
Toksyna botulinowa to tak zwana egzotoksyna, czyli silna toksyna białkowa wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum, nazywaną także laseczką jadu kiełbasianego. Toksyna botulinową (jad kiełbasiany) to jedna z najsilniejszych trucizn oddziałujących na układ nerwowy. I choć zatrucie nią może doprowadzić do śmierci, znalazła ona zastosowanie w medycynie estetycznej.
Działanie toksyny botulinowej
Żeby zrozumieć działanie toksyny botuliunowej, trzeba wiedzieć, na jakiej zasadzie do chodzi do pobudzenia mięśnia do pracy. Wszystko odbywa się na poziomie tak zwanej płytki nerwowo-mięśniowej, czyli złącza między komórką nerwową a komórką mięśniową.
W pobliżu komórki mięśniowej neuron (komórka nerwowa przetwarzająca i przewodząca informację) rozdziela się na wiele cienkich odgałęzień, które stykają się z błoną komórki mięśniowej. W miejscach zetknięcia – w błonie postsynaptycznej – znajdują się pęcherzyki zawierające neuroprzekaźnik, czyli substancję niezbędną do przesyłania impulsów nerwowych.
Nauroprzekaźnik znajdujący się w błonie komórki mięśniowej to acetylocholina. Toksyna botulinowa powoduje fragmentację białka koniecznego do uwolnienia acetycholiny. Na skutek zahamowania uwalniania tego neuroprzekaźnika mięsień nie może normalnie pracować – toksyna botulinowa uniemożliwia jego kurczenie się.
Zastosowanie medycyny estetycznej
Lekarze i naukowcy najpierw rozpoznali toksynę botulinową jako śmiertelnego wroga człowieka. Zatrucie tą powstającą w psujących się produktach spożywczych toksyną (wbrew nazwie "jad kiełbasiany" występuje nie tylko w przetworach mięsnych, ale też w warzywach, owocach, a nawet miodzie) może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku lub mięśni, a nawet śmierci.
Ale podawana w niewielkich dawkach toksyna botuliniowa znalazła zastosowania w medycynie. Wykorzystuje się ją do:
- leczenia chorób układu nerwowego, w których występują mimowolne skurcze mięśni,
- łagodzenia objawów stwardnienia rozsianego,
- łagodzenia wzmożonego napięcia mięśni przy dziecięcym porażeniu mózgowym, udarze mózgu, urazach mózgu lub rdzenia kręgowego, chorobie Parkinsona, chorobie Hallervordena-Spatza czy chorobie Huntingtona,
- leczenia zeza,
- łagodzenia objawów bruksizmu,
- czasowego zahamowania objawów nietrzymania moczu,
- łagodzenia objawów przewlekłej migreny.
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej
Najbardziej jednak toksyna botulinowa jest kojarzona z medycyną estetyczną, w której jest ona wykorzystywana do leczenia nadpotliwości, modelowania twarzy, osiągnięcia efektu powiększonych ust oraz wygładzania zmarszczek. Botoks – unieruchamiając wybrane mięśnie twarzy – nie tylko zapobiega powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek, ale też zmniejsza widoczność tych już istniejących.
Za pomocą toksyny botulinowej można zdecydowanie zmniejszyć widoczność:
- zmarszczki podłużne czoła – lwia bruzda,
- zmarszczki poprzeczne czoła,
- zmarszczki wokół oczu – kurze łapki,
- zmarszczki dolnej powieki,
- zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza.
Ze względu na ryzyko powikłań, wstrzykiwaniem botoksu zajmować powinien się TYLKO LEKARZ. Koszt botoksu, zależy od miejsca podania toksyny botulinowej i zaczyna się zwykle od 500 zł. Efekt jest widoczny po kilku dniach (czasami dwóch tygodniach) i utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy.
Zdjęcie główne: iStock