
Kiedyś węgiel kojarzył nam się przede wszystkim z hałdami przy elektrociepłowniach i lekarstwami na biegunki i wzdęcia. Tymczasem aktywny węgiel to cenny surowiec kosmetyczny, który kilka lat temu zyskał zaskakującą popularność. Znajdziemy go między innymi w maseczkach do twarzy, żelach pod prysznic, szamponach i pastach do zębów.

Fot.: iStock
Aktywny węgiel – działanie, rodzaje
Aktywny węgiel to węgiel w najczystszej postaci występujący zazwyczaj w postaci pyłu lub drobinek. Ze względu na swoją porowatą powierzchnię cząsteczki węgla mają niesamowite zdolności absorpcyjne – pochłania i wiąże cząsteczki oraz jony.
Aktywny węgiel wykorzystywany w kosmetyce jest pozyskiwany z węgla kamiennego, brunatnego, drewna lub torfu. W składach kosmetyków spotkany jest:
- węgiel bambusowy otrzymywany w procesie spalania łodyg bambusa,
- węgiel kokosowy pozyskiwany z łupin orzecha kokosowego, poddawanych działaniu wysokiej temperatury,
- węgiel ubame otrzymywany z rosnącego w Japonii dębu Ubame.
Producenci kosmetyków najczęściej nie chwalą się pochodzeniem stosowanego w nich aktywnego węgla i ograniczają się do informacji, że w danym produkcie użyty został puder węglowy. Niezależnie jednak od tego, jakie jest źródło aktywnego węgla, jego działanie zasadniczo pozostaje takie samo.
Aktywny węgiel:
- pochłaniania zanieczyszczenia, zrogowaciały naskórek i nadmiar łoju,
- działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i kojąco,
- rozjaśnia,
- działa dezodoryzująco (usuwa brzydkie zapachy).
Aktywny węgiel w kosmetykach
Dzięki swoim właściwościom aktywny węgiel pochłania ze skóry zanieczyszczenia, nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek, działając jak delikatny peeling. Przyspiesza gojenie się stanów zapalnych oraz zapobiega powstawaniu nowych krostek i zaskórników.
Równocześnie aktywny węgiel jest na tyle delikatny, że nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. Aktywny węgiel pochłania także osady pozostawiane na zębach przez kawę, herbatę, papierosy i czerwone wino, nie uszkadzając przy okazji szkliwa.
Ze względu na takie swoje działanie aktywny węgiel znajdziemy w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry tłustej, szybko się zanieczyszczającej i trądzikowej (np. kremach, żelach do mycia twarzy, maseczkach oczyszczająco-matujących), szamponach i maskach do włosów, żelach pod prysznic i peelingach do ciała oraz w pastach do zębów.

- Żel myjący, peeling i maseczka z aktywnym węglem Garnier Czysta Skóra Intensive, 19,99 zł
- Pasta wybielająca z aktywnym węglem Pearl Drops, 15,99 zł
- 3-minutowa maseczka wygładzająca z aktywnym węglem kokosowym Miya Cosmetics, 37,99 zł
- Szampon oczyszczający z aktywnym węglem Equilibra, 21,99 zł
- Drobnoziarnisty peeling myjący Joanna Naturia, 6,99 zł
Zobacz także: Oto najważniejsze składniki kosmetyków. Sprawdź, czego szukać w serach i kremach!
Zdjęcie główne: iStock