
Skóra mieszana to jeden z genetycznie uwarunkowanych rodzajów cery. Osoby, które z cerą mieszaną mają na twarzy w zasadzie dwa rodzaje skóry – w jednych miejscach suchą, a w innych przetłuszczającą się. Pielęgnacja takiej cery jest dość uciążliwa, bo wymaga starannego dobierania kosmetyków, a często także nakładania różnych produktów na różne partie twarzy.
Jak rozpoznać skórę mieszaną?
Cera mieszana to kombinacja cery suchej i tłustej. Tłuste obszary znajdują się w tak zwanej strefie T – na nosie, czole oraz brodzie. I w tych miejscach skóra jest grubsza, ma poszerzone pory, zazwyczaj nieestetycznie się błyszczy i dość szybko zanieczyszcza zaskórnikami.
Natomiast suche partie skóry mieszanej są w okolicach policzków i skroni. I w tych miejscach skóra jest cieńsza, często nieprzyjemnie napięta, mniej odporna na podrażnienie i nierzadko zaczerwieniona.

Fot.: iStock
Jak pielęgnować skórę mieszaną?
Pielęgnacja skóry mieszanej to prawdziwe wyzwanie. Często, walcząc z przetłuszczaniem się środkowej części twarzy, przyczyniamy się do pogorszenia stanu jej suchych partii. Jeżeli na przykład będziemy myć całą twarz żelem z dość agresywnymi detergentami lub nakładać na całą jej powierzchnię maskę matującą, możemy się spodziewać, że nasze policzki i skronie staną się jeszcze bardziej suche, a do tego podrażnione i zaczerwienione.
Unikniemy takich problemów, jeżeli – nakładając na twarz krem nawilżający – zastosujemy się do rady makijażystki gwiazd Pati Dubroff, i będziemy nim smarować tylko suche policzki i skronie, omijając nos, brodę i środek czoła.
Maseczki na twarz dobrze jest za to nakładać zgodnie z zasadami multimaskingu. I tak na przetłuszczającą się strefę T możemy nałożyć oczyszczającą i matującą maseczkę z zieloną glinką, za to na suche policzki i skronie – zdecydowanie delikatniejszą maseczkę z glinką różową.
Osoby ze skórą mieszaną powinny używać kosmetyków, które będą w swoim składzie zawierały substancje nawilżające, wzmacniające naturalną barierę ochronną naskórka, działające przeciwzapalnie i łagodnie regulujące wydzielanie łoju:
- kwas hialuronowy,
- oczar wirginijski,
- niacynamid,
- zieloną herbatę,
- rumianek,
- skrzyp polny,
- kurkumę,
- kwas mlekowy,
- witaminę E,
- witaminę C,
- biotynę,
- ceramidy,
- aminokwasy.
Zobacz także: Sprawdź, z jakich warstw składa się skóra i za co są one odpowiedzialne!
Zdjęcie główne: iStock