klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
antyoksydacja
iStock
Pielęgnacja

Antyoksydacja skóry – na czym polega?

Antyoksydacja to proces, który spowolni procesy starzenia się skóry oraz ochroni ją przez działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W jaki sposób działają antyoksydanty i jak je stosować?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 12, 2020

Antyoksydacja to proces, który jest niezwykle ważny w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Antyoksydanty, takie jak na przykład witaminy C, E i beta-karoten, chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, niwelują nieestetyczne przebarwienia oraz aktywują produkcję kolagenu. To jednak nie jest jedyne działanie antyoksydantów w kosmetykach. Aby jak najdłużej cieszyć się młodą i gładką skórą, powinniśmy na nią działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

antyoksydacja

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Czym jest antyoksydacja?

Antyoksydacja to proces polegający na zneutralizowaniu wolnych rodników tlenowych oraz przeciwdziałaniu szkodliwym procesom utleniania w organizmie. Dodatkowo antyoksydacja przeciwdziała zmianom zapalnym.

Wolne rodniki powodują utlenianie, które prowadzi do niszczenia struktur komórek skórnych. W tym procesie dochodzi do uszkodzenia włókien elastynowych i kolagenowych. Prowadzi to do szybkiego starzenia się skóry, a niekiedy do rozwoju chorób skórnych, takich jak na przykład łuszczyca czy egzema. 

Antyoksydanty w kosmetykach

Antyoksydanty w kosmetykach mają działanie:

Związki antyoksydacyjne stosowane są w kremach do twarzy i rąk oraz balsamach do ciała. Najwyższą skuteczność wykazują stosowane w niewielkich stężeniach.

W kosmetykach stosuje się takie przeciwutleniacze, jak:

 • koenzym Q10,
 • witaminy antyoksydacyjne - witaminy C, E, beta-karoten,
 • kwas liponowy,
 • białka enzymatyczne,
 • kwercetyna,
 • pestki winogron.

Zobacz także: Serum z witaminą C do twarzy [Ranking].

Są to antyoksydanty nietoksyczne, tolerowane przez skórę, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak czynniki chemiczne, fizyczne czy podwyższona temperatura.

Kosmetyki z antyoksydantami powinny być wykorzystywane jako element codziennej pielęgnacji. Przeznaczone są dla osób po 25 roku życia. Sprawdzą się u posiadaczek każdego rodzaju skóry, lecz szczególnie przy cerze trądzikowej oraz dojrzałej. Antyoksydanty powinny być stosowane przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem, kiedy nasza skóra narażona jest na działanie promieniowania UV. Polecane są dla osób, które często przebywają na słońcu, palą papierosy oraz są narażone na działanie toksyn i smogu.

Przeczytaj również: Czym są antyoksydanty i wolne rodniki?

Dieta antyoksydacyjna

Na kondycję naszej skóry mają wpływ nie tylko kosmetyki, ale również to, w jaki sposób się odżywamy. Dieta antyoksydacyjna znacznie spowolni proces starzenia się skóry i będzie nas chronić przed jej stanami zapalnymi. Po pierwsze powinniśmy unikać żywności, która wytwarza najwięcej wolnych rodników.

Są to produkty wysoko przetworzone, takie jak:

 • dania gotowe,
 • fast foody,
 • mrożonki,
 • słodkie i słone przekąski,
 • potrawy smażone na oleju.

Jeśli chcemy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość antyoksydantów, powinniśmy postawić na zdrową i urozmaiconą dietę, bogatą w warzywa i owoce. Niezbędnymi składnikami takiej diety są owoce cytrusowe, czyli źródło witaminy C i flawonoidów oraz owoce jagodowe, w tym aronia, borówka, jeżyny. Co ciekawe, jednym z najbardziej skutecznych antyoksydantów jest resweratrol, który znajduje się w winogronach. Największe stężenie tej substancji znajdziemy w czerwonym winie. Własnie z tego powodu zalecane jest picie jednego kieliszka wytrawnego, czerwonego wina dziennie. Bogatym źródłem antyoksydantów są również warzywa. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie produkty jak marchewka, szpinak, bataty, brokuły i dynia.

antyoksydanty wolne rodniki
Pielęgnacja Jak działają antyoksydanty?
Czy wiesz czym są wolne rodniki i jak należy z nimi skutecznie walczyć? Dowiedz się jak ważną rolę odgrywają antyoksydanty w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.
Magdalena Borucińska
czerwiec 23, 2016

Czym są wolne rodniki? Materiał genetyczny wszystkich organizmów narażony jest na działanie czynników mających zdolność modyfikacji chemicznej struktury DNA. Należą do nich przede wszystkim wolne rodniki – reaktywne formy tlenu z niesparowanym elektronem, które reagują z białkami, lipidami i kwasami nukelinowymi. Niszczą komórki, uszkadzają kolagen i elastynę oraz negatywnie wpływają na ich produkcję. Źródła wolnych rodników? Do głównych źródeł powstawania wolnych rodników należą przede wszystkim: promieniowanie słoneczne alkohol nikotyna stres i przemęczenie zanieczyszczenie środowiska Jak na skórę działają wolne rodniki? Wolne rodniki powodują uszkodzenia oksydacyjne, które prowadzą do zmian DNA, osłabiają strukturę i gęstość skóry oraz niszczą barierę naskórkową - degradacji ulegają składniki cementu międzykomórkowego warstwy rogowej oraz zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych. Czytaj też:   Wpływ przeciwutleniaczy na organizm - Głównymi uszkodzeniami DNA pojawiającymi się w wyniku działania promieniowania UV są uszkodzenia oksydacyjne oraz tzw. fotouszkodzenia.  Promienie UVB i UVA stymulują w naskórku wydzielanie interleukiny 1 pośredniczącej w powstawaniu reakcji zapalnej. W skórze właściwej dochodzi do zwiększonej syntezy i wzrostu aktywności metaloproteinaz rozkładających włókna kolagenowe, co doprowadza do zmniejszenia gęstości i utraty właściwości tkanki podporowej skóry – mówi dr Monika Pasikowska z   Laboratorium Naukowego Lirene. Jakie są efekty stresu oksydacyjnego? Skóra staje się coraz bardziej sucha, nasilają się objawy trądziku, cera staje się podatna na podrażnienia i uwrażliwia się na czynniki zewnętrzne, szybciej tworzą się zmarszczki. Jakie składniki kosmetyków są najlepszymi antyoksydantami? Niedobór antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, prowadzi do nadmiernego...

Przeczytaj
antyoksydanty działanie wolne rodniki zmarszczki starzeni się skóry kolagen elastyna witamina E witamina C
Pielęgnacja Antyoksydanty – sprawdź, dlaczego powinnaś ich szukać w kosmetykach
Antyoksydanty to substancje, które chronią naszą skórę przed skutkami stresu oksydacyjnego. Zapobiegają one uszkodzeniu cząstek białek, tłuszczów i DNA komórek przez wolne rodniki tlenowe.
Matylda Nowak
kwiecień 07, 2020

Głównym zadaniem antyoksydantów w kosmetykach jest przeciwdziałanie procesom starzenia wywoływanym przez wolne rodniki. Dzięki nim opóźniamy starzenie się skóry – a dokładnie jej przyspieszone starzenie się wywołane przez promienie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska, stres czy złą dietę. Fot.: iStock Wolne rodniki i stres oksydacyjny Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu – cząsteczki pojawiające się w wyniku przebiegu normalnych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. Są one produktami ubocznymi procesów fizjologicznych i ich ilość jest utrzymywana w bezpiecznej równowadze dzięki działaniu neutralizujących je naturalnych antyoksydantów. Gdy z jakiegoś względu wolnych rodników jest zbyt wiele, dochodzi to tak zwanego stresu oksydacyjnego .  Wolne rodniki są atomami o niesparowanym elektronie, którego próbują się pozbyć lub przyłączyć do niego kolejny, ukradziony innej cząsteczce. W ten sposób przyczyniają się one do destrukcji elementów strukturalnych i funkcjonalnych komórek – doprowadzają do utlenienia błon komórkowych, zmiany struktury i modyfikacji funkcji białek, uszkodzenia DNA, które może prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej... Przede wszystkim jednak wolne rodniki przyczyniają się do starzenia się organizmu.  A jak wolne rodniki wpływają na skórę? Najpierw utleniają kwasy tłuszczowe (lipidy) błon komórkowych skóry, białka strukturalne (zwłaszcza kolagen) oraz białka enzymatyczne. Skutkiem ich działania jest osłabienie włókien kolagenowych i zaburzenie ich wytwarzania . Przez wolne rodniki: rany wolniej się goją, szybciej zanika tkanka skórna, pojawiają się rozstępy, tworzą się zmarszczki. Przez wolne rodniki  skóra nie tylko staje się sucha, zwiotczała, pozbawiona jędrności i elastyczności . Przez reaktywne formy tlenu cierpimy też na takie choroby jak łuszczyca czy egzema.  Antyoksydanty...

Przeczytaj
wolne rodniki
iStock
Pielęgnacja Wolne rodniki – czym są i jak z nimi walczyć?
Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry i prowadzą do wielu groźnych chorób. Sprawdźcie, jak powstają wolne rodniki i w jaki sposób możemy z nimi walczyć.
Aneta Zygmuntowicz
kwiecień 07, 2020

Wolne rodniki powstają w organizmie z wielu różnych przyczyn. Najczęściej jest to wynik naszego stylu życia - złej diety, nadmiernego stresu, stosowaniu używek. Aby ograniczyć powstawanie wolnych rodników, warto wykluczyć czynniki wpływające na ich powstawanie, a także przyjmować do organizmu antyoksydanty. W innym przypadku nasza skóra będzie się bardzo szybko starzeć, pojawią się zmarszczki i przebarwienia. Jednak to nie jest jedyny negatywny wpływ wolnych rodników na nasz organizm. Czym są wolne rodniki? Wolne rodniki mają połączenie z atomami tlenu, którego liczba elektronów na ostatniej orbicie jest zazwyczaj parzysta. Czasami zdarza się, że elektron zostaje wytrącony z powłoki. Atom tlenu staje się wtedy niestabilny i zaczyna krążyć po organizmie. Znajduje pełny, prawidłowy atom i podbiera jeden elektron w ten sposób tworząc nowy wolny rodnik. Wolny rodnik jest więc niesparowanym atomem . Proces ten się powtarza, a wolne rodniki bez przerwy tworzą kolejne. Skąd biorą się wolne rodniki? Na powstanie wolnych rodników wpływ ma wiele czynników. Jest to przede wszystkim niezdrowy styl życia, używki i stres. Czynniki wpływające na powstawanie wolnych rodników: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu,  zażywanie dużej ilości leków, ciągły stres, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, intensywne opalanie się , korzystanie z solarium brak aktywności fizycznej, niezdrowa żywność, szczególnie ta smażona i grillowana. Czy wolne rodniki są niebezpieczne? Wolne rodniki w dużych ilościach są bardzo niebezpieczne . Po pierwsze uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Ponadto utleniają tłuszcze, które odkładają się na tętnicach, co prowadzi do miażdżycy. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że mogą one odpaść od uszkodzonego naczynia i trafić jako skrzep do serca, co może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu ....

Przeczytaj
rokitnik właściwości działanie olej z rokitnika
Pielęgnacja Rokitnik – właściwości i działanie pielęgnacyjne
Rokitnik doskonale sprawdza się w leczeniu różnych chorób oraz pielęgnacji cery i włosów. Dzięki niemu poprawi się stan skóry dojrzałej, trądzikowej lub z łuszczycą. Za to włosy za sprawą rokitnika staną się bardziej sprężyste, błyszczące i gęste.
Matylda Nowak
lipiec 27, 2020

Rokitnik pospolity (nazywany także zwyczajnym) to ozdobny krzew, który – oprócz niewątpliwych walorów estetycznych – ma wiele właściwości wykorzystywanych w celach leczniczych i pielęgnacyjnych. Z jego charakterystycznych, intensywnie pomarańczowych owoców robi się soki i dżemy. Także owoce rokitnika, jego liście, pestki i kora są wykorzystywane w leczeniu różnych chorób, ich profilaktyce albo w pielęgnacji skóry i włosów .  Fot.: iStock Rokitnik – skład i właściwości Złota Syberii Skład rokitnika jest tak bogaty, a jego zastosowanie tak szerokie, że zyskał on miano "Złota Syberii". Wykorzystuje się go między innymi do wzmocnienia układu odpornościowy, obniżenia poziomu cholesterolu, usprawnienia pracy wątroby czy przyspieszania regeneracji uszkodzonej skóry .  Rokitnik zawiera aż 190 substancji aktywnych . W jego składzie znajdziemy: witaminy (A, C, D, E, K, B2, B3 – niacyna , B5, B6, B12) związki mineralne (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk , mangan) kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy, linolowy i palmitynowy), aminokwasy , flawonoidy , karotenoidy . Rokitnik w kosmetyce Wysoka zawartość barwiącego na pomarańczowo beta-karotenu powoduje, że rokitnik doskonale sprawdza się jako naturalny barwnik i w związku z tym dodawany jest do płukanek do włosów i samoopalaczy .  Rokitnik w składzie szamponów i odżywek do włosów, poprawia ich elastyczność, przyspiesza ich regenerację, zapobiega wypadaniu oraz leczy łupież . Jako składnik kosmetyków do opalania – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów – chroni skórę przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez promieniowanie ultrafioletowe (zapobiega wytwarzaniu wolnych rodników).  Rokitnik jest też wykorzystywany do produkcji kosmetyków dla cery suchej i dojrzałej . Zawarte w nim duże ilości witaminy E i C wygładzają skórę, zapobiegają jej wysychaniu oraz...

Przeczytaj
 • Polecane
 • Najnowsze
 • Wybrane dla Ciebie