Kwas migdałowy – działanie, efekty, kosmetyki
Kwas migdałowy to jedna z tych substancji, która zadba o kondycję niemal każdego rodzaju cery. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku cery problematycznej, trądzikowej, jak i dojrzałej, na której widoczne są oznaki starzenia się skóry. Sprawdźcie, czym jest kwas migdałowy, w jaki sposób go stosować i jakich efektów możecie się spodziewać.

- Milena Majak
Kwas migdałowy zaliczany jest – podobnie jak np. kwas glikolowy – do alfa-hydroksykwasów, czyli kwasów AHA. Pozyskiwany jest z gorzkich migdałów. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom znalazł zastosowanie jako preparat stosowany do peelingów chemicznych. Znajdziecie go również w składzie kosmetyków przeznaczonych do nakładania w domu. W obu przypadkach wykazuje niezwykle korzystne oddziaływanie na skórę.
Spis treści:
- Działanie kwasu migdałowego na twarz i trądzik
- Zabiegi z kwasem migdałowym – przebieg, efekty i przeciwwskazania
- Jak często stosować kwas migdałowy?
- Kwas migdałowy w domu – jakie kosmetyki wybrać?
- Krem i serum z kwasem migdałowym
- Tonik z kwasem migdałowym
- Peeling z kwasem migdałowym
Działanie kwasu migdałowego na twarz i trądzik
Za włączenie kwasu migdałowego do pielęgnacji szczególnie wdzięczna będzie cera trądzikowa, problematyczna, z nasilonym łojotokiem, zaskórnikami i zapalnymi krostkami. Kwas migdałowy ma silne właściwości antybakteryjne, najsilniejsze spośród wszystkich kwasów AHA. Reguluje również pracę gruczołów łojowych, a dzięki temu, że rozluźnia połączenia między korneocytami – złuszcza martwy naskórek. Zwęża rozszerzone pory i oczyszcza je. Wszystko to sprawia, że kwas migdałowy niweluje czynniki mające decydujący wpływ na powstawanie zmian trądzikowych.
Im wyższe stężenie kwasu, tym silniejsze działanie złuszczające. Z powodzeniem więc kwas migdałowy stosowany jest również w przypadku przebarwień skóry. Zmniejsza widoczność blizn, również tych potrądzikowych. Wyrównuje koloryt skóry, a dzięki zdolności do pobudzania produkcji kwasu hialuronowego – podnosi poziom nawilżenia.

Kwas migdałowy jest idealny także dla cery z pierwszymi oznakami fotostarzenia się skóry. Pobudza obecne w skórze fibroblasty do wzmożonej syntezy kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra zyskuje na elastyczności i sprężystości. Kosmetyki z kwasem migdałowym warto więc włączyć do pielęgnacji również w przypadku cery dojrzałej, poszarzałej, zmęczonej.
Co ważne, kwas migdałowy jest delikatniejszy niż inne kwasy. A to za sprawą rozmiaru jego cząsteczek – są one większe niż np. cząsteczki kwasu glikolowego, dzięki czemu wolniej wnikają w skórę. Jest kwasem, który można stosować na nieco bardziej delikatnej cerze. W przeciwieństwie do innych kwasów zabiegom z użyciem kwasu migdałowego możecie poddawać się również latem – nie zwiększa on wrażliwości skóry na promieniowanie UV w takim stopniu jak inne kwasy.
Zabiegi z kwasem migdałowym – przebieg, efekty i przeciwwskazania
Najbardziej widoczne efekty zauważycie decydując się na zabiegi z kwasem migdałowym w profesjonalnym salonie. Peeling chemiczny wykonywany jest wówczas z użyciem kwasu migdałowego w bardzo wysokim stężeniu, od co najmniej 30%, czasem nawet 70%. Nieraz przed poddaniem się zabiegowi w salonie zalecane jest przygotowanie skóry poprzez stosowanie kosmetyków o niskim stężeniu w warunkach domowych.
Jak wygląda taki peeling migdałowy? Pierwszym etapem jest najczęściej nałożenie kwasu migdałowego o niskim stężeniu – jest to tzw. pre-peeling. Na kolejnym etapie na skórę aplikowany jest już kwas o stężeniu co najmniej 40%. Na koniec zabiegu skóra pokrywana jest pielęgnującym kremem lub serum. Cały zabieg trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut.
Już po pierwszym zabiegu skóra sprawia wrażenie bardziej gładkiej i nawilżonej. Jednak na najbardziej spektakularne efekty działania kwasu migdałowego trzeba poczekać na koniec całej kuracji.
Nie zawsze jednak można się poddać takiemu zabiegowi. Przeciwwskazania do wykonania peelingu migdałowego to między innymi:
- ciąża i karmienie piersią
- rany i uszkodzenia skóry
- łuszczyca
- atopowe zapalenie skóry
- opryszczka
- alergia skórna
- skłonność do powstawania blizn
- bardzo nasilona postać trądziku
- kuracja retinoidami lub izotretinoiną
- choroby nowotworowe
Jak często stosować kwas migdałowy?
Częstotliwość wykonywania peelingu migdałowego powinna być dostosowana do potrzeb i kondycji skóry. Zwykle robi się go raz lub dwa razy w roku (dla 30% stężenia lub wyższego). Zazwyczaj zaleca się wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach 1-2-tygodniowych. Cena jednej wizyty w salonie zaczyna się zazwyczaj od 100-150 zł. Kwas migdałowy o niższym stężeniu 5-10% można nakładać wieczorem, codziennie przez 4 tygodnie dla wykonania pełnej kuracji.
Kwas migdałowy w domu – jakie kosmetyki wybrać?
Kwas migdałowy w domu? Jak najbardziej! Dostępnych jest szereg różnego rodzaju kosmetyków zawierających go w składzie. Co ważne, jest to kwas o niższym stężeniu niż ten stosowany w salonach kosmetycznych. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z kwasem migdałowym, w pierwszej kolejności sięgajcie po kosmetyki o stężeniu najniższym – 5%, a następnie stopniowo zwiększajcie do 15%. Kwas migdałowy najlepiej aplikować na noc. Choć nie powinien on zwiększać fotowrażliwości skóry, warto dmuchać na zimne i na dzień stosować krem z wysokim filtrem. Można stosować go przez cały rok. Sprawdźcie, jakie kosmetyki z kwasem migdałowym dostępne są w sklepach i aptekach.
Krem i serum z kwasem migdałowym
Krem z kwasem migdałowym i serum to najpopularniejsze wersje kosmetyków z tym składnikiem. Zazwyczaj oprócz niego zawierają w składzie również inne złuszczające i pielęgnujące składniki, takie jak kwas mlekowy, cytrynowy, winowy, azelainowy czy laktobionowy.
Tonik z kwasem migdałowym
Kondycję skóry poprawią również toniki z kwasem migdałowym. Tego typu kosmetyk należy stosować po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Nie tylko zadziała złuszczająco, ściągająco i nawilżająco, ale także przywróci skórze naturalne pH.
Peeling z kwasem migdałowym
Najintensywniej spośród kosmetyków z kwasem migdałowym działa bez wątpienia peeling migdałowy. Stosując go należy bezwzględnie kierować się zaleceniami producenta. Dotyczy to zarówno częstotliwości stosowania, jak i czasu, przez jaki kosmetyk ma być pozostawiony na skórze.
Przy peelingach o niższym stężeniu, np. 10%, często zalecane jest nakładanie go codzienne przez okres kilku tygodni, a następnie aplikowanie podtrzymujące efekt 1-2 razy w tygodniu. Pamiętajcie, aby omijać delikatne okolice oczu i ust – możecie np. przykryć oczy płatkami kosmetycznymi, a okolice ust posmarować wazeliną. Przed pierwszym użyciem peelingu z kwasem migdałowym wykonajcie próbę uczuleniową, aby sprawdzić, czy kosmetyk nie wywołuje u was alergii skórnej.