klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
cellulit wodny cellulit tłuszczowy różnice przyczyny zabiegi dieta
Pielęgnacja

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – sprawdź, jak je rozróżnić!

Cellulit wodny i cellulit tłuszczowy to nie to samo! Ten pierwszy to efekt przybrania na wadze. Za to cellulit wodny powstaje, gdy organizm magazynuje wodę. Na tym jednak różnice się nie kończą!
Matylda Nowak
styczeń 21, 2020

Pomarańczowa skórka dotyczy większości z nas – ocenia się, że na 10 kobiet, cellulit ma aż 8. Mają go nawet te kobiety, po których w żadnym wypadku byśmy się go nie spodziewały – na przykład znana trenerka Kasia DziurskaNieestetycznie pofalowana skóra na udach, pośladkach czy brzuchu często jest przyczyną poważnych kompleksów. Nic więc dziwnego, że próbujemy z cellulitem walczyć na różne sposoby – w domu lub poddając się profesjonalnym zabiegom. Tymczasem, każdą walkę dobrze jest rozpocząć od poznania wroga.

W przypadku zmagań z pomarańczową skórką oznacza to odróżnienie cellulitu tłuszczowego od cellulitu wodnego. Ten pierwszy to skutek przybrania na wadze i jest widoczny nawet wtedy, kiedy skóra nie jest napięta. Tymczasem cellulit wodny powstaje jako skutek uboczny zatrzymania wody w organizmie i żeby go zobaczyć musimy zwykle napiąć skórę.

Fot.: iStock

Ta metoda zwalczania cellulitu naprawdę działa – zobacz nasz test!

Cellulit wodny – przyczyny, zabiegi, dieta

Cellulit wodny według wielu jest kolejną chorobą cywilizacyjną. Ten rodzaj pomarańczowej skórki trafił w poczet tak poważnych dolegliwości jak miażdżyca, cukrzyca czy niektóre nowotwory, bo przyczyny jego powstawania są ściśle związane z postępem cywilizacyjnym. Cellulit wodny jest po prostu skutkiem specyficznego stylu życia współczesnego człowieka. 

Cellulit wodny jest nazywany cellulitem twardym lub obrzękowym. W jego przypadku waga i wiek nie mają znaczenia. Co więcej – może się on pojawić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Cellulit wodny powstaje, gdy w organizmie zatrzymywana jest woda. Skutkiem tego są obrzęki, które "wypychają" wodę, limfę i tłuszcz w kierunku zewnętrznych warstw skóry.

Na nogach i pośladkach pojawiają się wtedy nierówności widoczne zwłaszcza przy napinaniu skóry. Czasami towarzyszą im także nadmierna pigmentacja skóry, żylaki, suchość skóry, uczucie ciężkości i lekki ból.

Zatrzymywanie wody w tkankach przy cellulicie wodnym to konsekwencja:

 • siedzącego trybu życia,
 • braku aktywności fizycznej, 
 • noszenia butów na wysokim obcasie,
 • długich gorących kąpieli lub korzystania z solarium,
 • diety bogatej w sól i przyprawy oraz jedzenie wysokoprzetworzone,
 • stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Ale cellulit wodny może się także pojawiać w następstwie zaburzeń mikrokrążenia (zwłaszcza zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych) oraz zaburzeń hormonalnych lub metabolitycznych.

Cellulit wodny – dieta antycellulitowa

Chcąc pozbyć się cellulitu wodnego, dobrze jest nie tylko zacząć uprawiać sport (energiczne spacery na początek wystarczą), ale też z uwagą przyjrzeć się swoim posiłkom. Czy przypadkiem nie ma w nich zbyt wiele soli, odpowiedzialnej za zatrzymywanie wody w organizmie? Żeby zmniejszyć jej spożycie, trzeba nie tylko rozstać się z solniczką, ale też ograniczyć spożywanie bogatych w nią potraw, czyli:

 • wędlin, 
 • serów (żółtych, topionych, typu feta),
 • kostek rosołowych,
 • keczupu,
 • przetworów rybnych.

Oprócz zdecydowanego ograniczenia spożywanej soli, powinno się także przy cellulicie wodnym wprowadzić do diety duże ilości błonnika, wypijać dziennie przynajmniej dwa litry wody oraz regularnie popijać herbatę z pokrzywy, która zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. 

Cellulit wodny – zabiegi

Popularnym sposobem radzenia sobie z cellulitem wodnym jest masaż bańką chińską, któremu można poddać się w salonie kosmetycznym, lub który można wykonać samodzielnie. W walce z tym rodzajem pomarańczowej skórki doskonale sprawdza się także drenaż limfatyczny, endermologia oraz działanie ultradźwiękami. Widoczność cellulitu wodnego zmniejsza także stosowanie kosmetyków zawierających kofeinę oraz olejki eteryczne, które poprawiają krążenie krwi i limfy oraz działają przeciwobrzękowo.

Cellulit tłuszczowy – przyczyny, zabiegi

Cellulit tłuszczowy to dolegliwość dotycząca osób z nadwagą. Ten rodzaj pomarańczowej skórki najczęściej pojawia się na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach, ale można go mieć także nad kolanami i na łydkach. Jest on skutkiem gwałtownych wahań wagi i w stadium zaawansowanym jest widoczny nawet bez napinania skóry. A jak wygląda cellulit tłuszczowy? Rozpoznamy go nie tylko po pofałdowaniu skóry, ale także po charakterystycznych "dziurkach".

Cellulit tłuszczowy powstaje jako efekt wysokokalorycznej diety, a zwłaszcza nadmiernego spożywania tłuszczu. Dochodzi wtedy do przerostu adypocytów (komórek tłuszczowych) gromadzących kwasy tłuszczowe. Powiększone adypocyty uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne, czego konsekwencją jest zmniejszony dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanek oraz wolniejsze oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. 

Cellulit tłuszczowy – dieta antycellulitowa

Zarówno dieta, jak i ruch są najskuteczniejszą bronią w walce z cellulitem tłuszczowym. Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszenie widoczności cellulitu lipidowego zapewni trening interwałowy. Ale efekty tego rodzaju ćwiczeń zobaczymy tylko pod warunkiem, że przejdziemy na niskotłuszczową dietę oraz zastąpimy niezdrowe tłuszcze zdrowymi

Żeby zmniejszyć widoczność cellulitu tłuszczowego powinno się wprowadzić do swojego jadłospisu:

 • oleje roślinne tłoczone na zimno (np. oliwę z oliwek),
 • ryby morskie, 
 • awokado, 
 • orzechy,
 • rośliny strączkowe,
 • pełnoziarniste pieczywo, 
 • kaszę jaglaną. 

Cellulit tłuszczowy – zabiegi

Przy cellulicie tłuszczowym sprawdzi się na pewno endermologia, która prowadzi między innymi do nasilenia lipolizy, czyli enzymatycznego procesu rozkładu tkanki tłuszczowej. Innym zabiegiem zalecanym przy cellulicie tłuszczowym jest karboksyterapia, podczas której dochodzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych, poprawienia krążenia, dotlenienia skóry oraz zintensyfikowania produkcji odpowiedzialnego za jej elastyczność kolagenu.

Zobacz także: Te masażery uczynią twoją pomarańczową skórkę zdecydowanie mniej widoczną!

Zazwyczaj przyczyną powstawania zarówno cellulitu tłuszczowego, jak i wodnego jest niezdrowy tryb życia. Dlatego, jeżeli marzysz o gładkiej skórze, zdrowo się odżywiaj i nie unikaj ruchu!

Zobacz także: iStock

Komentarze
cellulit przyczyny rodzaje zabiegi domowe sposoby
Pielęgnacja Cellulit – przyczyny, rodzaje, zabiegi. Jak skutecznie z nim walczyć?
Cellulit, czyli nieestetyczne pofałdowanie skóry powstałe w wyniku nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej, może mieć różne przyczyny. W usunięciu pomarańczowej skórki pomagają specjalne masażery, kosmetyki, ćwiczenia i zabiegi.
Matylda Nowak
maj 26, 2020

Cellulit to nierówności, które pojawiają się najczęściej na pośladkach, udach, biodrach i brzuchu. Jego powstawaniu sprzyjają okresy intensywnych zmian hormonalnych – dojrzewanie, ciąża lub menopauza. Ale decydujące znaczenie ma styl życia, bo cellulit pojawia się zwykle jako efekt niewłaściwej diety i siedzącego trybu życia.  Fot.: iStock Cellulit – przyczyny Pomarańczowa skórka pojawia się, gdy tyjemy lub gdy nasz organizm zatrzymuje duże ilości wody. Jej powstawaniu sprzyjają także estrogeny – hormony odpowiedzialne za trzeciorzędne cechy płciowe (między innymi kobiecy typ owłosienia i wysoki ton głosu), prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego oraz procesy przemiany materii. Gdy poziom estrogenów jest zbyt wysoki, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i osłabienia ich elastyczności. W związku z rozszerzeniem naczyń krwionośnych utrudniony jest transport substancji odżywczych i tlenu, w efekcie czego dochodzi do zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych , które zaczynają się powiększać.  Pojawieniu się cellulitu sprzyjają także: niewłaściwa dieta (nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów i soli), siedzący tryb życia, przewlekły stres, problemy z krążeniem krwi, palenie papierosów.   Cellulit – rodzaje  Rozróżnia się zazwyczaj dwa rodzaje cellulitu: wodny (twardy) i tłuszczowy (miękki) . Ten ostatni najczęściej pojawia się na biodrach, udach pośladkach oraz brzuchu, a niekiedy również pod kolanami i na łydkach. Jego bezpośrednią przyczyną jest rozrost komórek tłuszczowych będący skutkiem niewłaściwego stylu życia. Na ten rodzaj cellulitu cierpią zazwyczaj osoby, które gwałtownie przybrały na wadze .  Tymczasem cellulit wodny mogą mieć osoby szczupłe i regularnie uprawiające sport. U nich charakterystyczne nierówności skóry na udach, w okolicy łydek, kostek i ramion powstają na skutek...

Przeczytaj
cellulit wodny
iStock
Pielęgnacja Cellulit wodny - czym jest i jak się go pozbyć?
Cellulit wodny to jedna z chorób XXI wieku. Sprawdź, co wpływa na powstawanie cellulitu i jak go zwalczyć raz na zawsze.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 17, 2019

Cellulit wodny jest wynikiem zaburzenia krążenia krwi i odkładania się toksyn w organizmie. To powszechny problem w dobie siedzącego trybu życia i niezdrowej, przetworzonej diety. Poznaj wszystkie przyczyny cellulitu wodnego i dowiedz się, jak go zwalczyć. Cellulit wodny - co to jest? Cellulit wodny pojawia się w okolicach brzucha, ramion, ud oraz pośladków. W wyniku niesprawnego krążenia krwi w tkankach zatrzymywana jest woda wraz z toksynami, które sprawiają, że komórki tłuszczowe zaczynają się rozrastać. Komórki tłuszczowe rozszerzone wodą z toksynami tworzą nierówności skóry. Cellulit wodny - przyczyny Przyczyną cellulitu wodnego jest siedzący tryb życia i zła dieta. W organizmie następuje upośledzenie krążenia krwi. Prowadzi to do powstawania obrzęków i zmian w metabolizmie komórek tłuszczowych. Oprócz braku ruchu i niezdrowej diety, powodem może być również picie zbyt małej ilości płynów czy noszenie zbyt obcisłych ubrań. Do powstawania cellulitu wodnego mają tendencję również osoby genetycznie obciążone tych schorzeniem. Czasami nieestetyczny problem skórny towarzyszy problemom emocjonalnym, takim jak depresja czy przewlekły stres . Można również wyróżnić takie przyczyny cellulitu jak: przyjmowanie leków hormonalnych, problemy z krążeniem, spożywanie dużej ilości soli, nieregularne posiłki, zaburzenia hormonalne , np. w czasie dojrzewania, ciąża. Cellulit wodny - jak rozpoznać? Cellulit wodny jest dość łagodną wersją cellulitu. Po ściśnięciu skóry widać wyraźne pofałdowania, a niekiedy również grudki. Niekiedy widoczna jest również tzw. pomarańczowa skórka . W dalszych etapach cellulit jest widoczny bez ściśnięcia skóry, tworzą się również bolesne guzki i opuchnięcia. Cellulit wodny - jak się go pozbyć? Aktywność fizyczna na cellulit Postawą walki z cellulitem wodnym jest przywrócenie prawidłowej...

Przeczytaj
dieta na cellulit
Fotolia
Pielęgnacja Dieta na cellulit – co jeść, by pozbyć się pomarańczowej skórki?
Dużo ćwiczysz, smarujesz uda i pośladki kremami, robisz masaże bańką chińską, a cellulit nadal jest bardzo widoczny? Sprawcą może być zła dieta! Sprawdź co jeść, a czego lepiej unikać, gdy masz pomarańczowa skórkę. Oto zasady diety na cellulit!
Magdalena Borucińska
sierpień 03, 2015

Jaki rodzaj cellulitu ma bezpośredni związek z odżywianiem? Cellulit tłuszczowy , charakteryzujący się nierównomiernym rozkładem tkanki tłuszczowej pod skórą, szczególnie w okolicy pośladków, ud i bioder, ma silny związek z odżywianiem. Powstaje, gdy jemy dużo słodyczy, tłuszczów zwierzęcych, produktów mącznych i soli, oraz oczywiście wtedy, gdy brak nam ruchu, który pobudza krążenie krwi i limfy. Drugim popularnym rodzajem jest cellulit wodny , który pojawia się nawet u szczupłych osób. Jest związany przede wszystkim z zatrzymaniem się wody w organizmie i opuchlizną. Pojawia się głównie na nogach, a przyczyną jego powstawania jest niskie ciśnienie spowodowane brakiem białka w diecie oraz niedoborem żelaza i witamin z grupy B. Jaka powinna być dieta na cellulit? Dieta  na cellulit przede wszystkim powinna być różnorodna i opierać się na zdrowych, jak najmniej przetworzonych produktach. Wybieraj świeże owoce i warzywa zamiast soków, pełnowartościowe produkty zbożowe takie jak chleb żytni na zakwasie, brązowy ryż oraz pij dużo niskosodowej, niegazowanej wody. 2 litry płynów w ciągu dnia to niezbędne minimum, by organizm dobrze funkcjonował i nie zatrzymywał wody, co w przypadku tworzenia się cellulitu jest niezwykle istotne. Unikaj słodyczy, nadmiaru soli i tłustych, smażonych potraw. Ja polecam uważać na syrop glukozowo - fruktozowy w napojach, dżemach, płatkach i jogurtach. To straszna substancja która niestety powoduje że obrastamy w tłuszcz. A jest jej mnóstwo w sporej ilości codziennie zjadanych przez nas produktów. JeanneInes Czy już istniejący cellulit można zmniejszyć dietą? Twój jadłospis obfituje w przetworzoną żywność, sól i białe pieczywo? Nic dziwnego, że masz cellulit! Produkty, które zatrzymują wodę w organizmie zwiększają widoczność pomarańczowej skórki. Zwróć uwagę na składy produktów, które kupujesz....

Przeczytaj
dieta na cellulit dieta na cellulit wodny witamina C zielona herbata błonnik
Styl życia Dieta na cellulit – sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się pomarańczowej skórki
Żeby zmniejszyć widoczność pomarańczowej skórki, nie wystarczy po prostu mniej jeść! Dieta na cellulit oznacza nie tylko wykluczenie pewnych pokarmów z jadłospisu, ale też wprowadzenie do niego działającego antycellulitowo błonnika lub zielonej herbaty.
Matylda Nowak
maj 27, 2020

Nie jest łatwo pozbyć się cellulitu. Jeśli nie chcemy zostawić majątku w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej , pozostaje nam żmudna walka z nim na kilku innych frontach. Chcąc uzyskać naprawdę satysfakcjonujące wyniki powinnyśmy regularnie stosować antycellulitowe peelingi i kremy , używać masażerów , szczotkować ciało na sucho  i trenować. Trzeba też przestrzegać diety na cellulit. Zmiana sposobu odżywiania jest konieczna , bo bez niej pomarańczowa skórka zmniejszona ćwiczeniami czy za pomocą kosmetyków i tak wróci do swojego poprzedniego stanu. Fot.: iStock Dieta na cellulit – z czego trzeba zrezygnować Jeśli masz ewidentną nadwagę, pozbywanie się pomarańczowej skórki rozpocznij od ograniczenia ilości spożywanego jedzenia. Dziennie powinnaś przyjmować nie więcej niż 1400 kcal , a ich źródłem powinno być zdrowe i pożywne jedzenie, najlepiej podzielone na pięć niewielkich porcji. Żeby pozbyć się cellulitu i nie pozwolić mu wrócić, powinno się wystrzegać węglowodanów, tłuszczu, cukru i soli . Bo właśnie te składniki jedzenia przyczyniają się do powiększania tkanki tłuszczowej, magazynowania wody w organizmie i w konsekwencji powstawania cellulitu wodnego lub tłuszczowego . Dieta na cellulit wiąże się z wykluczeniem z jadłospisu lub zdecydowanym ograniczeniem ilości: czerwonego mięsa (zwłaszcza wieprzowiny), słodyczy,  fast foodu, pieczywa (zwłaszcza białego), białego ryżu, białego makaronu, smażonych potraw, słodkich napojów (w tym także naturalnych soków). Dieta na cellulit wodny Szczególnym rodzajem cellulitu jest cellulit wodny powstający na skutek magazynowania w organizmie wody . Żeby zmniejszyć ten rodzaj cellulitu należy ograniczyć spożywanie produktów, które powodują, że nasze ciało gromadzi wodę – głównie zawierających duże ilości soli lub odwadniających organizm i w ten...

Przeczytaj