Być może kiedyś już słyszałaś/eś zwrot bariera hydrolipidowa. Wielu producentów kosmetyków szczyci się tym, że ich produkty potrafią ją odbudować. Jest to ważny element naszej skóry, którego naruszenie może być uciążliwe i dość trudne w naprawie. Jednak nie niemożliwe. Wyjaśniamy, czym jest bariera hydrolipidowa i co zrobić, by ją naprawić, kiedy ulegnie uszkodzeniu.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?
  2. Uszkodzona bariera hydrolipidowa - co zaburza płaszcz ochronny?
  3. Jak odbudować barierę hydrolipidową?
  4. Jak chronić barierę hydrolipidową?
  5. Ile czasu potrzeba na odbudowę bariery hydrolipidowej?
  6. Kremy do odbudowy bariery hydrolipidowej

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa, nazywana też płaszczem hydrolipidowym, to nic innego niż warstwa ochronna skóry, która stoi między naszym ciałem, a światem zewnętrznym. Jest zbudowana z wody oraz lipidów, ale nie tylko. W jej skład wchodzą m.in.:

  • wolne kwasy tłuszczowe,
  • lipidy naskórkowe,
  • białka strukturalne (tj. kolagen, filagryna, elastyna),
  • skwalan,
  • NMF (naturalny czynnik nawilżający),
  • cholesterol,
  • ceramidy,
  • woda.

Żeby nasza skóra każdego dnia mogła chronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chociażby suche powietrze, silny wiatr czy mróz, balans wszystkich składników bariery musi zostać zachowany. Mocny płaszcz lipidowy gwarantuje skórze odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia, pomaga w utrzymaniu jej wilgotności. To także dzięki niemu skóra jest elastyczna, sprężysta i jędrna.

Skład bariery hydrolipidowej skóry zmienia się wraz z wiekiem i różnego typu chorobami czy patologiami skóry, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć, np. obrzęki, zmiana kolorytu pod wpływem zaburzeń hormonalnych itp.

Zobacz także

Uszkodzona bariera hydrolipidowa - co może zaburzyć płaszcz ochronny?

Uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego powoduje szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jednym z głównych jest niewłaściwa pielęgnacja. Nadmierne złuszczanie naskórka, źle dobrane kosmetyki czy brak nawilżenia mogą wywołać uszczerbek na barierze. Częstymi czynnikami są też:

  • urazy powstałe podczas golenia lub depilacji;
  • długotrwałe stosowanie peelingów głęboko złuszczających, które prowadzi do przerwania ciągłości płaszcza lipidowego;
  • brak ochrony przed słońcem i promieniowaniem UV;
  • niekorzystne warunki atmosferyczne, np. mróz, wiatr;
  • zbyt suche powietrze (szczególnie zimą w sezonie grzewczym).

Pamiętaj, że to od warstwy hydrolipidowej skóry w dobrej kondycji zależy finalnie wygląd twojej cery, więc kiedy widzisz uszkodzenie, powinnaś/powinieneś starać się ją szybko odbudować. Naruszenie bariery hydrolipidowej to prosta droga do podrażnień czy problemów z produkcją sebum.

Pozostałe możliwe objawy naruszonej bariery hydrolipidowej:

  • nadmierne wysuszenie cery i jej ściągnięcie, szczególnie po myciu;
  • podrażnienia, wypryski i zaskórniki;
  • uczucie szorstkości;
  • nadmierne przetłuszczanie się cery w ciągu dnia;
  • wysyp drobnych, czerwonych krostek;
  • nasilenie trądziku;
  • pękanie skóry.
Alona Siniehina/iStock

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Odbudowa warstwy hydrolipidowej skóry to nie jest prosta sprawa, ale nie jest też niemożliwa. Wymagać będzie jednak dużo pracy, cierpliwości i konsekwencji. Przede wszystkim po zdiagnozowaniu naruszenia bariery hydrolipidowej zrezygnuj z kosmetyków, które zawierają drażniące składniki aktywne jak retinol czy złuszczające kwasy, a także kosmetyki z zawartością alkoholu i kompozycji zapachowych. Niewskazane są też peelingi, szczoteczki do mycia twarzy i jakiekolwiek zabiegi agresywnie ingerujące w skórę.

Na czas odbudowy płaszcza hydrolipidowego pielęgnacja powinna zawierać tylko kilka niezbędnych kroków, opartych przede wszystkim na delikatnym oczyszczaniu, dogłębnym nawilżaniu i ochronie SPF. Najlepiej stosować produkty z obojętnym dla cery pH, bezzapachowych i testowanych alergicznie. Sprawdzą się te do skóry wrażliwej, atopowej, ze skłonnością do podrażnień i zawierające składniki posiadające zdolność do wiązania wody w naskórku, czyli m.in.:

Przykładowy plan pielęgnacyjny wspomagający regenerację skóry:

  1. Rano umyj twarz hipoalergiczną pianką do mycia twarzy;
  2. Nałóż krem z wysokim filtrem SPF, minimum 50;
  3. Jeśli nie masz makijażu, reaplikuj krem w ciągu dnia;
  4. Po wieczornym demakijażu umyj twarz nawilżającą emulsją;
  5. Nałóż serum z kwasem hialuronowym lub peptydami;
  6. Nałóż bogaty, odżywczy krem z ceramidami;
  7. Raz w tygodniu stosuj odżywczą maseczkę nawilżającą, np. maseczkę z awokado.
Alona Siniehina/iStock

Jak chronić barierę hydrolipidową?

Żeby chronić płaszcz hydrolipidowy skóry, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Stosuj na co dzień mocno nawilżający krem lub serum i dbaj o nawodnienie od środka. Pij minimum 2 litry wody dziennie.

Unikaj także kosmetyków lub zabiegów, które nie są dostosowane do twojego typu cery. Jeśli masz skórę wrażliwą, zrezygnuj z intensywnych peelingów czy kwasów. Co ważne, każdego dnia przed wyjściem z domu stosuj ochronę przed promieniowaniem UV. Nawet, kiedy słońce chowa się za chmurami. Promieniowanie wówczas nie odpoczywa, a wciąż działa szkodliwie. Dzięki temu zapewnisz skórze odpowiednią ochronę. Traktuj swoją skórę z czułością i delikatnością. Nie trzyj jej mocno szorstkimi ręcznikami, nie dotykaj brudnymi dłońmi i zawsze pamiętaj zmyć makijaż przed snem. Skóra to delikatny organ, który trzeba chronić, by mogła nam służyć, chronić nasze ciało i dobrze wyglądać.

Ile czasu potrzeba na odbudowę bariery hydrolipidowej?

Skóra regeneruje się samoistnie, a jej odbudowa trwa około miesiąca, jednak nie jest to czas jednakowy dla każdego. Wszystko zależy od czynników, które wpłynęły na uszkodzenie bariery. Jeśli wpłynęło na to krótkotrwałe stosowanie drażniących składników, np. retinolu, naprawa potrwa kilka tygodni. Jeśli jednak już od wielu miesięcy szkodziłaś/eś skórze nieodpowiednią pielęgnacją, naprawa uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego potrwać może nawet kilka miesięcy. Najdłużej utrzymują się skutki stosowania kosmetyków na bazie wysuszającego alkoholu i braku ochrony UV.

Kremy do odbudowy bariery hydrolipidowej

Krem do odbudowy bariery hydrolipidowej powinien mieć właściwości nawilżająco-ochronne. Sprawdzą się tutaj kremy z dodatkiem humektantów, takich jak kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna, a także bogatych w ceramidy. Wybraliśmy cztery propozycje, które doskonale poradzą sobie z tym zadaniem.

Bielenda Professional, Supremelab, Barrier Renew, intensywnie odżywczy krem na noc z ceramidami

Krem na noc z ceramidami Bielenda Professional SupremeLAB Barrier Renew intensywnie nawilża i dogłębnie odżywia, pobudzając nocną odbudowę bariery hydrolipidowej. Działa ochronnie, łagodząco i przynosi skórze uczucie komfortu. Do tego zawiera składniki cementu międzykomórkowego, który wzmacnia jej strukturę. Wizażanki dają mu ocenę 4,7/5.

Po około 3 tygodniach stosowania moja strefa te tak bardzo się nie wyświeca, pory są zminimalizowane. Ten krem bardzo pomaga odbudować barierę hydrolipidową naskórka

- pisze tenchika

Q+A, ceramidowy krem ochronny do twarzy

Q+A Ceramide Barrier Defence Face Cream to długotrwale nawilżający i kojący krem do pielęgnacji twarzy. Jest polecany do każdego rodzaju skóry. Ze względu na zawartość cennych ceramidów może się okazać szczególnie skuteczny w przypadku naruszonej bariery hydrolipidowej. Unikalna receptura zawiera także skwalan i olej jojoba, co stanowi na istotne wsparcie w utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia. Wizażanki oceniają go na 5/5.

Na pewno wzmocnił barierę ochronną mojej skóry. Krem nawilżał skórę i chronił ją przed wysuszaniem. Dodatkowo sprawiał, że codzienna pielęgnacja była bardzo przyjemna

- recenzuje go cosmetics_addict

CeraVe, nawilżający krem do twarzy z ceramidami

CeraVe nawilżający krem do twarzy przeznaczony jest do skóry suchej oraz normalnej. Sprawdzi się również dla osób ze skórą mocno wysuszoną oraz podrażnioną. W skład produktu wchodzą 3 ceramidy, które w połączeniu z kwasami tłuszczowymi, cholesterolem, kwasem hialuronowym oraz fitosfingozyną zapewniają utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Ponadto krem ten stosować można również podczas atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy, gdyż wzmacnia barierę ochronną skóry. Wizażanki oceniły go na 4,6/5, został też wyróżniony Kosmetykiem Wszech Czasów.

Super lekki krem nawilżający, który sprawdził się świetnie w ciepłe miesiące na lekko mieszanej cerze (na intensywne zimowe kuracje się u mnie nie nadaje, ale na zimę mam inne nawilżacze). Uspokoił nieco moje trwałe zaczerwienienia wokół nosa

- pisze o nim Aurita

Your Kaya, Your Remedy, nawilżający krem do twarzy

Surowce zawarte w kremie Your REMEDY odpowiedzą na różne potrzeby skóry, takie jak: suchość, niedoskonałości, szary koloryt, pierwsze zmarszczki, nierówności czy podrażnienia. Formuła kremu Your REMEDY jest niekomedogenna, nie powoduje więc zapychania porów i wyprysków. Zawartość ceramidów i prebiotyków doskonale poradzi sobie z odbudową naruszonej bariery hydrolipidowej.

Reklama

Świadoma pielęgnacja to podstawa utrzymania skóry w dobrej kondycji i poprawienie jej wyglądu. Dbając o stan bariery hydrolipidowej, trzeba dokładnie przyglądać się kosmetykom, które stosujemy. Szybkie reagowanie jest ważne, kiedy któryś z nich wywołuje odwrotne od pożądanych efekty. Tylko regularne dbanie o cerę zadziała.

Reklama
Reklama
Reklama