klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Zakładanie kubeczka menstruacyjnego
Pielęgnacja

Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny

Planujesz zakup kubeczka menstruacyjnego? Przeczytaj, jak wybrać odpowiedni rozmiar oraz co zrobić, by wkładanie i wyjmowanie kubeczka było proste.
Laura Osakowicz
listopad 13, 2019

Kubeczek menstruacyjny to najnowocześniejszy gadżet, który pomaga utrzymać odpowiednią higienę podczas miesiączki. Wiele kobiet wciąż ma jednak wątpliwości, jak go używać, by nie zaczął przeciekać. Jak ułatwić sobie wkładanie oraz wyjmowanie silikonowego kubeczka? Są na to sprawdzone triki.

Kubeczek menstruacyjny: jaki rozmiar?

Kubeczki menstruacyjne są dostępne w wielu drogeriach m.in. znajdziecie je w Rossmannie.  Najważniejsze jest dobranie kubeczka w odpowiednim rozmiarze. Krótki poradnik od producenta gadżetu zawsze znajdziemy na jego opakowaniu. Są jednak standardowe zasady, którymi kieruje się każdy wytwórca.

1. Kobieta o średniej lub drobnej budowie i wzroście do 170 cm, która nie rodziła dzieci powinna wybrać rozmiar S.

2. Wyższe kobiety i te, które urodziły jedno dziecko rozmiar M,

3. Kobiety, które rodziły więcej niż raz - rozmiar L.

Jeśli ta instrukcja nie wystarczy,  warto zwrócić się po pomoc do swojego ginekologa, który zmierzy długość pochwy albo odpowie na pytanie, czy kubeczek który już posiadamy przecieka, bo jest źle dobrany czy dlatego, że źle go zakładamy. Dobrze dobrany rozmiar kubeczka to połowa sukcesu!

Ida Nowakowska z mężem wybrali już imię dla dziecka? "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

Wkładanie kubeczka menstruacyjnego

Przed włożeniem kubeczka menstruacyjnego należy zawsze (zarówno przed pierwszą jak i kolejną aplikacją) wyparzyć gadżet we wrzątku oraz dokładnie umyć ręce.

Aby umieścić kubeczek menstruacyjny w pochwie, musimy go dobrze zwinąć. Istnieją co najmniej dwie techniki zwijania kubeczka .  Za tę najłatwiejszą uznawana jest technika "na literę C". Składamy kubeczek na pół i przytrzymujemy palcem wskazującym i kciukiem. O ile samo zwiniecie kubeczka i włożenie go do pochwy jest łatwe, o tyle rozłożenie go z litery C może okazać się niemożliwe, szczególnie jeśli kubek jest choć trochę za duży. Techniką, która jest trudniejsza manualnie, ale zaoszczędza niepotrzebnego stresu w związku z dokładnym rozłożeniem się kubeczka w środku jest schowanie jednej ze ścianek do środka kubeczka. Może ona niestety nie udać się z gadżetami, które wykonane są z grubego silikonu, nie mniej daje ona niemal stu procentową pewność, że kubeczek otworzy się i odpowiednio zassie, a my na cały dzień zapomnimy o tym, że mamy okres. Jak to zrobić? Zerknijcie na instrukcję poniżej:

Źródło: Pinterest

Kubeczek menstruacyjny - trik z zimną wodą 

Jeśli mamy problem z całkowitym otwieraniem się kubeczka pomocne może okazać się włożenie go tuż przed aplikacja do zimnej wody. Dlaczego? Silikon pod wpływem zimna staje się twardszy. Może być nam go nieco trudniej złożyć, ale kubeczek dużo łatwiej otworzy się i zassie w pochwie. 

Kubeczek menstruacyjny - rozluźnianie mięśni

Aby włożyć kubeczek do pochwy należy rozluźnić mięśnia dna miednicy - to wydaje się oczywiste. Ułatwić nam to może przykucnięcie lub położenie się na plecach. Jeden z producentów kubeczków podaje jednak informacje, że duże znaczenie mają tu także mięśnie żuchwy. Okazuje się, że gdy pod wpływem stresu związanego z aplikacją kubeczka zaciskamy zęby, nasze ciało automatycznie zaciska także mięśnie pochwy i miednicy, co może uniemożliwić nam włożenie go.

Kubeczek menstruacyjny - jak działa

Odpowiednio włożony kubeczek powinien się w pełni otworzyć i dotykać ścian pochwy. Jego końcówka, która pomaga w wyjęciu gadżetu może (ale nie musi) lekko wystawać. Kubeczek menstruacyjny musi się zassać na ściankach pochwy, aby krew nie przeciekała. Wiele kobiet słyszy dźwięk zassania się kubeczka co oznacza, że został on dobrze włożony. Nie jest to jednak reguła. Niektóre kobiety po prostu czują lekki opór, gdy próbują wyjąć kubeczek ciągnąc za końcówkę. Nie puszcza? To znak, że jest dobrze założony! Kiedy kubeczek menstruacyjny dobrze przylega do ścianek pochwy, krew na pewno nie przecieknie. Będzie się  w nim zbierać, a kobieta nawet tego nie poczuje. Kubeczek menstruacyjny zbiera krew nawet przez 12 godzin! Pamietajcie - zakładanie kubeczka menstruacyjnego nie powinno być w żaden sposób bolesne. Jedynie wyjmowanie na siłę zassanego kubeczka może sprawiać dyskomfort, dlatego nie powinno się tego robić.

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego

Jak usunąć kubeczek? Kluczowe są tu mięśnie dna macicy. Należy lekko przeć - tak, tak - jak przy porodzie:) Kilkukrotne zaciskanie i poluźnianie mięśni przesunie gadżet w kierunku wyjścia z pochwy. Dopiero, gdy jesteśmy w stanie objąć palcami dno kubeczka, możemy nacisnąć je i tym samym spowodować, że dostanie się do środka powietrze. Wtedy kubeczek bez bólu "odskoczy" od ścianek pochwy.

Boicie sie sięgnąć po kubeczek menstruacyjny, bo słyszałyście historię o tym, że ktoś nie mógł wyjąć kubeczka i musiał jechać do ginekologa? Takie sytuacje nie zdarzają się często i raczej wynikają z niewiedzy. Kubeczek może przesunąć się w pochwie tak, że nie możemy dostać palcami do kończącej go pętelki. Zamiast jednak wpadać w panikę, wystarczy popracowac mięśniami. Świadome napinanie i rozluźnianie mięśni pomaga zarówno w aplikacji, jak i w wyjmowaniu kubeczka z pochwy. Nawet jeśli dosięgamy palcami do kubeczka, możemy go wyprzeć dzieki pracy mięsni.

Podczas nauki wkładania i wyjmowania kubeczka niezwykle pomocna jest znajomość swojego ciała oraz cierpliwość. Warto jednak poświęcić chwilę, aby dość do wprawy i zbyt szybko się nie zniechęcać bo używanie kubeczka to bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Cena kubeczka jest oczywiście wyższa od tradycyjnych produktów używanych podczas miesiączki. Ale pamiętajcie, że służy znacznie dłużej! A i tak sa dużo tańsze niż np. okresowe majtki...

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Komentarze
Pielęgnacja Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny?
Kubeczek menstruacyjny to ekologiczna alternatywa dla tamponów i podpasek. Jednak czy ten środek higieny intymnej jest bezpieczny dla zdrowia?
Laura Osakowicz
grudzień 02, 2019

Kubeczek menstruacyjny to mały, silikonowy zbiorniczek. Odpowiednio aplikowany pozwala zapomnieć na cały dzień o tym, że mamy okres. Może być używany regularnie nawet przez kilka lat, więc pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydawałybyśmy na tampony czy podpaski. Wybór kubeczka może być podyktowany także troską o środowisko - nie produkujemy niepotrzebnych odpadów, które będą rozkładać się w środowisku przez setki lat. Wiele z nas zastanawia się jednak, czy ze zdrowotnego punktu widzenia to także korzystna alternatywa.  Źródło: Istock Zobacz także:  Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny z Rossmanna? Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny dla zdrowia?  Według ginekologa kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet. Oprócz ochrony środowiska, pomimo wielokrotnego używania, jest on bardzo higieniczny. Jeśli myjemy i wyparzamy kubeczek w gorącej wodzie przed kolejnym założeniem, a pomiędzy miesiączką trzymamy w specjalnym bawełnianym woreczku nie ma szansy, aby rozwinęły się w nim niechciane bakterie. Ginekolog twierdzi, że jest on nawet bardziej bezpieczny niż tampon. Kubeczek menstruacyjny  a tampon W trakcie noszenia kubeczka nie rozwijają się bakterie. Ginekolog zapewnia, że jest on nawet bezpieczniejszy dla zdrowia niż klasyczny tampon. Tampon trzymany w pochwie przez wiele godzin ma kontakt ze ściankami pochwy i powietrzem, co powoduje namnażanie się bakterii. Natomiast krew, która spływa do kubeczka jest zupełnie odizolowana od ścianek i od środowiska - nawet przez 8 godzin noszenia nie powstaną w nim żadne bakterie.  Kubeczek menstruacyjny - dla kogo Z kubeczka menstruacyjnego może korzystać każda kobieta, nawet ta, która ze względu na tyłozgięcie macicy odczuwała ból podczas korzystania z tamponów. Odpowiednio dobrany kubeczek nie powinien powodować żadnych dolegliwości, a mimo tego, że jest aplikowany nieco niżej niż tampon, nie...

Przeczytaj
kubeczek menstruacyjny rozmiary
Pielęgnacja Kubeczek menstruacyjny - jaki rozmiar wybrać?
Chcesz zacząć używać kubeczka menstruacyjnego, ale nie wiesz jaki rozmiar wybrać? Sprawdź nasz krótki przewodnik po rozmiarach kubeczków menstruacyjnych.
Laura Osakowicz
grudzień 05, 2019

Po kubeczek menstruacyjny sięga coraz więcej kobiet. To dobra alternatywa dla klasycznych środków higieny intymnej - tamponów i podpasek. Kubeczek jest bardziej ekonomiczny - jeden posłuży nam nawet przez 5 lat i nieporównywalnie lepszy dla środowiska bo nie produkujemy zbędnych odpadów, które będą potrzebowały setek lat, aby się rozłożyć. To także bezpieczna metoda , która daje ochronę w trakcie miesiączki. Kubeczek zatrzymuje krew w środku ciała, bez dostępu powietrza, nie rozwiną się w niej więc żadne niepożądane mikroorganizmy. Często jednak, gdy już zdecydujemy się na kubeczek, zastanawiamy się jaki rozmiar powinnyśmy wybrać. Podpowiadamy. Źródło: Istock Zobacz także:  Kubeczek menstruacyjny dla dziewic Rozmiar kubeczka menstruacyjnego Zazwyczaj producenci proponują nam kubeczki w trzech rozmiarach - S, M i L . Zdarza się jednak, że dostępne są tylko rozmiary S i M, albo że rozmiarówka poszerzona jest o rozmiar XL. Na ostateczny wybór rozmiaru ma wpływ nasz wiek, ilość porodów, wzrost oraz masa ciała. Powinnyśmy także wziąć pod uwagę miękkość materiału z jakiego wykonany jest kubeczek. Rozmiar S - wybierz najmniejszy rozmiar kubeczka menstruacyjnego jeśli jesteś drobnej lub normalnej budowy, masz poniżej 170 cm wzrostu i nigdy nie rodziłaś oraz masz mniej niż 25 lat. Jeśli na przykład masz więcej lat, ale jesteś niska, drobna i nigdy nie rodziłaś spokojnie wybierz ten rozmiar. Jeśli natomiast masz około 20 lat, nie rodziłaś, ale nosisz większy rozmiar ubrania a twój wzrost to dokładnie 170 cm, rozważ wybór kubeczka w rozmiarze M.  Rozmiar M - ten rozmiar przeznaczony jest dla kobiet o normalnej budowie, które urodziły jedno lub dwoje dzieci. To także dobry wybór dla wysokich kobiet (powyżej 170 cm) oraz tych z was, które borykają się z obfitymi miesiączkami.  Jeśli masz niewiele ponad 170, nigdy nie rodziłaś, jesteś szczupła i...

Przeczytaj
Pielęgnacja Kubeczki menstruacyjne – fakty i mity
Czy kubeczki menstruacyjne są bezpieczną, ekologiczną i wygodną alternatywą dla tradycyjnych produktów higienicznych? Czy jeden wykonany z silikonu medycznego pojemnik może służyć nawet przez kilka lat? Podpowiadamy, co jest prawdą, a w co nie warto wierzyć.
Materiał partnera
październik 23, 2017

Kubeczki menstruacyjne są produktami wielokrotnego użytku Fakt. Kubeczek menstruacyjny należy zdezynfekować po zakupie oraz każdorazowo pomiędzy miesiączkami. W trakcie miesiączki wystarczy, że po opróżnieniu przemyjesz go czystą wodą. Gdy już to zrobisz, produkt gotowy jest do ponownego użycia. Możesz z niego korzystać nawet przez kilka lat. Kubeczki menstruacyjne starczają na dłużej niż podpaski i tampony Fakt. W zależności od tego, jak bardzo obfita jest Twoja miesiączka, kubeczka menstruacyjnego możesz używać bez opróżniania nawet do 12 godzin (taką ochronę gwarantuje m.in. producent dostępnych w Polsce kubeczków menstruacyjnych marki Selenacup ). Jest on bardziej pojemny niż tradycyjne produkty higieniczne i o połowę rzadziej od nich przecieka. Kubeczki menstruacyjne są przyjaźniejsze dla środowiska Fakt. Dzięki temu, że jeden kubeczek menstruacyjny wystarcza Ci na kilka lat, nie przyczyniasz się do produkcji trudnych do rozłożenia odpadów, które uwalniają mnóstwo toksycznych substancji. Kubeczki menstruacyjne to bardziej ekonomiczne rozwiązanie Fakt. W dłuższej perspektywie czasowej wybór kubeczka menstruacyjnego jest tańszym rozwiązaniem niż jednorazowe środki do higieny intymnej. Dla przykładu: wartość kubeczka menstruacyjnego Selenacup zwraca się już po 4 miesiącach. Kubeczki menstruacyjne są bezpieczniejsze Fakt. Stosowanie tamponów wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Tampony i podpaski wybielane są chlorem, co często nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia. Kubeczek menstruacyjny to w pełni bezpieczne rozwiązanie - powstaje z medycznego sylikonu, który nie zawiera szkodliwych substancji i nie zaburza naturalnego pH pochwy. W odróżnieniu do tamponów, produkt ten nie wysusza pochwy, ponieważ nie wchłania płynu miesiączkowego, ale go gromadzi. Dodatkowo, aplikuje się go płycej niż...

Przeczytaj
kubeczek menstruacyjny
Pielęgnacja Ile pieniędzy zaoszczędzisz używając kubeczka menstruacyjnego?
Kubeczka menstruacyjnego można używać nieprzerwanie nawet przez 10 lat. Brytyjska organizacja, która działa na rzecz kobiet obliczyła, ile pieniędzy jesteś w stanie oszczędzić, jeśli przez najbliższe 30 lat będziesz korzystać w trakcie miesiączki tylko z kubeczka menstruacyjnego.
Laura Osakowicz
styczeń 23, 2020

Kubeczek menstruacyjny to zdrowa i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Dzięki temu, że może być wielokrotnie myty i używany podczas każdego okresu, będziesz tylko raz narażona na większy wydatek - kubeczek zwykle kosztuje od 30 do 70 zł. Jeśli wcześniej używałaś markowych produktów w celu ochrony w trakcie okresu, to zakup ten zwróci się już po dwóch miesiącach! Zalety kubeczka menstruacyjnego Niewątpliwie największą zaletą kubeczka menstruacyjnego jest zminimalizowanie zużycia środków higieny intymnej. W ten sposób chronimy środowisko i zmniejszamy ilość śmieci leżących na wysypisku, z którymi tak naprawdę nic nie da się później zrobić. Organizacja Women’s Environmental Network obliczyła, że statystycznie jedna kobieta w ciągu całego życia zużywa ponad 11 tyś. sztuk produktów higienicznych.  Zobacz także:  Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny Dodatkową zaletą stosowania kubeczka menstruacyjnego jest... więcej pieniędzy w portfelu. A tych, według badań brytyjskiej organizacji w perspektywie 30 lat menstruacji możemy zaoszczędzić aż 1,7 tyś. funtów czyli... 8,5 tys. złotych!  Każda kobieta przeżywa okres inaczej, każda potrzebuje także innej ilości tamponów czy podpasek. Women’s Environmental Network na potrzeby badań uśredniło te parametry, a następnie przyjęło dwa skrajne scenariusze. Pierwszy zakłada, że kupujesz tylko najtańsze podpaski i tampony - wtedy w ciągu wszystkich menstruacji wydasz na nie ponad 2 tys. złotych. Jeśli będziesz inwestować w markowe produkty, na przykład tampony z aplikatorem od znanej firmy, wydasz o wiele więcej czyli około 8 tys. złotych.  Oszczędności liczone w tysiącach złotych są więc dobrym argumentem, aby na dobre zrezygnować z jednorazowych środków higieny intymnej. Zakładając, że będziesz wymieniać kubeczek na nowy średnio co 4 lata, kupować będziesz ten ze średniej...

Przeczytaj