Wejdź
pory skóry
Pielęgnacja

Dzięki tym zabiegom pory na twojej twarzy staną się mniej widoczne!

Pory na twojej twarzy przypominają kratery wulkanów? Sprawdź, co zrobić, żeby stały się prawie niewidoczne!
Matylda Nowak
wrzesień 04, 2019

Chyba każda kobieta marzy o perfekcyjnej cerze bez widocznych porów, ale spełnienie takiego marzenia jest w zasadzie nierealne! Pory mogą stać się mniej widoczne, ale nie znikną. I dobrze, bo są nam bardzo potrzebne! Pory skóry odprowadzają z organizmu łój i pot oraz przyczyniają się do natłuszczenia naskórka i tworzenia na nim warstwy ochronnej. Są też niestety przyczyną kompleksów i - gdy są poszerzone - dość szybko się zanieczyszczają. Na szczęście można zmniejszyć ich widoczność i spowolnić tempo ich zanieczyszczania się korzystając z profesjonalnych zabiegów.

Fot.: iStock

Marcin Prokop szczerze o medycynie estetycznej! Czy lubi kobiety, które się poddają zabiegom?

Zabiegi zmniejszające widoczność porów

Odpowiednia domowa pielęgnacja może spowodować zmniejszenie widoczności porów i uregulować pracę gruczołów łojowych, których nadmierna aktywność przyczynia się do ich poszerzenia. Na szczęście można zmniejszyć ich widoczność i spowolnić tempo zanieczyszczania poddając się zabiegom wykonywanym w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim.

Peeling kawitacyjny

Podczas peelingu kawitacyjnego skóra jest poddawana działaniu fal utradźwiękowych. Na powierzchni zwilżonej twarzy wytwarzają się mikro pęcherzyki, które pękając rozbijają zrogowaciałe komórki naskórka. W trakcie kawitacji z cery usuwane są także zanieczyszczenia i nadmiar sebum, a oczyszczone pory skóry stają się mniej widoczne.

Cena: około 160 zł

Peelingi chemiczne

W gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej na skórę nakładane są odpowiednie kwasy lub ich mieszanki. Efektem jest złuszczenie skóry, oczyszczenie jej porów oraz - dzięki zmniejszeniu aktywności gruczołów łojowych - ich zwężenie. Peelingi chemiczne zmniejszające widoczność porów wykonywane są zwykle z użyciem kwasu salicylowego, kwasu glikolowego i roztworu Jessnera, który zawiera kwas salicylowy, kwas mlekowy oraz złuszczającą i ściągającą rezorcynę.

Cena jest uzależniona od rodzaju kwasu lub mieszanki kwasów.

Mikrodermabrazja

Podczas mikrodermabrazji skóra jest mechanicznie złuszczana przez napylany na nią korund (kryształki wodorotlenku glinu) lub głowicę z diamentowymi drobinkami, a zrogowaciały naskórek jest z niej zasysany. Efektem jest między innymi usunięcie ze skóry zanieczyszczeń i komórek naskórka, które mogłyby zablokować pory oraz pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, odpowiadających za sprężystość skóry i wpływających na szerokość jej porów.

Cena: około 130 zł

Dermapen

Podczas zabiegu z użyciem Dermapena w skórze wykonywanych jest mnóstwo mikronakłuć (zwykle ponad 1000 na sekundę). Powstałe mikrouszkodzenia wymuszają na skórze intensywną regenerację - powstaje nowy kolagen, elastyna, kwas hialuronowy. Gojąca się skóra staje się też grubsza i bardziej "zwarta" - a to oznacza, że jej pory zwężają się.

Cena: około 500 zł

Laserowa dermabrazja frakcyjna

Ten zabieg działa na podobnej zasadzie jak Dermapen, ale pozwala na bardziej precyzyjne i w związku z tym skuteczniejsze działanie. W trakcie dermabrazji frakcyjnej za pomocą lasera dokonuje się mikrouszkodzeń w skórze, pobudzając w niej intensywne procesy regeneracyjne. Jednym z efektów tych procesów jest złuszczenie skóry oraz zwiększenie jej gęstości i co za tym idzie zwężenie jej porów.

Cena: około 800 zł

Fototerapia IPL

W trakcie tego zabiegu skóra jest naświetlana intensywnie pulsującym światłem, które między innymi reguluje pracę gruczołów łojowych. A gdy zmniejsza się ich aktywność dochodzi również do zwężenia porów skóry, przez które te nadmierne ilości łoju były odprowadzane. Do zwężenia porów skóry przyczynia się też inny efekt fototerapii IPL - zwiększenie elastyczności skóry.

Cena: około 150 zł

Zobacz także: Dzięki temu zabiegowi jedna z Kardashianek ma idealną cerę z prawie niewidocznymi porami!

Efekty tych metod zwężania porów skóry są zwykle widoczne już po pierwszym zabiegu, ale zwykle trzeba je regularnie powtarzać - co kilka tygodni lub co kilka miesięcy.

Sprawdźcie też nasze testy wybranych zabiegów medycyny estetycznej: 

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
poszerzone pory skóry
Pielęgnacja Żaden podkład nie pokrywa twoich rozszerzonych porów? Sprawdź, czy możesz je zmniejszyć
Gdy pory skóry stają się widoczne, trzeba się nieźle napracować, żeby znów przestały rzucać się w oczy. Dlatego lepiej ich poszerzaniu się zapobiegać. Sprawdź, jak to zrobić!
Matylda Nowak
lipiec 26, 2019

Choć tak przez nas nielubiane, są nam i naszej skórze bardzo potrzebne . Pory są ujściem dla włosów oraz otworami, przez które z organizmu wydostaje się regulujący jego temperaturę pot, nawilżający skórę łój oraz szkodliwe produkt przemiany materii. Pomimo wszystkich tych ich zasług, nie ma chyba osoby, która nie chciałaby, żeby pory na jej twarzy zniknęły lub chociaż stały się prawie niewidoczne. I do pewnego stopnia można tę potrzebę zrealizować... Fot.: iStock Zobacz także: To dzięki temu zabiegowi Natalia Siwiec ma skórę z niewidocznymi porami i bez zaskórników! Dlaczego pory skóry są widoczne? Prawie niewidoczne pory mają zwykle osoby o cerze normalnej i suchej. Za to widoczne pory towarzyszą skórze mieszanej i tłustej. Ich widoczność to skutek poszerzenia ujść gruczołów łojowych i efekt uboczny nadmiernego wydzielania sebum . Poszerzone pory towarzyszą często trądzikowi, są efektem nieprawidłowej pielęgnacji oraz wystawiania skóry na działanie wysokich temperatur lub promieni słonecznych. Jak temu zapobiec? Jak pielęgnować skórę, by pory nie poszerzały się? Do poszerzenia się porów skóry możemy doprowadzić nie dość dokładnie ją oczyszczając i obciążając ją zbyt tłustymi kosmetykami. Dlatego osoby z cerą mieszaną i tłustą powinny regularnie myć i złuszczać skórę oraz stosować lekkie kosmetyki nawilżające - najlepiej w postaci żelu. Mycie twarzy gorącą wodą może nie tylko spowodować naruszenie naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry , ale także przyczynić się do poszerzenia jej porów. Za to promienie słoneczne powodują poszerzenie ujść gruczołów łojowych i czynią pory bardziej widocznymi. Ponadto, wolne rodniki powstające w wyniku działania promieni UV uszkadzają włókna kolagenowe i elastynę, zmniejszając sprężystość i elastyczność skóry, i tym samym także powodując poszerzenie się jej porów. Porom nie...

Przeczytaj

Nasze akcje