
Ałun – jakie ma właściwości i jak go stosować?
Ałun to kryształ, który od setek lat jest używany jako sposób na ograniczenie potliwości. Ostatnio zyskał dużą popularność jako naturalny środek bez aluminium. Jak stosować ałun i czy jest on bezpieczny dla naszego zdrowia?
Ałun - co to jest?
Ałun to naturalnie występujący w przyrodzie minerał, którego nazwą chemiczną jest dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Występuje w postaci dość kruchego i łatwo rozpuszczalnego w wodzie kryształu.
Ałun potasowy to kryształ, który powstał z soli. Występują trzy rodzaje ałunu:
- ałun glinowo-potasowy - powszechnie dostępny,
- ałun glinowo-sodowy - dość rzadki,
- ałun glinowo-amonowy - niezwykle rzadki.
Ałuny kryształu dostępne w drogeriach nie są produktem naturalnym, lecz przetworzonym. Producenci najczęściej sięgają po ałunit, który jest podobnym minerałem i poddają go obróbce.
Ałun - właściwości
Podstawową właściwością ałunu jest działanie antybakteryjne. Na fragmencie skóry, który zostanie natarty ałunem, nie rozwijają się drobnoustroje. Dzięki temu niweluje on zapach potu, który powstaje w wyniku rozkładu bakterii.
Ałun przyspiesza również gojenie się drobnych ranek, skaleczeń i łagodzi podrażnienia. Można mu przypisać działanie ściągające - powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza pory i bardzo szybko hamuje niewielkie krwawienie.
Ałun potasowy - właściwości:
- hamuje krwawienie;
- jest hipoalergiczny,
- działa antybakteryjnie i ściągająco,
- łagodzi świąd i podrażnienie,
- nie zapycha i nie przesusza skóry,
- nie zostawia śladów na ubraniach,
- nie posiada terminu ważności,
- jest niezwykle wydajny.
Ałun - dezodorant

Źródło zdjęcia: Instagram
Ałun stosuje się przede wszystkim jako dezodorant. Po zwilżeniu kryształu wodą należy potrzeć nim pachy lub inne części ciała, których pocenia chcemy uniknąć. Następnie płuczemy ałun chłodną wodą i zostawiamy do wyschnięcia. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest ałun w sprayu, czyli roztwór sproszkowanego ałunu i wody. Wiele osób chcąc zamienić antyperspirant z aluminium na naturalną alternatywę, wybiera właśnie ałun.
Ałun po goleniu
Wykorzystanie ałunu pozwoli na szybkie zagojenie ranek i podrażnień po goleniu. Kamień można przyłożyć do ranek, co hamuje krwawienie i przyspiesza proces gojenia. Dodatkowo ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu hamuje ewentualne procesy zapalne na skórze. Dodatkowym atutem jest to, że ałun łagodzi podrażnienia i świąd skóry.
Zobacz także: Nadmierna potliwość - co zrobić?
Ałun - opinie
Opinie na temat ałunu są podzielone. Choć skuteczność tego kryształu jest udowodniona, niektórzy uważają że jego działanie nie jest wystarczające w przypadku dużych upałów.
Ja używałam przez jakiś czas. Po dłuższym czasie przestał działać. Na upały się raczej nie nadaje, bo super ochrony to on nie daje - pisze jedna z Wizażanek.
U mnie ałun na co dzień się sprawdza, ale czasem przydałby się dodatkowy wspomagacz - dodaje kolejna.
Czy wy stosujecie ałun?