
Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny
Kubeczek menstruacyjny to najnowocześniejszy gadżet, który pomaga utrzymać odpowiednią higienę podczas miesiączki. Wiele kobiet wciąż ma jednak wątpliwości, jak go używać, by nie zaczął przeciekać. Jak ułatwić sobie wkładanie oraz wyjmowanie silikonowego kubeczka? Są na to sprawdzone triki.
Kubeczek menstruacyjny: jaki rozmiar?
Kubeczki menstruacyjne są dostępne w wielu drogeriach m.in. znajdziecie je w Rossmannie. Najważniejsze jest dobranie kubeczka w odpowiednim rozmiarze. Krótki poradnik od producenta gadżetu zawsze znajdziemy na jego opakowaniu. Są jednak standardowe zasady, którymi kieruje się każdy wytwórca.
1. Kobieta o średniej lub drobnej budowie i wzroście do 170 cm, która nie rodziła dzieci powinna wybrać rozmiar S.
2. Wyższe kobiety i te, które urodziły jedno dziecko rozmiar M,
3. Kobiety, które rodziły więcej niż raz - rozmiar L.
Jeśli ta instrukcja nie wystarczy, warto zwrócić się po pomoc do swojego ginekologa, który zmierzy długość pochwy albo odpowie na pytanie, czy kubeczek który już posiadamy przecieka, bo jest źle dobrany czy dlatego, że źle go zakładamy. Dobrze dobrany rozmiar kubeczka to połowa sukcesu!
Wkładanie kubeczka menstruacyjnego
Przed włożeniem kubeczka menstruacyjnego należy zawsze (zarówno przed pierwszą jak i kolejną aplikacją) wyparzyć gadżet we wrzątku oraz dokładnie umyć ręce.
Aby umieścić kubeczek menstruacyjny w pochwie, musimy go dobrze zwinąć. Istnieją co najmniej dwie techniki zwijania kubeczka . Za tę najłatwiejszą uznawana jest technika "na literę C". Składamy kubeczek na pół i przytrzymujemy palcem wskazującym i kciukiem. O ile samo zwiniecie kubeczka i włożenie go do pochwy jest łatwe, o tyle rozłożenie go z litery C może okazać się niemożliwe, szczególnie jeśli kubek jest choć trochę za duży. Techniką, która jest trudniejsza manualnie, ale zaoszczędza niepotrzebnego stresu w związku z dokładnym rozłożeniem się kubeczka w środku jest schowanie jednej ze ścianek do środka kubeczka. Może ona niestety nie udać się z gadżetami, które wykonane są z grubego silikonu, nie mniej daje ona niemal stu procentową pewność, że kubeczek otworzy się i odpowiednio zassie, a my na cały dzień zapomnimy o tym, że mamy okres. Jak to zrobić? Zerknijcie na instrukcję poniżej:

Źródło: Pinterest
Kubeczek menstruacyjny - trik z zimną wodą
Jeśli mamy problem z całkowitym otwieraniem się kubeczka pomocne może okazać się włożenie go tuż przed aplikacja do zimnej wody. Dlaczego? Silikon pod wpływem zimna staje się twardszy. Może być nam go nieco trudniej złożyć, ale kubeczek dużo łatwiej otworzy się i zassie w pochwie.
Kubeczek menstruacyjny - rozluźnianie mięśni
Aby włożyć kubeczek do pochwy należy rozluźnić mięśnia dna miednicy - to wydaje się oczywiste. Ułatwić nam to może przykucnięcie lub położenie się na plecach. Jeden z producentów kubeczków podaje jednak informacje, że duże znaczenie mają tu także mięśnie żuchwy. Okazuje się, że gdy pod wpływem stresu związanego z aplikacją kubeczka zaciskamy zęby, nasze ciało automatycznie zaciska także mięśnie pochwy i miednicy, co może uniemożliwić nam włożenie go.
Kubeczek menstruacyjny - jak działa
Odpowiednio włożony kubeczek powinien się w pełni otworzyć i dotykać ścian pochwy. Jego końcówka, która pomaga w wyjęciu gadżetu może (ale nie musi) lekko wystawać. Kubeczek menstruacyjny musi się zassać na ściankach pochwy, aby krew nie przeciekała. Wiele kobiet słyszy dźwięk zassania się kubeczka co oznacza, że został on dobrze włożony. Nie jest to jednak reguła. Niektóre kobiety po prostu czują lekki opór, gdy próbują wyjąć kubeczek ciągnąc za końcówkę. Nie puszcza? To znak, że jest dobrze założony! Kiedy kubeczek menstruacyjny dobrze przylega do ścianek pochwy, krew na pewno nie przecieknie. Będzie się w nim zbierać, a kobieta nawet tego nie poczuje. Kubeczek menstruacyjny zbiera krew nawet przez 12 godzin! Pamietajcie - zakładanie kubeczka menstruacyjnego nie powinno być w żaden sposób bolesne. Jedynie wyjmowanie na siłę zassanego kubeczka może sprawiać dyskomfort, dlatego nie powinno się tego robić.
Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego
Jak usunąć kubeczek? Kluczowe są tu mięśnie dna macicy. Należy lekko przeć - tak, tak - jak przy porodzie:) Kilkukrotne zaciskanie i poluźnianie mięśni przesunie gadżet w kierunku wyjścia z pochwy. Dopiero, gdy jesteśmy w stanie objąć palcami dno kubeczka, możemy nacisnąć je i tym samym spowodować, że dostanie się do środka powietrze. Wtedy kubeczek bez bólu "odskoczy" od ścianek pochwy.
Boicie sie sięgnąć po kubeczek menstruacyjny, bo słyszałyście historię o tym, że ktoś nie mógł wyjąć kubeczka i musiał jechać do ginekologa? Takie sytuacje nie zdarzają się często i raczej wynikają z niewiedzy. Kubeczek może przesunąć się w pochwie tak, że nie możemy dostać palcami do kończącej go pętelki. Zamiast jednak wpadać w panikę, wystarczy popracowac mięśniami. Świadome napinanie i rozluźnianie mięśni pomaga zarówno w aplikacji, jak i w wyjmowaniu kubeczka z pochwy. Nawet jeśli dosięgamy palcami do kubeczka, możemy go wyprzeć dzieki pracy mięsni.
Podczas nauki wkładania i wyjmowania kubeczka niezwykle pomocna jest znajomość swojego ciała oraz cierpliwość. Warto jednak poświęcić chwilę, aby dość do wprawy i zbyt szybko się nie zniechęcać bo używanie kubeczka to bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla podpasek i tamponów. Cena kubeczka jest oczywiście wyższa od tradycyjnych produktów używanych podczas miesiączki. Ale pamiętajcie, że służy znacznie dłużej! A i tak sa dużo tańsze niż np. okresowe majtki...
Źródło zdjęcia głównego: Istock