klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
epilacja
iStock
Pielęgnacja

Epilacja – co to jest? Rodzaje epilacji: laserowa, igłowa

Epilacja to skuteczne rozwiązanie na pozbycie się niechcianego owłosienia. Czym się różni od popularnej depilacji i na czym polega zabieg?
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 17, 2019

Zabieg epilacji to trwały sposób na usunięcie owłosienia. Często używana jest wymiennie ze słowem depilacja, nie są to jednak tożsame pojęcia. Czym się różni epilacja od depilacji? Sprawdź, na czym polega epilacja laserowa oraz epilacja igłowa.

Ida Nowakowska z mężem wybrali już imię dla dziecka? "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

Epilacja - czym się różni od depilacji?

Epilacja nie jest tożsama z pojęciem depilacji. Epilacja to trwałe usunięcie owłosienia z danej partii ciała. Zabieg epilacji wykonuje się w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Tak więc takie rodzaje depilacji, jak usuwanie owłosienia woskiem, kremem czy depilatorem nie zaliczają się do epilacji. Depilacja oznacza usuwanie włosa z powierzchni skóry bez naruszania cebulki. Tak więc używanie zwrotu depilacja laserowa jest błędne, choć w mowie codziennej często stosuje się je wymiennie.

Epilacja laserowa

Epilacja laserowa to najbardziej rozpowszechniony rodzaj trwałego usuwania owłosienia. Proces zachodzący przy tym zabiegu to fototermolizy selektywnej. Polega ona na zniszczeniu struktur włosa przez energią cieplną wytworzoną przez laser. Melanina, która znajduje się w mieszku włosowym pochłania światło emitowane przez laser, co skutkuje zniszczeniem mieszka.

epilacja laserowa

Jeden zabieg epilacji laserowej nie jest wystarczający do trwałego usunięcia owłosienia. Aby pozbyć się włosków na zawsze, niezbędne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wynika to z faktu, że laser działa jedynie na włosy w fazie wzrostu. Mieszki włosowe w stanie uśpienia po jakimś czasie się uaktywniają, wtedy przeprowadzane są następne zabiegi epilacji laserowej.

Ten rodzaj epilacji nie jest polecany na włosach jasnych lub siwych, w ich przypadku skuteczność może być znikoma. Zwykle niezbędne jest przeprowadzenie od 4 do 6 zabiegów. Z czasem pojedyncze włoski mogą odrastać.

Zobacz także: Epilfree - trwała depilacja bez lasera.

Epilacja igłowa

Epilacja igłowa, inaczej elektroepilacja dzieli się na trzy rodzaje.

Elektroliza

Elektroliza jest zabiegiem, która działa na każdy rodzaj włosa, zarówno jasne, jak i ciemne. Polega ona na wprowadzeniu do mieszka włosowego diody w kształcie igły. Dioda ta emituje prąd stały o niskim stężeniu, który niszczy mieszek włosowy. Zabieg jest nieco mniej bolesny niż epilacja laserowa, jednak przez kilka dni po jego wykonaniu nasz skóra może być podrażniona i delikatnie uszkodzona. Elektroliza przeznaczona jest do małych fragmentów ciała, ze względu na pracochłonność zabiegu.

Przeciwwskazania do wykonania elektrolizy:

  • choroby tarczycy
  • choroby serca, 
  • choroby skóry,
  • choroby neurologiczne,
  • ciąża.
epilacja igłowa

Termoliza

Termoliza działa na podobnych zasadach, jednak wykorzystuje prąd zmienny o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości. Termoliza przebiega dość szybko, dlatego w przeciwieństwie do elektrolizy może być wykonywana na większych obszarach ciała. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a po jego wykonaniu przez kilka dni mogą się utrzymywać lekkie uszkodzenia skóry, np. zaczerwienienie czy strupki.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu termolizy są takie samej jak w przypadku elektrolizy.

Przeczytaj również: Depilacja okolic bikini - jaki sposób wybrać?

Blend

Blend to metoda mieszana, podczas zabiegu wykorzystuje się prąd galwaniczny i prądy o niskim natężeniu oraz wysokiej częstotliwości. To zabieg o największej skuteczności, jeśli chodzi o epilacje igłową, jednak jest on czasochłonny. Najczęściej wykonuje się go na małych partiach ciała, takich jak: pachy czy ramiona.

Przeciwwskazania do epilacji blend są identyczne jak w przypadku elektrolizy i termolizy.

Komentarze
depilacja laserowa i IPL
iStock
Pielęgnacja Depilacja laserowa czy depilacja IPL – która metoda jest skuteczniejsza?
Depilacja IPL, często nazywana jest depilacją laserową, choć są to różne zabiegi. Zarówno efekt tych rodzajów depilacji, jak i przebieg zabiegów jest różny. Sprawdźcie, który rodzaj depilacji sprawdzi się u Was.

Dobranie odpowiedniego rodzaju depilacji jest kluczem sukcesu w pozbyciu się niechcianego owłosienia. Wbrew powszechnej opinii depilacja IPL i laserowa to dwa różne rodzaje depilacji. Jedna z nich oparta jest na laserze, a druga na falach radiowych. Trzeba również pamiętać, że niektóre nasze cechy, jak na przykład ciemniejsza karnacja, mogą obniżać skuteczność niektórych zabiegów. Dla kogo polecana jest depilacja laserowa, a dla kogo depilacja IPL? Depilacja laserowa a depilacja IPL – która depilacja daje lepszy efekt? Po depilacji laserowej otrzymujemy zdecydowanie lepszy efekt niż po depilacji IPL. Po pierwsze urządzenie IPL nie jest aż tak precyzyjne i może nie usunąć wszystkich włosków. Po drugie efekt utrzymuje się zdecydowanie krócej. Depilacja laserowa zapewnia  efekt gładkiej skóry przez kilka lat , a nawet dłużej. Niekiedy po jakimś czasie pojawiają się pojedyncze włoski. Po zabiegu depilacji IPL  włoski mogą wracać już po roku czy dwóch  i koniecznie będę zabiegi przypominające. Trzeba pamiętać, że efekt obu tych depilacji zależy od wielu czynników, na przykład koloru włosków i skóry czy problemów hormonalnych. Przeczytaj również: Wszystko o depilacji laserowej. Dla kogo polecana jest depilacja laserowa, a dla kogo depilacja IPL? Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie odpowiedniej metody depilacji do swojej urody, aby zmaksymalizować efekty. Depilacja laserowa polecana jest przede wszystkim  u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami.  Dlatego jeśli macie na przykład jasne włoski oraz trochę ciemniejszą karnacje, efekt może być bardzo słaby. Tak samo nie poleca się wykonywać jej na skórę opaloną. Jeśli więc masz na ciele włosy blond i rude, raczej nie wybieraj depilacji laserowej. Włosów siwych w ogóle nie można usunąć za pomocą tej metody, gdyż nie posiadają one melaniny. Przy depilacji IPL  kolor włosów czy skóry nie ma większego...

Przeczytaj
depilacja laserowa
iStock
Pielęgnacja Depilacja laserowa - efekty po pierwszym zabiegu, po serii i po latach
Depilacja laserowa to bezbolesny sposób na stałe usunięcie owłosienia. Jakie efekty uzyskamy po pierwszym zabiegu, po serii zabiegów i po kilku latach od zabiegu?
Aneta Zygmuntowicz
styczeń 16, 2020

Depilacja laserowa jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na stałe usunięcie owłosienia . Aby uzyskać pełny efekt, należy wykonać całą serię zabiegów. Końcowy efekt zależny jest od rodzaju owłosienia i rodzaju lasera. Wiele osób ma wątpliwości w stosunku do tego czy skóra będzie gładka na zawsze. Jakie efekty uzyskamy po pierwszym zabiegu depilacji laserowej, a jakie po latach? Depilacja laserowa - czy kolor włosów ma wpływ na efekty? Depilacja laserowa uznawana jest za niezwykle skuteczny sposób na trwałe usunięcie owłosienia. Jednak nie u wszystkich przyniesie takie same rezultaty. Laser pochłania melaninę, czyli barwnik znajdujący się we włosach, jednocześnie niszczą jego strukturę wraz z cebulką. Dlatego właśnie lasery lepiej działają na włosy ciemne, które zawierają w sobie więcej melaniny . Efekt przy włosach bardzo jasnych, bądź rudych może być zupełnie niezauważalny. Niemożliwe jest także usunięcie włosów siwych, które nie posiadają barwnika. Przeczytaj również: Wszystko o depilacji laserowej Depilacja laserowa - efekty po pierwszym zabiegu Zmiany są już widoczne od pierwszego zabiegu , trzeba jednak pamiętać że nie usunie on zupełnie owłosienia. Zazwyczaj po pierwszym zabiegu depilacji laserowej efektem będzie zmniejszenie się ilości włosków o około 30%. Przez pierwsze dwa tygodnie można mieć wrażenie, że włosy dalej rosną, jednak tak naprawdę wysuwają się one ze swoich mieszków włosowych. Przez następne dwa tygodnie włosy będą wypadać. Po tym czasie nasza skóra będzie gładka jak po innych rodzajach depilacji, a następnie włosy których nie usunęliśmy przy pierwszym zabiegu, zaczną odrastać. To jest dobry czas na wykonanie następnego zabiegu epilacji laserowej . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez dr...

Przeczytaj
123rf
Pielęgnacja Koniec z depilatorem. Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia?
Nadmierne owłosienie to problem, który niejednokrotnie stanowi przyczynę frustracji i kompleksów. Aby trwale usunąć wąsiki, włosy na brzuchu czy wokół brodawek zalecane są zabiegi medycyny estetycznej. Jak przebiega redukcja owłosienia i na co zwrócić uwagę radzi czytelniczkom Wizaz.pl specjalista.
Materiał partnera
listopad 15, 2014

Nadmierne owłosienie u kobiet, w miejscach typowych dla mężczyzn ( hirsutyzm ), stanowi problem natury psychologicznej i estetycznej. Przez zarost możemy wstydzić się rozebrać na plaży, a w skrajnych sytuacjach mieć zaburzenia poczucia kobiecości. Sytuacja pogarsza się jeżeli w miejscu depilacji włosków pojawia się coraz więcej, a same kosmetyczne zabiegi stają się bardziej kłopotliwe i czasochłonne z powodu podrażnienia skóry. Skuteczną i jedyną metodą trwałego pozbycia się nadmiernego owłosienia jest epilacja laserowa. Efekty uzyskane po serii zabiegów pozwalają odzyskać pewność siebie, komfort i swobodę, a depilator oraz częste wizyty u kosmetyczki są zbędne. Epilacja Epilacja to usuwanie owłosienia wraz z korzeniami, czyli cebulkami, za pomocą urządzenia emitującego promienie światła. Zabieg różni się od klasycznej depilacji tym, że już po kilku zabiegach można pozbyć się włosków na stałe. Epilacja nie powoduje skutków ubocznych, które pojawiają się przy goleniu zwykłą maszynką, czyli podrażnień naskórka oraz odrastania grubszych i trudniejszych do usunięcia włosków. – Laserowy zabieg służący redukcji owłosienia to najlepszy wybór dla kobiet, które cenią sobie nienaganny wygląd i nie chcą tracić czasu na codzienne powtarzanie rytuału depilacji. Epilację bez obaw przeprowadza się na wszystkich partiach ciała, także na twarzy, w okolicach bikini i pod pachami. Zabieg ma nie tylko właściwości estetyczne, lecz także lecznicze, ponieważ z łatwością możemy pozbyć się wrastających, sprawiających ból włosków – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. Przebieg zabiegu W zależności od rodzaju owłosienia używa się aparatów emitujących światło o odpowiedniej długości oraz częstotliwości impulsów, tak aby nie...

Przeczytaj
depilacja laserowa
iStock
Pielęgnacja Możesz trwale i bezboleśnie usunąć niechciane włoski! Sprawdź, na czym polega depilacja lodowa
Gładka skóra bez cierpień jest możliwa! Nowa metoda usuwania włosków gwarantuje trwałe efekty dla każdego i bezbolesny zabieg.
Matylda Nowak
wrzesień 05, 2018

Laserowe usuwanie włosków to jedyna opcja dla osób marzących o naprawdę trwałym usunięciu zbędnego owłosienia . Ale laser nie jest dla każdego... Wstrzymać się z tego rodzaju zabiegiem muszą osoby ze świeżą opalenizną , a te o jasnej karnacji i cienkich jasnych włoskach raczej nie mogą liczyć na spektakularne efekty. Depilacja laserowa nie jest też najlepszym rozwiązaniem do wrażliwców . Dlatego, jeśli masz niski próg tolerancji bólu, lepiej pokochaj swoje kudłate łydki, albo... poszukaj salonu kosmetycznego wykonującego depilację tak zwanym laserem "lodowym" . Fot.: Pinterest Zobacz także: Wrósł ci włosek? Sprawdź, jak go usunąć! Na czym polega depilacja laserem "lodowym"? Tradycyjna depilacja laserowa, choć bardzo skuteczna, do przyjemnych nie należy . Niektórzy porównują doznania w trakcie tego zabiegu do wrażenia jakie się ma po "strzeleniu" sobie w skórę z gumki recepturki. Raz można coś takiego wytrzymać, ale w trakcie depilacji zwykłym laserem dostaje się całą serię takich "strzałów". Inaczej sprawa wygląda z depilacją laserem "lodowym". Urządzenie Soprano ICE, jakim się je wykonuje, jest wyposażone w specjalną zimną końcówkę wykonaną z szafiru, która chłodzi skórę i tym samym chroni ją przed nieprzyjemnym rozgrzewaniem . Ponadto, dzięki zastosowaniu technologii SHR, laser niszczy tylko mieszki włosowe, nie uszkadzając otaczającej je tkanki i tym samym nie powodując bólu . Dzięki użyciu dwóch laserów - aleksandrytowego i diodowego - zabieg depilacji laserem "lodowym" pozwala na usunięcie każdego rodzaju włosów - jasnych i cienkich, a nawet siwych. Mamy też dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy dopiero wrócili z urlopu - depilację Soprano ICE można wykonywać na opalonej skórze . ✨The most comfortable #laserhairremoval treatment! ✨Many of our clients fall asleep Book in now for #virtuallypainlesshairremoval...

Przeczytaj