Wymiary winietek uzależnione są od wielu czynników. Przede wszystkim zależne są od koncepcji. Kształt winietek może być różny: począwszy od klasycznych prostokątów a skończywszy na nieregularnych kształtach, jak liście, samolociki czy serca. Takie ciekawe winietki będą ozdobą stołów weselnych, przy okazji uzupełniając wystrój sali.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest winietka ślubna?
  2. Jakie wymiary winietki na przyjęciu weselnym będą odpowiednie?
  3. Do czego są potrzebne winietki ślubne? Czy warto w nie zainwestować?
  4. Jak wybrać winietki?
  5. Jakie zrobić winietki ślubne? Inspiracje

Co to jest winietka ślubna?

Winietka ślubna to nic innego jak wizytówka, którą stawia się przy każdym talerzu gościa. Oznacza ona miejsce, przy którym ma usiąść dany gość. Rozmieszczenie gości to bardzo ważny strategicznie element planowania wesela. Najczęściej para młoda decyduje o usadzeniu każdej osoby na podstawie ich znajomości, bliskości spokrewnienia, a także próbując oszacować, z kim najlepiej będą się bawić przy wspólnym stole. Dobrze zastosowane winietki usprawniają usadzanie gości - wystarczy, że każdy znajdzie swoje przypisane miejsce.

Getty Images@ SimpleImages

Zobacz także: Bukiet na stół weselny. Takie kwiaty na stoły i kompozycje warto wybrać do dekoracji ślubnych

Jakie wymiary winietki na przyjęciu weselnym będą odpowiednie?

Winietki mogą mieć różne rozmiary. Klasyczne mają kształt prostokąta, a ich standardowe wymiary przypominają wizytówki. Po złożeniu jest to 9x5 cm, natomiast rozłożone mają 9x10 cm. Możemy także wybrać większy rozmiar, np. 10x6 cm po złożeniu (10x12 cm, gdy są rozłożone). Tanie winietki w standardowych rozmiarach możesz także wydrukować samodzielnie. Wystarczy do tego arkusz papieru o większej gramaturze, drukarka i poświęcenie kilku chwil na wydrukowanie szablonów.

Zobacz także

Jednak w ofertach firm specjalizujących się w oprawie wesel (druku zaproszeń, menu, kart imiennych do drobnych upominków czy innych papierniczych ozdób) są także różne nietypowe winietki. Winietki personalizowane mogą być dopasowane do wesela, np. mieć kształt liści, płyt CD lub być zachowane w klimacie twojego wesela.

Do czego są potrzebne winietki ślubne? Czy warto w nie zainwestować?

Winietki pomagają ustalić miejsce, w którym twoi ślubni goście mają usiąść. Są bardzo pomocne zwłaszcza przy weselach z dużą liczbą gości, gdy zależy ci na tym, aby każdy bawił się dobrze w gronie znanych sobie osób. Dzięki nim usadzisz obok siebie osoby, które dobrze się znają, a także oddzielisz np. znajomych od rodziny. Nie jest to obowiązkowy element, bez którego wesele nie może się odbyć, ale zdecydowanie warto zainwestować w ich zakup. Usprawniają rozsadzanie gości, a także przyspieszają ten proces.

Jak wybrać winietki?

Przy wyborze winietek warto kierować się motywem przewodnim wesela lub wyglądem samych zaproszeń i menu. Jeśli stylizujesz je np. w motywie Harry'ego Pottera, warto, by karteczki z imionami i nazwiskami również były utrzymane w tym klimacie. Do tradycyjnych wesel wystarczą jednak klasyczne białe winietki z wydrukowanymi imionami i nazwiskami ozdobnym fontem.

Zobacz także: Dekoracje na stoły weselne - jak stworzyć oryginalne i funkcjonalne kompozycje?

Jakie zrobić winietki ślubne? Inspiracje

Winietki możesz przygotować w różnych stylach. Już wspomniałam o tym, że najczęściej są one dopasowane do zaproszeń ślubnych lub innych elementów dekoracyjnych, aby razem tworzyły spójną całość. Cała papeteria ślubna powinna utrzymana być w podobnej stylistyce! Oznacza to, że możesz wybierać spośród najpopularniejszych motywów ślubnych.

Winietki w stylu rustykalnym i boho będą pełne kwiatów. Mogą mieć delikatne pastelowe odcienie, np. błękitne lub zielone, z motywami kwiatowymi. Dobrze wybrać podobne ozdoby graficzne, co w przypadku zaproszeń czy planu stołów, menu weselnego czy harmonogramu. Mogą to także być eko winietki ślubne wykonane z brązowego, czerpanego papieru. Jeśli chcesz postawić na nietuzinkowe rozwiązanie, świetną inspiracją są winietki z szyszek z doczepioną karteczką z imieniem i nazwiskiem!

Styl klasyczny to najczęściej zwykłe białe winietki wykonane z grubszego papieru kredowego z napisanym imieniem i nazwiskiem gościa. Nie posiadają ozdobników lub skomplikowanych wzorów, przez co są także tanimi winietkami ślubnymi! Dla ich urozmaicenia, możesz białe elementy przykleić np. na brązowy papier i dodać delikatne zdobienia.

Styl glamour w przypadku winietek może oznaczać dodanie złotej obwódki do imienia i nazwiska lub innych złotych elementów. Zwykłe białe winietki możesz przyozdobić także doklejanymi perełkami czy błyszczącymi cyrkoniami.

Styl nowoczesny natomiast to wszelkie współczesne formy, które różnią się kształtem czy pomysłem od dobrze znanych zwykłych prostokątów. Są nietuzinkowe, a goście śmiało mogą je zabrać ze sobą w formie pamiątki ze ślubu. Takie winietki często wycinane są laserowo, aby usprawnić ich produkcję.

Reklama

Która z inspiracji podoba ci się najbardziej?

Reklama
Reklama
Reklama