
Antyoksydacja to proces, który jest niezwykle ważny w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Antyoksydanty, takie jak na przykład witaminy C, E i beta-karoten, chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, niwelują nieestetyczne przebarwienia oraz aktywują produkcję kolagenu. To jednak nie jest jedyne działanie antyoksydantów w kosmetykach. Aby jak najdłużej cieszyć się młodą i gładką skórą, powinniśmy na nią działać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Czym jest antyoksydacja?
Antyoksydacja to proces polegający na zneutralizowaniu wolnych rodników tlenowych oraz przeciwdziałaniu szkodliwym procesom utleniania w organizmie. Dodatkowo antyoksydacja przeciwdziała zmianom zapalnym.
Wolne rodniki powodują utlenianie, które prowadzi do niszczenia struktur komórek skórnych. W tym procesie dochodzi do uszkodzenia włókien elastynowych i kolagenowych. Prowadzi to do szybkiego starzenia się skóry, a niekiedy do rozwoju chorób skórnych, takich jak na przykład łuszczyca czy egzema.
Antyoksydanty w kosmetykach
Antyoksydanty w kosmetykach mają działanie:
- spowalniające procesy starzenia się skóry,
- zmniejszające ryzyko chorób skóry,
- przeciwzmarszczkowe,
- przeciwzapalne,
- chroniące skórę przed działaniem promieniowania słonecznego,
- zapobiegające powstawaniom przebarwień na skórze.
Związki antyoksydacyjne stosowane są w kremach do twarzy i rąk oraz balsamach do ciała. Najwyższą skuteczność wykazują stosowane w niewielkich stężeniach.
W kosmetykach stosuje się takie przeciwutleniacze, jak:
- koenzym Q10,
- witaminy antyoksydacyjne - witaminy C, E, beta-karoten,
- kwas liponowy,
- białka enzymatyczne,
- kwercetyna,
- pestki winogron.
Zobacz także: Serum z witaminą C do twarzy [Ranking].
Są to antyoksydanty nietoksyczne, tolerowane przez skórę, a także odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak czynniki chemiczne, fizyczne czy podwyższona temperatura.
Kosmetyki z antyoksydantami powinny być wykorzystywane jako element codziennej pielęgnacji. Przeznaczone są dla osób po 25 roku życia. Sprawdzą się u posiadaczek każdego rodzaju skóry, lecz szczególnie przy cerze trądzikowej oraz dojrzałej. Antyoksydanty powinny być stosowane przez cały rok, ze szczególnym uwzględnieniem, kiedy nasza skóra narażona jest na działanie promieniowania UV. Polecane są dla osób, które często przebywają na słońcu, palą papierosy oraz są narażone na działanie toksyn i smogu.
Przeczytaj również: Czym są antyoksydanty i wolne rodniki?
Dieta antyoksydacyjna
Na kondycję naszej skóry mają wpływ nie tylko kosmetyki, ale również to, w jaki sposób się odżywamy. Dieta antyoksydacyjna znacznie spowolni proces starzenia się skóry i będzie nas chronić przed jej stanami zapalnymi. Po pierwsze powinniśmy unikać żywności, która wytwarza najwięcej wolnych rodników.
Są to produkty wysoko przetworzone, takie jak:
- dania gotowe,
- fast foody,
- mrożonki,
- słodkie i słone przekąski,
- potrawy smażone na oleju.
Jeśli chcemy dostarczać do organizmu odpowiednią ilość antyoksydantów, powinniśmy postawić na zdrową i urozmaiconą dietę, bogatą w warzywa i owoce. Niezbędnymi składnikami takiej diety są owoce cytrusowe, czyli źródło witaminy C i flawonoidów oraz owoce jagodowe, w tym aronia, borówka, jeżyny. Co ciekawe, jednym z najbardziej skutecznych antyoksydantów jest resweratrol, który znajduje się w winogronach. Największe stężenie tej substancji znajdziemy w czerwonym winie. Własnie z tego powodu zalecane jest picie jednego kieliszka wytrawnego, czerwonego wina dziennie. Bogatym źródłem antyoksydantów są również warzywa. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie produkty jak marchewka, szpinak, bataty, brokuły i dynia.