Dziewczyny z TikToka masowo to robią, a szkodzi skórze! Air dry method to trend, którego powinnaś unikać jak ognia
Nowy trend pielęgnacyjny na TikToku zyskuje coraz większe grono fanów, mimo że okazuje się szkodliwy dla cery. Przeciwnicy metody air dry ostrzegają, że jego stosowanie skutkuje jej totalnym przesuszeniem!
- matyldanowak
- , Matylda Nowak
Znaczenie mediów społecznościowych niezmiennie rośnie. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych dzisiejsi nastolatkowie i osoby przed 30. rokiem życia informacji coraz częściej szukają nie w wyszukiwarce Google, a w mediach społecznościowych. YouTube, Instagram i – przede wszystkim – TikTok zamiast dostarczać rozrywki, stały się też źródłem wiedzy. Niestety duża część publikujących w mediach społecznościowych osób dzieli się w sieci poradami, które w najlepszym wypadku nie pokrywają się z rzeczywistością, a w najgorszym - mogą szkodzić.
Tak jest w przypadku matody air dry (air dry method), która jakiś czas temu zyskała dużą popularność na Tik Toku. Przestrzegają przed nią eksperci, a także niektórzy tiktokerzy. Dlaczego moda na niewycieranie twarzy po umyciu zdobyła tylu zwolenników i dlaczego jej stosowanie jest niedobre dla skóry?
Air dry method generuje ryzyko przesuszenia i podrażnienia skóry
Air dry method to nic innego jak unikanie wycierania twarzy po jej umyciu z użyciem wody i kosmetyku oczyszczającego (żelu, pianki). Propagujące ją tiktokerki twierdzą, że wycieranie skóry ręcznikiem jest z różnych względów szkodliwe. Przede wszystkim wskazują na gromadzące się na tradycyjnych ręcznikach zanieczyszczenia, złuszczone komórki naskórka i bakterie.
Biorąc pod uwagę fakt, że w łazience jest zwykle ciepło i wilgotno, a ręcznik użyty do wytarcia twarzy jest wilgotny, znajdujące się na nim bakterie faktycznie mają stworzone idealne warunki do rozwoju. Zwolenniczki air dry method przestrzegają też przed pocieraniem cery ręcznikiem ostrzegając, że może to skutkować jej podrażnieniem. Ich zdaniem najbezpieczniejszym dla skóry twarzy rozwiązaniem jest pozostawienie jej, by po umyciu sama wyschła.
Okazuje się jednak, że to rozwiązanie może mieć ostatecznie więcej wad niż zalet. Niektórzy przeciwnicy air dry method zwracają uwagę na szczególne właściwości cząsteczek wody, które składają się z jednego atomu tlenu i dwóch atomów wodoru, i których ładunki są nierównomiernie rozmieszczone (po stronie atomu tlenu gromadzą się ładunki ujemne, a przy atomach wodoru znajdują się ładunki dodatnie).
Ładunki dodatnie i ujemne wzajemnie się przyciągają, co skutkuje tym, że atom wodoru jednej cząsteczki wody może oddziaływać z atomem tlenu drugiej. I jak tłumaczą przeciwnicy metody air dry, cząsteczki wody pozostawionej na powierzchni skóry mogą przyciągać cząsteczki wody znajdujące się naturalnie w skórze i tym samym powodować jej przesuszenie. A jak wiadomo, sucha skóra jest bardziej podatna na podrażnienia, szybciej się przetłuszcza i bardziej widoczne są na niej oznaki upływu czasu.
Co zamiast air dry method
Air dry method nie jest jest jedyną alternatywą dla wycierania skóry twarzy ręcznikiem. Przede wszystkim, cera nie powinna być wycierana, tylko delikatnie osuszana. Zamiast pocierać ją ręcznikiem i tym samym ryzykować jej podrażnieniem, wystarczy docisnąć go do twarzy i w ten sposób usunąć ze skóry nadmiar wody.
Niepokoją was zanieczyszczenia i bakterie gromadzące się na wielokrotnie używanym ręczniku? Używajmy innego ręcznika do twarzy i innego do reszty ciała oraz zdecydowanie częściej wymieniajmy ten pierwszy na świeży (np. co drugi dzień).
Jeśli borykamy się z trądzikiem, mamy na twarzy aktywne stany zapalne i boimy się "rozniesienia" bakterii na skórze, zamiast ręcznikiem, osuszajmy twarz po umyciu jednorazową chusteczką higieniczną. Wszystkie te sposoby sprawią, że osuszona po umyciu cera nie będzie narażona na przesuszenie, podrażnienie czy zakażenie bakteryjne.