
Drugi podbródek - jak się go pozbyć?
Wydawałoby się, że nadmiar tłuszczu w obrębie szyi to problem, który dotyka tylko osoby o zbyt wysokiej masie ciała. Jednak z jakiegoś powodu coraz więcej młodych i szczupłych ludzi skarży się na ten kłopot, a nawet udaje się z tego powodu do gabinetu medycyny estetycznej. Okazuje się bowiem, że na powstawanie 'drugiej brody' ma wpływ nie tylko to jak się odżywiamy, ale także jak śpimy, korzystamy ze smartfona, a nawet to jak oddychamy.

Źródło: Istock
Dlaczego mam drugi podbródek?
Głównym winowajcą dzisiejszej epidemii podwójnego podbródka jest... smartfon. Podczas używania telefonu bardzo często nasza szyja jest nienaturalnie wygięta do tyłu, a podbródek bardzo obniżony. W końcu mało kto podnosi telefon na wysokość wzroku i utrzymuje go tak podczas przeglądania Instagrama czy pisania wiadomości. Częste przybieranie takiej nienaturalnej pozycji powoduje, że nabieramy nawyku garbienia się i trzymania zbyt nisko głowy. Jedną z konsekwencji może być bardziej widoczny podbródek, ale jednak o wiele gorszą są problemy z kręgosłupem, na które także skarży się coraz więcej osób.

Źródło: Istock
Nie bez znaczenia jest jednak to, jak się odżywiamy. Powstawaniu drugiej brody sprzyja spożywanie alkoholu, cukru i wypijanie w ciągu dnia zbyt małej ilości wody. Co ciekawe, jednym z powodów nietolerancji pokarmowych oraz zespołu jelita drażliwego jest właśnie powiększenie poduszki tłuszczowej w obrębie szyi.
Jeśli od dziecka masz drugi podbródek, może to oznaczać, że twój zgryz jest nieprawidłowy albo źle układasz swój język w jamie ustnej. Język w naturalnej pozycji powinien być dosłownie przyklejony do górnej części podniebienia, a zęby nie powinny się stykać. Jeśli trzymasz język na dole, wypychasz nim dolne podmienienie, przez co twarz staje się okrąglejsza. Być może masz także za mało wysuniętą dolną szczękę, przez co żuchwa jest mniej widoczna, a łącząc się z szyją daje wrażenie jakby była ona zbyt gruba.
Masz krzywą przegrodę nosową i często oddychasz przez usta? To również sprzyja powstawaniu podwójnego podbródka. Łączy się to także z ułożeniem języka - nie da się nabrać powietrza przez usta nie odklejając języka od podniebienia. Oddychanie przez nos to częsty problem podczas snu. Jeśli oprócz podbródka zauważyłaś nagminną suchość w gardle zaraz po przebudzeniu, udaj się do laryngologa, który ustali i wyleczy przyczynę.
Pilnujesz wyprostowanej pozycji ciała, nie masz problemów z oddychaniem i zgryzem oraz masz prawidłową masę ciała, ale mimo to posiadasz poduszkę tłuszczu na szyi? W takim przypadku można zastanowić się jeszcze nad nadmiernym zbieraniem wody w organizmie, ale jeśli podstawowe badania nic nie wykażą, oznacza to, że taka już jest twoja uroda.
Jak pozbyć się drugiego podbródka - ćwiczenia
Pomocne w likwidacji drugiego podbródka mogą okazać się codzienne ćwiczenia i masaż szyi. Pierwsze efekty powinny przyjść już po miesiącu, ale należy jednak pamiętać, że bardzo ważna jest także przyczyna problemu. Jeśli jej nie usuniemy, efekty mogą być znikome.
Gimnastyka twarzy może polegać na podnoszeniu i opuszczaniu języka w środku jamy ustnej, kiedy głowa odchylona jest w jedną stronę, a broda niemalże dotyka barku. Takie ćwiczenie należy powtórzyć 10-15 razy i zmienić stronę.
Kolejnym polecanym ćwiczeniem jest unoszenie głowy w stronę klatki piersiowej leżąc na plecach. Połóż się na twardym podłożu i ugnij nogi w kolanach, a ręce pozostaw wzdłuż ciała. Lekko podnoś głowę i barki oraz wyciągaj szyję. Pamiętaj, aby w tej pozycji napinać także mięśnie brzucha.
Jednym z najprostszych ćwiczeń na drugi podbródek jest pozycja na krześle z czołem skierowanym ku sufitowi. W tym ćwiczeniu należy na przemian układać usta jak do całusa i rozluźniać mięśnie.
W pozbyciu się podbródka pomoże także masaż twarzy. Naprzemiennie przesuwaj dłońmi ku górze po całej szyi. Następnie palcami lekko podszczypuj skórę, aby pobudzić krążenie.
Zobacz także: Joga twarzy - sposób na zmarszczki
Jak zlikwidować podwójny podbródek - zabiegi
W pozbyciu się podbródka najlepsze efekty daje jednak medycyna estetyczna. Specjalne zabiegi mogą w krótkim czasie zredukować problem, a także sprawić, że tłuszczyk nie powróci. Na jaki zabieg gabinetowy warto się zdecydować, jeśli mamy problem z drugą brodą?

Źródło: Istock
Wiele gabinetów posiada maszyny wykorzystujące fale radiowe. Mogą one mieć różne nazwy, najczęściej spotykane to Venus, Maximus, Icoone. Wszystkie jednak działają w podobny sposób. Za pomocą fal o odpowiedniej częstotliwości wnikają wgłąb skóry i podgrzewają ją, tym samym rozbijając tkankę tłuszczową. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny - końcówka natychmiast jest chłodzona, więc odczuwalne jest jedynie przyjemne rozgrzanie. Koszt zabiegu na twarz to od 200 do 300 zł, ale należy powtórzyć go przynajmniej trzykrotnie, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
Popularną ostatnio metodą usuwania tłuszczu z określonych partii ciała jest lipoliza iniekcyjna. Mówi się, że to alternatywa dla inwazyjnej liposukcji. Co więcej, lipoliza może być stosowana nie tylko na boczki i tłuszczyk na brzuchu, ale także na szyję, a nawet twarz. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w wybrane miejsce roztworu fosfatydylocholiny, który rozpuszcza tłuszcz i zastępuje go tkanką włóknistą. Jeśli wykonamy lipolizę na daną partię ciała, tłuszcz już nigdy się w niej nie odłoży. Aby zobaczyć jak najlepsze efekty, należy wykonać przynajmniej trzy zabiegi, a koszt jednego z nich to około 300 zł.
Źródło zdjęcia głównego: Istock