D-pantenol to humektant, który uznany jest za w pełni bezpieczny dla skóry. Z jego najważniejszych właściwości wymienia się poprawę możliwości wiązania wody przez keratynę, co wpływa na na nawilżenie włosów i skóry. Zobacz, dlaczego jeszcze warto szukać go w kosmetykach!

Reklama

Spis treści:

 1. Właściwości d-pantenolu
 2. D-pantenol działanie
 3. D-pantenol w kosmetyce
 4. D-pantenol na włosy
 5. D-pantenol na skórę
 6. Czy w ciąży można stosować d-pantenol?

Właściwości d-pantenolu

D-pantenol to prekursor witaminy B5. Jako, że posiada większą trwałość niż ona, jest on stosowany w kosmetykach zamiast niej. Po przedostaniu się do skóry właściwej przekształca się w kwas pantotenowy. Jego niedobór powoduje nadmierne łuszczenie i rogowacenie naskórka, przebarwienia lub wypadanie włosów. Litera "d" w nazwie d-pantenol oznacza, ze mamy do czynienia z prawoskrętną formą pantenolu, która wykazuje największą aktywność biologiczną.

D-pantenol działanie

Jak już wspomniałyśmy wcześniej, d-pantenol jest humektantem, który zapobiega przesuszaniu skóry poprzez wiązanie wody w naskórku. Po pierwszym zastosowaniu czuć kojące i zmiękczające właściwości tego składnika aktywnego. Ale to nie wszystko! D-pantenol działa:

 • nawilżająco,
 • kojąco i łagodząco na zaczerwienienia i podrażnienia,
 • zmiękczająco i uelastyczniająco,
 • niwelująco na łuszczenie się suchego naskórka,
 • regenerująco,
 • przyspieszająco na gojenie,
 • wygładzająco na zmarszczki,
 • osłaniająco, stymuluje powstawanie nabłonka,
 • niwelująco na niedoskonałości, np. na ślady po trądziku.

D-pantenol w kosmetyce

D-pantenol znajdziesz w większości kosmetyków o właściwościach łagodzących i nawilżających. Ma niewielkie cząsteczki, które z łatwością przenikają w głąb skóry czy struktury włosa, natychmiast rozpoczynając swoje działanie. To dzięki temu tak ekspresowo przynosi ulgę. D-pantenol spotkasz w składach wielu kosmetyków dedykowanych pielęgnacji zarówno twarzy, jak i ciała i włosów. Obecny jest w treściwych kremach, maskach i balsamach, które mają prowadzić do silnej regeneracji.

Zobacz także
Jacob Wackerhausen/iStock

D-pantenol na włosy

D-pantenol to humektant, czyli odpowiada za zatrzymanie wody w łodydze włosa, a także pomaga w jej odbudowie. Jednakże należy uważać w użytkowaniu go! Jeśli w pielęgnacji włosów zaburzona zostanie równowaga PEH i będzie w niej za dużo humektantów, pasma zaczną się puszyć i plątać. Po ich zastosowaniu pielęgnację warto domknąć emolientami. Zatem pantenol na włosy może sprawić, że włosy będą miękkie, lśniące i nawilżone, ale należy uważać, aby stosować go prawidłowo!

D-pantenol na skórę

D-pantenol stosowany jest w produktach do pielęgnacji ciała oraz twarzy. Znajdziemy go w kosmetykach dedykowanych skórze wrażliwej, podrażnionej, reaktywnej i przesuszonej, a także naczynkowej i dojrzałej. To jeden z podstawowych składników kosmetyków na poparzenia słoneczne, ale równie często spotkamy go w mleczkach czy żelach do mycia twarzy. Jako składnik bezpieczny dla skóry, może być stosowany nawet dwa razy dziennie, w pielęgnacji porannej i wieczornej.

Reklama

Czy w ciąży można stosować d-pantenol?

Tak, d-pantenol jest w pełni bezpieczny do stosowania w trakcie ciąży. Co więcej, jest również bezpieczny do stosowania u dzieci - możemy spotkać pianki oraz kremy na odparzenia przeznaczone dla najmłodszych.

Reklama
Reklama
Reklama