Loreal Paris kosmetyki do makijażu
Wyniki testu
Rimmel - tusz do rzęs i pomadki
Wyniki testu
podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
fibroblasty
iStock
Pielęgnacja

Fibroblasty – sekret gładkiej i jędrnej skóry

Fibroblasty to komórki skóry, które sprawiają, że jest ona odpowiednio nawilżona, gładka i jędrna. Niestety z wiekiem ich aktywność się zmniejsza. Jak temu zaradzić?

Fibroblasty to rodzajów komórek skóry właściwiej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Mają one bardzo duży wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry. Czym jesteśmy starsi, tym ich aktywność stopniowo się zmniejsza, co prowadzi do zwiotczenia skóry, suchości, pojawienia się pierwszych zmarszczek. Na szczęście istnieją sposoby na pobudzenie aktywności fibroblastów, szczególnie skuteczne będą odpowiednia dieta oraz zabiegi medycyny estetycznej.

fibroblasty

Dieta na zmarszczki i przeciwko starzeniu się skóry

Czym są fibroblasty?

Fibroblasty są komórkami skóry właściwej, które mają duże znaczenie dla prawidłowej budowy skóry.

Odpowiadają przede wszystkim za:

  • produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny,
  • produkcję włókna istoty międzykomórkowej,
  • wydzielanie enzymów, takich jak stromelizyna i kolagenaza,
  • syntezę proteoglikanów.

Fibroblasty ze względu na udział w syntezie kwasu hialuronowego wpływają na odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dodatkowo mają za zadanie utrzymać jej gęstość i jędrność.

Fibroblasty a starzenie się skóry

Z wiekiem aktywność fibroblastów jest coraz mniejsza. Włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoją moc, zdecydowanie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze. Wtedy pojawiają się wszelkie problemy związane ze starzeniem się skóry. Struktura skóry niszczeje, staj się ona mniej napięta, gęsta i gładka. W tym momencie pojawiają się pierwsze zmarszczki, wiotkość, a z czasem kontur twarzy nie jest już taki wyraźny.

Zobacz także: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen?

Jak pobudzić fibroblasty do działania?

Istnieje kilka sposobów na to, by pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasy hialuronowego, które są niezbędne do młodego i zdrowego wyglądu skóry.

Odpowiednia dieta

Aby opóźnić procesy starzenia się skóry, należy wprowadzić zdrową i urozmaiconą dietę. Na działanie fibroblastów szczególny wpływa ma witamina C. Po pierwsze pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu. Dodatkowo aktywuje enzymy, które wpływają na stabilizowanie i krzyżowanie się włókien kolagenowych. Równie ważne są składniki mineralne ze szczególnym uwzględnieniem wapnia. 

Zabiegi medycyny estetycznej

Niezwykle skutecznym i szybkim sposobem na pobudzenie fibroblastów do działania są zabiegi medycyny estetycznej. Najskuteczniej zadziałają te, które opierają się na pobudzeniu krążenia skóry i dostarczeniu składników odżywczych w jej głębokie warstwy. Aby aktywować produkcję kolagenu i elastyny, warto wybrać się na:

rozstępy na udach
Pielęgnacja
Jak pozbyć się rozstępów? Zabiegi, domowe sposoby, skuteczne kosmetyki 
Sprawdźcie, jak pozbyć się rozstępów za pomocą zabiegów, domowych sposobów i kosmetyków. Pamiętajcie, że rozstępy bardzo trudno zniwelować, a niekiedy ich całkowite usunięcie jest niemożliwe, dlatego niezwykle ważna jest prewencja, w tym odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Jeśli chcemy pozbyć się rozstępów, powinniśmy zadziałać bardzo szybko. Świeże, czerwone rozstępy możemy zniwelować dzięki odpowiednim kosmetykom, jednak na białe rozstępy zadziałają przede wszystkim zabiegi. Koniecznie spróbujcie domowych sposobów, na przykład szczotkowania ciała na sucho oraz kosmetyków na rozstępy, w tym hitowego kremu Mustela. Jak powstają rozstępy? Rozstępy pojawiają się na piersiach, brzuchu, pośladkach, udach i ramionach. Są skutkiem nadmiernego naciągania skóry oraz zaburzonej produkcji włókien kolagenowych. Włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność i strukturę skóry, są wytwarzane przez komórki skóry właściwej - fibroblasty. Synteza kolagenu może zostać zakłócona przez hormony, a jeden z nich - kortyzol - przyczynia się wręcz do jego rozpadu.   Rozstępy najczęściej pojawiają się: podczas ciąży,  w okresie dojrzewania, przy zmianach hormonalnych, przy częstych i gwałtownych zmianach wagi, u osób z nadwagą i otyłością. Co na rozstępy? Rozstępom łatwiej jest zapobiegać niż zmniejszać ich widoczność, dlatego warto unikać stresu, dbać o zdrową dietę oraz odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry . Działania prewencyjne wprowadźmy do codziennej pielęgnacji, szczególnie w czasie ciąży, zmian hormonalnych, zmian wagi czy w wieku dojrzewania oraz kiedy zaczną nam się pojawiać czerwone rozstępy . Oznaką powstawania rozstępów jest lekkie swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, w których włókna kolagenowe są przeciążone. Jeśli czujecie coś takiego, sięgnijcie po kosmetyki przeciw rozstępom lub zacznijcie wmasowywać w narażone na ich powstanie miejsce oleje, które są bogate w witaminę E, stymulują regenerację skóry oraz poprawiają jej elastyczność : olej kokosowy , olej arganowy , olej z...

zabiegi na zmarszczki pod oczami
Robert Daly/iStock
Pielęgnacja
Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki pod oczami - jaki dają efekt i ile się utrzymuje?
Zabiegi na zmarszczki pod oczami powinny być dobrane do rodzaju zmarszczek i ich głębokości, kondycji skóry, a także efektu, który chcemy uzyskać. Lekarka medycyny estetycznej dr Klaudia Kampa z kliniki urody Ce-Ce Beauty Clinic zdradziła nam, które zabiegi są najbardziej skuteczne i jaki dają efekt.

Botoks czy kwas hialuronowy to zabiegi na zmarszczki pod oczami, które są popularne od lat. Nie są to jednak jedyne dostępne metody. Coraz większą popularność zyskują nowoczesne zabiegi stymulujące skórę do regeneracji, jak biostymulatory oraz osocze bogatopłytkowe i inne mało inwazyjne zabiegi. W przypadku głębokich zmarszczek musimy zadziałać bardziej zdecydowanie. Jak usunąć zmarszczki pod oczami? Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki pod oczami Toksyna botulinowa na zmarszczki pod oczami Biostymulatory na zmarszczki pod oczami Jakie zabiegi na drobne zmarszczki pod oczami? Jakie zabiegi na głębokie zmarszczki pod oczami? Jak usunąć zmarszczki pod oczami? Zmarszczki pod oczami to problem, który zazwyczaj pojawia się po 30 roku życia, kiedy skóra zaczyna produkować mniej kolagenu i elastyny. Odpowiednia prewencja i pielęgnacja pomogą nam nieco spowolnić ten proces, ale i tak z wiekiem skóra będzie mniej napięta i straci swoją gęstość. W tym momencie możemy zdecydować się zabiegi skierowane zarówno pod oczy, jak i na powieki, które wygładzą skórę i usuną zmarszczki. Okolica oka, przez swoją budowę anatomiczną jest miejscem na twarzy, gdzie najszybciej widać oznaki starzenia. Pierwsze zmarszczki w tej okolicy oznaczają, że powinniśmy przyjrzeć się kondycji swojej skóry oraz rozpocząć profilaktykę przeciwstarzeniową. Istnieje wiele procedur medycyny estetycznej, które znajdują zastosowanie w terapii okolicy oka. Zmarszczkom bardzo często towarzyszą inne problemy takie jak np. zasinienie okolicy oka czy też powstawanie tzw. doliny łez. Najważniejsza jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta i dobranie indywidualnego planu zabiegowego dla uzyskania oczekiwanych efektów. Z mojego doświadczenia najlepsze efekty uzyskujemy łącząc zabiegi o różnych mechanizmach działania. Wykonując je w serii, przy...

mat. prasowe
Pielęgnacja
Czynniki wzrostu - nowość anti ageing, z którą skutecznie cofniesz czas!
Jak zmieniają się potrzeby pacjentów gabinetów medycyny estetycznej? Czy czynniki wzrostu zmienią nasze postrzeganie terapii regeneracyjnych? Czemu indywidualnie dobrana terapia skóry jest tak ważna? Rozmowa z Anną Salomon z kliniki Skin Concept w Warszawie.

O medycynie estetycznej, ale też o podejściu do pielęgnacji anti ageing rozmawiamy z Anną Salomon z kliniki Skin Concept w Warszawie, która wyjaśnia nam pojęcie czynników wzrostu, ale też przybliża działanie preparatów AQ Skin Solutions. Nowoczesny pacjent gabinetu medycyny estetycznej – kim jest? Czego poszukuje? Na początku należy podkreślić, że poziom świadomości pacjentów z roku na rok wzrasta. Coraz więcej osób odwiedza kliniki medycyny estetycznej i kosmetologii. Jednocześnie obserwuję obniżenie się wieku pacjenta, który po raz pierwszy odwiedza takie gabinety, połączony z bardzo wysokim poziomem świadomości po co przychodzi i jaki efekt pragnie osiągnąć. Jak ten trend przekłada się na Pani doświadczenia zawodowe? Jako kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, w gabinecie Skin Concept pierwszorazową wizytę zaczynam od badania USG skóry pacjenta, by określić stan naskórka, nawilżenie skóry oraz poziom kolagenu. Dla mnie to bardzo istotne w planowaniu zabiegów, ich kolejności ale także doboru odpowiedniej pielęgnacji. Następnie rozpisuję plan zabiegowy, który z reguły ma na celu: poprawę jakości, zagęszczenia skóry, usunięcie przebarwień oraz poprawę jej tekstury. Dobra terapia jest bowiem oparta o sprawdzone metody dobrane indywidualnie do potrzeb konkretnej skóry oraz produkty o skuteczności potwierdzonej na podstawie badań naukowych jakie za nimi stoją. Ważne jest także bezpieczeństwo, które potwierdzają certyfikaty takie jak Certyfikat FDA. Kosmeceutyki AQ Skin Solutions z czynnikami wzrostu spełniają te wymagania. Zastosowane w terapii gabinetowej oraz pielęgnacji domowej działają niczym kurierzy przekazujący wiadomości do komórek i pomiędzy nimi. Dzięki nim skóra potrafi się szybciej regenerować, goić, a nawet odmładzać. Co więcej robią to w sposób całkowicie bezpieczny, spektakularnie wzmacniając naturalne...

krem z kolagenem
Pielęgnacja
Krem z kolagenem – czy naprawdę wygładza zmarszczki?
Krem z kolagenem reklamowany jest jako magiczny eliksir młodości, który zniweluje zmarszczki i wygładzi skórę. Okazuje się jednak, że nie jest on tak skuteczny, jak obiecują producenci kosmetyków. Sprawdźcie, czym jest kolagen, jak działa na skórę i czy warto stosować kremy z kolagenem.

W kosmetykach znajdziemy różne rodzaje kolagenu: kolagen zwierzęcy, peptydy kolagenowe oraz kolagen natywny. Jednakże składniki te nie są w stanie uzupełnić naszego naturalnego kolagenu z kilku przyczyn. Przede wszystkim ich cząsteczki są zbyt duże i nie wnikają do skóry właściwej. Mimo to, kremy z kolagenem mają pielęgnujące właściwości, które poprawią stan naszej cery. Czym jest i jak działa kolagen? Kolagen to białko, które składa się z aminokwasów i wytwarzane jest przez fibroblasty. Włókna kolagenowe łączą się ze sobą i splatają, tworząc cienkie sznureczki, a następnie gęstą siateczkę. Kolagen jest głównym budulcem tkanki łącznej. Wypełnia powierzchnię między narządami i jest jednym z najważniejszych składników skóry. Znajduje się przede wszystkim w skórze właściwej i odpowiada za jej elastyczność, odporność, jędrność i wytrzymałość .  W naszej skórze występują dwa typy kolagenu: typ I, który stanowi ponad 80% ogólnej ilości kolagenu w skórze, typ III, który stanowi około 15%.  Do 25. roku życia ubywa tyle samo kolagenu, ile się wytwarza. Z wiekiem ilość wytwarzanego kolagenu jest coraz mniejsza oraz jest on gorszej jakości . W skórze jest zdecydowanie więcej kolagenu typu I, który jest mniej elastyczny i sztywniejszy.  Utrata kolagenu prowadzi do zmniejszenia się elastyczności skóry oraz jej jędrności. Jest to bezpośrednim powodem pojawienia się zmarszczek , bruzd, a także zmiany w owalu twarzy. Przeczytaj również: Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen? Czy kremy z kolagenem działają? Niestety, kremy z kolagenem nie uzupełnią braków tego składnika w skórze. Nie wpłyną więc na jej jędrność gęstość i zniwelowanie zmarszczek. Mogę mieć jednak działanie nawilżające i ochronne. Kolagen zwierzęcy Wszystkie kremy z kolagenem będą oczywiście wpływać na kondycję naszej...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost