
Balsam peruwiański - czym jest i gdzie go szukać?
Balsam peruwiański ma postać brunatnej mazi, konsystencją przypomina żywicę, zaś w jego zapachu możemy wyczuć cynamonowo-waniliowe nuty. Jego smak jest natomiast ostro-gorzki i tak charakterystyczny, że nie każdy go polubi. Balsam peruwiański powstaje w wyniku opalania i nacinania kory drzewa balsamowego, które rośnie w Ameryce Środkowej.

Źródło: Istock
Właściwości i działanie balsamu peruwiańskiego
Balsam peruwiański znany jest ze swoich licznych właściwości. Ze względu na nie znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Pomaga leczyć choroby skóry, dlatego znaleźć go możemy w wielu maściach, podobnie jak składniki, które zawiera - kwas benzoesowy to popularny składnik maści na trądzik. Jest nieoceniony w leczeniu łuszczycy oraz trudnych do zagojenia ran. W XVI w. został uznany jako panaceum na wszystkie choroby skóry. Wykazuje nawet właściwości hamujące proces łysienia. Wspomaga krążenie krwi, działa antybakteryjnie i antyseptycznie.
Gdzie znaleźć balsam peruwiański
Choć z reguły stosowany jest zewnętrznie, to ze względu na swój wyjątkowy smak jest częstym dodatkiem do gotowych deserów, czekolad, a nawet win i herbat. W kremach, mydłach i pastach do zębów wykorzystywane są obie jego cechy - pozytywny wpływ na regenerację skóry i żywiczny, cynamonowo-waniliowy zapach.
Czysty balsam peruwiański występuje w formie maści bądź gęstego płynu, trudno jednak go kupić, bo służy przede wszystkim do wyrobów aptecznych, przepisywanych na receptę, na przykład do przyrządzenia tak zwanego balsamu Szostakowskiego. Jeśli więc chcemy zacząć stosować balsam peruwiański na choroby skóry, najlepiej jest udać się do lekarza, który przepisze lek z dodatkiem żywicy z balsamowca.
Zastosowanie balsamu peruwiańskiego
Balsam peruwiański znajduje zastosowanie w wielu produktach codziennego użytku, jednak jest w nich jedynie dodatkiem. Nie powinno się stosować czystego balsamu peruwiańskiego na skórę bez wcześniejszych zaleceń lekarza, a tym bardziej spożywać. Choć ta substancja z kory drzewa ma doskonałe działanie na skórę, może także powodować silną alergię. Zwykle nałożony w większym stężeniu na gołą skórę wywołuje podrażnienie, a dopiero po jakimś czasie pojawia się jego działanie przeciwzapalne. Osoby uczulone na balsam peruwiański lub jego składniki - kwas benzoesowy, octan benzylu i kwas cynamonowy powinny unikać nawet najmniejszych ilości w produktach kosmetycznych i spożywczych, aby nie narażać się na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd i bóle brzucha.
Produkt ten znany od wieków pomaga wyleczyć choroby skóry, ale przy jego stosowaniu niezwykle ważny jest rozsądek, a w razie wątpliwości co do stosowania także kontakt z lekarzem.
Źródło zdjęcia głównego: Istock