klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
pryszcze powstawanie leczenie
Pielęgnacja

Jak powstają pryszcze?

Zanim wyruszysz na plac boju, dobrze poznaj swojego przeciwnika! Zdradzamy, skąd biorą się pryszcze i jak walczyć z ropnymi krostami.
Matylda Nowak
styczeń 07, 2020

Znamy najróżniejsze odmiany trądziku - rozpoznawalny po charakterystycznym zaczerwienieniu skóry trądzik różowaty, wymagający specyficznego leczenia trądzik grzybiczy czy groźny trądzik odwrócony. Jednak najczęściej jego występująca postać to trądzik grudkowo-krostkowy, z wyjątkowo uciążliwymi i bardzo szpecącymi zmianami zapalnymi. Wypełnione ropą torbiele przypominają mitologiczną Hydrę - w miejsce jednego źle wyciśniętego pryszcza mogą pojawić się dwa lub trzy nowe.

Fot.: iStock

Tonik na trądzik z kwasem migdałowym - sprawdzony przepis!

Jak powstają pryszcze?

Ropne krostki powstają z pierwotnego wykwitu trądzikowego, czyli mikrozaskórnika. Wszystko zaczyna się od nadmiernego wydzielania łoju i zaburzonego złuszczania naskórka. W mieszku włosowym znajduje się gruczoł łojowy, który zostaje zablokowany przez gromadzące się w nim korneocyty, czyli komórki naskórka.

Gromadzący się w mieszku włosowym łój czyni jego ściany bardziej przepuszczalnymi oraz przyczynia się do intensywnego namnażania się bakterii Cutibacterium acnes. Te beztlenowce należą do naturalnej flory bakteryjnej skóry, ale w nadmiarze zaczynają jej szkodzić.

Bakterie Cutibacterium acnes powodują rozkład łoju. Powstałe przy tej okazji wolne kwasy tłuszczowe działają drażniąco i wywołują stan zapalny. Na powierzchni skóry pojawia się zaczerwieniona i zwykle także bolesna grudka. W pewnym momencie dochodzi do naruszenia osłabionej już ścianki mieszka włosowego i jego zawartość rozlewa się na okoliczną tkankę. Powstaje torbiel wypełniona ropą i osoczem.

Jak wycisnąć pryszcza?

Zwykle na widok krosty od razu rzucamy się do jej wyduszania. Tymczasem pryszcze wyciskane w nieodpowiedni sposób lub w niewłaściwym momencie mają w zwyczaju "odrastać" i pozostawiać po sobie przebarwienia lub nawet blizny. Dlatego, żeby skutecznie usunąć z twarzy krostę, należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie kosmetyki.

Najskuteczniejszym sojusznikiem w walce z pryszczami jest kwas salicylowy. Ten beta-hydroksykwas przenika przez warstwę sebum na skórze i penetruje mieszki włosowe, robiąc tam solidny porządek. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym kwas salicylowy "gasi" stan zapalny, czego objawem jest zmniejszenie się pryszcza (zmniejsza się tak zwany obrzęk zapalny) i jego zaczerwienienia.

Dopiero po takim zapanowaniu nad stanem zapalnym można wycisnąć krostkę. Wyduszaniu pryszcza powinny jednak towarzyszyć odpowiednie środki ostrożności. Przed i po wyciskaniu, krostkę i jej okolicę należy zdezynfekować. A samo wyduszenie nie powinno trwać dłużej niż 30 sekund. Jeżeli walczysz z pryszczem dłużej niż pół minuty, to bardzo możliwe, że za wcześnie zabrałaś się za jego usuwanie.

Zobacz także: Krosty na plecach, dekolcie i ramionach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
kobieta wyciska pryszcza
iStock
Pielęgnacja Jak szybko wyleczyć pryszcza? Inaczej traktuj cystę, inaczej grudkę
Dzięki tym patentom krostki będą z twojej twarzy znikały szybciej i bez uciążliwych powikłań. Wystarczy, że dopasujesz metodę leczenie do rodzaju pryszcza!
Matylda Nowak
grudzień 10, 2018

Coś ci rośnie lub już wyrosło na twarz? Zamiast tę zmianę wyciskać,  rozpoznaj jej rodzaj i dobierz odpowiednią dla niego metodę leczenia . Stosując właściwe środki, pozbędziesz się krostki szybciej i prawdopodobnie na zawsze . Nie oszpecisz też przy okazji swojej skóry popękanymi naczynkami, strupkami, przebarwieniami czy wręcz trudnymi do usunięcia bliznami . Fot.: Pinterest Zobacz także: Sprawdź, jak bezpiecznie wycisnąć pryszcza, żeby nie odrósł większy i żeby nie została ci po nim blizna! Jak pozbyć się pryszcza? Walkę z każdą krostą powinno się rozpocząć od zidentyfikowania wroga. Uważnie, w dobrym świetle i najlepiej w powiększającym lustrze, przyjrzyj się zmianie, która pojawiła ci się na buzi . Czy ma widoczny czubek czy też jest schowana głęboko pod skórą ? Jest wypełniona białą półpłynną ropą, żółtawym, białym czy czarnym czopem ? Czarne czopki blokujące pory skóry, to dość łatwe do usunięcia, ale też zdradliwe zaskórniki . Wyduszanie ich bez uprzedniego odpowiedniego przygotowania skóry, może prowadzić do jej podrażnienia i skończyć się stanem zapalnym . Dlatego, usuwanie wągrów poprzedzamy delikatnym złuszczeniem cery (na przykład po zastosowaniu rozpuszczającego naskórek żelu ). Następnie  robimy sobie tak zwaną parówkę (ostrożnie pochylając twarz nad miską wypełnioną gorącą wodą) lub ciepły kompres . Dopiero po rozgrzaniu skóry, możemy przejść do wyciskania zaskórników. Po ich wyciśnięciu dobrze jest posmarować oczyszczony z wągrów fragment skóry preparatem z olejkiem z drzewa herbacianego , który działa przeciwbakteryjnie, normalizuje pracę gruczołów łojowych i sprzyja regeneracji skóry. Jeśli twoja skóra jest mocno zanieczyszczona  zaskórnikami i uciążliwymi (czasami wręcz swędzącymi) grudkami wypełnionymi niejednokrotnie ropą , w żadnym wypadku nie wyciskaj zmian. Punktowo używaj...

Przeczytaj
trądzik
iStock
Pielęgnacja Sprawdź, jak bezpiecznie wycisnąć pryszcza, żeby nie odrósł większy i żeby nie została ci po nim blizna
Samodzielne mechaniczne oczyszczanie cery może mieć przykre konsekwencje. Dlatego, zanim zaczniesz wyduszać pryszcza, sprawdź, jak to zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić.
Matylda Nowak
lipiec 30, 2018

Niewłaściwe wyciskanie pryszczy może źle się skończyć. Zamiast pozbyć się jednego pryszcza, wyhodujemy sobie nowe, roznosząc zarazki na inne miejsca na skórze lub wciskając je głębiej w skórę . Możemy spowodować zdeformowanie porów skóry i sprawić, że staną się bardziej widoczne. Wyduszanie krostki może również skończyć się pęknięciem naczynka krwionośnego albo powstaniem trwałej blizny . Żeby uniknąć tych problemów, oczyszczanie cery lepiej zostawić kosmetyczce. Dla niecierpliwych lub tych, którzy nie dysponują odpowiednimi funduszami mamy poradnik przygotowany przez słynną już doktor Sandrę Lee, która dzięki umiejętnemu wyciskaniu krostek zrobiła karierę . Zobacz także: Poznaj najlepsze domowe sposoby na trądzik Jak bezpiecznie wycisnąć krostkę? Dr Sandra Lee (Dr Pimple Popper, czyli doktor wystrzeliwująca krosty) zasadniczo odradza samodzielnego wyciskania krostek. Ale dla tych, którzy nie mogą się powstrzymać, przygotowała we współpracy ze stroną Glamour.co.uk kilka porad, które pomogą im uniknąć nieprzyjemnych powikłań po własnoręcznym wyduszaniu krostki. Fot.: Pinterest Sprawdź, co wyciskasz! Wyciskamy tylko w pełni rozwinięte pryszcze , czyli takie, które mają wyraźnie uformowany i doskonale widoczny czubek . W żadnym wypadku nie wyciskamy znajdujących się głęboko pod skórą i typowych dla trądziku torbielowatego zmian cystowych. Nie wolno też wyciskać prosaków - je usuwa się po uprzednim ostrożnym rozcięciu skóry . Pamiętaj o higienie Umycie rąk przed "zabiegiem" wyciskania to za mało. Zanim zaczniesz wyduszać ze skóry zanieczyszczenia, dobrze ją oczyść. Następnie przetrzyj spirytusem salicylowym miejsce, gdzie jest krostka oraz - jeśli będziesz jej używać - łyżeczkę UNNY (narzędzie do usuwania zaskórników ). Po wyciśnięciu krostki czy zaskórnika, wetrzyj w to miejsce punktowo kosmetyk...

Przeczytaj
trądzik pospolity przyczyny objawy leczenie
Pielęgnacja Trądzik pospolity – leczenie i dieta
Trądzik pospolity rzadko kogo omija! Choruje na niego większość ludzi, zwykle w wieku dojrzewania. Ale zdarza się, że z trądzikiem pospolitym wchodzi się w dorosłość. Bo wcale nie tak łatwo go wyleczyć!
Matylda Nowak
luty 04, 2020

Trądzik pospolity to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że cierpi na nią 80 procent młodych ludzi. Najczęściej chorują na nią osoby w wieku dojrzewania, ale trądzik pospolity może pojawić się także przed okresem pokwitania i utrzymywać się w wieku dorosłym . U dziewcząt objawy trądziku pospolitego pojawiają się nawet dwa lata wcześniej niż u chłopców, ale za to u nich choroba ta przebiega zwykle łagodniej. Trądzik pospolity ma większość 17-latków: od 95 do 100 procent chłopców i od 83 do 85 procent dziewcząt. Szczyt zachorowań u kobiet przypada na okres między 14. a 17. rokiem życia, za to u chłopców – między 16. a 19. rokiem życia.  Skłonność do trądziku pospolitego jest wrodzona – jeżeli oboje rodziców miało trądzik pospolity, jest ponad 50-procentowe prawdopodobieństwo, że zachoruje na niego także ich dziecko. Trądzik pospolity nie jest jednak chorobą dotykającą tylko młodych ludzi! Lekarze obserwują wzrost średniego wieku pacjentów zgłaszających się z objawami trądziku pospolitego z 20 lat na 26,5 lat. A skoro jest to średni wiek, oznacza to, że na trądzik pospolity chorują teraz 30-, 40-, a nawet 50-latkowie . Fot.: iStock Przyczyny trądziku pospolitego Na trądzik pospolity choruje się z wielu powodów. Do rozwoju choroby dochodzi na skutek uwarunkowań genetycznych, zaburzeń hormonalnych i będącego zwykle ich efektem nadmiernego wytwarzania łoju, obecności bakterii i specyficznych właściwości mieszków łojowych. Najważniejszymi przyczynami trądziku pospolitego są zaburzenie złuszczania naskórka oraz towarzyszący mu łojotok . W okresie dojrzewania, androgeny oraz inne hormony jajników i nadnerczy stymulują powiększanie się gruczołów łojowych i intensywniejszą produkcję sebum . Równocześnie zrogowaciałe komórki naskórka nie złuszczają się, tylko gromadzą, blokując ujście gruczołu łojowego,...

Przeczytaj
trądzik
Pielęgnacja Znana blogerka pokazała, jak w kilka godzin wyleczyć pryszcza!
Farah Dhukai zdradziła przepis na zaskakująco skuteczny kosmetyk antytrądzikowy. Sama przygotujesz go sobie w domu!
Matylda Nowak
sierpień 09, 2019

Ten wykonany w domu kosmetyk potrzebuje zaledwie kilku godzin, żeby rozognioną i wypełnioną ropą krostę wysuszyć na wiór i uczynić prawie niewidoczną . Żeby przygotować ten antytrądzikowy lotion trzeba zaopatrzyć się w sklepach z naturalnymi produktami w kilka konkretnych składników, ale taka inwestycja bardzo się opłaci. Wykonany zgodnie z przepisem Farah Dhukai kosmetyk jest nie tylko zaskakująco skuteczny, ale też niezwykle wydajny. Na dodatek bardzo przypomina nie najtańszy produkt Mario Badescu! Fot.: Instagram Jak szybko wyleczyć pryszcza? Farah Dhukai znana jest z domowych patentów na piękną cerę , długie rzęsy czy  zdrowe włosy . Niedawno znana blogerka pokazała, jak w ekspresowym tempie pozbyć się uciążliwej krosty . Do nagrania filmiku, w którym pokazała skuteczność swojej mikstury, Farah zaprosiła swojego męża – Sala Ali. Mężczyzna miał akurat na policzku naprawdę spektakularnego pryszcza. View this post on Instagram A post shared by Farah Dhukai (@farahdhukai) on Aug 7, 2019 at 12:58pm PDT Żeby przygotować swój wysuszający kosmetyk Farah wymieszała: tonik z oczaru wirginijskiego, róży i aloesu – możesz przygotować go sobie mieszając odpowiednie hydrolaty, płyn kalaminowy, który można kupić w niektórych aptekach lub który można zastąpić dostępnym w sklepie Ministerstwa Dobrego Mydła pudrem kalaminowym , olejek z drzewa herbacianego. Mieszankę tych składników Dhukai odstawiła na jakiś czas, pozwalając, żeby puder kalaminowy oddzielił się i opadł na dno butelki. Następnie z pomocą patyczka do czyszczenia uszu, wyjęła z buteleczki zalegający na dnie proszek , który – wzbogacony składnikami toniku i olejkiem z drzewa herbacianego – zamienił się w zabójczą dla pryszczy pastę. Skuteczność tego antytrądzikowego specyfiku blogerki ani...

Przeczytaj