Reklama

Przez nie wyglądamy na zmęczone i... wiekowe. Worki pod oczami to coś, z czym prawie każdy budzi się rano i o czym zwykle zapomina zanim zegar wybije południe. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia! Dla wielu opuchnięte dolne powieki to stały element wyglądu. Zazwyczaj są one efektem niezdrowego trybu życia albo oznaką upływającego czasu. Ale worki pod oczami, podobnie zresztą jak cienie w tym miejscu, bywają także skutkiem ubocznym poważnych chorób. Dlatego lepiej poznać ich przyczyny, żeby wiedzieć, czy je usuwać lub maskować, czy może lepiej zacząć leczyć powodujące je schorzenie.

Reklama

Worki pod oczami - przyczyny

Nieustannie opuchnięte dolne powieki mają przede wszystkim osoby dojrzałe. U nich są one efektem starzenia się organizmu i dwóch postępujących procesów - wiotczenia skóry oraz słabnięcia mięśni. Z czasem skóra traci zapewniające jej sprężystość i elastyczność kolagen i elastynę, i zaczyna się rozciągać. Słabną też mięśnie twarzy. Cała twarz się "osuwa", a pod oczami formują się charakterystyczne woreczki.Konsekwencją słabnięcia mięśni twarzy może być także tak zwana przepuklina tłuszczowa. Gałka oczna otoczona jest tkanką tłuszczową, która ma za zadanie chronić ją przed wstrząsami. Gdy z wiekiem mięsień okrężny oka słabnie, dochodzi do przesunięcia podtrzymywanej przez niego poduszeczki tłuszczowej i uformowania się woreczków na wysokości dolnej, a często też górnej powieki.Inną przyczyną powstawania obrzęków może być gromadzenie się w tkance podskórnej produktów przemiany materii. Dzieje się tak, gdy odpowiedzialna za ich odprowadzanie limfa wolniej krąży. A krąży ona wolniej, gdy prowadzimy siedzący tryb życia.Worki pod oczami mogą powstawać także na skutek zatrzymania wody w organizmie. Zwykle jest ono efektem stylu życia, a konkretnie niewłaściwej diety (między innymi spożywania zbyt dużej ilości soli), picia dużych ilości alkoholu, palenia papierosów...Woda może zatrzymywać się w organizmie też ze znacznie poważniejszych powodów, a obrzęki dolnych powiek - świadczyć o poważnych schorzeniach. Worki pod oczami bywają bowiem skutkiem ubocznym niewydolności serca lub niewydolności żylnej, chorób wątroby lub nerek oraz niedoczynności tarczycy.

Zabiegi na worki pod oczami

Dlatego jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia, a worki pod oczami nie znikają ci ani po masażu wałeczkiem jadeitowym, ani po skin icingu, na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza. Jeśli okaże się, że twoja opuchlizna pod oczami to po prostu oznaka upływającego czasu, nie rozpaczaj. Istnieje szereg mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów usuwających worki pod oczami. Masz do wyboru między innymi mezoterapię igłową, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, blefaroplastykę, HIFU i lasery.

Reklama

Zobacz także: Ta autorska metoda usuwania blizn i przebarwień pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej cery!Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane