klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
trądzik
Pielęgnacja

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał ze sprzedaży popularny lek na trądzik!

Popularny lek na trądzik został wycofany ze sprzedaży. Decyzję o usunięciu z aptek dwóch serii żelu Benzacne podjął Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Matylda Nowak
wrzesień 03, 2019

Decyzję o wycofaniu ze sprzedaży żelu Benzacne (50 mg/g) Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął już w marcu tego roku. Najpierw wycofano z aptek partię, której przydatność do użycia kończyła się w kwietniu. Teraz przyszła pora na serię Benzacne, której termin ważności upływa w październiku 2019 roku. Powodem decyzji o wycofaniu dwóch partii popularnego leku antytrądzikowego było prawdopodobieństwo wystąpienia "bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia". A wszystko przez wadliwe opakowanie...

Zobacz także: Jak udało jej się wyleczyć taki trądzik? Pomógł jeden skuteczny składnik!

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Benzacne wycofane ze sprzedaży

Benzacne to jeden najpopularniejszych leków na trądzik, które są dostępne bez recepty. Głównym składnikiem żelu Benzacne jest dość kontrowersyjny nadtlenek benzoilu. I choć stosowanie lekarstw z nim w składzie nie jest wolne od pewnego ryzyka, trzeba przyznać, że działający przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo nadtlenek benzoilu świetnie radzi sobie z trądzikiem.

Wycofanie ze sprzedaży dwóch serii żelu Benzacne było związane z jego opakowaniem. Jak wyjaśnia w uzasadnieniu swojej decyzji Główny Inspektor Farmaceutyczny, wskutek wady opakowania, wygląd żelu oraz zawartość substancji czynnej nie zgadzały się ze specyfikacją, czyli nie spełniały wymogów dotyczących jakości leku.

Zobacz także: Masz trądzik? Oto 8 kosmetyków z Sephory, które pomogą ci o nim zapomnieć!

Jeżeli masz w domu żel Benzacne o numerze serii 399029, którego termin ważności kończy się w październiku tego roku, przestań go używać. Możesz za to spokojnie walczyć z trądzikiem, smarując krostki żelem Benzacne o innym numerze serii i dacie przydatności do użycia.

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
emulsja do skóry
Pielęgnacja Popularna emulsja do skóry suchej i atopowej znika z polskich aptek. Co się stało?
Główny Instytut Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu ze sprzedaży tego leku. Sprawdź, czy nie masz go w domu!
Agata Kufel
styczeń 17, 2018

Popularna emulsja łagodząca problemy skórne została wycofana ze sprzedaży z polskich aptek . Na który lek trzeba uważać? Lek na łuszczycę i AZS znika z aptek Chodzi o Ivoxel - specjalistyczną emulsję stosowaną w objawowym leczeniu niektórych chorób skóry , takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca (także skóry głowy). Działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo . Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej szóstego roku życia. Ivoxel jest wydawany na receptę, dostępny w tubkach o pojemności 30 lub 60 g. Główny Instytut Farmaceutyczny poinformował o decyzji wycofania ze sprzedaży na terenie Polski trzech serii emulsji : Ivoxel, 1 mg/g, emulsja na skórę, 60g: numer serii: 634231, data ważności: 09.2018 Ivoxel, 1 mg/g, emulsja na skórę, 60g: numer serii: 703451, data ważności: 01.2019 Ivoxel, 1 mg/g, emulsja na skórę, 30 g: numer serii: 634192, data ważności: 08.2018 W wyżej wymienionych seriach produktu badania wykazały  niewłaściwe wyniki, jeśli chodzi o dawkowanie . Jeśli w ostatnim kupowałaś Ivoxel, koniecznie sprawdź oznaczenia na opakowaniu i upewnij się, czy jest bezpieczn y. Decyzja GIF oznacza, że wskazane serie leku zostały natychmiast wycofane z obrotu , a w systemach komputerowych wszystkich aptek zablokowano możliwość jego sprzedaży w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia. Zobacz też: Zaskakujący sposób na wypadanie włosów - rezultaty są spektakularne!                        

Przeczytaj
Popularne prezerwatywy mogą pękać podczas seksu. Producent wycofuje je ze sprzedaży
Styl życia Popularne prezerwatywy mogą pękać podczas zbliżenia. Producent wycofuje je ze sprzedaży
Sprawdźcie, czy je kupiliście! Możecie zażądać zwrotu pieniędzy.
Urszula Jagłowska
sierpień 02, 2018

Durex wycofuje ze sprzedaży część swoich sztandarowych produktów także w Polsce. Jak informuje producent, niektóre flagowe modele prezerwatyw mogą pękać podczas stosunku. Przeczytaj także:  Nowa metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wyprze z rynku tradycyjne prezerwatywy? Durex wycofuje wybrane serie prezerwatyw Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu, Durex wycofuje ze sprzedaży dziesięć określonych serii nielateksowych prezerwatyw  Real Feel i Latex Free z terminami ważności do grudnia 2020 oraz lutego 2021 roku. Wybrane produkty nie przeszły bowiem „rygorystycznych testów trwałości”, przez co istnieje zagrożenie, że mogą pękać podczas stosunku. Firma Reckitt Benckiser produkująca prezerwatywy Durex informuje, że wszyscy konsumenci, którzy zakupili wadliwe produkty mogą domagać się zwrotu pieniędzy. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdziliśmy, że pojedyncze serie nielateksowych prezerwatyw Durex Real Feel wyprodukowane w tym roku nie przeszły testów weryfikujących okres ich trwałości – czytamy w oficjalnym oświadczeniu producenta. Testów nie przeszły jedynie pojedyncze serie produktów. Przy bliskiej współpracy z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zdecydowaliśmy o wycofaniu z rynku partii niespełniających standardów trwałości produktu – czytamy w dalszej części. Informacja dotyczy wybranych serii prezerwatyw Real Feel i Latex Free na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. W Polsce również wycofano część asortymentu. Jakie partie prezerwatyw Durex zostaną wycofane? Durex zastrzega, że o zadośćuczynienie będą mogli ubiegać się wyłącznie osoby, które zakupiły produkty pochodzące z wybranych partii: Durex Real Feel, prezerwatywy 3 szt. Nr serii:1000415328. Data ważności: 12-2020 Durex Real Feel, prezerwatywy, 3 szt. Nr serii:1000422259. Data ważności: 01-2021 Durex Real Feel,...

Przeczytaj
dziewczyna przeglądająca się w lustrze
iStock
Pielęgnacja Ten składnik świetnie radzi sobie sobie z trądzikiem, ale uwaga, może też szkodzić cerze!
Nadtlenek benzoilu świetnie radzi sobie z trądzikiem. Ale nie każdy powinien go używać. Bo ten pogromca pryszczy często też przyczynia się do pogorszenia stanu skóry.
Matylda Nowak
październik 12, 2018

Nadtlenek benzoilu to główny składnik popularnych kremów i maści na trądzik . Polecają go lekarze i zachwalają tysiące zadowolonych użytkowników, którym  pomógł pozbyć się szpecących twarz krostek i zmniejszył przetłuszczanie się skóry . Ale zanim sięgniesz po Benzacne czy Brevoxyl, w skład których wchodzi nadtlenek benzoilu, sprawdź, czy aby na pewno możesz go stosować . Bo ta substancja uwrażliwia skórę na działanie słońca , wysusza ją oraz przyspiesza... jej starzenie się . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Adrianna ✨ (@truebeautyisinternal) Lip 5, 2017 o 2:17 PDT Zobacz także: "Trądzik to nie choroba, a stan fizjologiczny" - ekspert tłumaczy, jak pozbyć się pryszczy Nadtlenek benzoilu - działanie Nadtlenek benzoilu to związek utleniający, który działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo . Ponadto delikatnie złuszcza skórę . Walcząc z bakteriami (głównie Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis ) , nadtlenek benzoilu uwalnia wolne rodniki tlenowe zdolne do utleniania białek bakteryjnych. W ten sposób hamuje rozwój bakterii, ale pryz okazji też przyspiesza starzenie się skóry . I jakby tego było mało,  niszczy w niej działającą antyoksydacyjnie witaminę E oraz witaminę C .  Zobacz także: Twoja skóra to wrażliwy temat? Wyniki badania są alarmujące! Po kosmetyki z nadtlenkiem benzoilu mogą spokojnie sięgać osoby młode, cierpiące na trądzik krostkowo-grudkowy . Osobom dorosłym z trądzikiem polecamy bezpieczniejsze dla nich preparaty z kwasem salicylowym , kwasem azelainowym lub kwasem ferulowym . Przy mniej uciążliwych zmianach skórnych warto też sięgnąć po oczar wirginijski , olejek z drzewa herbacianego lub innych naturalnych pogromców pryszczy . A wy używacie kosmetyków z nadtlenkiem...

Przeczytaj
kosmetyki na trądzik po 30. kosmetyki na trądzik różowaty kosmetyki na trądzik w ciąży
Pielęgnacja Kosmetyki na trądzik – tych składników w nich szukaj!
Kosmetyki na trądzik będą się zasadniczo różniły ze względu na rodzaj trądziku i wiek osoby chorującej. Szczególnymi warunkami, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków na trądzik jest ewentualna ciąża oraz wrażliwość skóry.
Matylda Nowak
kwiecień 21, 2020

Zanim kupisz sobie kosmetyki na trądzik, upewnij się, na jaki  rodzaj trądziku  cierpisz. Niektóre bowiem o dmiany trądziku wymagają specjalnego traktowania . Tak jest na przykład z  trądzikiem różowatym  i trądzikiem grzybiczym. Ten pierwszy wymaga stosunkowo delikatnej pielęgnacji skóry. Pielęgnując skórę z trądzikiem różowatym trzeba szczególną uwagę zwrócić na jej nawilżanie i unikać  kwasu salicylowego , który z powodzeniem jest stosowany przy innych postaciach trądziku. Za to  trądzik grzybiczy  nie jest wywoływany przez bakterie, ale przez drożdżaki i walce z nim nie pomogą zwykłe kosmetyki na trądzik. W zidentyfikowaniu rodzaju trądziku pomoże ci dermatolog. Warto też udać się do tego specjalisty przed zainwestowaniem większej kwoty w kosmetyki na trądzik, bo może się okazać, że sama ukierunkowana pielęgnacja skóry nie wystarczy, i konieczne będzie  stosowanie leków zewnętrznych lub przyjmowanych doustnie .  Fot.: iStock Kosmetyki na trądzik różowaty Tak jak już wspominaliśmy, trądzik różowaty jest szczególnym rodzajem tej choroby. Szacuje się, że cierpi na nawet dziesięć procent populacji – głównie kobiety w okolicy 30. roku życia. Bardzo istotne w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym jest jej  nawilżenie, ukojenie oraz wzmocnienie naczyń krwionośnych . Kosmetyki na trądzik różowaty będą zawierały: hespadrynę , witaminę C, witaminę K, wyciąg z kory dębu, arnikę, Ginko biloba, wyciąg z kasztanowca , panthenol. Kosmetyki na trądzik po 30-tce Coraz więcej ludzi zmaga się z tak zwanym trądzikiem osób dorosłych. Ten rodzaj trądziku także wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba w jego przypadku  zapomnieć o kosmetykach na trądzik zawierających  nadtlenek benzoilu . Kosmetyki z nadtlenkiem benzoilu najbardziej sprawdzają się w leczeniu  trądziku młodzieńczego...

Przeczytaj