klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
worki pod oczami przyczyny
Pielęgnacja

Jakie są przyczyny worków pod oczami?

Worki pod oczami mamy z różnych powodów. Zwykle są one skutkiem ubocznym stylu życia lub oznaką upływającego czasu. Mogą jednak także świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych...
Matylda Nowak
grudzień 03, 2019

Przez nie wyglądamy na zmęczone i... wiekowe. Worki pod oczami to coś, z czym prawie każdy budzi się rano i o czym zwykle zapomina zanim zegar wybije południe. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia! Dla wielu opuchnięte dolne powieki to stały element wyglądu. Zazwyczaj są one efektem niezdrowego trybu życia albo oznaką upływającego czasu. Ale worki pod oczami, podobnie zresztą jak cienie w tym miejscu, bywają także skutkiem ubocznym poważnych chorób. Dlatego lepiej poznać ich przyczyny, żeby wiedzieć, czy je usuwać lub maskować, czy może lepiej zacząć leczyć powodujące je schorzenie.

Małgorzata Rozenek-Majdan kopiuje markę Oli Żuraw z „Top Model”? Padły poważne oskarżenia. Gwiazda TVN odpowiedziała

Worki pod oczami - przyczyny

Nieustannie opuchnięte dolne powieki mają przede wszystkim osoby dojrzałe. U nich są one efektem starzenia się organizmu i dwóch postępujących procesów - wiotczenia skóry oraz słabnięcia mięśni. Z czasem skóra traci zapewniające jej sprężystość i elastyczność kolagen i elastynę, i zaczyna się rozciągać. Słabną też mięśnie twarzy. Cała twarz się "osuwa", a pod oczami formują się charakterystyczne woreczki.

Konsekwencją słabnięcia mięśni twarzy może być także tak zwana przepuklina tłuszczowa. Gałka oczna otoczona jest tkanką tłuszczową, która ma za zadanie chronić ją przed wstrząsami. Gdy z wiekiem mięsień okrężny oka słabnie, dochodzi do przesunięcia podtrzymywanej przez niego poduszeczki tłuszczowej i uformowania się woreczków na wysokości dolnej, a często też górnej powieki.

Inną przyczyną powstawania obrzęków może być gromadzenie się w tkance podskórnej produktów przemiany materii. Dzieje się tak, gdy odpowiedzialna za ich odprowadzanie limfa wolniej krąży. A krąży ona wolniej, gdy prowadzimy siedzący tryb życia.

Worki pod oczami mogą powstawać także na skutek zatrzymania wody w organizmie. Zwykle jest ono efektem stylu życia, a konkretnie niewłaściwej diety (między innymi spożywania zbyt dużej ilości soli), picia dużych ilości alkoholu, palenia papierosów...

Woda może zatrzymywać się w organizmie też ze znacznie poważniejszych powodów, a obrzęki dolnych powiek - świadczyć o poważnych schorzeniach. Worki pod oczami bywają bowiem skutkiem ubocznym niewydolności serca lub niewydolności żylnej, chorób wątroby lub nerek oraz niedoczynności tarczycy.

Zabiegi na worki pod oczami

Dlatego jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia, a worki pod oczami nie znikają ci ani po masażu wałeczkiem jadeitowym, ani po skin icingu, na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza. Jeśli okaże się, że twoja opuchlizna pod oczami to po prostu oznaka upływającego czasu, nie rozpaczaj. Istnieje szereg mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów usuwających worki pod oczami. Masz do wyboru między innymi mezoterapię igłową, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, blefaroplastykę, HIFU i lasery.

Zobacz także: Ta autorska metoda usuwania blizn i przebarwień pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej cery!

Zdjęcie główne: iStock

Komentarze
Podkrążone oczy choroby
Pielęgnacja Cienie i worki pod oczami mogą świadczyć o poważnej chorobie! Sprawdź, czy musisz iść do lekarza
Jeśli myślisz, że korektor wystarczy, żeby usunąć ten problem, to poważnie się mylisz. Maskowanie cieni i worków pod oczami to za mało! Trzeba sprawdzić, czy ta nieestetyczna przypadłość nie jest efektem ubocznym jakiejś poważnej choroby.
Matylda Nowak
maj 09, 2018

Przyzwyczaiłyśmy się do traktowania cieni i worków pod oczami jako problemu estetycznego, a nie zdrowotnego. I zamiast szukać ich przyczyny, koncentrujemy się raczej na ich maskowaniu. Tymczasem zwykle podkrążone oczy i opuchnięte dolne powieki świadczą o nie najlepszym stanie naszego organizmu . Najczęściej powodem ich powstawania jest zmęczenie i niewłaściwy styl życia . Worki pod oczami - jak ich uniknąć? Zobacz także: Kultowy olejek Isana znika z Rossmanna? Uspokajamy Odpoczynek, a zwłaszcza odpowiednia ilość snu, to podstawa. Kolejnym powodem powstawania cieni i worków pod oczami jest nieodpowiednia dieta, niedobory witamin i popularne używki . Ale załóżmy, że zaczęłaś się wysypiać, suplementujesz witaminę K i żelazo, ograniczyłaś ilość spożywanej soli i alkoholu i rzuciłaś palenie , a mimo to nadal masz podkrążone i jakby opuchnięte oczy. Co zrobić w takiej sytuacji? Najpierw przyjrzeć się rodzicom, a potem ewentualnie zgłosić się do lekarza! Podkrążone oczy - powody powstawania Zacznij od głębokiego spojrzenia prosto w oczy mamie i tacie. Jeżeli oni też mają pod oczami cienie i worki, to możesz odetchnąć z ulgą. Prawdopodobnie to "po nich" masz swoje podkrążone oczy. Zastoje limfy oraz wyjątkowo cienka i ukrwiona skóra pod oczami bywają dziedziczne. Jeśli jednak nie dostrzegłaś takiego podobieństwa między sobą i rodzicami, umów się na wizytę do lekarza. Cienie i worki pod oczami mogą być skutkiem ubocznym niedoczynności lub nadczynności tarczycy, anemii, cukrzycy oraz choroby nerek, trzustki albo wątroby . Zobacz także: Jak wykonać masaż pod oczami? Zredukujesz worki i odejmiesz sobie lat! Zdjęcia: Pinterest , Instagram

Przeczytaj
opadające powieki przyczyny zabiegi
Pielęgnacja Opadająca powieka – przyczyny i zabiegi korygujące
Opadające powieki to problem, którego możemy się pozbyć tylko dzięki zabiegom. Do wyboru mamy między innymi plazmę, laser i HIFU. Efekt - po zabiegu kobieta wygląda młodziej!
Matylda Nowak
marzec 10, 2020

Opadające powieki sprawiają, że wyglądamy na starszych i bardziej zmęczonych niż w rzeczywistości. Zwykle są one wrodzonym defektem kosmetycznym lub efektem starzenia się organizmu. Jednak opadająca powieka sama w sobie może być skutkiem poważnego schorzenia (ptozy, czyli porażenia mięśnia dźwigacza powieki) lub występować przy przy cukrzycy lub nowotworach. Można ją trwale lub czasowo skorygować, trzeba jednak uprzednio upewnić się, czy nie jest ona objawem choroby. Fot.: iStock Opadająca powieka – przyczyny Z tak zwaną "ciężką" lub opadająca powieką możemy się urodzić lub się jej "nabawić". Opadnięcie powieki jest skutkiem wrodzonej nieprawidłowej budowy mięśnia odpowiedzialnego za jej ruchy lub zaburzenia jego pracy . Powieka może też zacząć ciążyć w kierunku oka, zmniejszając tak zwaną szparę powiekową, w efekcie uszkodzenia mięśnia lub nerwów. Zazwyczaj jednak powieki zaczynają opadać z wiekiem, jako skutek zmniejszającej się elastyczności skóry i słabnięcia mięśni twarzy . W skórze jest coraz mniej kolagenu i elastyny odpowiadających za jej sprężystość i elastyczność, a mięśnie odpowiedzialne za naszą mimikę tracą swoją dawną moc. Przed opadaniem powiek będącym efektem upływu czasu można się bronić ćwicząc mięśnie twarzy – szczególnie polecana jest zwłaszcza  joga twarzy . Dobrze jest dbać o delikatną skórę wokół oczu, stosując odpowiednie kremy pod oczy i smarując nimi też powieki. Żeby jednak zdecydowanie zmniejszyć opadanie powiek konieczne jest poddanie się mniej lub bardziej inwazyjnemu zabiegowi .  Opadające powieki – zabiegi Wyjątkowo duży fałd skóry na górnej powiece przede wszystkim wpływa na naszą atrakcyjność. Przez opadające powieki sprawiamy wrażenie starszych, zmęczonych, przygnębionych lub znudzonych . Umalowanie opadającej powieki to prawdziwa sztuka , ale makijaż pozwala także...

Przeczytaj
cienie pod oczami przyczyny choroby dieta krem zabiegi
Pielęgnacja Cienie pod oczami – przyczyny, kremy, zabiegi
Cienie pod oczami zwykle są skutkiem nieprawidłowej diety i niezdrowego stylu życia. Mogą jednak także być objawem poważnej choroby. Dlatego próby ich maskowania czy usuwania najlepiej poprzedzić wizytą u lekarza.
Matylda Nowak
luty 20, 2020

Od dziecka mam podkrążone oczy – taka jest moja "uroda". Sine cienie pod oczami to u mnie skutek wyjątkowo cienkiej skóry i płytko położonych naczyń krwionośnych w tym miejscu. Jednak ich widoczność jest zmienna – zawsze są widoczne, ale bywają też wyjątkowo ciemne. Zwykle mocniej podkrążone oczy to u mnie efekt niewyspania lub zbyt swobodnego podejścia do diety. I tak jest u większości ludzi! Cienie pod oczami zależą od naszych naturalnych, genetycznie uwarunkowanych, skłonności i trybu życia. Bywa jednak, że zmieniony kolor skóry pod oczami to jeden objawów alergii, anemii, cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych .  Fot.: iStock Cienie pod oczami – przyczyny Kolor skóry pod oczami często różni się od tego w pozostałych miejscach na twarzy – bywa ciemniejszy, fioletowo-niebieski lub brązowawy. Zwykle cienie pod oczami są problemem estetycznym i dowodem na nasz niekoniecznie najzdrowszy tryb życia . Ich widoczność zwiększa się na skutek niewyspania, przemęczenia, odwodnienia organizmu, które może być efektem nadużywania alkoholu i kawy. Z czasem skóra pod oczami staje się coraz cieńsza, a znajdujące się w tym miejscu naczynia krwionośne bardziej widoczne. Dlatego właśnie, zasinienia pod oczami stają z wiekiem coraz bardziej widoczne .  Ale zmieniony kolor skóry pod oczami bywa także jednym z objawów choroby . Cienie pod oczami występują przy: alergii wziewnej, alergii pokarmowej, anemii, zaburzeniach pracy tarczycy, cukrzycy, zaburzeniach pracy nerek, chorobach wątroby, zakażeniu posożytniczym. Jak się ich pozbyć cieni pod oczami? Z cieniami pod oczami, które nie są sutkami ubocznymi choroby, można poradzić sobie zmieniając styl życia i stosując odpowiednią pielęgnację. Nie znikną one zupełnie, ale staną się mniej widoczne, jeżeli zmniejszymy ilość spożywanego alkoholu i kawy . Cienie pod oczami staną się także jaśniejsze...

Przeczytaj
siwe włosy
Fryzury Zauważyłaś u siebie siwe włosy? To może być oznaka groźnej choroby!
Mogą być uwarunkowane genetycznie, być skutkiem stresu lub niezdrowego stylu życiu albo efektem ubocznym poważnej choroby. Siwych włosów lepiej nie ignorować!
Matylda Nowak
sierpień 05, 2019

Kojarzymy je zwykle z upływem czasu i traktujemy jako oznakę nieuniknionej starości. Tymczasem siwe włosy, zwłaszcza te, które pojawiły się zbyt wcześnie, mogą być dobrym pretekstem do zrobienia sobie kompleksowych badań. Dlaczego? Bo przedwczesne lub gwałtowne siwienie to sygnał, że  w naszym organizmie dzieje się coś złego . Może się okazać, że zamiast interwencji fryzjera, bardziej potrzebujemy pomocy lekarza. Fot.: iStock Zobacz także:  Bruzdy na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach w diecie lub poważnych chorobach! Siwe włosy oznaką choroby Choć są tacy, którzy  zgodnie z najnowszymi trendami robią sobie siwe pasemka , większość z nas próbuje  siwiźnie zapobiec  lub  się jej pozbyć . Tymczasem są sytuacje, kiedy siwe włosy warto potraktować jak posłańca donoszącego nam o nie najlepszym stanie naszego organizmu. W ten sposób powinniśmy traktować siwiznę, gdy  pojawia się zdecydowanie za wcześnie (około 20.-25. roku życia)  lub wtedy, gdy siwych włosów przybywa nam w szybkim tempie (prawie z dnia na dzień). Wcześnie pojawiająca się siwizna może być uwarunkowana genetycznie, dlatego – zamiast wpadać w panikę na widok białych włosów – zapytaj mamę i tatę, kiedy pierwszy raz pojawiły się one u nich. Zastanów się też, czy przypadkiem  nie miałaś ostatnio więcej stresu . Napięcie nerwowe i często towarzysząca mu bezsenność mogą spowodować pojawianie się siwych włosów. Krytycznie oceń też swój styl życia. Jeśli nieprawidłowo się odżywiasz i palisz papierosy, też możesz zacząć szybciej siwieć.  Uspokojenie nerwów, regularnie przesypiane całe noce, zdrowa dieta i dostarczanie organizmowi  witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza i selenu  nie zatrzymały pojawiania się na twojej głowie wciąż nowych siwych pasemek? Czas zgłosić się do lekarza. Bo siwizna może być skutkiem ubocznym: chorób...

Przeczytaj