Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
Hialuronidaza - usuwanie wypełniaczy
Dmytro Varavin/iStock
Pielęgnacja

Hialuronidaza – wszystko o usuwaniu wypełniaczy

Hialuronidaza to enzym, który rozpuszcza kwas hialuronowy. Jest on wykorzystywany między innymi do usuwania efektów błędnie wykonanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Najczęściej są to nieprawidłowo powiększone usta.

Hialuronidaza to enzym, który pozwala na pozbycie się źle wstrzykniętego wypełniacza. Doprowadza on do rozkładu cząsteczek kwasu hialuronowego i przywraca dany obszar do rozmiaru sprzed wstrzyknięcia wypełniacza. Służy między innymi do ratowania ofiar nieudanych zabiegów, ale także w przypadkach, gdy kwas hialuronowy przemieścił się lub powstały grudki.

Spis treści:

 1. Kiedy trzeba usunąć wypełniacz?
 2. Hialuronidaza - efekty zabiegu
 3. Na czym polega hialuronidaza?
 4. Zalecenia po hialuronidazie
 5. Hialuronidaza - efekty uboczne
 6. Alergia a hialuronidaza
 7. Hialuronidaza - cena zabiegu

TYLKO U NAS! Joanna Przetakiewicz zdradza, czy stosuje wypełniacze

Kiedy trzeba usunąć wypełniacz?

Kwas hialuronowy to najpopularniejsza substancja używana podczas zabiegów powiększania ust, wypełniania zmarszczek czy doliny łez oraz wolumetrii.  Niejednokrotnie, decydując się na zabieg z użyciem tego wypełniacza, naiwnie zakładamy, że żadna wpadka nam podczas niego nie grozi. Bo przecież kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, a ten w niego wstrzykiwany z czasem sam się rozkłada.

Tymczasem kwas hialuronowy używany do wygładzania zmarszczek czy powiększania warg jest usieciowany, ma większe cząsteczki i dużo wolniej jest metabolizowany przez organizm. A to oznacza, że jeśli przy jego podaniu popełniony zostanie jakiś błąd, będziemy z nim żyły przez długie miesiące. I wtedy jedynym ratunkiem jest hialuronidaza. 

Jak tłumaczy dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, lekarz medycyny estetycznej i członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, głównym powodem sięgania po hialuronidazę są zabiegi wykonane przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia:

Zdarza mi się rozpuszczać kwas hialuronowy u pacjentów, którzy przychodzą z komplikacjami po zabiegach u osób nieuprawnionych do wykonywania tego rodzaju zabiegów, czyli kosmetyczek i kosmetologów. W miejscach podania kwasu dochodzi do powstania zakażenia i poza rozpuszczeniem kwasu konieczne jest kilkutygodniowe stosowanie antybiotyków.

Hialuronidaza - efekty zabiegu

Hialuronidazę wstrzykuje się w miejsce, w które uprzednio podano wypełniacz, żeby:

 • usunąć nadmiar preparatu, 
 • usunąć preparat, który się przemieścił,
 • usunąć grudki (powstają, gdy preparat został nieprawidłowo podany),
 • usunąć preparat prześwitujący przez śluzówkę (dzieje się tak, gdy został on podany zbyt płytko),
 • zapobiec martwicy (która grozi po dotętniczym podaniu preparatu),
 • usunąć obrzęki pod oczami (spowodowane zbyt powierzchownym umieszczeniem preparatu).

Najczęściej tego rodzaju powikłania obserwuję w obrębie policzków. Drugim miejscem, w którym zdarza mi się rozpuszczać kwas są usta. Zabieg jest konieczny w związku z przemieszczeniem się preparatu poza czerwień wargową lub ze względu na wygląd ust, który jest daleki od naturalnego. Niestety obserwuję, że pacjentki z tego typu komplikacjami po zabiegach w innych miejscach przychodzą coraz częściej. Trzecia częsta lokalizacja to okolica pod oczami, po zabiegach wypełniania doliny łez. Aby wykonywać tego rodzaju zabiegi pod oczami, trzeba mieć naprawdę olbrzymie doświadczenie i sprawdzony preparat – w przeciwnym razie obrzęk zdarza się bardzo często, a w tym miejscu może się on utrzymywać nawet kilka lat – zdradza dr Kuschill-Dziurda, która prowadzi dwie kliniki Medestetis, w Krakowie i Warszawie.

W efekcie można zniwelować źle wyglądający lub zagrażający naszemu zdrowiu wypełniacz.

Na czym polega hialuronidaza?

Tak jak już wspomnieliśmy, hialuronidaza jest wstrzykiwana w miejsce, gdzie uprzednio podano wypełniacz z kwasem hialuronowym. I od razu uprzedzamy: zabieg ten jest bolesny, bardziej bolesny niż wstrzyknięcie wypełniacza! Enzym rozpuszczający kwas hialuronowy działa natychmiast. Ale zastrzyki z nim powodują zazwyczaj obrzęk i pojawienie się siniaków, dlatego pełen efekt rozpuszczenia wypełniacza jest widoczny po 2-3 dniach. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dermatologista | CRM29915 (@dr.andrepiancastelli) on

Zalecenia po hialuronidazie

Przez sześć godzin po zabiegu nie należy dotykać obszarów, w których został wstrzyknięty enzym. W ciągu 72 godzin od zabiegu nie powinno się tego miejsca masować, pocierać czy trzeć. Inne zalecenia przypominają te, których należy przestrzegać po wszystkich zabiegach: 

 • przez 7 dni powinno się wstrzymywać od ciężkiego wysiłku, 
 • nie należy rozgrzewać skóry przez 7 dni (należy zrezygnować z sauny, solarium, a także opalania),
 • przez 3 dni nie można pić alkoholu, 
 • należy ograniczyć ryzyko infekcji do zagojenia (należy unikać basenów, używać czystych ręczników i zmienić pościel na czystą).

Pamiętaj również, że hialuronidazę podaje się w różnych przypadkach. Jeśli zabieg wykonywany był przez powstanie zagrożenia zdrowia, zalecenia mogą się różnić od standardowych i wymagać np. podania leków.

Hialuronidaza - efekty uboczne

Trzeba pamiętać o tym, że hialuronidaza rozpuszcza nie tylko kwas hialuronowy podany w formie wypełniacza, ale też ten naturalnie znajdujący się w skórze. Co więcej, organizm potrzebuje nawet do 7 dni, żeby pozbyć się hialuronidazy. A na odbudowanie spowodowanego przez nią ubytku kwasu hialuronowego potrzebuje aż 3 tygodni. Dlatego wstrzykiwanie wypełniaczy powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Ich usuwanie jest nie tylko bolesne i kosztowne, ale nieobojętne dla naszego organizmu.

Alergia a hialuronidaza

Hialuronidaza przypomina nieco jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczół). Przez to osoby uczulone na ten typ jadu powinny zgłosić to specjaliście przed wykonaniem zabiegu. Podanie hialuronidazy może prowadzić do ostrej reakcji alergicznej. Przed wykonaniem zabiegu specjalista powinien wykonać próbę uczuleniową.

Hialuronidaza - cena zabiegu

Jak wspomniałyśmy, wstrzyknięcie enzymu rozpuszczającego kwas hialuronowy nie należy do najtańszych. Musicie się przygotować na koszt około 600 zł. Ceny są różne i wahają się w zależności od wielkości miasta, salonu, a także specjalisty, który będzie wykonywał zabieg.

Zobacz także: Tak się może skończyć powiększanie ust! Zastrzyki z wypełniaczami zamiast dodawać urody, oszpecają

powiększanie ust wypełniacze kwas hialuronowy powikłania lekarz medycyny estetycznej
Pielęgnacja
Powiększanie ust kwasem hialuronowym - na czym polega i czy jest bezpieczne?
Powiększanie ust polega na wstrzyknięciu w wargi wypełniaczy. Sprawdź, czym są te substancje i jakie powikłania grożą po zabiegu powiększania ust.

Chyba wszystkie kobiety (i na pewno niektórzy mężczyźni) chcą mieć piękne, pełne wargi. Żeby nasze usta były większe, smarujemy je powiększającymi kosmetykami zawierającymi substancje chłodzące (mentol) lub drażniące (ekstrakt z ostrej papryczki) albo sięgamy po zalotkę, klej do rzęs lub dermaroller. Nadal jednak najbardziej popularną metodą powiększania ust są zastrzyki z kwasem hialuronowym.  Spis treści: Powiększanie ust kwasem hialuronowym – co się dzieje przed zabiegiem? Powiększanie ust kwasem hialuronowym – wszystko o wypełniaczach Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym jest ryzykowne? Powiększanie ust kwasem hialuronowym – co się dzieje przed zabiegiem O zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym postanowiliśmy porozmawiać z ekspertką – dr n. med. Joanną Kuschill-Dziurdą, która jest lekarzem medycyny estetycznej z wieloletnim stażem i członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Na co dzień doktor Joanna przyjmuje pacjentów w Klinikach Dr Kuschill Medestetis w Warszawie i Krakowie. Zacznijmy od tego, co się dzieje zaraz po przekroczeniu progu kliniki medycyny estetycznej. Zazwyczaj trzeba wypełnić dość szczegółową ankietę dotyczącą naszego stanu zdrowia, przebytych chorób, alergii, przyjmowanych leków. Musimy pamiętać o tym, że poddanie się zabiegowi powiększania ust jest wykluczone w przypadku:  stanów zapalnych skóry ( opryszczki , trądziku), skłonność do powstawania blizn przerostowych, chorobach o podłożu autoimmunologicznym, ciąży, karmieniu piersią, nadwrażliwości na kwas hialuronowy. Kolejnym ważnym krokiem jest rozmowa z lekarzem na temat efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przed zabiegiem, żeby zmniejszyć odczuwanie bólu (bo powiększanie warg jest bolesnym zabiegiem!)...

Marita Surma Majewska
Styl życia
Deynn znowu powiększyła usta! Efekt niesamowity
Blogerka ostrzyknęła sobie usta niemałą ilością kwasu hialuronowego. Mimo to efekt jest zaskakująco korzystny i subtelny...

Marita Sürma Majewska pochwaliła się na Instagramie nowymi ustami. Deynn już wcześniej bez skrępowania  przyznała się do korzystania z upiększających zabiegów , ale tym razem pokazała, jak wygląda dzień po jednym z nich. Znana blogerka zdecydowała się na   wstrzyknięcie dość dużej ilości  kwasu hialuronowego w jedną wargę , ale - ku naszemu zaskoczeniu - jej usta prezentowały się po zabiegu zaskakująco dobrze. Majewska uniknęła tak zwanego "kaczego dzioba" i "efektu glonojada". Fot.: Instagram Zobacz także: Deynn pokazała, jak wyglądała 10 lat temu. Te zdjęcia to złoto! Deynn powiększyła usta W filmiku opublikowanym na Stories i nagranym dzień po powiększeniu warg Majewska pochwaliła się rezultatami zabiegu i zdradziła, jak się czuje z "nowymi ustami":  Mam takie siniaczki malutkie. Jak widzicie, te usta nie są takie… "glonojadowate" i jakoś takie nieduże - powiedziała Marita. - Czekałam pół roku. Nie chciałam robić ust w Los Angeles i jestem zadowolona, chociaż mnie bolą, czuję dyskomfort, nie mogę zrobić dzióbka, nie mogę się napić porządnie. Ale jeszcze ładnie się zrobią i będą piękne. Blogerka ujawniła też, ile kwasu hialuronowego wstrzyknięto jej w wargi: Wstrzyknęłam sobie jeden mililitr – rozumiecie, jeden milimetr w górę. Praktycznie całość poszła w górę! Jak zostały dwa wkucia w strzykawce, to pani dała mi je tutaj - powiedziała Marita, pokazując środek dolnej wargi. Fot.: Instagram Jeden mililitr to standardowa ilość wypełniacza zużywana podczas powiększania warg. Zwykle jednak taką ilość kwasu hialuronowego wstrzykuje się w całe usta. Widocznie jednak wcześniej podany wypełniacz inaczej wchłonął się w dolną, a inaczej w górną wargę Marity. Tak czy inaczej, przeprowadzająca zabieg wypełniania i modelowania lekarz medycyny estetycznej Diana Michajłow wykonała świetną robotę, bo usta Deynn - subtelnie...

powiększanie ust
iStock
Pielęgnacja
Tak wyglądają źle powiększone usta! Na szczęście ten błąd udało się naprawić...
Źle wykonany zabieg powiększania ust może oszpecić, a usunięcie wypełniaczy i nadanie zdeformowanym wargom ładnego kształtu jest kosztowne i bolesne.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak może się skończyć źle przeprowadzony zabieg medycyny estetycznej . Bohaterki naszych materiałów zamiast - tak jak planowały - poprawić swój wygląd, zostały oszpecone lub wręcz były bliskie śmierci . Nawet tak zdawałoby się prosta procedura, jak wypełnianie ust kwasem hialuronowym może źle się skończyć: w najgorszym przypadku nawet pęknięciem wargi . Najczęściej jednak efektem źle wykonanego powiększania ust jest ich deformacja i absurdalny rozmiar. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Dr Beata Dethloff (@drbeatadethloff) Sty 17, 2019 o 11:30 PST Zobacz także: Nowa metoda powiększania ust - bullhorn lip lift sprawia, że usta ma się większe do końca życia! Źle powiększone usta Uwielbiana przez gwiazdy (jej klientkami są między innymi Małgorzata Rozenek-Majdan , Joanna Horodyńska i Anna Ibisz) dr Beata Detholff pokazała, jakie są efekty, gdy za powiększanie ust wezmą się - mówiąc bez ogródek - partacze. Zniekształcone wargi ze zbierającym się w grudki wypełniaczem , to tylko niektóre błędy, które doktor Detholff naprawia. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Dr Beata Dethloff (@drbeatadethloff) Lip 8, 2018 o 5:09 PDT Jedna z pacjentek trafiła do niej po zabiegu wykonanym w trakcie tak zwanych szkoleń lekarzy. Kobiecie powiększono usta zbyt mocno i nie była nawet pewna, czy w trakcie zabiegu aby na pewno wstrzyknięto jej kwas hialuronowy. Po jakimś czasie wargi zmieniły kształt, pojawiły się na nich grudki i bolesny obrzęk. Konieczne było wstrzyknięcie w nie hialuronidazy (enzymu rozkładającego kwas hialuronowy), czemu towarzyszyło bolesne pieczenie. Po usunięciu nadmiaru rozpuszczonego kwasu hialuronowego,...

Pielęgnacja
Deynn powiększyła usta, ale pojawiły się komplikacje. To może spotkać każdą kobietę...
Powiększanie ust mogło się zakończyć dla Deynn problemami zdrowotnymi. Szybka reakcja pozwoliła jej uniknąć niepożądanych efektów.

Wąskie usta były dla Deynn jednym z jej największych kompleksów. Na zabieg powiększenia ich zdecydowała się po raz pierwszy w 2014 roku. Przez tyle lat nigdy nie wspomniała o żadnych powikłaniach, aż do teraz...  Deynn i jej powikłania po powiększaniu ust Po wielkiej rodzinnej aferze , internetowe życie Deynn i Majewskiego na kilka miesięcy legło w gruzach. Długo pracowali nad tym, by szerokie grono odbiorców na nowo im zaufało. Wreszcie dopięli swego i teraz żyje im się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wcale nie chodzi tutaj o dobra materialne (chociaż na to też z pewnością nie mogą narzekać). Fani wspierają ich w działaniach, co pokazuje chociażby hojność względem fundacji Unicorn , którą ta dwójka założyła. W dodatku hejt, z którym wcześniej spotykali się codziennie, teraz jest naprawdę rzadkością, a i z nim potrafią poradzić sobie w dyplomatyczny sposób. Odbiorcy cenią ich przede wszystkim za szczerość. Deynn pokazuje na Instagramie prawdziwą siebie . Teraz  nie wstydzi się pokazać rozstępów  i chętnie dzieli się prywatnymi doświadczeniami związanymi z operacją zniekształconego biustu . Opowiada również o tym, jak udało jej się uratować zniszczone włosy . Wielokrotnie opisywała zabieg powiększania ust , które mimo całkiem znaczącej metamorfozy wyglądają naturalnie. Ostatnio postanowiła jednak przestrzec obserwatorów przed powikłaniami , które mogły mieć wpływ na jej zdrowie. Zdjęcie: Screen z InstaStories na Instagram.com/deynn Deynn przyznała, że usta poprawia dwa razy w roku , bo po zabiegu część kwasu hialuronowego wchłania się, a część zostaje. Niestety coś ostatnio musiało pójść nie tak, bo w górnej wardze zaczęły jej się tworzyć grudki . Nikt ich nie widział, bo pojawiły się wewnątrz, ocierały się o zęby. Ich rozmiar sprawiał, że Deynn czasami przygryzała je zębami , a to również powodowało ból. Na...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost