Reklama

Dokładny demakijaż to podstawa pielęgnacji. Wieczorne oczyszczanie twarzy nie może kończyć się na umyciu jej wodą i żelem, przetarciu wacikiem z płynem micelarnym czy wilgotną chusteczką. Po całym dniu w makijażu – nawet tym najlżejszym, wykonanym na wideokonferencję – nasza cera wymaga szczególnej uwagi i troski. Dlatego należy oczyścić skórę i usunąć resztki makijażu. Szybkie umycie buzi to nic innego, jak tylko rozmazanie na niej makijażu. A gdy ten zostaje na skórze na dłużej, skutki tego mogą być naprawdę nieprzyjemne. Istotne jest codzienne oczyszczanie twarzy, najlepiej dwuetapowe. jego pierwszym etapem jest wykonanie demakijażu.

Reklama

Spis treści:

  1. Kiedy sięgać po kosmetyk do demakijażu?
  2. Demakijaż oczu – przede wszystkim ostrożnie
  3. Demakijaż – mleczko do twarzy czy płyn micelarny
  4. Demakijaż twarzy – olejki i balsamy
  5. Dlaczego demakijaż jest ważny?
  6. Demakijaż twarzy krok po kroku

Kiedy sięgać po kosmetyk do demakijażu?

Wszyscy kojarzymy charakterystyczne buteleczki płynów do demakijażu ust i oczu. Choć ten kosmetyk nie jest tak wszechstronny jak mleczko do demakijażu czy płyn micelarny, sprawdzi się w niektórych sytuacjach. Polecimy go na pewno osobom, które regularnie używają wodoodpornych tuszów do rzęs, farbek do ust (tintów) lub matowych pomadek w płynie. Płyn do demakijażu świetnie poradzi sobie z tymi wyjątkowo trwałymi kosmetykami. Dzięki niemu demakijaż będzie też wbrew pozorom szybszy i mniej uciążliwy. Tusz i pomadka nie zostaną przed zmyciem rozsmarowane na całej twarzy, a do ich usunięcia zużyjemy mniej wacików.

Płyn do demakijażu sprawdzi się także w przypadku wrażliwców z cerą skłonną do podrażnień i uczuleń. Oczywiście osoby z taką skórą powinny wybierać delikatne, stworzone specjalnie z myślą o nich kosmetyki zawierające na przykład łagodzące podrażnienia alantoinę lub pantenol.

Getty Images@Ivan Bajic

Demakijaż oczu – przede wszystkim ostrożnie

Dużą zaletą płynów do demakijażu jest to, że korzystając z nich w zasadzie powinniśmy uniknąć pocierania skóry. Wystarczy bowiem przyłożyć nasączony tym kosmetykiem wacik do skóry i chwilę go przytrzymać, żeby usunąć z niej makijaż. A taki delikatny demakijaż jest szczególnie istotny, jeśli chodzi o wyjątkowo delikatną skórę wokół oczu.

Skóra wokół oczu jest cieńsza niż w innych miejscach na twarzy, jest w niej mniej gruczołów łojowych oraz brakuje jej podściółki tłuszczowej. Jest wyjątkowo delikatna, podatna na podrażnienia i zmarszczki. Dlatego właśnie skóra wokół oczu nie lubi pocierania i naciągania. Demakijaż oczu powinien polegać na delikatnym wmasowaniu w ich okolice kosmetyku rozpuszczającego makijaż lub przyciśnięciu do nich nasączonego nim wacika. Ten sposób usuwania makijażu z okolic oczu pozytywnie wpływa też na stan rzęs.

Zobacz także: Demakijaż - co lepsze balsam do demakijażu czy olejek? [ranking najlepszych produktów]

Demakijaż – mleczko do twarzy czy płyn micelarny

Zarówno mleczko do twarzy, jak i płyn micelarny świetnie nadają się do demakijażu. Jednak oczyszczając twarz nie można polegać wyłącznie na tych kosmetykach. Po użyciu mleczka dobrze jest przetrzeć twarz wacikiem nasączonym tonikiem. W ten sposób usuniemy z twarzy resztki mleczka i rozpuszczony w nim makijaż oraz inne zanieczyszczenia. Jeśli zaś chodzi o płyn micelarny, to nawet najwięksi fani tego kosmetyku podkreślają, że nie oczyszcza on skóry dogłębnie i warto po jego zastosowaniu umyć twarz wodą i żelem lub pianką. Wówczas otrzymujemy pełen efekt oczyszczenia skóry. Płyny micelarne czy mleczka mogą być stosowane na wrażliwej skórze. Dobierając kosmetyki do demakijązu, należy też wziąć pod uwagę typ cery, np. do cery suchej lepiej się sprawdzą produkty o silnych właściwościach nawilżających.

Demakijaż twarzy – olejki i balsamy

Jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy, najchętniej wzorujemy się na Koreankach. A pierwszym krokiem w ich dziesięcioetapowym rytuale pielęgnacyjnym jest właśnie demakijaż. Żeby go wykonać, Koreanki sięgają po tłusty kosmetyk, który rozpuszcza makijaż, pokrywającą skórę warstewkę sebum i krem z filtrami UV. Zwykle pomaga im w tym balsam do demakijażu lub olejek do demakijażu, które w kontakcie z wodą emulgują, przyjmując postać mlecznych emulsji. I naszym zdaniem nie ma sposobu na demakijaż twarzy, który byłby równie skuteczny.

Dlaczego demakijaż jest ważny?

Jak już wspomniałyśmy wcześniej, codziennie należy zmyć makijaż. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ wykonany demakijaż twarzy przygotowuje skórę do dalszych zabiegów, a także zapobiega zatykaniu cery. Skóra dzięki usunięciu z niej kolorowych kosmetyków oddycha swobodnie. Nie dokonując oczyszczania twarzy sprawiamy, że nie tylko na naszej skórze pojawiają się zaskórniki czy wypryski, ale także zmarszczki. Obciążona, niedotleniona skóra szybko traci jędrność i staje się pomarszczona. Co więcej, oczyszczona skóra chłonie substancje odżywcze produktów pielęgnacyjnych jak gąbka. Dzięki temu cera szybciej się regeneruje, nabiera blasku i młodzieńczego wyglądu.

Getty Images@Yulia Shaihudinova

Zobacz także: Zaskórniki na nosie - jak je usunąć? Tanie i skuteczne metody

Demakijaż twarzy krok po kroku

Codzienny demakijaż twarzy wykonujemy zazwyczaj wieczorem, chociaż według niektórych powinno się skórę przecierać kosmetykiem do demakijażu również rano. To pozwala usunąć zanieczyszczenia z nocy, ale także.... pozostałości kosmetyków z poprzedniego dnia, które mogłyśmy przeoczyć. Jak wykonać demakijaż krok po kroku?

Reklama
  1. Usuwanie makijażu zawsze zaczyaj od oczu. To właśnie na oczach, powiekach i rzęsach skoncentrowane jest najwięcej produktów, dlatego warto zacząć od ich usunięcia. Nasącz wacik kosmetykiem pielęgnacyjnym do usuwania makijażu, a następnie przyłóż go do oka. Po upływie kilku sekund delikatnie przeciągnij wacik ku dołowi. Usuwanie makijażu nie powinno odbywać się przy pomocy pocierania oka!
  2. Następnie wykonaj demakijaż twarzy. Możesz nanieść np. płyn micelarny na wacik i delikatnie pocierać cerę, lub nałożyć produkt bezpośrednio na skórę i przetrzeć ją suchym wacikiem. Pamiętaj jednak, że ruchy i pocieranie musi być jak najdelikatniejsze!
  3. Potem przechodzimy do mycia twarzy. To bardzo ważny etap w pielęgnacji skóry twarzy. Do mycia zastosuj delikatny żel lub piankę, a następnie umytą buzię osusz jednorazowym ręcznikiem. W ten sposób pozbędziesz się makijażu, a także nadmiaru sebum czy innych zanieczyszczeń. Po dokładnym usuwaniu makijażu nbałóż kosmetyki pielęgnacyjne.
Reklama
Reklama
Reklama