Wesele w stylu slow to świetna alternatywa dla każdej nowoczesnej pary, która w swoim wielkim dniu chce skupić się wyłącznie na tym, co najważniejsze. Można powiedzieć, że ten styl weselny to bardziej filozofia, która odrzuca pokazowe przyjęcia i stawia na prawdziwe emocje.

Reklama

Spis treści:

  1. Wesele w stylu slow – co to właściwie oznacza?
  2. Jak powinno wyglądać wesele w stylu slow?
  3. Najważniejsze koncepcje slow wedding
  4. Jak zorganizować wesele w stylu slow?
  5. Dlaczego warto urządzić wesele w stylu slow?
  6. Dla kogo jest wesele w stylu slow?
  7. Ile kosztuje slow wedding?

Wesele w stylu slow – co to właściwie oznacza?

Wesele w stylu slow to idea, która w ostatnich latach szczególnie zyskała na popularności w krajach zachodnich. Powiązana jest z ruchem slow life, który odrzuca konsumpcjonizm czy materializm.

W kilku słowach można powiedzieć, że idealne wesele w stylu slow skupia się na radości z małych rzeczy i stworzeniu uroczystości, która będzie w 100% zgodna z waszymi marzeniami.

Jak powinno wyglądać wesele w stylu slow?

Organizując slow wedding, porzućcie tradycyjne myślenie. W tej idei „nic się nie powinno”. Wasz ślub i wasze wesele powinny być zorganizowane tak, żebyście czuli się swobodnie.

Zobacz także

Nie ma mowy o urządzaniu wesela w pałacowym dworku, bo mama, babcia czy ciocia, by tak chciała. Całkowicie odrzućcie też typowo polskie myślenie „zastaw się, a postaw się”.

Główną ideą wesela w stylu slow jest celebracja waszego wyjątkowego święta z najbliższymi, która będzie oparta na rozmowie i wspólnej zabawie, a nie podziwianiu wystawnej sali weselnej czy kunsztownej zastawy.

Najważniejsze koncepcje slow wedding

Choć wesele w stylu slow nie powinny kierować żadne zasady, to ze względu na jego powiązania ze stylem slow life możemy wyróżnić kilka koncepcji, które powinny być myślą przewodnią podczas urządzania takiej uroczystości.

Wyluzujcie – to w końcu wasz wyjątkowy dzień!

Bardzo często podczas organizacji tradycyjnych wesel Państwo Młodzi stresują się wieloma rzeczami. Niepewność co do doboru muzyki, cateringu czy nawet odpowiedniego usadzenia gości może popsuć nawet najlepszą zabawę weselną. Jednak nie w przypadku slow weeding.

wesele w stylu slow
Adobe Stock/ Halfpoint

Urządzając wesele w stylu slow, waszą nadrzędną zasadą powinien być luz! Nie przejmujcie się, jeśli ktoś narzeka na jedzenie, czy jakaś ciocia krytykuje wybraną muzykę. Zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie coś nie pasować, a w slow wedding chodzi o to, by niczym się nie przejmować i postawić na dobrą zabawę. Pamiętajcie, że dystans uratuje was z każdej opresji!

Włączcie tryb żółwiego tempa

W świecie przepełnionym konsumpcjonizmem i materializmem każdy z nas gdzieś biegnie. Bardzo rzadko zdarza nam się zatrzymać, by po prostu podziwiać cuda natury. Wasze wesele może być doskonałą okazją, żeby zwolnić tempo i docenić urok chwili – szczególnie tak wyjątkowej chwili.

Ślubna etykieta? Nie w przypadku wesela w stylu slow

przyjęcie weselne w stylu slow
Adobe Stock/ fesenko

Szykując się na tradycyjną uroczystość, bardzo często goście weselni ubierają się w wystawne, lecz – delikatnie określając – mało wygodne ubrania. Co więcej, bardzo często Panna Młoda przywdziewa suknię z gorsetem, który cudownie kreuje talię osy, lecz równie cudownie blokuje możliwość swobodnego spożywania posiłków. Takie zasady ubioru nie obowiązują na slow wedding.

Na waszej zabawie każdy (włącznie z wami) powinien się czuć przede wszystkim komfortowo, dlatego zamiana szpilek na wygodne baleriny czy po prostu gołe stopy jest jak najbardziej wskazana!

Idea slow wedding nie zna wyrażenia „nie wypada”

Jeśli jesteście już na etapie planowania listy gości z rodziną, to na pewno nieraz zdarzyło Wam się usłyszeć, że musicie kogoś zaprosić „bo tak wypada”. Na weselu w stylu slow „wypada Wam wszystko”.

Powinniście zaprosić wyłącznie te osoby, w których towarzystwie czujecie się swobodnie, więc kuzynka z piątego stopnia pokrewieństwa, u której byliście na ślubie w wieku 12 lat, może zostać wykreślona z listy.

Bliski kontakt z naturą

wystrój przyjęcia weselnego slow
Adobe Stock/ ViDi Studio

Jedną z głównych koncepcji slow life jest bliski kontakt z naturą, dlatego wiele par, które decydują się na wesele w stylu slow, wybiera plenerowe miejsca.

Plenerowe wesela mają w sobie nadzwyczajny urok. Otwarta przestrzeń daje także mnóstwo możliwości do ciekawej animacji czasu i stworzenia wygodnych stref chillout’owych dla gości weselnych.

Jak zorganizować wesele w stylu slow?

Przede wszystkim cała organizacja wesela w stylu slow powinna odbyć się bez stresu. Urządźcie wasze przyjęcie tak, by czuć się na nim komfortowo. Zróbcie wszystko po swojemu i nie słuchajcie się rad cioci, wujka czy babci.

Jeśli waszym marzeniem jest wesele w stodole, to zarezerwujcie właśnie takie miejsce i nie przejmujcie się tym, co powiedzą inni. To wasz dzień, a inni mieli już swoją szansę (lub jeszcze będą mieli), by urządzić wesele według ich zasad.

Dlaczego warto urządzić wesele w stylu slow?

wesele na luzie
Adobe Stock/ ViDi Studio

Slow wedding jest cudowną ideą, która pozwoli Wam naprawdę cieszyć się w tym wyjątkowym dniu.

Choć z pozoru tradycyjne wesele także wydaje się być cudownym przeżyciem, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Gdy już nadchodzi ten dzień i ubrana w suknię Panna Młoda rozpoczyna zabawę weselną, to uczuciem, które towarzyszy jej najmocniej, nie jest radość, lecz niesamowita ulga. Ulga, że po wielu miesiącach stresu w końcu nie musi „bawić się” w wybieranie cateringu, sukni, sali, dekoracji i wielu innych rzeczy, o których przy wstępnych przygotowaniach nikt nie miał pojęcia.

Jeśli taka wizja nie do końca Wam odpowiada i chcecie, by wasz ślub i wesele odbyły się bez nerwowej atmosfery, to slow wedding będzie rozwiązaniem idealnym. Postępując zgodnie z wolnościowymi poglądami, spędzicie wasz wyjątkowy dzień, dokładnie tak jak sobie to wymarzyliście.

Dla kogo jest wesele w stylu slow?

Z pewnością jest to doskonały pomysł dla osób, które nie lubią trzymać się szablonowych rozwiązań. Wesele w stylu slow z pewnością spodoba się także osobom, które mają dość wielkomiejskiego wyścigu i chcą swój wyjątkowy dzień urządzić w romantycznym i sielskim klimacie – na swoich zasadach.

Reklama

Ile kosztuje slow wedding?

Kosz wesela w stylu slow jest dość ciężki do określenia, gdyż wolnościowa koncepcja tego stylu nie narzuca nam żadnych ram. Slow wedding może być przyjęciem bardzo niskobudżetowym, ale jeśli zaszalejecie, to koszt takiej imprezy może wynieść nawet kilkaset tysięcy. Wszystko zależy od was!

Reklama
Reklama
Reklama