klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
hialuronidaza usuwanie wypełniacza
iStock
Pielęgnacja

Hialuronidaza – wszystko o usuwaniu wypełniaczy

Hialuronidaza – wszystko o usuwaniu wypełniaczy
Matylda Nowak
wrzesień 16, 2020

Hialuronidaza, a dokładnie zabieg z użyciem tego enzymu, prowadzi do depolimeryzacji, czyli rozkładu cząsteczek kwasu hialuronowego. W medycynie estetycznej jest on używany, żeby ratować ofiary nieudanych zabiegów upiększających, które – zamiast w gabinecie lekarskim – zostały wykonane w salonie kosmetycznym lub wręcz w domu poszkodowanej osoby.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Agnieszka Sech (@princess_clinic_agnieszkasech) on

Jak błyskawicznie powiększyć usta? Zobacz prosty trik!

Kiedy trzeba usunąć wypełniacz?

Kwas hialuronowy to najpopularniejsza substancja używana podczas zabiegów powiększania ust, wypełniania zmarszczek czy doliny łez oraz wolumetrii.  Niejednokrotnie, decydując się na zabieg z użyciem tego wypełniacza, naiwnie zakładamy, że żadna wpadka nam podczas niego nie grozi. Bo przecież kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, a ten w niego wstrzykiwany z czasem sam się rozkłada.

Tymczasem, kwas hialuronowy używany do wygładzania zmarszczek czy powiększania warg jest usieciowany, ma większe cząsteczki i dużo wolniej jest metabolizowany przez organizm. A to oznacza, że jeśli przy jego podaniu popełniony zostanie jakiś błąd, będziemy z nim żyły przez długie miesiące. I wtedy jedynym ratunkiem jest hialuronidaza. 

Jak tłumaczy dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda – lekarz medycyny estetycznej i członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging – głównym powodem sięgania po hialuronidazę są zabiegi wykonane przez osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia:

Zdarza mi się rozpuszczać kwas hialuronowy u pacjentów, którzy przychodzą z komplikacjami po zabiegach u osób nieuprawnionych do wykonywania tego rodzaju zabiegów, czyli kosmetyczek i kosmetologów. W miejscach podania kwasu dochodzi do powstania zakażenia i poza rozpuszczeniem kwasu konieczne jest kilkutygodniowe stosowanie antybiotyków.

dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda lekarz medycyny estetycznej
Instagram/drjoannakuschilldziurda

Hialuronidazę wstrzykuje się w miejsce, w które uprzednio podano wypełniacz, żeby:

  • usunąć nadmiar preparatu, 
  • usunąć preparat, który się przemieścił,
  • usunąć grudki (powstają, gdy preparat został nieprawidłowo podany),
  • usunąć preparat prześwitujący przez śluzówkę (dzieje się tak, gdy został on podany zbyt płytko),
  • zapobiec martwicy (która grozi po dotętniczym podaniu preparatu),
  • usunąć obrzęki pod oczami (spowodowane zbyt powierzchownym umieszczeniem preparatu).

Najczęściej tego rodzaju powikłania obserwuję w obrębie policzków. Drugim miejscem, w którym zdarza mi się rozpuszczać kwas są usta. Zabieg jest konieczny w związku z przemieszczeniem się preparatu poza czerwień wargową lub ze względu na wygląd ust, który jest daleki od naturalnego. Niestety obserwuję, że pacjentki z tego typu komplikacjami po zabiegach w innych miejscach przychodzą coraz częściej. Trzecia częsta lokalizacja to okolica pod oczami, po zabiegach wypełniania doliny łez. Aby wykonywać tego rodzaju zabiegi pod oczami, trzeba mieć naprawdę olbrzymie doświadczenie i sprawdzony preparat – w przeciwnym razie obrzęk zdarza się bardzo często, a w tym miejscu może się on utrzymywać nawet kilka lat – zdradza dr Kuschill-Dziurda, która prowadzi dwie kliniki Medestetis, w Krakowie i Warszawie.

Na czym polega hialuronidaza?

Tak jak już wspomnieliśmy, hialuronidaza jest wstrzykiwana w miejsce, gdzie uprzednio podano wypełniacz z kwasem hialuronowym. I od razu uprzedzamy: zabieg ten jest bolesny, bardziej bolesny niż wstrzyknięcie wypełniacza! Enzym rozpuszczający kwas hialuronowy działa natychmiast. Ale zastrzyki z nim powodują zazwyczaj obrzęk i pojawienie się siniaków, dlatego pełen efekt rozpuszczenia wypełniacza jest widoczny po 2-3 dniach

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dermatologista | CRM29915 (@dr.andrepiancastelli) on

Trzeba pamiętać o tym, że hialuronidaza rozpuszcza nie tylko kwas hialuronowy podany w formie wypełniacza, ale też ten naturalnie znajdujący się w skórze. Co więcej, organizm potrzebuje nawet do 7 dni, żeby pozbyć się hialuronidazy. A na odbudowanie spowodowanego przez nią ubytku kwasu hialuronowego potrzebuje aż 3 tygodni. Dlatego wstrzykiwanie wypełniaczy powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Ich usuwanie jest nie tylko bolesne i kosztowne (około 600 zł), ale nieobojętne dla naszego organizmu.

Zobacz także: Tak się może skończyć powiększanie ust! Zastrzyki z wypełniaczami zamiast dodawać urody, oszpecają

Komentarze
powiększanie ust wypełniacze kwas hialuronowy powikłania lekarz medycyny estetycznej
Pielęgnacja Powiększanie ust – rodzaje wypełniaczy i powikłania
Powiększanie ust polega na wstrzyknięciu w wargi wypełniaczy. Sprawdź, czym są te substancje i jakie powikłania grożą po zabiegu powiększania ust.
Matylda Nowak
czerwiec 29, 2020

Chyba wszystkie kobiety (i na pewno niektórzy mężczyźni) chcą mieć piękne, pełne wargi. Żeby nasze usta były większe, smarujemy je powiększającymi kosmetykami zawierającymi substancje chłodzące (mentol) lub drażniące (ekstrakt z ostrej papryczki) albo sięgamy po zalotkę , klej do rzęs lub dermaroller . Nadal jednak najbardziej popularną metodą powiększania ust są zastrzyki z kwasem hialuronowym .  View this post on Instagram A post shared by DR N.MED.JOANNA KUSCHILL (@drjoannakuschilldziurda) on Jan 22, 2020 at 11:29pm PST Powiększanie ust kwasem hialuronowym – co się dzieje przed zabiegiem O zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym postanowiliśmy porozmawiać z ekspertką – dr n. med. Joanną Kuschill-Dziurdą, która jest lekarzem medycyny estetycznej z wieloletnim stażem i członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Na co dzień doktor Joanna przyjmuje pacjentów w Klinikach Dr Kuschill Medestetis w Warszawie i Krakowie. Zacznijmy od tego, co się dzieje zaraz po przekroczeniu progu kliniki medycyny estetycznej. Zazwyczaj trzeba wypełnić dość szczegółową ankietę dotyczącą naszego stanu zdrowia, przebytych chorób, alergii, przyjmowanych leków. Musimy pamiętać o tym, że poddanie się zabiegowi powiększania ust jest wykluczone w przypadku :  stanów zapalnych skóry ( opryszczki , trądziku), skłonność do powstawania blizn przerostowych, chorobach o podłożu autoimmunologicznym, ciąży, karmieniu piersią, nadwrażliwości na kwas hialuronowy. Kolejnym ważnym krokiem jest rozmowa z lekarzem na temat efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przed zabiegiem, żeby zmniejszyć odczuwanie bólu (bo powiększanie warg jest bolesnym zabiegiem!) usta są zwykle znieczulane za pomocą kremu z lidokainą . Niektórzy lekarze podają także pacjentom znieczulenie...

Przeczytaj
Marita Surma Majewska
Styl życia Deynn znowu powiększyła usta! Efekt niesamowity
Blogerka ostrzyknęła sobie usta niemałą ilością kwasu hialuronowego. Mimo to efekt jest zaskakująco korzystny i subtelny...
Matylda Nowak
maj 08, 2019

Marita Sürma Majewska pochwaliła się na Instagramie nowymi ustami. Deynn już wcześniej bez skrępowania  przyznała się do korzystania z upiększających zabiegów , ale tym razem pokazała, jak wygląda dzień po jednym z nich. Znana blogerka zdecydowała się na   wstrzyknięcie dość dużej ilości  kwasu hialuronowego w jedną wargę , ale - ku naszemu zaskoczeniu - jej usta prezentowały się po zabiegu zaskakująco dobrze. Majewska uniknęła tak zwanego "kaczego dzioba" i "efektu glonojada". Fot.: Instagram Zobacz także: Deynn pokazała, jak wyglądała 10 lat temu. Te zdjęcia to złoto! Deynn powiększyła usta W filmiku opublikowanym na Stories i nagranym dzień po powiększeniu warg Majewska pochwaliła się rezultatami zabiegu i zdradziła, jak się czuje z "nowymi ustami":  Mam takie siniaczki malutkie. Jak widzicie, te usta nie są takie… "glonojadowate" i jakoś takie nieduże - powiedziała Marita. - Czekałam pół roku. Nie chciałam robić ust w Los Angeles i jestem zadowolona, chociaż mnie bolą, czuję dyskomfort, nie mogę zrobić dzióbka, nie mogę się napić porządnie. Ale jeszcze ładnie się zrobią i będą piękne. Blogerka ujawniła też, ile kwasu hialuronowego wstrzyknięto jej w wargi: Wstrzyknęłam sobie jeden mililitr – rozumiecie, jeden milimetr w górę. Praktycznie całość poszła w górę! Jak zostały dwa wkucia w strzykawce, to pani dała mi je tutaj - powiedziała Marita, pokazując środek dolnej wargi. Fot.: Instagram Jeden mililitr to standardowa ilość wypełniacza zużywana podczas powiększania warg. Zwykle jednak taką ilość kwasu hialuronowego wstrzykuje się w całe usta. Widocznie jednak wcześniej podany wypełniacz inaczej wchłonął się w dolną, a inaczej w górną wargę Marity. Tak czy inaczej, przeprowadzająca zabieg wypełniania i modelowania lekarz medycyny estetycznej Diana Michajłow wykonała świetną robotę, bo usta Deynn - subtelnie...

Przeczytaj
Fotolia, materiały PR
Pielęgnacja Zabiegi, które dają natychmiastowy efekt: kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to silny sprzymierzeniec w walce ze zmarszczkami i innymi oznakami starzenia się skóry. Poznaj zabiegi z jego wykorzystaniem i sprawdź, jakie efekty można dzięki nim uzyskać!
Materiał partnera
kwiecień 27, 2016

Sprawdź tez inne zabiegi pozwalające uzyskać szybkie efekty -  nici liftingujące oraz zabieg Pellevé™ . Kwas hialuronowy – Hydrobalans/Soft-Lifting Hydrobalans/Soft Lifting to nowatorska metoda rewitalizacji skóry, która opiera się na śródskórnym wstrzyknięciu preparatu stabilizowanego kwasu hialuronowego w sposób podobny do mezoterapii, w której jednak dotychczas stosowano tylko kwas hialuronowy niestabilizowany. Hydrobalans/Soft Lifting polega na linijnym podawaniu kwasu hialuronowego śródskórnie i/lub podskórnie przy zastosowaniu, tzw. miękkiej kaniuli, której koniec jest tępo zakończony. Dokonując aplikacji kaniulą nie dochodzi do uszkodzenia naczyń i ważnych nerwów. Użycie techniki „miękkiego liftingu” minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i daje naturalny efekt. Kwas hialuronowy tworzy dodatkową siatkę, rodzaj ‘rusztowania’, które zapobiega tworzeniu się zmarszczek i pozwala modelować owal twarzy. Ze względu na specyficzne właściwości kwasu hialuronowego, jednocześnie poprawia się kondycja skóry i jej nawilżenie. Jakie efekty pozwala uzyskać zabieg i dla kogo jest odpowiedni? Preparat może być podany dla osób w każdym wieku, które pragną aby ich skóra miała naturalny, zdrowy i młody wygląd a efekty są naprawdę spektakularne! Twarz staje się widocznie odmłodzona, owal twarzy wymodelowany i podniesiony, zmarszczki zredukowane a skóra twarzy długotrwale nawilżona, promienna i świeża. Wskazania: wrażliwa skóra wokół oczu delikatna okolica ust cienka skóra twarzy wrażliwa skóra dekoltu leczenie blizn potrądzikowych leczenie rozstępów grzbiety rąk Poznaj więcej informacji na temat zabiegu Hydrobalans/Soft-Lifting . Kwas hialuronowy – lifting wolumetryczny Lifting wolumetryczny ma na celu uzupełnienie objętości twarzy związanej z wiekiem lub szczególnym układem anatomicznym ubytków...

Przeczytaj
wolumetria twarzy
iStock
Pielęgnacja Wolumetria twarzy – modelowanie twarzy bez skalpela
Wolumetria twarzy sprawi, że będziesz wyglądać zdecydowanie młodziej! Sprawdź, na czym polega zabieg, ile kosztuje i jakie daje efekty.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 16, 2019

Wolumetria twarzy to zabieg modelowania twarzy bez użycia skalpela. Kwas hialuronowy wstrzykiwany pod skórę daje efekt odmłodzenia i wygładzenia. Zabieg przeprowadzany jest w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Ile kosztuje wolumetria twarzy? Sprawdź, kiedy należy, a kiedy nie wolno wykonywać zabiegu. Wolumetria twarzy - na czym polega zabieg? Wolumetria twarzy jest konturowaniem rysów twarzy bez ingerencji chirurgicznej. Do zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy, który zwiększa objętość tkanek i wypełnia twarz w określonych miejscach. Czasami stosuje się również kwas polimlekowy lub hydroksyapatyt wapnia - substancje pobudzające produkcję kolagenu . Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wstrzykuje igłą gęsty i plastyczny wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego. Niekiedy iniekcja wykonywana jest dość płytko, a czasem niezbędne jest wprowadzenie preparatu niemal na głębokość kości. Następnie wykonuje się masaż twarzy , który rozprowadzi preparat i nada twarzy odpowiedni kształt. Wolumetria twarzy - efekty Zabieg wolumetrii twarzy polecany jest w przypadku: opadających policzków, zmian w jędrności skóry, zniekształcenia rysów twarzy, głębokich zmarszczek i bruzd , zbyt szczupłej twarzy, asymetrii lub zapadających się policzków, worków pod oczami , widocznych bruzd wargowo-nosowych. Skóra po zabiegu wydaje się znacznie młodsza i bardziej promienna, a efekt pozostaje naturalny. To świetny sposób na utratę pierwotnej objętości, wyrównanie konturów i podniesienie owalu twarz . Wolumetria polecana jest przede wszystkim osobom starszym i w średnim wieku, jednak nie tylko. Za pomocą kwasu hialuronowego można również skorygować kształt nosa, kości policzkowych oraz wypełnić usta . Efekty utrzymują się przez około 18 miesięcy od zabiegu. Wyświetl ten post na Instagramie....

Przeczytaj