Jak samodzielnie zrobić mydło w domu?
Naturalne, ręcznie robione mydła to odkrycie wielu Wizażanek, które nie wyobrażają sobie bez nich właściwej pielęgnacji. Zapytałyśmy właścicielkę Lawendowej Farmy, panią Ewę Wasilak o to, jak powstają jej mydła, co zawierają, a czego nie i dlaczego są takie dobre dla skóry!
- Magdalena Borucińska
Jakie składniki dodać do mydła?
Samodzielne robienie mydła jest proste, trzeba tylko przestrzegać 2 prostych zasad: składniki najwyższej jakości należy dokładnie odważyć. Lepiej nie korzystać z gotowej bazy mydlanej, jeśli nie znasz jej składu. Większą frajdę daje samodzielne wymyślenie i stworzenie mydła od podstaw.Do mydeł dodaj to, co dobre dla skóry:
- szlachetne oleje i tłuszcze roślinne (oliwa, olej awokado, olej ze słodkich migdałów, olej rycynowy, tłuszcz kokosowy i palmowy, masło shea), które wygładzają, zmiękczają i natłuszczają;
- odżywcze dodatki (mleko kozie, jogurt, maślankę, miód, aloes, płatki owsiane)
- przyprawy lub zioła (cynamon, papryka, kurkuma, pokrzywa, szałwia, nagietek, itp.), które wpływają na kolor i fakturę mydła
- olejki eteryczne, które oprócz pięknego zapachu korzystnie działają na skórę (przeciwtrądzikowo, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie itp.);
Zobaczcie także: Kosztuje 3 zł, a włosy rosną po nim jak szalone. I wolniej się przetłuszczają. Co to za cudo?
Czego nie dodawać do mydła?
Nie dodawaj: utwardzaczy, spieniaczy, zmiękczaczy, barwników (czyli tego wszystkiego, co często dodają producenci masowi), bo mydło ich nie potrzebuje. Po prostu „robi się samo” w prostej reakcji zmydlania. Zawiera naturalną glicerynę, która nawilża skórę oraz tłuszcze, które natłuszczają skórę. Dzięki temu skóra po umyciu nie jest ani przesuszona czy spierzchnięta i nie wymaga natychmiastowego stosowania balsamów i kremów.
Zobacz także
Przepis na naturalne mydło Ewy Wasilak z Lawendowej Farmy
Składniki na 1 kg naturalnego mydła
- 500g tłuszczu kokosowego
- 300g oliwy
- 200g oleju ze słodkich migdałów
- 157g wodorotlenku sodu (NaOH)
- 375g demineralizowanej wody
- 1-2 bardzo płaskie łyżki ziół lub przypraw wedle uznania (lawenda, nagietek, pokrzywa, nostrzyk, dziewanna, papryka, cynamon, kurkuma)
- 2 ulubione olejki eteryczne (po 7-10ml)
Niezbędny sprzęt:
- dwa garnki o różnej średnicy (przynajmniej jeden ze stali nierdzewnej)
- zlewki szklane lub z polipropylenu
- łyżka drewniana lub z melaminy
- waga
- gumowe rękawice
- okulary ochronne
- forma na mydło
Jak zrobić mydło w domu?
- Odważ bardzo dokładnie składniki (tłuszcz, oleje, wodorotlenek, woda)
- Z garnków zrób łaźnię wodną (do większego wlewamy trochę wody i wkładamy stalowy garnek o mniejszej średnicy).
- Zrób roztwór wodorotlenku sodu: do zlewki z odważoną dokładnie wodą dodaj potrzebną ilość NaOH i wymieszaj łyżką (UWAGA: koniecznie zachowaj ostrożność, ponieważ NaOH to żrąca zasada, a powstały roztwór jest bardzo gorący (80-90 °C); w trakcie mieszania wydzielają się duszące gazy, należy pamiętać o okularach, rękawicach i odpowiedniej wentylacji pomieszczenia!).
- Tłuszcz i oleje rozpuść w łaźni wodnej w możliwie niskiej temperaturze.
- Roztwór wodorotlenku i mieszaninę tłuszczów ostudź do temperatury pokojowej (ok. 28°C).
- Wlej ostrożnie roztwór NaOH do mieszaniny tłuszczów i energicznie mieszaj do momentu, aż mieszanina zacznie gęstnieć.
- Dodaj wybrane dodatki roślinne oraz ulubione olejki eteryczne i cały czas mieszaj.
- Gęstą mieszaninę przelej do formy (jako formę możemy wykorzystać dosłownie wszystko: pudełka po lodach i jogurtach, formy na ciasto itd.; formę najlepiej wyłożyć folią).
- Formy przykryj kocem lub ręcznikiem i zostaw na przynajmniej 24 godziny. Następnie gotowe mydło wyjmij z form i pozostawiamy na 3-4 tygodnie do wyschnięcia.
Lubisz testować nowości kosmetyczne? Nie zapomnij o rabatach na stronie Douglas kupony rabatowe.