Wejdź
INCI - co to jest i jak należy to czytać?
Pielęgnacja

INCI - co to jest? Wyjaśniamy, jak nalezy czytać skład kosmetyku

Zastanawiacie się, co to jest INCI? Korzystacie z tego na co dzień. Pora zrozumieć, jak działa i wyciągnąć z tego jak najwięcej dobrego
Milena Majak
styczeń 03, 2020

W latach 70. ubiegłego wieku nie było tak restrykcyjnego prawa określającego wprowadzenie kosmetyków na rynek. Wiele z nich nie zawierało na przykład etykiety ze składem. Na przestrzeni lat bardzo się to zmieniło. W 1997 roku wprowadzono nomenklaturę INCI w w krajach należących do Unii Europejskiej, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Jeszcze później, bo 11 marca 2013 roku, w krajach Unii Europejskiej wprowadzono całkowity zakaz testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach oraz sprzedaży kosmetyków, które były w ten sposób badane. Co więcej, aby produkt został dopuszczony do sprzedaży, jego skład musi być całkowicie transparentny. Dlatego coraz głośniej mówi się o INCI.  

Przygotowałyśmy dla wszystkich laików poradnik, w którym wytłumaczymy wam oczywiście, czym jest INCI, ale również jak poprawnie z niego korzystać

Oto 5 super skutecznych składników na cellulit!

Co to jest INCI?

INCI jest skrótem od nazwy International Nomenclatur e of Cosmetic Ingredients (Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetycznych). Określa zbiór substancji, które wymieniane są na etykiecie produktu z napisem "Ingridients" lub "Składniki".  Mówiąc jeszcze prościej - INCI to po prostu skład kosmetyku.

Co to jest INCI?

Zdjęcie: istockphoto.com

Nazewnictwo zostało ujednolicone i dzięki temu w bazie znajduje się już kilka tysięcy nazw komponentów. Dla wielu osób przeszkodą jest to, że opisując INCI, stosuje się angielskie nazwy związków chemicznych oraz łacińskie nazwy składników roślinnych. 

Zgodnie z zasadami systemu INCI:

  • Składniki roślinne (na przykład zioła i oleje) opisuje się po łacinie.
  • Syntetyczne związki podaje się w języku angielskim.
  • Składniki umieszcza się w kolejności od użytych w największej ilości do użytych najmniejszej ilości. Wyjątek stanowią te o poniżej procentowym udziale w składzie kosmetyku - mogą być umieszczone w kolejności alfabetycznej.

W Indiach podaje się też procentową zawartość danej substancji lub jej gramaturę. W Polsce jak na razie chyba żadna marka nie zdecydowała się na podobny krok. Ryzyko podrobienia produktu jest zbyt wysokie. 

Jak wygląda skład kosmetyków?

Na pewno wiecie, że skład każdego kosmetyku można podzielić na trzy grupy:

  • Składniki bazowe - znajdują się na początku składu i zwykle są to woda, alkohol i substancje tłuszczowe. To znaczy, że znajduje się ich najwięcej w kosmetyku i w nich również rozpuszczają się pozostałe substancje.
  • Składniki czynne - przeważnie wymieniane są w środkowej części składu, ponieważ są odpowiedzialne za działanie kosmetyku. Mogą to być na przykład ekstrakty roślinne, witaminy oraz olejki eteryczne, ale również kwasy.
  • Składniki pomocnicze - jest ich najmniej w składzie kosmetyku, dlatego znajdują się niemal na szarym końcu. Określają trwałość produktu, jego zapach, ale też konsystencję oraz barwę. Do tej grupy zaliczamy na przykład emulgatory, konserwanty (czyli parabeny) czy stabilizatory.

Jak czytać INCI?

Najważniejsze jest to, że aby przeczytać ze zrozumieniem INCI, nie musicie uczyć się łacińskich i angielskich nazw składników (chociaż po pewnym czasie i tak będziecie już je kojarzyć). Istnieją na przykład specjalne aplikacje na smartfona, które analizują skład kosmetyków. Podkreślą dobre i złe komponenty, a przy okazji opisują je. Polecamy wam również niezrozumiałe do końca związki wpisywać w wyszukiwarkę. 

Kilka tysięcy nazw substancji to zbyt dużo, abyśmy mogły je wszystkie opisać, ale podamy wam poniżej łatwy w odczytaniu skład:

Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Brassica Oleracea Italica Seed Oil*, Camellia Oleifera Seed Oil*, Oenothera Biennis Oil*, Prunus Armeniaca Kernel Oil*, Borago Officinalis Seed Oil*, Carthamus Tinctorius Seed Oil*, Rosa Canina Fruit Oil*, Rosa Moschata Seed Oil*, Rosa Rubiginosa Seed Oil*, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Citrus Aurantium Flower Oil, Santalum Album Wood Oil, Linalool^, Limonene^.

*składniki pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych
^ natural neroli oil content

Skład należy do olejku Oio Lab Harmony First. Jak widzicie produkt zawiera same dobroczynne składniki w postaci: organicznego oleju jojoba, organicznego oleju z nasion brokułu, organicznego oleju kameliowego, organicznego oleju z wiesiołka, organicznego oleju z pestek moreli, organicznego oleju szafranowy, organicznego oleju z nasion dzikiej róży, oleju z nasion róży rdzawej, witaminy E (niepoddana modyfikacji genetycznej), olejku z nasion słonecznika, olejku eterycznego z drzewa sandałowego. 

Jak czytać INCI?

Jeśli chcecie zgłębiać temat INCI, możecie skorzystać również z pomocy grup na Facebooku, jak na przykład "Składy kosmetyków przestaną być niewiadomą". Sprawdzacie etykietę ze składem przed zakupieniem kosmetyku czy jednak kierujecie się odczuciami zapachowymi oraz wizualnymi?

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Komentarze
krem
iStock
Pielęgnacja Sprawdź, czy twój krem cię nie zapycha!
Twój krem nawilżający może być komedogenny! Sprawdź, które jego składniki cię zapychają i powodują powstawanie zaskórników.
Matylda Nowak
marzec 29, 2019

Masz skórę tłustą lub mieszaną, trądzik lub skłonność do zaskórników? Z uwagą przyjrzyj się swojemu kremowi nawilżającemu ! Bo możliwe, że - zamiast pielęgnować twoją cerę - przyczynia się on do pogorszenia jej stanu. Jeśli  w jego składzie znajdują się substancje potencjalnie komedogenne , to twoje zaskórniki, pryszcze lub tak zwana kaszka na czole i skroniach są przykrymi efektami ubocznymi jego działania. I tylko zmieniając nawilżacz masz szansę poradzić sobie z tymi problemami! Dlaczego krem zapycha? Niektóre nawilżacze mogą zapychać. Ich komedogenność, czyli skłonność do blokowania porów i zaburzania prawidłowego funkcjonowania skóry zależy od występowania w ich składzie konkretnych substancji. Bo to one, wraz z martwymi komórkami naskórka i sebum  blokują ujścia gruczołów łojowych . Takie substancje zaskórnikotwórcze znajdziemy wśród powszechnie stosowanych w kosmetykach olejów naturalnych, wosków, zagęszczaczy i emulgatorów, alkoholi... Sama deklaracja producenta, że dany krem nawilżający nie jest tłusty ("oil-free") albo jest "lekki", niczego nie gwarantuje. Przed zakupem dobrze jest przyjrzeć się jego konsystencji i z uwagą przeczytać jego skład. Zazwyczaj, im kosmetyk gęstszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że u używającej go osoby (zwłaszcza tej z przetłuszczającą się cerą) pojawią się krostki i zaskórniki. Ale nie ma co zrażać się do kosmetyków o bogatszej konsystencji! Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre zawarte w nich oleje zawierające duże ilości kwasu linolowego (np. olej z wiesiołka ) wręcz zapobiegają zapychaniu porów .  Których składników unikać? Istnieje lista składników komedogennych. Trzeba jednak pamiętać, że najbardziej zaszkodzą one cerze, która ma naturalną skłonność do zanieczyszczania się (przetłuszczającej, trądzikowej) oraz gdy będzie ich w kosmetyku naprawdę dużo . Dlatego kupując...

Przeczytaj

Nasze akcje