Wejdź
pocenie się
Pielęgnacja

Hiperhydroza to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość... Sprawdź, czy jej nie masz i jak ją leczyć!

Nadpotliwość to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Warto jest traktować ją poważnie nie tylko ze względu na dyskomfort swój i otoczenia...
Matylda Nowak
lipiec 15, 2019

Pocenie, choć tak uciążliwe dla nas i czasami też otaczających nas ludzi, jest nam bardzo potrzebne. Wydzielające pot gruczoły regulują ciepłotę ciała i to dzięki nim nie dochodzi do przegrzania organizmu i udaru. Ale gdy gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie, zaczynamy pocić się bardziej niż powinniśmy i - co za tym idzie - brzydko pachnieć. Jednak nieprzyjemny zapach to nie największe zagrożenie związane z hiperhydrozą! Czasami ta dolegliwość jest skutkiem ubocznym poważnej choroby.

Fot.: iStock

Zobacz także: Antyperspirant czy bloker pocenia się? Podpowiadamy, co wybrać!

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Każdy człowiek posiada od dwóch do czterech milionów gruczołów potowych. Z efektami ich normalnej pracy, czyli umiarkowanym i uzasadnionym zwykle warunkami pogodowymi poceniem się możemy sobie poradzić za pomocą antyperspirantów. Jeśli jednak wydzielają one nadmierną ilość potu i pocimy się zdecydowanie bardziej niż inni ludzie, to cierpimy na hiperhydrozę. Zwykle pierwsze objawy nadpotliwości pojawiają się w okresie dojrzewania, a ich największe nasilenie przypada między 20. a 30. rokiem życia.

Nadmierne pocenie może mieć podłoże genetyczne lub być efektem chorób, zaburzeń metabolicznych lub wynikiem niepożądanego działania pewnych leków. Nadpotliwość może pojawić się przy:

  • chorobie hormonalnej (np. nadczynności tarczycy),
  • metabolicznej (np. cukrzycy),
  • neurologicznej (np. chorobie Parkinsona),
  • infekcjach wirusowych lub bakteryjnych (np. gruźlicy).

Dezodoranty i nawet najlepsze antyperspiranty mogą nie poradzić sobie z hiperhydrozą. Rozwiązaniem mogą być dobrane przez dermatologa dermokosmetyki lub specjalny zabieg wykonany w gabinecie medycyny estetycznej. Rozwiązaniem dla osób cierpiących na nadpotliwość może być:

  • jontoforeza (jonoforezy) polegająca na wprowadzeniu do skóry ładunku elektrycznego (jonu), który powoduje w niej zmiany chemiczne,
  • ostrzykiwanie toksyną botulinową (botoks), która blokuje nerwy odpowiadające za stymulowanie pocenia się,
  • laseroterapia, w trakcie której gruczoły potowe zostają zniszczone za pomocą energii cieplnej.

Skuteczne antyperspiranty za niewielkie pieniądze! Znajdziesz je m.in. w drogerii internetowej Notino. Zniżki upolujesz natomiast na stronie Notino kod rabatowy.

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
pocenie się: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia
Pielęgnacja KłoPOTliwy problem - antyperspirant czy bloker pocenia?
Wraz z pierwszymi ciepłymi promieniami słońca, w autobusach, tramwajach, zatłoczonych sklepach, szkołach i biurach, powraca problem zwiększonej potliwości. Jak walczyć z tą niechcianą i uciążliwą dolegliwością? Co najlepiej wybrać: antyperspirant, dezodorant czy bloker pocenia?
Magdalena Borucińska
lipiec 24, 2010

Dzisiejsze antyperspiranty działają wielokierunkowo, zapewniając nam wysokie poczucie komfortu. Buszując w drogerii można przebierać w antyperspirantach nie pozostawiających białych śladów, nadających piękny, świeży zapach czy też delikatnych. Naprawdę wymagającym klientom rynek oferuje super silne specyfiki, działające wiele godzin, nawet w warunkach silnego stresu lub upału. UWAGA OBALAMY MIT: Lęk przed antyperspirantami, które rzekomo mają powodować nowotwory, jest nieuzasadniony. W internecie można wyczytać paramedyczne porady, w których odradza się antyperspiranty, gdyż uniemożliwiają usuwanie z organizmu toksyn. To zbyt daleko posunięta ostrożność, bowiem pot, wydzielany przez gruczoły pod pachami, to tylko 1% całego wydzielanego przez organizm potu. Ponadto aż 95% toksyn usuwana jest z organizmu przy pomocy wątroby i nerek. Jak działa antyperspirant? Bez względu na to czy antyperspirant ma formę sztyftu, kremu czy sprayu, po zaaplikowaniu go na skórę składniki aktywne osadzają się i rozpuszczają u wejścia gruczołu potowego. Większość antyperspirantów posiada w swoim składzie sole aluminium , które zwężają ujście gruczołów potowych, redukując tym samym ilość wydzielanego potu. Antybakteryjne składniki produktu hamują rozwój bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie przykrego zapachu. Blokery pocenia Egzamin, publiczne wystąpienie, rozmowa kwalifikacyjna- na ogół ważnym, oficjalnym wydarzeniom towarzyszy elegancki uniform (biała koszula) i... ogromny stres! W takich sytuacjach warto zadbać o stuprocentową pewność, że żadna niepożądana kropla potu nie zawstydzi nas, dokładając przy tym niepotrzebnych stresów. Najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i z wyprzedzeniem rozpocząć "anty-potową kurację" aptecznymi antyperspirantami. Specyfiki typu Etiaxil lub Driclor aplikuje się 2 razy w tygodniu na dokładnie oczyszczoną, suchą skórę. Ich skuteczność...

Przeczytaj

Nasze akcje