Wejdź
cellulit wodny cellulit tłuszczowy różnice przyczyny zabiegi dieta
Pielęgnacja

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – sprawdź, jak je rozróżnić!

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy to nie to samo! Ten pierwszy to efekt przybrania na wadze. Za to cellulit wodny powstaje, gdy organizm magazynuje wodę. Na tym jednak różnice się nie kończą!
Matylda Nowak
styczeń 21, 2020

Pomarańczowa skórka dotyczy większości z nas – ocenia się, że na 10 kobiet, cellulit ma aż 8. Mają go nawet te kobiety, po których w żadnym wypadku byśmy się go nie spodziewały – na przykład znana trenerka Kasia DziurskaNieestetycznie pofalowana skóra na udach, pośladkach czy brzuchu często jest przyczyną poważnych kompleksów. Nic więc dziwnego, że próbujemy z cellulitem walczyć na różne sposoby – w domu lub poddając się profesjonalnym zabiegom. Tymczasem, każdą walkę dobrze jest rozpocząć od poznania wroga.

W przypadku zmagań z pomarańczową skórką oznacza to odróżnienie cellulitu tłuszczowego od cellulitu wodnego. Ten pierwszy to skutek przybrania na wadze i jest widoczny nawet wtedy, kiedy skóra nie jest napięta. Tymczasem cellulit wodny powstaje jako skutek uboczny zatrzymania wody w organizmie i żeby go zobaczyć musimy zwykle napiąć skórę.

Fot.: iStock

Ta metoda zwalczania cellulitu naprawdę działa – zobacz nasz test!

Cellulit wodny – przyczyny, zabiegi, dieta

Cellulit wodny według wielu jest kolejną chorobą cywilizacyjną. Ten rodzaj pomarańczowej skórki trafił w poczet tak poważnych dolegliwości jak miażdżyca, cukrzyca czy niektóre nowotwory, bo przyczyny jego powstawania są ściśle związane z postępem cywilizacyjnym. Cellulit wodny jest po prostu skutkiem specyficznego stylu życia współczesnego człowieka. 

Cellulit wodny jest nazywany cellulitem twardym lub obrzękowym. W jego przypadku waga i wiek nie mają znaczenia. Co więcej – może się on pojawić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Cellulit wodny powstaje, gdy w organizmie zatrzymywana jest woda. Skutkiem tego są obrzęki, które "wypychają" wodę, limfę i tłuszcz w kierunku zewnętrznych warstw skóry.

Na nogach i pośladkach pojawiają się wtedy nierówności widoczne zwłaszcza przy napinaniu skóry. Czasami towarzyszą im także nadmierna pigmentacja skóry, żylaki, suchość skóry, uczucie ciężkości i lekki ból.

Zatrzymywanie wody w tkankach przy cellulicie wodnym to konsekwencja:

 • siedzącego trybu życia,
 • braku aktywności fizycznej, 
 • noszenia butów na wysokim obcasie,
 • długich gorących kąpieli lub korzystania z solarium,
 • diety bogatej w sól i przyprawy oraz jedzenie wysokoprzetworzone,
 • stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Ale cellulit wodny może się także pojawiać w następstwie zaburzeń mikrokrążenia (zwłaszcza zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych) oraz zaburzeń hormonalnych lub metabolitycznych.

Cellulit wodny – dieta antycellulitowa

Chcąc pozbyć się cellulitu wodnego, dobrze jest nie tylko zacząć uprawiać sport (energiczne spacery na początek wystarczą), ale też z uwagą przyjrzeć się swoim posiłkom. Czy przypadkiem nie ma w nich zbyt wiele soli, odpowiedzialnej za zatrzymywanie wody w organizmie? Żeby zmniejszyć jej spożycie, trzeba nie tylko rozstać się z solniczką, ale też ograniczyć spożywanie bogatych w nią potraw, czyli:

 • wędlin, 
 • serów (żółtych, topionych, typu feta),
 • kostek rosołowych,
 • keczupu,
 • przetworów rybnych.

Oprócz zdecydowanego ograniczenia spożywanej soli, powinno się także przy cellulicie wodnym wprowadzić do diety duże ilości błonnika, wypijać dziennie przynajmniej dwa litry wody oraz regularnie popijać herbatę z pokrzywy, która zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. 

Cellulit wodny – zabiegi

Popularnym sposobem radzenia sobie z cellulitem wodnym jest masaż bańką chińską, któremu można poddać się w salonie kosmetycznym, lub który można wykonać samodzielnie. W walce z tym rodzajem pomarańczowej skórki doskonale sprawdza się także drenaż limfatyczny, endermologia oraz działanie ultradźwiękami. Widoczność cellulitu wodnego zmniejsza także stosowanie kosmetyków zawierających kofeinę oraz olejki eteryczne, które poprawiają krążenie krwi i limfy oraz działają przeciwobrzękowo.

Cellulit tłuszczowy – przyczyny, zabiegi

Cellulit tłuszczowy to dolegliwość dotycząca osób z nadwagą. Ten rodzaj pomarańczowej skórki najczęściej pojawia się na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach, ale można go mieć także nad kolanami i na łydkach. Jest on skutkiem gwałtownych wahań wagi i w stadium zaawansowanym jest widoczny nawet bez napinania skóry. A jak wygląda cellulit tłuszczowy? Rozpoznamy go nie tylko po pofałdowaniu skóry, ale także po charakterystycznych "dziurkach".

Cellulit tłuszczowy powstaje jako efekt wysokokalorycznej diety, a zwłaszcza nadmiernego spożywania tłuszczu. Dochodzi wtedy do przerostu adypocytów (komórek tłuszczowych) gromadzących kwasy tłuszczowe. Powiększone adypocyty uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, czego konsekwencją jest zmniejszony dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek oraz wolniejsze oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. 

Cellulit tłuszczowy – dieta antycellulitowa

Zarówno dieta, jak i ruch są najskuteczniejszą bronią w walce z cellulitem tłuszczowym. Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszenie widoczności cellulitu lipidowego zapewni trening interwałowy. Ale efekty tego rodzaju ćwiczeń zobaczymy tylko pod warunkiem, że przejdziemy na niskotłuszczową dietę oraz zastąpimy niezdrowe tłuszcze zdrowymi

Żeby zmniejszyć widoczność cellulitu tłuszczowego powinno się wprowadzić do swojego jadłospisu:

 • oleje roślinne tłoczone na zimno (np. oliwę z oliwek),
 • ryby morskie, 
 • awokado, 
 • orzechy,
 • rośliny strączkowe,
 • pełnoziarniste pieczywo, 
 • kaszę jaglaną. 

Cellulit tłuszczowy – zabiegi

Przy cellulicie tłuszczowym sprawdzi się na pewno endermologia, która prowadzi między innymi do nasilenia lipolizy, czyli enzymatycznego procesu rozkładu tkanki tłuszczowej. Innym zabiegiem zalecanym przy cellulicie tłuszczowym jest karboksyterapia, podczas której dochodzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych, poprawienia krążenia, dotlenienia skóry oraz zintensyfikowania produkcji odpowiedzialnego za jej elastyczność kolagenu.

Zobacz także: Te masażery uczynią twoją pomarańczową skórkę zdecydowanie mniej widoczną!

Zazwyczaj przyczyną powstawania zarówno cellulitu tłuszczowego, jak i wodnego jest niezdrowy tryb życia. Dlatego, jeżeli marzysz o gładkiej skórze, zdrowo się odżywiaj i nie unikaj ruchu!

Zobacz także: iStock

Komentarze
Pielęgnacja Jak zwalczyć cellulit?
Cellulit to problem numer jeden wśród większości kobiet. Dowiedz się, czym jest, jak powstaje i jak zwalczyć go z pomocą Elancyl Slim Design.
Materiał partnera
kwiecień 11, 2015

*IMS Health Pharmatrend - Rynek anti-cellulit w aptece, Polska - rok 2016 - w wartościach i ilościach. Cellulit – czym jest i jakie są jego przyczyny? Cellulit, zwany potocznie „skórką pomarańczową”, to stan skóry, który polega na nierównomiernym rozrastaniu się komórek tłuszczowych. Powstaje on w wyniku zwiększonego podziału tkanki łącznej, zaburzeń układu krążenia oraz zaburzeń metabolizmu w tkance podskórnej. Cellulit występuje na skórze ud, pośladków i brzucha, rzadziej łydek i ramion.  Problem cellulitu dotyczy przede wszystkim kobiet. Najczęściej pojawia się on w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i przed menopauzą. Podwyższona ilość hormonów w organizmie zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Przenikające przez ścianki naczyń substancje zbierają się w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei powoduje obrzęki i utrudnia mikrokrążenie. Komórki tłuszczowe gromadzą zbędne produkty przemiany materii oraz tłuszcz, a przez to tworzy się „skórka pomarańczowa”. Za powstawanie cellulitu odpowiadają zaburzenia hormonalne, ale także czynniki genetyczne, wahania wagi, zła dieta, używki oraz – oczywiście – brak ruchu. Elancyl Slim Design – pomoc w walce z cellulitem Cellulit od lat pozostaje w centrum zainteresowań Laboratoriów Elancyl – twórców nowej linii pielęgnacyjnej, w której zastosowano kombinację precyzyjne dobranych składników aktywnych Kompeks Kofeina 3D, aby zapewnić działanie antycellulitowe o trzech wymiarach: 1. Uwalnianie tłuszczów Optymalne spalanie tłuszczów zapewnia kofeina. Dzięki wyjątkowej stymulacji procesu lipolizy, zamienia ona trójglicerydy zawarte w adipocytach na wolne kwasy tłuszczowe, które łatwiej usunąć z komórek. 2. Drenaż tkanek Drenaż tkanek i uwalnianie toksyn z organizmu to zasługa wyciągu z bluszczu. Składnik ten zwiększa elastyczność i jędrność...

Przeczytaj

Nasze akcje