
Bardzo skuteczne peelingi, które zrobisz tanim kosztem sama w domu
Naturalny proces regeneracji naskórka trwa ok. 28 dni i powtarza się cyklicznie. Stare komórki nieustannie obumierają, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Teoretycznie powinnyśmy pozbywać się tych martwych podczas kąpieli, jednak w praktyce nie odbywa się to równomiernie. Z tego powodu nasza skóra rzadko jest idealnie gładka – występują na niej miejsca odznaczające się większą szorstkością lub nierównym kolorytem. Nadmiar obumarłego naskórka może również zatykać pory, powodując pojawianie się wyprysków.
Remedium na te problemy stanowi peeling, który wygładza i oczyszcza naszą skórę, dzięki czemu wygląda ona młodziej i bardziej promiennie. Drobne przebarwienia i blizny są niwelowane, ujednolica się koloryt skóry, a w dodatku dochodzi do efektywnego wchłaniania substancji odżywczych obecnych np. w kremach czy balsamach.
Do przygotowania domowego peelingu można użyć kilku produktów spożywczych, które wykazują działanie złuszczające. Warto wypróbować parę różnych przepisów i ocenić, który z nich najlepiej nam odpowiada.

Peeling cukrowy
Jest to dość mocno zdzierający peeling, który nadaje się raczej do skóry ciała (z pominięciem twarzy i dekoltu). Do jego wykonania należy użyć cukru o grubych ziarenkach. Z powodzeniem możemy wykorzystać ten najtańszy i najbardziej popularny, czyli biały, jednak należy podkreślić, że najwięcej związków mineralnych zawiera cukier trzcinowy.
Możemy zdecydować się na najprostszą wersję, czyli połączenie cukru z ulubionym żelem pod prysznic lub poeksperymentować z naturalnymi składnikami – wybór należy do nas. Przykładowe składy domowych peelingów cukrowych to:
- cukier + żel pod prysznic
- cukier + olej (dobrze sprawdzi się np. olej kokosowy)
- 2 łyżki cukru + łyżka oleju kokosowego lub oliwy z oliwek + 1⁄2 łyżeczki witaminy E lub żel z kapsułki witaminy E
- 2-3 łyżki cukru + dojrzały, rozgnieciony banan + kilka kropel ekstraktu z wanilii lub olejku eterycznego
Peeling owsiany
Ten rodzaj peelingu znakomicie sprawdzi się do pielęgnacji skóry twarzy. Płatki owsiane oczyszczają pory, łagodzą podrażnienia, a także pomagają zachować naturalną równowagę wilgoci, pozostawiając cerę miękką i gładką. Przed zmieszaniem płatków z resztą składników należy zmielić je w malakserze lub młynku do kawy.
- 2 łyżki płatków owsianych + 2 łyżki miodu + 2 łyżeczki soku z cytryny
- 3 łyżki płatków owsianych + niewielka ilość przegotowanej wody lub mleka (tyle, by powstała papka) + 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie) + 1 łyżeczka soku z cytryny + 1 łyżeczka oleju (np. jojoba, sezamowy, lniany)
- 3 łyżki zmielonych płatków owsianych + niewielka ilość wody lub mleka (tyle, by powstała papka) + 1 łyżeczka miodu + 1 łyżeczka oliwy z oliwek lub innego naturalnego oleju

Peeling kawowy
Ten rodzaj domowego kosmetyku doceniany jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości antycellulitowe. Jego dodatkowym atutem jest piękny, pobudzający zapach. Z powodzeniem sprawdzi się tutaj najtańszy rodzaj mielonej kawy – jej walory smakowe nie mają w tym przypadku znaczenia. Przed zmieszaniem składników należy zaparzyć kawę, dzięki czemu zostanie uwolniona większa ilość kofeiny. Do wykonania peelingu najlepiej sprawdzą się przestudzone i odcedzone fusy.
- kawa + naturalny żel lniany + cynamon + olej
- kawa + oliwka dla dzieci + miód
Zobacz także: 6 urodowych sztuczek stosowanych przez Brazylijki
Autor: Alicja Skibińska