klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Choroby dziąseł coraz większym problemem wśród Polaków
materiały PR
Pielęgnacja

Choroby dziąseł coraz większym problemem wśród Polaków

Choroby dziąseł wynikają głównie z braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, wciąż niewielkiej świadomości społecznej dotyczącej schorzeń przyzębia i bagatelizowania pierwszych objawów. A trzeba wiedzieć, że choroby przyzębia atakują podstępnie. Już kilka godzin wystarczy, by nieusunięta podczas szczotkowania płytka nazębna zaczęła przekształcać się w kamień nazębny, który jest najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł.
Materiał partnera
listopad 22, 2019

Rodzice już od najmłodszych lat straszą swoje dzieci próchnicą, ale jak się okazuje, jest coś równie groźnego, co może skończyć się utratą zębów – choroby dziąseł i przyzębia, czyli tzw. paradontoza. Szacunkowo może cierpieć na nie aż 70 proc. Polaków.

Periodontopatie są kolejną plagą naszych czasów

Paradontoza, czyli najbardziej przewlekła choroba przyzębia to olbrzymi problem pacjentów stomatologicznych w Polsce. To druga, obok próchnicy, najpowszechniejsza choroba jamy ustnej w naszym kraju, a także jedna z głównych przyczyn utraty zębów u osób dorosłych na świecie. Dane Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego potwierdzają, że stan przyzębia Polaków jest bardzo zły. 

Badania epidemiologiczne przeprowadzone w Polsce w latach 2011-2014 wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6% w grupie 35-44 lata i 0,8% w grupie 65-74 lata. Z kolei u ponad 16% osób rozpoznaje się zaawansowane zapalenie przyzębia - opowiada Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. - Co zaskakuje, niepokojące dane dotyczą również dzieci i młodzieży, bowiem szacuje się, że problemy z dziąsłami ma już 50% 7-latków i 75% 12-latków – dodaje stomatolog.

 

Główną przyczyną chorób przyzębia, które atakują dziąsła i tkanki okalające ząb, są bakterie oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Zaczyna się z pozoru niewinnie, od płytki nazębnej, która nieustannie tworzy się na powierzchni zębów. W normalnych warunkach ten lepki i bezbarwny biofilm zawierający głównie bakterie Gram-ujemne, m.in. szczepy Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia czy Treponema denticola, możemy łatwo usunąć szczotkując zęby. Jeśli jednak płytka nazębna nie jest regularnie usuwana dochodzi do jej mineralizacji i utwardzenia, czyli powstania kamienia nazębnego. Aby ten powstał potrzeba kilkudziesięciu godzin – wyjaśnia Monika Stachowicz.

Kamień nazębny

Kamienia nazębnego nie usuniemy już niestety szczoteczką. Gdy osadzi się wzdłuż linii dziąseł, bakterie zaczynają się namnażać i wyzwalać szkodliwe produkty uboczne, które podrażniają tkanki i wyzwalają naturalną reakcję zapalną organizmu. Tak wygląda geneza stanu zapalnego dziąseł, którego objawy są często lekceważone przez pacjentów.

Są to zaczerwienienie i krwawienie dziąseł tzw. objaw różowej szczoteczki, ich obrzęk, tkliwość oraz nadwrażliwość zębów. Zapalenie dziąseł to stan całkowicie odwracalny, jeśli odpowiednio zareagujemy. W innym wypadku stosunkowo łagodna infekcja może przekształcić się w zapalenie przyzębia – przestrzega stomatolog.

Kamień, którego nie usuniemy w gabinecie stomatologicznym podczas zabiegu profesjonalnej higienizacji, zaczyna uciskać dziąsła, powodując ich cofanie się i rozwój tzw. kieszonek przyzębnych. Na skutek procesów gnilnych w tkankach dziąseł pojawić się może również nieprzyjemny zapach z ust. Na tym etapie konieczna jest wizyta u dentysty.

Jeśli proces zapalny nie zostanie w porę zatrzymany, bakterie zaczynają wnikać w kieszonki i eksplorować m.in. odsłonięte korzenie zębów. Infekcja obejmuje coraz głębsze tkanki m.in. kość, w której osadzony jest ząb, co skutkować może jego ruchomością, a nawet utratą. Tak dochodzi do rozwoju paradontozy - tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz.

Choroby dziąseł coraz większym problemem wśród Polaków

Cierpią nie tylko dziąsła, ale cały organizm

To jednak mit, że paradontozy nie można wyleczyć. Można, a nawet należy, ponieważ jej konsekwencje mogą być bardzo poważne. Nie tylko dla urody i zdrowia jamy ustnej, pod postacią utraty zębów i zaburzonej funkcji żucia czy zaniku kości szczęki i żuchwy.

Choroby dziąseł są także czynnikiem ryzyka schorzeń ogólnych m.in. nadciśnienia, chorób serca, układu oddechowego, udarów, cukrzycy oraz przedwczesnych porodów u ciężarnych. W badaniach coraz częściej dostrzega się również związek między stanem dziąseł, a niektórymi typami nowotworów, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobą Alzheimera. Nie bez powodu paradontoza nazywana jest cichym zabójcą.

Odpowiednia higiena

Na niektóre czynniki ryzyka chorób dziąseł m.in. schorzenia ogólne czy predyspozycje genetyczne, mamy mniejszy wpływ lub wcale, ale regularne przeglądy u dentysty oraz poprawna higiena jamy ustnej są w zasięgu każdego pacjenta. Chorobom dziąseł i przyzębia można zapobiegać dzięki odpowiedniej profilaktyce. Jej podstawą jest codzienne szczotkowanie zębów i usuwanie płytki nazębnej, a w przypadku kamienia nazębnego jego usuwanie za pomocą zabiegu skalingu i piaskowania u dentysty.

Niestety wiele osób nie wie, jak poprawnie szczotkować zęby, dbać o dziąsła oraz jakich narzędzi używać. Kluczowy jest wybór szczoteczki i odpowiednia technika szczotkowania.

Wielu Polaków stosuje tzw. okrężną technikę szczotkowania, która jest odpowiednia, ale dla… dzieci. To głównie nieprawidłowa technika szczotkowania jest odpowiedzialna za rozwój kamienia nazębnego. Właściwa jest technika wymiatająca, w której przykładamy szczoteczkę do linii styku dziąseł i zębów pod kątem 45 stopni. Następnie tzw. ruchem wymiatającym przesuwamy włosie w kierunku od dziąsła w dół. Przy każdym zębie powinniśmy wykonywać minimum 10 powtórzeń – opowiada Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie

 

Problemem jest także zbyt krótkie oraz niedokładnie szczotkowanie, np. pomijanie przestrzeni miedzyzębowych. Te możemy oczyszczać za pomocą nici dentystycznej, irygatora stomatologicznego lub za pomocą niewielkich szczoteczek międzyzębowych.

Poprawne mycie zębów klasyczną szczoteczką manualną jest trudniejsze, dlatego alternatywą są nowoczesne szczoteczki soniczne. Mogą one wykonywać kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, posiadać wbudowany czujnik nacisku, który chroni przed podrażnieniem tkanek dziąseł, a wykorzystywana w nich technologia pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i skutecznie usuwać płytkę nazębną - co jest kluczowe, by zachować zdrowe dziąsła - zauważa ekspert.

Czasem już tak proste rozwiązania jak właściwa higiena jamy ustnej pozwalają uniknąć problemów z dziąsłami i zachować zdrowy uśmiech na dłużej. 

Technologia soniczna

Szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Smart dzięki technologii sonicznej wykonuje do 62 tysięcy ruchów szczotkujących na minutę, wytwarzając przy tym mikrobąbelki, które dynamicznie docierają do trudno dostępnych miejsc. Powstały płyn czyści nie tylko same zęby, ale dostaje się także w trudno dostępne miejsca między zębami, na tylne powierzchnie zębów i wzdłuż linii. I to wszystko dzieje się niemal samo - wystarczy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni, a ruchy wymiatające, które należy stosować w przypadku korzystania ze szczoteczki manualnej, nie będą już potrzebne. Szczoteczka soniczna wykona je sama i to bardzo dokładnie, a w dodatku będzie ich znacznie więcej!

Choroby dziąseł coraz większym problemem wśród Polaków

 

Dzięki technologii Philips Sonicare szczoteczka soniczna DiamondClean Smart skutecznie usuwa płytkę bakteryjną, która jest źródłem kamienia nazębnego, a jednocześnie jest delikatna dla dziąseł i zapewnia nawet 7 razy zdrowsze dziąsła już po 2 tygodniach stosowania. Problemem nie będą już także krwawiące dziąsła i nieświeży oddech.

Rekomendowane ceny szczoteczek Philips DiamondClean Smart wynoszą:

HX9903/03 - 1 209,00 pln

HX9903/13 - 1 209,00 pln

HX9924/07 - 1 349,00 pln

HX9924/17 - 1 349,00 pln

HX9924/27 - 1 349,00 pln

HX9924/47 - 1 349,00 pln

HX9954/57 - 1 479,00 pln

 

Komentarze
materiały PR
Newsy „Mycie zębów stało się dla mnie wielką przyjemnością” – ocenia Wizażanka. Poznaj wyniki testu Philips Sonicare!
Wybrane użytkowniczki miały możliwość wypróbowania inteligentnej szczoteczki sonicznej Philips Sonicare DiamondClean Smart. Jesteś ciekawa, jak wypadł test? Poznaj opinię Wizażanek!
Materiał partnera
styczeń 12, 2018

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean Smart zapewnia znacznie lepsze efekty szczotkowania niż szczoteczka manualna i szczoteczka elektryczna . Rozwiązania, które w niej zastosowano doceniły Wizażanki – aż 100% z nich zadeklarowało, że testowany produkt spełnił ich oczekiwania . Zapytane o to, jakiej szczoteczki używały do tej pory i czym różni się ona od DiamondClean Smart, odpowiedziały:  Do tej pory używałam zwykłej szczoteczki do zębów marki Oral-B. Różnice pomiędzy tą szczoteczką a szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean Smart są ogromne. Moja poprzednia, zwykła szczoteczka do zębów usuwała zdecydowanie mniej zanieczyszczeń i kamienia nazębnego. Mimo długiego szczotkowania problemem było dobre wyczyszczenie szczelin między zębami. Muszę przyznać, że mycie zwykłą szczoteczką do zębów nie przyczyniało się do tego, aby zęby były bielsze. Włosie poprzedniej szczoteczki było ostre, przez co często krwawiły mi dziąsła. Szybkość i ilość ruchów była zależna od mojej własnej siły. Nie miałam wcześniej możliwości tak kompleksowej pielęgnacji zębów (…). - Martyna2121 Do tej pory używałam szczoteczki manualnej i nie spodziewałam się, że szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Smart sprawi, że poczuję tak drastyczną różnicę. Zęby już od pierwszego użycia wydawały się o wiele lepiej wyszczotkowane (…). - Olsen0 Dotychczas używałam szczoteczki elektrycznej Oral-B. W moim odczuciu Philips Sonicare DiamondClean Smart lepiej czyści zęby (…). - Terazmarysia Do tej pory używałam szczoteczki elektrycznej marki Brown (…) szczoteczka soniczna czyści  lepiej, różnią się przede wszystkim technologią. :) - Aneta_Ch 10 na 10 użytkowniczek jest zdania, że urządzenie dociera nawet do trudno dostępnych miejsc i najdalszych części jamy ustnej . Szczoteczka soniczna od Philips...

Przeczytaj
materiały PR
Pielęgnacja Konkurs: Wygraj inteligentną szczoteczkę soniczną DiamondClean Smart!
Koniec z wątpliwościami dotyczącymi poprawności higieny jamy ustnej! Weź udział w konkursie i wygraj 1 z 4 szczoteczek DiamondClean Smart, które łączą w sobie skuteczność technologii sonicznej z technologią SmartSensor oraz bezpłatną aplikacją Philips Sonicare.
Materiał partnera
listopad 10, 2017

KONKURS 1. Odpowiedz na pytanie konkursowe: Na czym polega fenomen technologii sonicznej, którą zastosowano w szczoteczce Philips Sonicare DiamondClean Smart? Nagrodzimy najbardziej merytoryczne odpowiedzi. 2. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. 3. Przed udziałem w konkursie zapoznaj się z regulaminem. NAGRODY 4 x szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean Smart Poznaj Philips Sonicare DiamondClean Smart Szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean Smart zapewnia perfekcyjne efekty szczotkowania, gdyż usuwa do 10 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, eliminuje o 100% więcej przebarwień w zaledwie 3 dni i sprawia, że dziąsła są nawet 7 razy zdrowsze już po 2 tygodniach stosowania. Dołączone do szczoteczki  główki Premium w technologii adaptacyjnej   dopasowują się do kształtu zębów i dziąseł, co pozwala na bardzo dokładne czyszczenie.  Główka Premium Plaque Control usuwa płytkę nazębną nawet w trudno dostępnych miejscach, Premium Gum Care została zaprojektowana tak, by docierać w głąb jamy ustnej aż po zęby trzonowe i dbać o zdrowie dziąseł, a Premium White pozbywa się przebarwień, wybiela i poleruje zęby. Dodatkowo, dostępna jest główka TongueCare+ do czyszczenia języka , która usuwa bakterie powodujące nieświeży oddech. Philips Sonicare DiamondClean Smart to nie tylko zaawansowana technologia soniczna, ale także technologia SmartSensor oraz bezpłatna aplikacja Philips Sonicare . W uchwycie szczoteczki wbudowane są trzy inteligentne czujniki , dostarczające informacji zwrotnych na temat techniki szczotkowania. Czujnik lokalizacji informuje o miejscach, w których zęby szczotkowane były zbyt krótko lub zbyt długo, czujnik ścierania ostrzega, jeżeli szczotkowanie jest zbyt intensywne, a czujnik nacisku kontroluje siłę nacisku, z jaką myjesz zęby.  Inteligentna...

Przeczytaj
materiały PR
Newsy Wyniki konkursu Philips: sprawdź, czy wygrałaś wyjątkową szczoteczkę Sonicare DiamondClean!
Poznaj Philips Sonicare DiamondClean – najskuteczniejszą szczoteczkę do zębów, która gwarantuje olśniewający efekt czystości. Brałaś udział w konkursie? Sprawdź, czy jesteś na liście laureatów!
Materiał partnera
kwiecień 16, 2015

KONKURS Wygraj i przetestuj szczoteczkę Sonicare DiamondClean! 1. Odpowiedz na pytanie konkursowe: Na czym polega technologia soniczna zastosowana w szczoteczkach Philips Sonicare? 2. Dodatkowo napisz, jakiej szczoteczki teraz używasz i dlaczego chcesz wygrać Sonicare DiamondClean. 3. Wypełnij formularz i wyślij zgłoszenie. 4. Przed udziałem w konkursie, zapoznaj się z regulaminem . NAGRODY 5 x szczoteczka do zębów Philips Sonicare DiamondClean (w wersji białej) Sonicare DiamondClean – szczoteczka do zębów, która gwarantuje olśniewający efekt czystości. Szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean wykorzystuje najbardziej zaawansowaną technologię czyszczenia i usuwa do 7 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna.  Dzieki temu zapewnia o 2 odcienie bielsze zęby już po 1 tygodniu stosowania. Przy swojej wysokiej skuteczności szczoteczka pozostaje delikatna dla dziąseł oraz szkliwa gwarantując najlepszą pielęgnację jamy ustnej i olśniewający uśmiech. Wykazano, że zastosowana technologia delikatnego czyszczenia pozwala chronić przed podrażnieniami i cofaniem się dziąseł łagodząc nadwrażliwość zębów. Warto oddać swój uśmiech w najlepsze ręce i wybrać Sonicare, aby samemu doświadczyć różnicy. Skuteczność szczoteczki Sonicare DiamondClean opiera się na opatentowanej technologii Philips Sonicare wykorzystującej fale dźwiękowe. Zapewnia ona intensywne i dynamiczne czyszczenie  - nawet do 4 mm poza zasięgiem włosia oraz wyraźną różnicę wyczuwaną już po pierwszym użyciu. Delikatniejszy nacisk na zęby i dziąsła niż w przypadku szczoteczki manualnej pozwala dłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Główka szczoteczki Philips Sonicare zamienia pastę do zębów w natleniony, delikatnie spieniony płyn i kieruje go między zęby, na tylne powierzchnie zębów oraz miejsca wzdłuż linii dziąseł, gdzie...

Przeczytaj
Pielęgnacja Zamień swoją szczoteczkę na szczoteczkę soniczną Philips Sonicare
Zamień swoją dotychczasową szczoteczkę na innowacyjną szczoteczkę soniczną Philips Sonicare i poczuj różnicę! Technologia soniczna Philips Sonicare to najlepszy sposób, by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na długo. Jeśli nie będziesz zadowolony z działania produktu, w ciągu 30 dni od daty zakupu możesz zwrócić szczoteczkę i otrzymać zwrot pieniędzy na swoje konto.
Materiał partnera
wrzesień 20, 2015

Czyste i zadbane zęby wpływają na ogólne zdrowie całego organizmu oraz składają się na piękny uśmiech. Warto więc zatroszczyć się o odpowiednią higienę jamy ustnej i zamienić szczoteczkę manualną na szczoteczkę soniczną. Dlaczego? Szczoteczka Philips Sonicare, dzięki innowacyjnej technologii sonicznej opartej na falach dźwiękowych, wykonuje do 62 tysięcy ruchów szczotkujących na minutę, wytwarzając mikrobąbelki, które dynamicznie docierają do trudno dostępnych miejsc. Mikrobąbelki uderzają w płytkę nazębną, rozbijając ją i uwalniając zęby od bakterii. Powstały płyn czyści nie tylko same zęby, ale dostaje się także w miejsca między zębami, na tylne powierzchnie zębów i wzdłuż linii dziąseł. Skuteczna i delikatna technologia soniczna pozwala dłużej cieszyć się mocnymi i zdrowymi zębami. Dzięki temu rozwiązaniu, najnowsza szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Smart zapewnia zauważalną różnicę gładkości zębów już po pierwszym użyciu, usuwa do 10 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna, usuwa 100% więcej przebarwień już w trzy dni oraz zapewnia 7 razy zdrowsze dziąsła już po 2 tygodniach stosowania. Jeśli chciałbyś wypróbować działanie szczoteczki sonicznej Philips Sonicare, wybierz odpowiedni model dla siebie (www.philips.pl) i kup go bez ryzyka. Do końca roku możesz skorzystać z promocji Satysfakcja Gwarantowana Sonicare . W przypadku braku zadowolenia ze szczoteczki zakupionej w autoryzowanych punktach sprzedaży, w ciągu 30 dni od daty zakupu możesz ją zwrócić i otrzymać zwrot pieniędzy na swoje konto. Więcej informacji znajdziesz w regulaminie akcji dostępnym na philips.pl. Zdecyduj się na zaawansowaną szczoteczkę DiamondClean lub DiamondClean Smart , jeśli zależy Ci na maksymalnym czyszczeniu, doskonałym efekcie i nowoczesnym designie. Dla kompletnego i głębokiego czyszczenia oraz pielęgnacji...

Przeczytaj