klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
izotek efekty leczenie trądziku leki na trądzik
Pielęgnacja

Izotek – jakie są efekty kuracji izotretynoiną

Izotek to pochodna witaminy A. Jest stosowana w leczeniu przewlekłego i wyjątkowo uciążliwego trądziku. Lek ten sprawia, że gruczoły łojowe stają się mniej aktywne i mniejsze, w efekcie czego stan cery zdecydowanie się poprawia.
Matylda Nowak
lipiec 16, 2020

Izotek to lek przepisywany przez lekarza i stosowany pod jego ścisłą kontrolą. Efekty jego stosowania są naprawdę spektakularne. Po zakończeniu terapii izotekiem cera jest czysta, gładka i matowa. Jednak ze względu na skutki uboczne przyjmowania izotretynoiny i ryzyko związane ze stosowaniem tego leku, jest on zalecany tylko przy ciężkich postaciach trądziku, przy których mogą powstać trwałe blizny. 

Fot.: Instagram

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Jak działa izotek?

Izotretynoina to syntetyczna pochodna witaminy A – składnik leku, po który lekarze sięgają, gdy w walce z trądzikiem zawodzą tradycyjne metody (leki stosowane miejscowo, leki antybakteryjne). Izotek hamuje aktywność gruczołów łojowych, zmniejsza ich wielkość oraz działa przeciwzapalnie

Fot.: Instagram

Efekty stosowania izoteku

Izotek najlepiej jest przyjmować razem z jedzeniem w dawce zaleconej przez lekarza i pod jego regularną kontrolą. Kuracja izotekiem trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. Spowodowane działaniem leku zmniejszone wydzielanie łoju skutkuje mniejszym zanieczyszczaniem się skóry – jej pory nie są blokowane przez nadmiar sebum, w efekcie czego powstaje mniej zaskórników i pryszczy. Izotek przyspiesza też gojenie się już powstałych wykwitów.

Fot.: Instagram

Izotek – skutki uboczne

Izotek jest traktowany jako ostateczna metoda walki z trądzikiem ze względu na związane z przyjmowaniem tego leku ryzyko oraz skutki uboczne. Kuracji izotretynoiną mogą towarzyszyć:

 • suchość warg, jamy ustnej, wnętrza nosa, skóry i oczu,
 • czasowe zaostrzenie trądziku,
 • złuszczanie naskórka,
 • świąd
 • senność,
 • zawroty i bóle głowy,
 • bóle stawowo-mięśniowe,
 • anemia,
 • zaburzenia nastroju (depresja).

U mnie właśnie minął miesiąc kuracji. Odwiedziłam dermatolog, zwiększyłyśmy dawkę na następne 3 miesiące na 40 mg, gdyż bardzo dobrze się czuję i wyniki są w porządku. Bilirubina spadła, jedynie cholesterol troszkę przyświrował i dostałam dodatkowo Armolipid (preparat ziołowy obniżający stężenie cholesterolu we krwi). Co do skutków ubocznych – bolą stawy (sporo ćwiczę), włoski się wysuszyły i myję je z przymusu co około 4 dni, chociażby po to, żeby je nawilżyć odżywką, cera jak papier ścierny, suche oczy i nieco bardziej wysuszone usta, ale bez tragedii. Zawroty głowy minęły, okres w porządku (choć chyba delikatnie bardziej obfity) – pisze na naszym Forum Ranita92.

Ze względu na tak zwane działanie teratogenne izotretynoiny, czyli negatywny wpływ na zarodek ludzki (ryzyko trwałego uszkodzenia płodu) w trakcie trwania kuracji izotekiem kobieta nie powinna zajść w ciążę. Izotretynoiny nie mogą też stosować:

 • kobiety karmiące piersią,
 • osoby z niewydolnością wątroby,
 • osoby cierpiące na hiperwitaminozę witaminy A,
 • osoby z podwyższonym stężeniem lipidów we krwi,
 • osoby przyjmujące w tym samym czasie antybiotyki tetracyklinowe.

Zobacz także: Sprawdź, jakie są objawy trądziku torbielowatego oraz jak go leczyć!

Przed rozpoczęciem kuracji izotekiem trzeba poinformować lekarza o wszystkich stosowanych przez siebie lekach i suplementach, przechodzonych lub przewlekłych chorobach (np. astmie, cukrzycy, depresji, chorobach serca) oraz ogólnym stanie zdrowia (np. warto sprawdzić, czy nie ma się podwyższonego cholesterolu).

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
izotek na trądzik
iStock
Pielęgnacja Izotek na trądzik – skutki uboczne i przeciwwskazania
Izotek to niezwykle skuteczne i bardzo silny lek na trądzik. Przed rozpoczęciem kuracji warto zapoznać się z skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić podczas jego stosowania. Kto nie powinien stosować Izoteku?

Izotek jest lekiem opartym o substancję czynną Izotretynoinę, która ma hamować rozrost gruczołów łojowych i ograniczać ilość wydzielanego sebum. Stosowany jest on wyłącznie w przypadku ostrego i uciążliwego trądziku, gdy inne sposoby zawiodą. Zwykle dermatolog najpierw zaleca inne rozwiązania, gdyż Izotek to bardzo silny lek, który może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Wśród nich jest nawet depresja i myśli samobójcze! Sprawdźcie, jakie jeszcze skutki uboczne mogą się pojawić podczas stosowania Izoteku na trądzik oraz jakie są przeciwwskazania do jego stosowania. Jak działa Izotek na trądzik? Izotretynoina, która jest substancją czynną w leku Izotek, to pochodna witaminy A. Stosuje się ją w przypadku ciężkich postaci trądziku, gdy inne leki nie skutkują. Izotek sprawia, że rozrost gruczołów łojowych zostaje zahamowany, przez co ich aktywność jest zmniejszona. To prowadzi do zniwelowania ilości sebum, która do tej pory zatykała pory . Dodatkowo ma on działanie przeciwzapalne. Podczas trwania kuracji Izotekiem należy wykonywać regularne próby wątrobowe. Nie należy również spożywać alkoholu. U niektórych osób zalecane jest również badanie stężenia glukozy i poziomu cholesterolu w organizmie. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby z nadwagą, otyłością i cukrzycy. Poniżej możecie zobaczyć efekty stosowania Izoteku: Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez skin and makeup with me (@izotek.beauty) Sty 25, 2019 o 1:29 PST Skutki uboczne stosowania Izoteku na trądzik Izotek jest jednym z najsilniejszych leków stosowanych na trądzik, który jest przepisywany jedynie na receptę. Przed zastosowaniem leku warto zapoznać się z jego skutkami ubocznymi. Lista ta jest dość liczna i niekiedy zaskakująca, co może zniechęcić niektóre osoby do...

Przeczytaj
efekty leczenia trądziku
Pielęgnacja To lekarstwo wyleczy najgorszy trądzik! Sprawdź, dlaczego warto o nie zapytać lekarza
Ten silny lek antytrądzikowy ma licznych fanów i fanki na całym świecie. Izotretynoina radzi sobie z najbardziej uciążliwymi krostami, ale jej przyjmowanie może mieć wyjątkowo uciążliwe skutki uboczne.
Matylda Nowak
październik 22, 2018

W sieci można znaleźć wiele dowodów jej niezwykłej skuteczności . Zdjęcia osób walczących z najgorszymi możliwymi postaciami trądziku przed i po przyjmowaniu izotretynoiny to najlepsza reklama tego leku. Ostatnio wiralem stał się wpis jednej z użytkowniczek serwisu Reddit . lisalisa96 pokazała jak drastycznie stan jej cery zmienił się dzięki Accutane – pod taką nazwą izotretynoina występuje w USA. Dziewczyna miała zaczerwienioną skórę , ropne stany zapalne na brodzie i głębokie krosty na policzkach. Te ostatnie były szczególnie niebezpieczne, bo zaczęły zostawiać na jej twarzy blizny . Po roku stosowania izotretynoiny Lisa ma idealnie gładką cerę bez krostek, zaskórników, podrażnień, blizn i bez nieestetycznego połysku .  [Acne] My skin before and my skin a year after Accutane. from r/SkincareAddiction Zobacz także: Dziewczyna wyleczyła wyjątkowo uciążliwy trądzik. Pomógł jej ten jeden składnik! Jak działa izotretynoina? Izotretynoina to przyjmowany doustnie lek będący syntetyczną pochodną witaminy A . Jest przeznaczony do leczenia ciężkich postaci trądziku – guzkowego, skupionego lub takiego, który grozi powstaniem na twarzy trwałych blizn. Izotretynoina działa lekko przeciwzapalnie i – co najważniejsze – powoduje zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych . W efekcie skóra mniej się przetłuszcza i powstaje na niej mniej zaskórników oraz krostek. Lek jest dostępny na receptę i ze względu na możliwe skutki uboczne jego działania, musi być przyjmowany pod stałą kontrolą lekarza . Uwaga na skutki uboczne Izotretynoinę przyjmuje się przez kilka miesięcy (zwykle 5) i w tym czasie może ona nie tylko wyleczyć nas z trądziku, ale też poczynić w naszym organizmie niemałe spustoszenie . Ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia płodu, miesiąc przed rozpoczęciem terapii, w trakcie przyjmowania tego leku oraz miesiąc po...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?
Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.
Łucja Zbieniewska
luty 11, 2011

Znieczulenie miejscowe przy porodzie Na czym polega : jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz. Kiedy się stosuje : podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo) Przeciwwskazania:  nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku. Plusy:  działa ogólnie przeciwbólowo Minusy:  często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne. Akupunktura - znieczulenie przy porodzie Na czym polega:  to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu. Kiedy się stosuje : metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia Przeciwwskazania:  choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe. Plusy:  metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla...

Przeczytaj
leczenie trądziku krem na trądzik maść na trądzik tabletki na trądzik leki na trądzik antybiotyki na trądzik izotek
Pielęgnacja Leczenie trądziku – najpopularniejsze metody
Leczenie trądziku, żeby było skutecznie, musi być dobrane do jego rodzaju. Najbardziej skuteczne i popularne metody leczenia tej dolegliwości to stosowane zewnętrznie maści z substancjami złuszczającymi i antybakteryjnymi oraz przyjmowane doustnie antybiotyki lub izotretinoina.
Matylda Nowak
lipiec 22, 2020

Metod leczenia trądziku jest wiele, ale wybór tej właściwiej powinien być poprzedzony zidentyfikowaniem rodzaju trądziku , z jakim mamy do czynienia. Inaczej będziemy bowiem walczyć z trądzikiem pospolitym , innego podejścia wymaga trądzik różowaty i w inny sposób leczy się trądzik grzybiczy . Dlatego wybór metody leczenia trądziku, zwłaszcza gdy jest on przewlekły, radzimy poprzedzić wizytą u dermatologa.  Najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia trądziku Dostępne w drogeriach kosmetyki na trądzik pomogą nam zapanować nad trądzikiem pospolitym (zwłaszcza trądzikiem młodzieńczym ) o łagodnym lub średnio nasilonym przebiegu   oraz złagodzić objawy innych rodzajów tej dolegliwości. Jednak trądzik przewlekły, nasilony, występujący u osób dorosłych lub grożący powstaniem trwałych blizn wymaga interwencji lekarza i dobrania przez niego odpowiedniej kuracji. Dobrze też, żeby leczeniu trądziku pod opieką dermatologa towarzyszyły zabiegi u kosmetyczki. Regularne wykonywane oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny czy peelingi kwasowe (np. zabiegi z użyciem kwasu salicylowego i azelainowego ) Fot.: iStock Leczenie trądziku – leki miejscowe W leczeniu trądziku o średnim nasileniu stosuje się maści, kremy i żele dostępne bez recepty oraz takie przepisywane przez lekarza . W ich składzie znajdziemy zazwyczaj: nadtlenek benzoilu , który działa złuszczająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie oraz doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku młodzieńczego (np. Benzacne), kwas azelainowy , który stosuje się przy trądziku grudkowo-krostkowym, także u osób dorosłych (np. Skinoren), retinoidy , które regulują złuszczanie naskórka i wydzielanie sebum (np. Acnefan) i które stosuje się w leczeniu trądziku zaskórnikowego, ropowiczego i grudkowo-krostkowego, antybiotyki  (głównie erytromycynę lub klindamycynę), które działają...

Przeczytaj