To dlatego skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki i linie mimiczne, a cellulit jest bardziej widoczny. Zaburzona synteza kolagenu może też wpłynąć na pracę układu ruchu – stawów, mięśni i kości.

Wszystko zależy od genetyki, naszego stylu życia, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej, a nawet poziomu stresu, który odczuwamy. Czy zatem da się zniwelować oznaki starzenia się?

Pierwsze zmarszczki, delikatne linie na czole, sucha skóra, cienie pod oczami – która z nas tego nie zna? Pierwsze oznaki starzenia się skóry mogą pojawić się już nawet po 25. roku życia. I chociaż warto zaakceptować zmiany, które zachodzą w naszym ciele i w nas samych, to dlaczego nie spróbować zadbać o siebie tak, by czuć się z sobą dobrze? Przedstawiamy wam kilka porad, które mogą ułatwić zachowanie młodości na dłużej.

Dieta to podstawa

Adobe Stock
Adobe Stock

Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz, oraz że jelita to drugi mózg. Piękna skóra to bardzo często efekt mądrej i zrównoważonej diety. W twoim menu powinny pojawić się wszystkie składniki odżywcze, a więc białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Pamiętaj o błonniku, który może wesprzeć pracę jelit. Stawiaj na orzechy, kapustę, seler, pełnoziarnisty ryż czy płatki owsiane. Nie zapominaj o owocach i warzywach. Ważna jest też woda. W ciągu dnia powinnaś wypić około dwóch litrów wody. W zależności od wieku, pogody, a nawet wykonywanej pracy możesz wypić więcej płynów.

Ruch zawsze wskazany

Young multiracial latina woman meditating at home with online video meditation lesson using laptop. Meditation and spirituality concept.
Adobe Stock

Aktywność fizyczna poprawia kondycję, wspiera pracę jelit, układu krwionośnego, a także wyzwala endorfiny – hormon szczęścia. Może też pozytywnie płynąć na stan twojej skóry (za sprawą pobudzenia układu krążenia). To dlatego staraj się codziennie pamiętać o ruchu. Nie musi to być czas na siłowni. Możesz wybrać rower, jogging, medytację, jogę czy spacer.

Stres – im mniej, tym lepiej

Adobe Stock
Adobe Stock

Niektórzy mówią, że stres widać na twarzy gołym okiem. To prawda – nieraz zdradzają nas zmarszczki. Doskonale wiemy, że próby minimalizowania stresu nie zawsze się udają. Warto jednak próbować. Pomóc mogą ruch, techniki relaksacyjne, muzyka czy rozmowa z kimś bliskim. Jeśli zaś czujesz, że poziom stresu cię przerasta lub masz do czynienia z długotrwałym stanem lękowym, to warto rozważyć wizytę u specjalisty, np. psychologa.

Suplementy jako dobre wsparcie

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Suplementacja może częściowo odbudować braki kolagenu, a czasem jest też w stanie cofnąć niektóre oznaki starzenia. Kolagen w formie suplementu działa w ten sposób, że po spożyciu organizm rozbija go na poszczególne aminokwasy (m.in. prolinę i glicynę). Te są jak cegiełki, które są następnie wysyłane przez organizm w miejsca, gdzie występują ich największe braki, np. w skórze, chrząstce stawowej czy narządach. Kolagen-suplement jest więc zbiorem ważnych dla organizmu aminokwasów, a organizm najlepiej wie, gdzie ich najbardziej potrzebujesz. Dlatego kluczowa jest systematyczna suplementacja przez 8–12 tygodni, by zobaczyć efekty.

Na suplementację kolagenu nigdy nie jest za późno. Liczne przeglądy badań klinicznych [1,2,3,4], które sprawdzały efekty stosowania kolagenu, obejmowały kobiety w wieku od 20 do 70 lat i co ważne, w każdej grupie wiekowej obserwowano poprawę m.in. elastyczności skóry! Liczne przeglądy badań naukowych wskazują, że stosowanie 2,5–10 g hydrolizowanego kolagenu przez 8–12 tygodni może wpływać na:

  • zmniejszenie głębokości zmarszczek i linii mimicznych,
  • zwiększenie gęstości i elastyczności skóry,
  • zwiększenie poziomu nawilżenia skóry,
  • wzmocnienie paznokci i przyspieszenie ich wzrostu,
  • zmniejszenie widoczności cellulitu u kobiet o prawidłowym BMI,
  • zwiększenie gęstości kości u kobiet w okresie menopauzy,
  • sprawność układu ruchu.

Sprawdź działanie kolagenu od Aura Herbals – Colladrop® Beauty

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Suplement kolagenowy od Aura Herbals zawiera w składzie aż 10 g surowca – COLLAGEN HMG™. To oczyszczony, hydrolizowany kolagen morski (inaczej kolagen rybi) o mikrogranulowanej strukturze. Kolagen w proszku wyróżnia się niską masą cząsteczkową 2000 daltonów. Oznacza to, że cząsteczki kolagenu są tak małe, że szybko przenikają barierę jelitową. To wpływa na ich przyswajalność. Colladrop® Beauty zawiera kolagen typu I i III – są to najpowszechniejsze typy kolagenu w organizmie, znajdujące się w skórze i mające wpływ m.in. na proces jej regeneracji.

Proszek kolagenowy Colladrop® Beauty o smaku mojito, mango lub ananasa jest rozpuszczalny, więc możesz go dodać do swoich ulubionych posiłków – smoothie, owsianek czy koktajli, gdy chcesz urozmaicić suplementację.

Oprócz wysokiej jakości kolagenu Colladrop® Beauty zawiera witaminę Quali®-C, koenzym Q10 i selen. Wszystkie składniki działają komplementarnie oraz mogą wesprzeć skórę, włosy i paznokcie.

  • Witamina Quali®-C może wspomóc naturalną produkcję kolagenu w organizmie, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie skóry. Jest silnym antyoksydantem i wspiera walkę z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia.
  • Koenzym Q10 jest ważnym składnikiem łańcucha oddechowego u człowieka. Działa wspomagająco na układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy, bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach oraz chroni je przed uszkodzeniami.
  • Selen pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy, w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym oraz wspiera zdrowie włosów i paznokci.

Źródła

  1. Asserin J., Lati E., Shioya T., Prawitt J. The effect of oral collagen peptide supplementation on skin moisture and the dermal collagen network: evidence from an ex vivo model and randomized, placebo-controlled clinical trials. J Cosmet Dermatol. 2015 Dec; 14(4): 291–301. doi: 10.1111/jocd.12174. Epub 2015 Sep 12. PMID: 26362110.
  2. Bolke L., Schlippe G., Gerß J., Voss W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019 Oct 17; 11(10): 2494. doi: 10.3390/nu11102494. PMID: 31627309. PMCID: PMC6835901.
  3. León-López A., Morales-Peñaloza A., Martínez-Juárez V.M., Vargas-Torres A., Zeugolis D.I., Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7; 24(22): 4031. doi: 10.3390/molecules24224031. PMID: 31703345. PMCID: PMC6891674.
  4. Pu S.Y., Huang Y.L., Pu C.M., Kang Y.N., Hoang K.D., Chen K.H., Chen C. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2023 Apr 26; 15(9): 2080. doi: 10.3390/nu15092080. PMID: 37432180. PMCID: PMC10180699.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia.