Loreal Paris kosmetyki do makijażu
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
kobieta pod prysznicem
iStock
Pielęgnacja

Coraz więcej osób unika tego popularnego składnika kosmetyków. Sprawdź, dlaczego!

Ludzie coraz częściej unikają kosmetyków z olejem palmowym. Sprawdź, czy nie powinnaś się do nich przyłączyć!

To jeden z najpopularniejszych składników produkowanego na masową skalę jedzenia, biopaliw i kosmetyków. Olej palmowy znajdziemy w batonach, popcornie i czipsach oraz w składzie szamponów, płynów do kąpieli czy kremów. Odpowiednio przetworzony służy zarówno naszemu zdrowiu, jak i urodzie. Ale ten olej palmowy, który znajdujemy zwykle w produktach dostępnych w sklepach spożywczych niebezpiecznie podwyższa poziom cholesterolu i w związku z tym ryzyko zachorowania, na którąś z chorób układu krążenia. Za to nieprawidłowo przetworzony olej palmowy zawarty w kosmetykach traci swoje właściwości pielęgnacyjne i staje się po prostu... tanim wypełniaczem. 

Zobacz także: 7 najgorszych dodatków do żywności, których powinniśmy unikać!

Rossmann - wielka promocja na kosmetyki! Co warto kupić?

Olej palmowy w kosmetykach

Olej pozyskiwany z nasion i miąższu palmy rosnącej w Kongo, Malezji, Indonezji i Ekwadorze ma półstałą konsystencję i ciemnożółty lub pomarańczowy kolor. Nierafinowany olej palmowy zawiera między innymi:

  • witaminę E, która - jak przystało na silny przeciwutleniacz - opóźnia starzenie się skóry i wspomaga jej regenerację,
  • przyspieszającą regenerację skóry witaminę A,
  • wzmacniającą naczynia krwionośne witaminę K,
  • silnie nawilżający skwalen oraz
  • chroniący skórę przed działaniem wolnych rodników oraz zwiększający jej elastyczność koenzym Q10.

Olej palmowy zawiera również kwasy tłuszczowe, które zapobiegają odparowywaniu wody ze skóry i tym samym chronią ją przed przesuszeniem.

Dlaczego unikać oleju palmowego?

Niestety, te wszystkie pozytywne właściwości oleju palmowego znikają, gdy zostanie on poddany rafinacji lub uwodornieniu. Tak przetworzony olej traci witaminę A oraz większość witaminy E. I to nie koniec wad oleju palmowego stosowanego w produkcji kosmetyków! Ten wykorzystywany na masową skalę przez przemysł kosmetyczny olej przyczynia się do zagłady lasów deszczowych i żyjących w nich zwierząt. Bo na ich miejscu (po uprzednim wykarczowaniu) powstają wielkie przemysłowe plantacje palm.

Zobacz także: Tradycyjny kosmetyk przeżywa "drugą młodość". Eksperci rynku beauty przewidują wielki powrót mydła!

By przysłużyć się swojej urodzie i nie szkodzić planecie, warto szukać kosmetyków, do których produkcji wykorzystano nie tylko nierafinowany olej palmowy, ale też olej pochodzący z plantacji posiadających certyfikat RSPO. Certyfikat ten gwarantuje, że wykorzystany olej palmowy pochodzi z upraw, które nie przyczyniają się do niszczenia przyrody.

olej palmowy właściwości działanie na twarz na włosy w kosmetykach w jedzeniu
Pielęgnacja
Olej palmowy – właściwości i zastosowanie
Olej palmowy to jeden z najpopularniejszych naturalnych tłuszczów wykorzystywanych w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Ale choć zawiera mnóstwo dobroczynnych składników, ma bardzo wielu zażartych przeciwników. Dlaczego?

Olej palmowy znajdziesz w margarynie i szamponie, czekoladowym kremie do chleba i mydle, pomadkach i lodach. W jak najmniej przetworzonej postaci olej palmowy zaskakuje  bogactwem składników sprzyjających zdrowiu i urodzie . Ale rafinowany i utwardzany zaczyna szkodzić. Na dodatek, jego zmasowana produkcja przyczynia się do ekologicznej katastrofy. Fot.: iStock Olej palmowy – skład, właściwości, zastosowanie Olej palmowy jest otrzymywany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego, czyli inaczej palmy oleistej (olejowej). Około 50 procent jego składu stanowią kwasy tłuszczowe – głównie kwas laurynowy, olejowy, mirystynowy i stearynowy. Ponadto w oleju palmowy znajdziemy również: witaminę E , która zwalcza wolne rodniki , karoteny , które działają antyoksydacyjnie , fitosterole , które obniżają poziom tak zwanego złego cholesteroli (LDL).   W produktach spożywczych i kosmetykach olej palmowy i jego pochodne występują zazwyczaj jako: kwas palmitynowy, alkohol stearylowy, alkohol cetylowy, alkohol oleilowy, emulgator E471, stearynian glicerolu, stearynian sorbitolu, palmitynian askorbilu, octan tokoferolu.  Olej palmowy w jedzeniu W nierafinowanej postaci olej palmowy jest wartościowym produktem spożywczym. Niestety, w masowo produkowanym jedzeniu znajdziemy zazwyczaj jego rafinowaną i utwardzaną wersję. A taki olej palmowy podnosi poziom cholesterolu i znacznie zwiększa ryzyko miażdżycy . Zarzuca mu się również zaburzanie metabolizmu i przyczynianie się do otyłości. Olej palmowy w kosmetykach Jako surowiec kosmetyczny olej palmowy występuje w kosmetykach pielęgnacyjnych (w tym w detergentach) oraz kosmetykach do makijażu . Nierafinowany olej palmowy doskonale wpływa na skórę i włosy: opóźnia starzenie się skóry, przyspiesza jej regenerację, nawilża ją i odżywia, reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie, ...

olej migdałowy właściwości na twarz na włosy zmarszczki rozstępy łuszczyca atopowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Olej migdałowy – poznaj jego właściwości
Olej migdałowy zmiękcza i odżywia skórę. Szczególnie polecany jest osobom z cerą suchą, łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry.

Olej migdałowy jest wytwarzany z tłoczonych na zimno albo poddawanych ekstrakcji i rafinacji nasion drzewa migdałowego. Jest to olej szybkoschnący i dość nietrwały. Nie powinno się go podgrzewać ani schładzać, a żeby uniknąć jego utlenienia i utraty wartości, trzeba chronić go przed światłem . Warto jednak zaopatrzyć się w ten "wymagający" olej, bo doskonale wygładza i nawilża skórę, przyspieszając jej regenerację i opóźniając jej starzenie się.  Fot.: iStock Olej ze słodkich czy gorzkich migdałów Do produkcji oleju migdałowego używa się dwóch różnych odmian migdałów – gorzkich lub słodkich. Obie te odmiany mają zasadniczo podobny skład, z tą tylko różnicą, że migdały gorzkie zawierają amygdalinę (witaminę B17), której zawdzięczają swój gorzki smak. Zasadniczo jednak najczęściej spotykamy olej migdałowy pozyskiwany ze słodkich migdałów . Dlaczego? Po prostu ze względu na ich szersze zastosowanie bardziej opłaca się je uprawiać.    Olej migdałowy właściwości Olej migdałowy zawiera duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – kwas linolowy, palmitynowy, stearynowy i oleo-palmitynowy. Dzięki nim  działa on na skórę zmiękczająco oraz wzmacnia jej naturalną barierę ochronną . W oleju migdałowym znajdziemy również:  witaminę E , która zabezpiecza przed atakami wolnych rodników przyspieszających starzenie się tkanek, witaminę A , reguluje proces złuszczania się naskórka i stymuluje jego regenerację, witaminę B1 , która działa przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie sebum,  witaminę B2 , która zapobiega wypadaniu włosów i ich łamaniu się, fitosterole , które działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przyspieszają regenerację naskórka i łagodzą rumień, lecytynę , która wygładza powierzchnię skóry i zmniejsza odparowywanie wody z naskórka. ...

Styl życia
Nutella jest niebezpieczna dla zdrowia? Sklepy wycofują ją ze sprzedaży...
Wygląda na to, że okazji do wyjadania palcem Nutelli ze słoika będzie coraz mniej… A to wszystko za sprawą najnowszych badań nad składem tego czekoladowo-orzechowego kremu.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował listę składników, które mogą powodować raka.  Wśród z nich znalazł się między innymi olej palmowy, którego najwięcej można znaleźć właśnie w Nutelli. Już w maju ubiegłego roku pojawiły się pogłoski o tym, że w krem zawiera czynniki rakotwórcze i nawet jego umiarkowane spożycie może wywołać choroby nowotworowe . Problem dotyczy szczególnie dzieci, które jedzą Nutelli najwięcej. Ale chyba nikt szczególnie nie przejął się tą informacją, bo mimo ostrzeżeń o szkodliwości niektórych składników, produkt nadal widniał na półkach sklepowych. #HappyThanksgiving! Tell us something you're grateful for this season – aside from Nutella®, of course. Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Nutella (@nutella) 24 Lis, 2016 o 8:56 PST Nutella powoduje raka? Zawartość oleju palmowego w słoiku Nutelli wynosi aż 32 procent . Przetwarzanie go w wysokiej temperaturze (200 stopni Celsjusza) powoduje powstawanie rakotwórczych substancji: estry glicydylowe kwasów tłuszczowych (GE), 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) i 2-monochloropropandiolu (2-MCPD). A czym w ogóle jest olej palmowy? To stały olej roślinny, który otrzymuje się z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego. W temperaturze pokojowej przybiera żółtobrązową barwę, ale po rafinacji jest dość twardą, białą lub żółtą masą. Ten składnik wykorzystuje się do produkcji mydła, kosmetyków, margaryny, świec, smarów. This stack with #Nutella proves that a classic never goes out of style. Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Nutella (@nutella) 28 Cze, 2016 o 12:17 PDT Produkcją Nutelli zajmuje się Ferrero, które teraz będzie gęsto tłumaczyć się ze składu kremu… Według danych, którymi posługuje się portal ghanastar.com, koncern wykorzystujące rocznie aż 185 tysięcy ton oleju palmowego! Stworzenie Nutelli bez...

olej marula skład właściwości działanie olej do cery dojrzałej olej do cery suchej lub odwodnionej
iStock
Pielęgnacja
Olej marula – właściwości i zastosowanie na twarz, włosy i ciało
Olej marula to naturalny kosmetyk do pielęgnacji o właściwościach nawilżających, odżywczych i przeciwstarzeniowych. Możemy go nakładać bezpośrednio na skórę lub stosować do olejowania włosów, a także używać kosmetyków z olejem marula, takich jak kremy czy szampony. Sprawdźcie, ile kosztuje olej marula i gdzie go kupić.

Olej marula jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz witaminy E i C i flawonoidy, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w naturalnej pielęgnacji. Jego cena to około 15 zł za małą buteleczkę, lecz jest on niesamowicie wydany. Najlepiej stosować nierafinowany olej marula, który ma silniejsze właściwości pielęgnacyjne i delikatny, orzechowy zapach! To świetna alternatywa dla niesamowicie popularnego oleju arganowego. Spis treści: Właściwości oleju marula Skład i działanie oleju z maruli Jak olej marula działa na twarz i ciało? Jak olej marula działa na włosy? Gdzie kupić olej marula i jaka jest jego cena? Kosmetyki z olejem marula Właściwości oleju marula Olej marula jest tłoczony z pestek owoców rosnącego w Afryce Południowej drzewa marula. Jest to stosunkowo lekki, przezroczysty i bladożółty o delikatnym, orzechowym zapachu. Bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy.  Skład i działanie oleju z maruli Olej marula zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych – palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy, alfa-linolenowy, arachidonowy. Kwasy te: pozytywnie wpływają na jakość łoju, zmniejszając prawdopodobieństwo  powstawania zaskórników , wzmacniają  naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry , chroniąc ją przed transepidermalną utratą wody, chronią skórę przed niszczycielskim działaniem  wolnych rodników . Oprócz kwasów tłuszczowych olej marula zawiera także: witaminę E  i witamin która jest silnym  antyoksydantem , stymuluje regenerację skóry oraz zapewnia jej odpowiednie nawilżenia, witaminę C, która delikatnie złuszcza skórę, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwzmarszczkowo, flawonoidy, które działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost