Wejdź
bruksizm
Fotolia
Pielęgnacja

Jak leczyć bruksizm?

Jesteś ambitna, zaangażowana, a może żyjesz w ciągłym pędzie? Jesteś na dobrej drodze do tego, żeby cierpieć na bruksizm. Nawykowe zgrzytanie zębami wcale nie jest rzadką dolegliwością. Stomatolodzy twierdzą wręcz, że to już plaga, zwłaszcza wśród ludzi skoncentrowanych na sukcesie.
Magdalena Borucińska
październik 15, 2014

bruksizm

Białe zęby w 20 minut? Ten domowy sposób naprawdę działa!

Objawy bruksizmu

Możesz mieć bruksizm, jeśli:

 • Budzisz się często rano z dużym bólem głowy
 • Masz nadwrażliwość zębów, syczysz z bólu pod wpływem kontaktu z gorącym zimnym lub kwaśnym pożywieniem
 • Zauważasz ukruszenia i starcia brzegów siecznych zębów
 • Widzisz żółte plamki na powierzchniach żujących trzonowców, świadczące o erozji szkliwa
 • Odczuwasz ból oczu, szyi, karku i nie możesz znaleźć jego przyczyny
 • Twoja twarz jest kwadratowa z powodu rozbudowanych mięśni żwaczy
 • Słyszysz trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania czy gryzienia jabłka

Leczenie bruksizmu

- W przypadku leczenia bruksizmu najważniejsze jest podejście holistyczne, czyli zajmujemy się nie tylko opanowaniem odruchu, niszczącego zęby, ale przede wszystkim szukamy przyczyn zgrzytania. W zależności od diagnozy, dopasowujemy leczenie, by działać u źródła problemu - mówi lekarz stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak, UNIDENT UNION Dental Spa.

Jak leczyć bruksizm?

Doktor Iwona Gnach-Olejniczak zdradza nam co warto wziąć pod uwagę przy leczeniu bruksizmu!

 1. Stosuję ruchome aparaty na bruksizm, które pacjenci nakładają na noc do spania. Przypominają one aparaty ortodontyczne. Jeszcze do niedawna masowo na bruksizm stosowano silikonowe nakładki relaksacyjne. Chroniły one zęby przed naciskiem, ale nie eliminowały odruchu. W dodatku pacjenci jeszcze mocniej nagryzali takie nakładki i ich stawy skroniowo-żuchwowe były dalej przeciążone. Ruchome aparaty na bruksizm wymuszają prawidłowe ustawienie szczęki względem żuchwy i uniemożliwiają zgrzytania zębami. Zakłada się je na noc w czasie terapii.
 2. Przy nadmiernej rozbudowie mięśni żwaczy wykonuje iniekcje z botoksu, które relaksują mięśnie przyczepione do stawów skroniowo-żuchwowych i zmniejszają odruch.
 3. Zalecam ćwiczenia relaksacyjne mięśni twarzy i szyi.
 4. Analizuję tryb życia. Rekomenduję m.in. ograniczenie kawy, jogę, medytację, spacery. Warto spać przy otwartym oknie, kłaść się spać najpóźniej o godzinie 23, aby 4-5 krotnie wprowadzić się podczas snu w fazę REM, która najlepiej regeneruje organizm. I absolutnie zrezygnować z zabierania laptopów czy komórek do łóżka. 
 5. Kieruję na badania pod kątem nietolerancji pokarmowych. Nadwrażliwość na określone produkty wywołuje szereg objawów bardzo obciążających organizm (m.in. bóle brzucha, bóle głowy, problemy ze skórą, biegunki, zaparcia, otyłość). Pojawia się stres organizmu oraz jego zakwaszenie, na co bardzo często reagujemy bruksizmem.
 6. Zlecam badania laboratoryjne gospodarki mineralnej – niedobory pewnych związków mogą mieć wpływ na napięcie i stres (m.in. suplementacja magnezem).
 7. Bruksizm (zwłaszcza u dzieci) to częsty objaw inwazji pasożytów. Dlatego przed przystąpieniem do leczenia zalecam także badania w tym kierunku.
 8. Sprawdzam zgryz, a w przypadku wady proponuję terapię, która polega na: ustawieniu prawidłowym szczęki względem żuchwy oraz uporządkowaniu zębów w triadach.
 9. Kontroluję dopasowanie plomb i uzupełnień protetycznych, które także mogą deformować zgryz. Podobnie jak braki zębowe i wędrówki zębów z powodu ubytków w uśmiechu. Rozwiązaniem jest odbudowa brakujących zębów w poszczególnych strefach zgryzu, co normalizuje pracę stawów skroniowo-żuchwowych.
Komentarze
Pielęgnacja Życie bez trądziku – jak leczyć trądzik u dorosłych
Paskudne zaskórniki, krosty i bolące czerwone grudki – to dzisiaj problem nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. O tym jak szybko się ich pozbyć, opowiada nasz ekspert - dermatolog, który od ponad dwudziestu lat z powodzeniem leczy najcięższe przypadki.
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016

Kiedy mówimy o trądziku? Czy można nim już nazwać kilka pojedynczych krostek na brodzie? Tak, to już trądzik. Ale ujawnia się on nie tylko wypryskami, jego jedynym objawem mogą być też same zaskórniki. Z nich często jednak powstają stany zapalne. Czarne, widoczne zaskórniki zamieniają się w widoczne, żółte krosty, lub bolesne grudki zapalne. Kilkadziesiąt lat temu trądzik wśród dorosłych występował podobno bardzo rzadko? Tak, rzeczywiście, jako młody dermatolog leczyłam pacjentów do dwudziestego, maksymalnie – dwudziestego piątego roku życia. A teraz leczę i siedmiolatków i czterdziestolatków. Czym się różni trądzik dorosłych od tego, który występuje u nastolatków? Zmiany skórne ludzi dojrzałych utrzymują̨ się dłużej i inaczej wyglądają. Trądziki młodzieńcze charakteryzują się na ogół zmianami rozproszonymi po całej twarzy, są drobniejsze, mniej bolesne i często samoistnie ustępują. W późniejszym wieku mają często postać bolesnych cyst umiejscowionych w dolnej części twarzy lub grudek trudnych do wyciśnięcia i do samoistnego ustępowania. Występują nie tylko u osób, które mają tłustą i łojotokową skórę, ale również w przypadku suchej cery. Dlaczego na tę przypadłość cierpi coraz więcej dorosłych? Myślę, że składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim niezdrowa dieta, pełna produktów przetworzonych o wysokim indeksie gimnicznym. Do tego stres – dzisiaj najbardziej zestresowani są właśnie ludzie po trzydziestce. Jest więcej dymu papierosowego, alkoholu, promieniowania UV i w ogóle większe zanieczyszczenie środowiska. Te wszystkie czynniki powodują uwrażliwienie receptorów w obrębie gruczołów łojowych na działanie hormonów. Receptory zaczynają produkować łój o zmienionym składzie, który rozpoczyna całą lawinę reakcji prowadzących do powstawania zaskórników, grudek i krostek Do...

Przeczytaj

Nasze akcje