klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
domowy sposób na oparzenia słoneczne
5nikolas5/iStock
Pielęgnacja

6 domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Są skuteczniejsze niż balsamy po opalaniu!

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne, które znajdziecie w naszym zestawieniu, zadziałają już po kilku minutach. Złagodzą zaczerwienie i pieczenie, a być może unikniecie łuszczenia się skóry. Na pewno znacie sposób z zimnym kefirem, ale aloes czy olejek z mięty pieprzowej również rewelacyjnie łagodzą poparzenia.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 01, 2021

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne działają lepiej niż balsamy po opalaniu i kosztują dosłownie grosze. Większość tych rzeczy na pewno znajduje się w waszym domu. Sprawdźcie, jak powstają oparzenia, jak je złagodzić oraz jak ich uniknąć.

Spis treści:

 1. Przyczyny oparzeń słonecznych
 2. 6 domowych sposobów na oparzenia słoneczne
 3. Jak uniknąć oparzeń słonecznych?
Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Przyczyny oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne powstają w momencie, kiedy ilość promieniowania UVB, które działa na powierzchni naszej skóry jest większe niż zdolności ochronne pigmentu skóry. Melanina, która odpowiada za wchłanianie promieniowania to pigment, który mamy w różnej ilości w zależności od fototypu naszej skóry.

Do poparzeń dochodzi w momencie, kiedy dochodzi do ekspozycji na mocne słońce lub jesteśmy na nim zbyt długo, a w dodatku nie wspomagamy ochrony specjalnymi kosmetykami z filtrami SPF. Oparzenia mogą się również pojawić, jeśli dobierzemy nieodpowiedni rodzaj filtry przeciwsłonecznego do naszego rodzaju skóry.

6 domowych sposobów na oparzenia słoneczne

Te domowe sposoby na oparzenia słoneczne bardzo szybko złagodzą podrażnienie i uczucie pieczenia, a dodatkowo przyspieszą procesy regeneracji skóry. Jeśli zadziałacie szybko, może uda was się uniknąć łuszczenia się skóry.

Łagodzący żel aloesowy 

Żel aloesowy to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Działa w kilka sekund i koi skóry, a dodatkowo ma silne właściwości nawilżające i przeciwzapalne. Świetnie sprawdzi się tutaj zarówno kupny żel aloesowy, jak i żel aloesowy domowe roboty. Jeśli przed użyciem schłodzimy go w lodówce, ochłodzimy dodatkowo podrażnienia i zmniejszymy dolegliwości.

Miód na oparzenia

Miód podobnie jak aloes jest humektantem o właściwości nawilżających, łagodzących oraz przyspiesza regenerację skóry. Dodatkowo bardzo szybko zwalcza stan zapalnym. Kompres z miodem to świetny domowy sposób na oparzenia. Miód możemy zmieszać z balsamem do ciała, wodą lub żelem aloesowym.

miód na twarz

Schłodzony kefir

Podczas intensywnego opalania skóra traci swój kwaśny odczyn pH, co prowadzi do przesuszenia i podrażnienia. Kefir, zsiadłe mleko czy jogurt to produkty o kwaśnym pH, które mogą szybko przywrócić równowagę naszej skórze. Dodatkowo działają kojąco i przyspieszają procesy regeneracji tkanek.

Zimny kompres 

Zimny kompres to bardzo szybki sposób, aby złagodzić podrażnienie i pieczenie. Skóra przy oparzeniach słonecznych jest bardzo gorąca, toczy się w niej stan zapalny. Chłodny kompres powinien go nieco złagodzić i sprawić, że skóra szybciej się zregeneruje. Pamiętajcie jednak, że nie może to być kompres z lodem, który jeszcze bardziej podrażniłby skórę.

Napar z rumianku

Rumianek przyspiesza procesy gojenia się skóry, działa łagodząco i kojąco. W tym przypadku pamiętajcie, aby odpowiednio go schłodzić, bo ciepły napar może doprowadzić do większych szkód. Chłodny kompres kładziemy na poparzeniu słonecznym na minimum 30 minut. Skóra od razu powinna być ukojone, a proces gojenia się będzie zdecydowanie szybszy.

rumianek na włosy

Olejek z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej zawiera w sobie mentol, który rewelacyjnie chłodzi i ma działanie łagodzące. Z tego względu jest to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na oparzenia słoneczne. Dodatkowo przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Robimy z niego kompres, dodając kilka kropel olejku do pół szklanki wody. Większe stężenie mogłoby dodatkowo podrażnić skórę.

Jak uniknąć oparzeń słonecznych?

Najlepszych sposobem na uniknięcie oparzeń słonecznych jest odpowiednie przygotowanie skóry do opalania i unikanie nadmiernej ekspozycji na słonce. Przy bardzo jasnej skórze może łatwo dojść do poparzeń, dlatego przy kilku pierwszych kąpielach słonecznych użyjmy kremu z wysokim filtrem SPF 50. A niektóre osoby w ogóle nie powinny długo przebywać na bezpośrednich słońcu. Wyróżniamy 6 fototypów:

 • fototyp 1 celtyki (bardzo jasna skóra, naczynkowa, wrażliwa, różowym zabarwieniu) - unikamy opalania, latem zawsze filtr SPF 50,
 • fototyp 2 północnoeuropejski (jasna karnacja w różowych tonach) - początkowe kąpiele słoneczne z filtrem SPF 50, potem minimum SPF 30,
 • fototyp 3 środkowoeuropejski (jasna karnacja w żółtych tonach) - ochrona przeciwsłoneczne minimum SPF 30,
 • fototyp 4 południowoeuropejski (śniada, oliwkowa cera, mulaci) - ochrona przeciwsłoneczne SPF 15 lub 20,
 • fototyp 5 charakterystyczny dla rasy żółtej i mieszkańców Półwyspu Arabskiego - nie ulega oparzeniom słonecznych, ale warto chronić skórę przed starzeniem się i chorobami skóry SPF 10-15,
 • fototyp 6 charakterystyczny dla rasy czarnej - nie ulega oparzeniom słonecznym, warto stosować filtry ochronne SPF 5-10.
 • Polecane
 • Najnowsze
 • Wybrane dla Ciebie