane na vintage lub odrestaurowane pałace z początku lat XX.

Jeśli jednak nie uda Wam się znaleźć eleganckiej sali weselnej, to w stworzeniu odpowiedniego klimatu pomogą odpowiednie dodatki. Właściwe dekoracje na wesele w stylu lat dwudziestych pomogą Wam odczarować salę i stworzyć w niej iście królewski klimat.

Dekoracje na ślub i wesele w stylu lat dwudziestych

dekoracje na wesele w stylu lat 20
Adobe Stock/ oksana_bondar

Wszelkie dodatki i dekoracje, które będą zdobić Wasze wesele, powinny zachwycać swoją wykwintnością i blaskiem. W takim stylu nie ma mowy o byciu skromnym. Liczy się wyłącznie przepych i luksus, który ma zachwycić wszystkich gości wesela.

Jak stworzyć taki klimat? Na sali weselnej powinny znajdować się kryształowe żyrandole, ogromna ilość ozdobnych luster i okrągłe stoliki, które są bardzo charakterystyczne dla przyjęć z wczesnych lat 20. Dekoracja stołów powinna zawierać koronkowe i błyszczące akcenty.

Zabytkowe auto na przyjęcie weselne w stylu lat 20.

zabytkowe auto na wesele w stylu lat 20
Adobe Stock/ eliaskordelakos

Dobrym pomysłem będzie, jeśli podjeżdżając na wesele, wybierzecie przepiękne zabytkowe auto w stylu retro. Już na wstępie zachwycicie swoich gości szykownym wejściem, które będzie doskonale nawiązywać do nowego motywu przewodniego.

Przyjęcia w latach 20. inspirowane były motywami art deco i glamour

Niekwestionowanie na przyjęciach w latach 20. królowały dwa style: art deco oraz glamour. Różnią się one nieco swoją estetyką, dlatego w zależności od tego, który styl wybierzecie, Wasze wesele może mieć bardziej ekstrawagancki bądź wyrafinowany charakter.

Ekstrawaganckie wesele rodem z lat 20. w klimacie art deco

Na początku XX wieku dość często klimat wesel był inspirowany stylem art-deco, który charakteryzuje się ekstrawagancką estetyką opartą na chromowanych powierzchniach, lustrach i dramatycznych kontrastach – biel i czerń.

Wystawne przyjęcia rodem z lat 20. w klimacie glamour

Oczywiście jest to tylko jeden ze styli, który może stanowić świetne źródło inspiracji na takie wesele. Jeśli wolicie bardziej klasyczne aranżacje, to świetnym pomysłem będzie inspiracja stylem glamour.

Jaka muzyka pomoże Wam stworzyć klimat wesela w stylu lat 20?

Charakterystyczna dla wesela w stylu lat 20. jest muzyka jazzowa. To właśnie na początku XX wieku amerykanie po ciężkim okresie hiszpańskiej grypy zaczęli tworzyć słynne puby jazzowe, gdzie goście każdego wieczoru swingowali w rytm tzw. muzyki wolności.

Jeśli chcecie więc zorganizować prawdziwe wesele w stylu lat 20, to nie może na nim zabraknąć jazzu, który zachęci wszystkich gości do wspólnego swinga.

Porada: Jeśli martwicie się, czy Wasi goście weselni będą chcieli tańczyć w rytm muzyki z lat dwudziestych, to dobrym pomysłem będzie atrakcja w postaci wspólnej nauki swinga! Już na początku wesela wszyscy poznają jazzowe rytmu, co znacząco ułatwi im późniejszą zabawę.

Jak wyglądała panna młoda na weselu w stylu lat dwudziestych?

Choć okres początku XX wieku przyniósł całkowitą redefinicję kobiecości, to panny młode w tamtych czasach miały dość charakterystyczny dress code.

panna młoda na weselu w stylu lat 20
Adobe Stock/ Victoria Andreas

Suknia panny młodej

Najczęściej suknia ślubna miała prosty fason w kształcie litery H z obniżoną talią. Nie podkreślała ona więc znacząco figury kobiety. Ekstrawaganckiego wyglądu stylizacji dodawał głęboki dekolt w kształcie litery V na plecach bądź wyeksponowane ramiona.

Fryzura i makijaż panny młodej

Najczęściej panna młoda na swoje przyjęcie weselne upinała włosy. Niski koczek przyozdobiony w pióra i opaski, a także biżuteryjne spinki, które w ostatnim czasie przeżywają swój renesans.

Wiele kobiet w latach 20. decydowało się na falowaną grzywkę i pozakręcane na bokach kosmyki, które uroczo okalały twarz panny młodej.

Makijaż na ślub często był mocno przesadzony. Królowały ciemne powieki, bardzo wyraźnie podkreślone usta i porcelanowa skóra.

Dodatki do ślubnej stylizacji

Choć suknia ślubna miała prosty krój, to prawdziwego luksusu dodawały drogie dodatki. Charakterystyczny dla panien młodych był długi sznur pereł, a także wymyślne rękawiczki. Najczęściej ich gładko zaczesane fryzury z charakterystycznymi falami i przedziałkiem na środku ozdobione były koronkową przepaską z dekoracyjnym piórkiem.

Jak wyglądał pan młody?

pan młody na weselu w stylu lat 20
Adobe Stock/ Alex

Mężczyźni raczej nie wyróżniali się swoim strojem. Najczęściej pan młody na ślub i wesele wkładał skromny garnitur w czerni bądź bieli. Co ważne, bardzo rzadko zdarzały się niebieskie garnitury, dlatego takie modele raczej nie będą pasować do wybranego motywu przewodniego.

W latach 20. stylizację pana młodego dość często zdobił ozdobny cylinder lub melonik, który nadawał mu szykownego wyglądu.

Jak się ubrać na wesele w stylu lat 20 jako gość?

Charakterystyczna dla tego okresu redefinicja kobiecości przyniosła ogromne zmiany w ubiorze płci pięknej. Wyzwolone z gorsetów przez Paula Poireta i ubrane w spodnie przez Coco Chanel kobiety całkowicie odrzuciły niewygodny dress code i ubrały wszystko to, co do początku wczesnych lat 20. było im zabronione. Właśnie dlatego kobiety, które wybierają się na wesele w stylu lat 20, powinny swoją kobiecość.

Wszelkie stylizacje, które będą wyglądały rodem z czerwonego dywany, sprawdzą się idealnie. Nikt nie powinien obrazić się także, jeśli Twoja sukienka będzie miała głęboki dekolt – w końcu lata 20. są synonimem wyzwolenia dla kobiet!

Ile kosztuje organizacja takiego wesela?

Przyjęcie weselne w stylu lat 20 ze względu na swój wystawny klimat jest dość drogą inwestycją. Musicie liczyć się z tym, że wszystkie restauracje i hotele stylizowane na stare mieszczą się zazwyczaj w najwyższych przedziałach cenowych. Dodatkowo spory budżet pochłoną wszelkie wystawne dekoracje.

Reklama

Cena wesela w stylu lat 20 może sięgać nawet kilkuset tysięcy – wszystko zależy od tego, jak bardzo luksusowe przyjęcie urządzicie.

Reklama
Reklama
Reklama